Klienti nás dlouho mohli brát jako akciové investory. Ale my nejsme jen investoři do akcií, v portfoliích máme i dluhopisy.
Portfolia 60/40
V posledních týdnech mezi největšími správci aktiv a akademiky probíhají diskuze o tom, jestli je výhodnější investice do akcií nebo dluhopisů, a jak z nich poskládat portfolio. Mluví se o portfoliu 60/40, které je někdy bráno jako takové základní portfolio. 60 % v akciích a 40 % v dluhopisech.
Teoreticky to odpovídá našemu vyváženému portfoliu na nekonečnou rentu, kde také máme 60 % v akciích a 40 % v dluhopisech a nástrojích peněžního trhu. Není to ale tak, že bychom se přímo řídili tímto pravidlem.
Portfolia u nás nastavujeme podle toho, jaký má klient rizikový profil, jaké má cíle a podobně. Takže se mohou lišit rentiér od rentiéra. Dále záleží na době, která nám napovídá, co převažujeme a co podvažujeme.
V roce 2022 propadly akcie i dluhopisy
Rok 2022 byl výjimečný v tom, protože se propadala cena jak akcií, tak dluhopisů. To se neděje často. Naopak jsme „zvyklí”, že třeba akcie rostou, ale dluhopisy klesají. Nebo naopak akcie padají, ale dluhopisy to zachraňují, protože se k nim investoři přesunují. Ale protože minulý rok byl pád způsobený růstem sazeb a růst sazeb má negativní vliv i na dluhopisy, padaly obě složky.
Řada správců aktiv tak diskutuje o tom, jestli je vlastně portfolio 60/40 pořád bezpečné. Jestli s tím, jak rostou sazby, by podíl dluhopisů naopak neměl být vyšší a podíl akcií nižší. Protože s rostoucími sazbami atraktivita dluhopisů roste.
Wall Street Journal: Bonds Over Stocks: The New 60-40 Portfolio (Dluhopisy před akciemi: nové portfolio 60-40)
Wall Street Journal: BlackRock vs. Goldman in the Fight Over 60/40 (BlackRock vs. Goldman v bitce kolem 6/40)
Naše doporučení k dluhopisům
My jsme roky doporučovali našim klientům, aby nekupovali dlouhodobé vládní dluhopisy s pevnou úrokovou sazbou. Sazba je nízká a je riziko, že poroste. Raději jsme doporučovali české proti-inflační dluhopisy a dávali jsme je místo dlouhodobých vládních dluhopisů.
Dluhopisovou složku jsme tedy také řešili, jenom jsme o ní třeba nemluvili tak intenzivně jako přímo o akciích. Fakt, že jsme neměli dlouhodobé státní dluhopisy, ale proti-inflační dluhopisy, nám v roce 2022 hodně pomáhal.
Také jsme minulý rok zařadili do portfolií ještě tzv. repo fondy, které investují do krátkodobých cenných papírů a vydělávají na krátkodobých sazbách. Měli jsme také v portfoliích high-yield dluhopisy v neutrální pozici tj. ani jsme je nepřevažovali, ani nepodvažovali.
Tím se jak se v roce 2022 akciím dařilo méně, složka protiinflačních dluhopisů, repo fondů a termínovaných vkladů nám hodně pomáhala ke stabilitě. A my jsme mohli klientům přinášet dobré zprávy.
Přichází čas dluhopisů?
Nyní také pečlivě sledujeme, kdy nastane ten správný čas, abychom od krátkodobých dluhopisů nebo nástrojů peněžního trhu přešli k dlouhodobým dluhopisům. Bavíme se o tom každý měsíc v relaci Ocenění trhů, kdy atraktivitu akcií dluhopisů proti sobě porovnáváme a komentujeme.
Psali jsme o tom v měsíčníku Rentiér v červnu 2022. Dobrá doba pro dluhopisy začíná, když začnou být reálně kladné sazby dluhopisů. To znamená nejen, že jsou vysoké, ale zároveň jsou vyšší než inflace.
Zatím to ještě nenastává. Zatím je inflace vyšší než úrokové sazby a výnos dluhopisů. To znamená, že reálné sazby jsou záporné. A to pro nás ještě není ten moment, kdy bychom do dluhopisů chtěli vstoupit. Je ale možné, že v průběhu roku 2023 v tomto směru přineseme aktualizaci nebo změnu.