Poklesy na trzích se uklidnily a zatím nenakupujeme. ČNB snížila sazby, i tak se ČR nevede dobře a důvěra mezi lidmi není nejlepší.
Léto je v plném proudu a místo klidu se víří emoce. V pondělí jsem se vrátila z dovolené a než jsem se stačila rozkoukat, řešila jsem s kolegou Tomášem Tylem (toho času v Bulharsku), zda budeme nakupovat při poklesech. Chybělo jen velmi málo, takže jsme se zatím nedali pokyny k nákupům, avšak situaci stále sledujeme.
(Ne)překvapivý návrat volatility
Tento rok jsme zažívali na trzích pohodu skoro bez známek volatility. Nyní se ukázalo, jak rychle se to může změnit.
Vývoj na trzích se nedá predikovat stejně jako počasí na horách či chování oceánu. Tak, jako je dobré respektovat oceán a mít plán, když na něj vyplouvám, je potřeba respektovat akciové trhy a mít plán a jasnou strategii.
Je dobré si uvědomit, že volatilita je součástí investování a pokles je jistota investora. Z dlouhodobých statistik vyplývá, že v průměru trhy poklesnou od svých maxim o 5 % třikrát do roka, o 10 % jedenkrát do roka a o 20 % jedenkrát za tři roky. Někdy poklesy s klienty využíváme na nákupy.
USA -6,7 %, Japonsko -17% od svých maxim
Za současnými poklesy na trzích stojí více faktorů. Některé známe a jiné ne.
Akciový trh minulý týden vyděsila čísla z trhu práce v USA, očekávání ohledně zisků některých společností a obavy z příchodu recese. (HN) Na druhou stranu, po reportování výsledkové sezony, 78 % firem překonalo očekávání a průměrný růst zisků je 13,8 %.
Trhy také ovlivnil růst úrokových sazeb v Japonsku. Ten se zdá být velmi důležitý, protože někteří investoři využívali levné úvěry v japonských Yenech k nákupům aktiv, a i drobné zvýšení sazeb přineslo výprodeje.
Japonský trh v krátké době poklesl dokonce o 25 % (v USD o 17 %, protože byl doprovázen posílením Yenu). (WSJ) Od pondělí se situace na japonském indexu Nikkei 225 stabilizovala a je od svých maxim (11. 7. 2024) v poklesu 17 %.
Americký trh ztratil k pondělnímu večeru ze svých maxim (16. 7.) kolem 9,5 % v CZK. V úterý a ve čtvrtek došlo k částečnému odmazání ztrát a nyní je americký trh v CZK 6,7 % pod svými maximy. (SeznamZprávy)
Tato situace nám připomněla, že svět je velmi propojený. To, co se děje v Americe, ale i v Japonsku, ovlivňuje i Evropu a další země. Dění na akciových trzích je nekonečný cyklus strachu, chamtivosti, závisti, paniky a euforie. Nyní se ukázala panika „ve své kráse“, ale podle nás je potřeba zůstat v klidu a řídit se svým plánem, který nás od emočních rozhodnutí dokáže odstínit.
Umělá inteligence ovlivňuje zaměstnanost
V těchto letních dnech mě zaujaly zprávy o propouštění zaměstnanců, a to u dvou významnějších společností.
Jednou z nich je Intel, kde se mluví o propouštění více než 15 % zaměstnanců (17 tis. pracovních míst). (HN) Druhou je společnost Dell, kde to vypadá, že propouštění zasáhne 10 % zaměstnanců (12 tis. pracovních míst). (E15) Obě společnosti snižují tímto krokem náklady v souvislosti s AI. Ceny akcií obou společností reagují poklesem.
Často s klienty diskutuji, jaký vliv bude mít AI na zaměstnanost a jak změní naši společnost. Neznámé může vyvolávat obavy a strach a teprve čas ukáže, do jaké míry bude oprávněný. Každopádně to bude vyžadovat úsilí a otevřenost ke změnám nás všech. Od politiků až po jednotlivce.
ČNB opět snížila úrokové sazby
Za nejdůležitější zprávu z České republiky považuji snížení základní úrokové sazby o 25 pb, tedy na 4,5 %, jež jednomyslně odsouhlasili bankéři ČNB na svém zasedání. (HN)
Guvernér Michl zopakoval, že boj s inflací ještě nekončí, a sazby je stále potřeba držet tak, že sice budou brzdit ekonomiku, ale udrží růst cen.
Stále s námi zůstávají rizika vyšší inflace jako růst mezd, zvýšení cen služeb, či růst výdajů státu. Také špatné výsledky německé ekonomiky mohou tu naši výrazně ovlivnit. My ve své strategii stále s tímto scénářem počítáme.
Česku se nevede úplně dobře
Kompletní titulek zněl Česku se nevede úplně dobře. Vývoj ekonomiky je už větší problém než inflace. (HN)
Vypadá to, že nejvíce zasažený je průmysl, kde se mezičtvrtletní pokles produkce prohloubil na 1,1 %. Od některých majitelů firem mám informace, že k poklesu dochází, ale je to také ovlivněno tím, že předchozí období bylo extrémně pozitivní. Nyní se situace spíše vrací do normálu a je potřeba více bojovat o zakázky.
Český autoprůmysl je hodně závislý na tom německém, který se potýká z mnohými problémy. Ty cítí především dodavatelské řetězce, protože automobilky si zajištují některé komponenty již samy nebo jinou cestou.
Dočetla jsem se, že i stavebnictví je na tom špatně, protože se ve druhém čtvrtletí propadla mezičtvrtletní produkce o 3,6 %. Je však možné, že se nyní situace už mění. V dalším článku mě totiž zaujalo, že v Praze se prodalo od začátku roku 3 500 nových bytů, což je dvakrát tolik než v prvním pololetí loňského roku. (E15) Ceny bytů jdou navíc nahoru, developeři už k žádným slevám moc nepřistupují. Nabídka nových bytů se zvyšuje.
Důvěra mezi lidmi není nejlepší
V souvislosti s ČR mě zaujal článek o studii Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj, která sdružuje 38 nejvyspělejších zemí světa. (HN) Ta zjišťovala, jak jsou na tom jednotlivé země s důvěrou ve veřejné instituce a ve své spoluobčany. Zjistila, že ČR je na tom ve všech ukazatelích velmi špatně.
Nejvíce alarmující je to, že lidem ve svém okolí věří 47 procent Čechů – průměr vyspělého světa je přitom o 15 % vyšší. Pokud nevěříme lidem kolem sebe, těžko můžeme věřit v instituce.
Je těžké žít v dobré náladě, když si občané vzájemně nedůvěřují. To má potom další návaznosti, jako je neochota platit daně, náchylnost věřit různým konspiračním teoriím, neochota přebírat zodpovědnost za věci veřejné a další. Přeji nám, abychom to krok po kroku měnili k lepšímu.
Co dělat v případě války?
Za poslední měsíc jsem na několika schůzkách s klienty mluvila o tématu co dělat v případě války. Slyšela jsem: „Vím, jak je to v mém portfoliu. Tam jsem klidný. Ale co jinak? Co v mém životě?”
Připomněli jsme si, že když víme, co budeme dělat, může nám to dodat klid. Když máme seznam kroků, které jako rodina uděláme, pokud by se přiblížila válka. Tyto kroky je potřeba mít dobře komunikované.
Jedním z nich může být ověření, že máme všichni platný pas, potřebné dokumenty máme na jednom místě, někde na jednom místě máme rodinné šperky, či pohotovostní hotovost (v EUR, USD).
Dále je důležité v rodině vykomunikovat, jak se k takové situaci staví každý jednotlivý člen. Zda by chtěl odejít pryč anebo zůstat. Stává se, že starší rodiče chtějí zůstat a my musíme být s jejich rozhodnutím smíření nebo je předem přesvědčovat o opaku.
Pro inspiraci si také můžete přečíst článek Kam se uchýlit v případě války. (HN)
Informace k výkonnosti trhů k 8. 8. 2024
Za posledních 14 dní celý americký trh poklesl o 2,4 % v CZK. Americké dividendové akcie poklesly o 1,1 % v CZK.
Od začátku letošního roku (2024) vydělal americký akciový trh 15,8 % a americké dividendové firmy vyrostly o 12 %.
Od začátku roku 2018 vydělaly americké akcie velkých firem +134,2 %, americké dividendové +69,6 % v CZK.
Zde najdete odkazy na zmíněné i další články
Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.