Rentiér 10/2021 – I ceny nemovitostí mohou padat
Měsíčník inteligentního investora se jménem Rentiér je samostatně neprodejný a je součástí širokého servisu, který poskytujeme našim klientům.
Úvodník pro říjen 2021
Inflace roste, české úrokové sazby také, ale jinak se ani v měsíci září na trzích, na kterých investujeme, nic dramatického nedělo.
Hlavním tématem jsou tentokrát investice do nemovitostí.
Nemovitosti do portfolia rentiéra bezesporu patří – klienti UBS Global Family Office v nich mají cca 14% svého celkového majetku (viz článek v minulém čísle Rentiéra), naši klienti cca 12% svého majetku. Mnozí Češi na nemovitosti ale spoléhají mnohem více a nemovitosti u nich tvoří i 50, 70 nebo téměř 100% jejich bohatství.
Ceny nemovitostí v ČR stále rostou a časopis Forbes o nich ve svém zářijovém čísle v samém závěru článku „Cihla nad zlato“ říká: „Poctivá cihla zkrátka zůstává jistotou v nejisté době.“
Co si o „jistotě poctivé cihly“ myslíme my, tomu se věnujeme ve většině článků tohoto čísla Rentiéra.
Cihla není takovou jistotou, jak to na první pohled vypadá
Petr Syrový se v hlavním článku věnuje rizikům investování do nemovitostí. Poklesy cen k trhu nemovitostí patří a jsou jeho přirozenou součástí, ale že mohou trvat i 30 let jsem nevěděl.
Petr článek začíná slovy: Vždy, když se dočtu, že hodnota nějakého aktiva může jít jen jedním směrem, zpozorním. Hned si totiž uvědomím, že pisatel pracuje jen s jedním scénáře budoucnosti, a to je podle mých zkušeností přinejmenším problematické. Ve skutečnosti spíše velmi nebezpečné.
V článku se dozvíte také, co může podrazit nohy cenám nemovitostí.
6 otázek pro nákup nemovitostí
Tak jako jsou finanční investice mojí parketou a vášní, tak jsou nemovitosti a jejich revitalizace vášní mojí kamarádky Pavly.
Baví ji vyhlédnout si starou nemovitost, ideálně nějakou ruinu. Za dobrou cenu ji koupit, citlivě rekonstruovat se zachováním genia loci, a zevnitř ji vybavit prvky moderního života dnešní doby zkombinovanými s některými původními prvky. A potom ji dlouhodobě pronajímat. Až do té doby, než ji bude potřebovat v rodině (má 3 děti a dvě babičky).
Na základě toho, jak s nemovitostmi pracuje Pavla, jaké s nimi máme zkušenosti a jaký je trh s nemovitostmi v Evropě (Španělsko, Itálie apod.), jsem dal dohromady 6 otázek, které si klademe při nákupu nemovitostí, abychom měli jistotu, že nákup dává investiční smysl.
Přes všechna rizika nemovitosti do portfolia rentiéra patří
V článku Petra Syrového čtenář zjistí, že investice do nemovitostí není bez rizika. Přesto nemovitosti do portfolií dlouhodobě patří, protože jsou s nimi spojené i výhody.
1. Reálné ceny nemovitostí v horizontu desítek let rostou.
2. Silnou stránkou nemovitostí je to, že přináší tok hotovosti (cash-flow) – příjmy z pronájmů.
Jaké faktory ovlivňují cenu nemovitostí? Jak si stojí reálný výnos z nemovitostí oproti výnosům z akcií? Co je při investování do nemovitostí klíčový ukazatel? A jak si v něm stojí Česká republika?
To i další se dozvíte v analýze Tomáše Tyla.
Co je v životě skutečně důležité
Co je hlavní cíl života? Nahromadit co nejvíce peněz?!
Alespoň tak tomu bylo ve hře The Game of Life (Hra Život), která byla představena v roce 1960, a jejíž autor Reuben Klamer zemřel minulý měsíc ve věku 99 let. Postup hry byl jasný – jít na vysokou, získat práci, zařídit si pojištění a spořit na důchod. Bylo to vypovídající o tehdejší době.
Postupem času ale tvůrci začali zjišťovat, že hra už tolik neodráží životní cíle současných zákazníků, a v roce 2007 tato „deskovka“ prošla významnou modernizací, díky které hráči mohou získávat body za skutky jako záchrana ohrožených zvířat, otevření řetězce se zdravou výživou nebo recyklování.
V posledních měsících jsme se na stránkách Rentiéra i na našich osobních schůzkách s klienty začali více věnovat i tomu, že bohatou rodinu nedělají jen peníze. Vzhledem k tomu, že toto téma většinu z klientů hodně zaujalo, budeme se mu věnovat i nadále.
Inspiraci pro vlastní definici bohatství z různých zdrojů dal v článku „Co je v životě skutečně důležité” dohromady David Řehulka.
Rentiérem na zkoušku
Na poslední dvojstraně se s vámi o svou zkušenost, jaké to je stát se rentiérem na 3 měsíce, podělí kolega Petr Syrový.
Po 7 letech práce ve společnosti totiž má každý z naší firmy nárok na tříměsíční placenou dovolenou (sabbatical). A jak taková zkušenost může vypadat, v čem je zajímavá a proč nám – kteří jsme ji již absolvovali – připadá jako renta na zkoušku, se dočtete v již zmíněném Petrově článku.
Petr to shrnuje slovy: Tento zážitek byl totiž úplně jiný než například třítýdenní dovolená. Mně to umožnilo dostat se z běžného pracovního
kolotoče a vidět věci kolem sebe z jiného pohledu.
Přichází Fichtner a.s.
A na závěr tohoto úvodního slova mi dovolte, abych vás všechny ještě jednou přivítal v péči obchodníka s cennými papíry společnosti Fichtner a.s.
Od 1. 10. 2021 je právě Fichtner a. s. tou jedinou firmou, která našim klientům poskytuje všechny služby původně nabízené společnostmi Fichtner s.r.o. a eFrank.cz a.s.
Na našich službách pro klienty, cenách a týmu lidí, na který jsou z naší strany zvyklí, se nic nemění. Proto věřím tomu, že budete i nadále s tím, co pro vás děláme, spokojeni.
Vladimír Fichtner
Generální ředitel Fichtner a.s.
V průběhu září 2021 akciové trhy v korunovém vyjádření mírně poklesly
V září trhy mírně klesaly, z hlediska dlouhodobého investora ale nikterak znatelně. Akciová složka portfolia budoucích rentiérů nakonec v září klesla o -1,22% a u rentiérů o -1,81%.
Od 1. ledna 2020, tj. za 21 měsíců, vyrostlo modelové akciové portfolio pro budoucí rentiéry o 26,7% a rentiérské portfolio o 17,9%.
Na horizontu posledních pěti let dosáhla akciová část portfolií našich klientů – rentiérů výnosnost 54,1%.
Modelová akciová portfolia budoucích rentiérů zhodnotila za 5 let o 66,8%,
Klíčovým faktorem dobrého výsledku obou typů akciových portfolio bylo především naše převažování amerických akcií.
Detailní informace o aktuálním stavu trhů, sentimentu investorů a další zprávy z investičního světa najdete ve 28stránkovém vydání Rentiér 10/2021, který připravujeme pro naše klienty a odběratele analytického servisu.
Začněte investovat dlouhodobě bezpečně
Pokud máte finanční aktiva ve výši alespoň 50 milionů a chtěli byste probrat, zda je strategie Wealth Protection (Ochrany Bohatství) vhodná i pro Vás, vyžádejte si 45minutovou bezplatnou konzultaci. Rádi vám na ní předáme mimo jiné i toto vydání měsíčníku Rentiér.
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.