5 faktorů, které podnikateli pomohou lépe využít finanční investice

natočil Josef Podlipný

Úspěšní podnikatelé mají často problém, jak se sžít s finančními investicemi. Často řeší jako první svůj byznys, potom nemovitosti a finanční investice jako poslední. Čím to je?

Vladimír a Josef sdílí své zkušenosti s finančními investicemi a definují 5 důležitých faktorů, na které by majitel firmy měl dát pozor, aby zbytečně nepřicházel o peníze.

  1. Udržujte kontrolu: Zapojte se do procesu rozhodování a zajistěte, aby všechno bylo schváleno podle vašich preferencí.
  2. Hledejte jasnost: Vyhněte se složitým prezentacím nebo žargonu, který by vás mohl zmást. Je důležité dobře rozumět tomu, co vám je prezentováno nebo doporučováno.
  3. Věnujte čas svému vzdělávání: Poznávejte finanční svět podobně, jako jste poznávali podnikání nebo nemovitosti.
  4. Vypracujte si jasnou filozofii: Pochopíte své cíle, ať už se jedná o ochranu majetku nebo agresivní růst. Udržujte svou investiční strategii v souladu s vašimi cíli a hodnotami.
  5. Zvažte poplatky založené na úspěchu: Při spolupráci s finančními odborníky zvažte ty, kteří mají osobní zájem na vašem úspěchu. Tím zajistíte, že jejich zájmy budou ve shodě s vašimi. Nejprve vyděláte vy, následně oni.

S využitím těchto faktorů se budete lépe pohybovat ve světě finančních investic a budete dělat informovanější rozhodnutí.

 

Textový přepis

Vladimír Fichtner

Dlouhodobě sleduji, že jako úspěšní podnikatelé máme často problém sžít se s finančními investicemi. Nejdřív řešíme naše byznysy, potom často nemovitosti a finanční investice jsou až poslední. Alespoň v ČR to tak je.

Zajímá mě, čím to je? Proč finanční investice my rentiéři poznáváme jako poslední? Přitom víme, že ve světě těch nejbohatších rodin tvoří finanční investice 65 % jejich majetku. V čem je to pro české rentiéry tak náročné?

Josef Podlipný

Než se pustíme hlouběji do tohoto tématu, vysvětleme si, co to finanční investice jsou.

Vladimír Fichtner

Skvělá poznámka. Když mluvím o váze 65 % finančních aktiv na celkový majetek, vycházím z reportu švýcarské privátní banky UBS Global Wealth Report. Finanční investice jsou dluhopisy, americké akcie, ETF obchodované na burzách a fondy, které člověk často potkává třeba v privátních bankách. Když mluvím o finančních investicích, mám na mysli tento typ investic.

Josef Podlipný

Když vlastním nemovitost přes nějaký fond nebo přes podobný instrument, patří i to mezi finanční investice?

Vladimír Fichtner

Realitní fondy? Z mého pohledu ano. Technicky jsou to finanční investice, i když já už je řadím i do nemovitostí. Ale to tak bývá s každou kategorizací – někdy člověk zařazení může zpochybňovat. Ale zjednodušeně odpovídám ano.

Josef Podlipný

Nebo když vlastním korporátní dluhopisy své vlastní firmy? Je to také finanční investice?

Vladimír Fichtner

Může být. Tam mohou být ještě nějaké další důvody, rodinné, daňové. Ale technicky zase ano. Vlastnění dluhopisu je vlastnění finanční investice.

Josef Podlipný

Dobrá, pojďme se tedy vrátit k hlavní otázce. V čem jsou pro české rentiéry finanční investice tak náročné?

Vladimír Fichtner

Podle mého je tím důvodem skutečnost, že my jako podnikatelé v nich nenacházíme některé věci, které je potřeba v nich najít. Dnes bychom proto mohli nasdílet zkušenosti jak na to. Abychom se mohli k finančním investicím trošku přiblížit a začít je brát za své, protože jsou důležité. Svět nám ukazuje, že bez nich to úplně nejde.

Už jsme zmínili, že nejbohatší rodiny na světě mají 65 % majetku ve finančních investicích. Když se tomu budeme věnovat, je vysoká šance, že k tomu také dojdeme a v našich majetkových portfoliích budou finanční investice časem zastávat významnou část. Než se to naučíme, může nám to trvat desítky let.

My se ale raději inspirujeme v zahraničí a tyto nabyté vědomosti implementujeme do našich portfolií dříve než třeba za 50 let.

Výhody finančních investic

Josef Podlipný

Zmiňuješ, že budeme využívat inspiraci od nejbohatších rodin na světě. Ale proč to ty nejbohatší rodiny na světě dělají? Proč mají 65% podíl finančních investic na celkovém majetku? Co tím sledují? A co tím získávají?

Vladimír Fichtner

Získávají tím strukturu majetku, která je dobře přenositelná mezi generacemi. Nevyžaduje tolik starostí, jako je řízení vlastního podnikání nebo starání se o vlastní nájemní dům. To jsou dvě nejpodstatnější věci, které mě napadají.

Josef Podlipný

Mě napadají minimálně dvě oblasti. První je nám dobře známé rčení „Cash is king“. Když má někdo hotovost anebo finanční aktiva, která jsou samozřejmě mimořádně likvidní, může využít příležitost.

A druhá – ve finančních investicích je mnohem snazší diverzifikace. Pokud my rentiéři budeme vlastnit portfolio nemovitostí nebo nějaké holdingové uspořádání firmy a budeme ji chtít přesunout z Evropy do Ameriky nebo nemovitost z Čech do Španělska, v podstatě to nelze. Musí se prodat a koupit. Tím pádem získává správce, a úmyslně zdůrazňuji správce rodinného bohatství, mnohem větší flexibilitu a zvyšuje tak míru ochrany rodinného bohatství.

Vladimír Fichtner

Dobře, likvidita je jednoznačně ve finančních aktivech velkou výhodou. Souhlasím. Co diverzifikace, o které jsi mluvil?

Josef Podlipný

To je jednoduché. Pokud budu tvořit nemovitostní portfolio a budu mít bytové domy v Praze nebo po ČR, nemůžu najednou vzít jedno patro a přesunout ho do Španělska nebo na Floridu. Ale pokud budu chtít mít nemovitostní portfolio diverzifikované jinou formou, tak musím vytvořit tutéž nemovitost nebo podobného typu třeba v USA nebo ve Španělsku.

U finančních aktiv je to mnohem snazší. Můžu vlastnit fond, který vlastní nemovitosti po celém světě nebo v určité lokalitě. Anebo mohu vlastnit nějaký index, který se podílí buď na firmách, které se realizují v developmentu, v pronájmech nemovitostí. Ve svém portfoliu můžu mít stejnou oblast, ale jiným způsobem.

Vladimír Fichtner

Do diverzifikace mě napadá ještě jedno doplnění. Když se dívám na majetek celkově, na celostní pohled, tak většina z nás má firmy a majetek v Česku a blízkém okolí. Třeba v eurozóně nebo v Evropské unii. Ale diverzifikovat do dolaru a do americké ekonomiky je všemi jinými způsoby mnohem složitější. Finančními aktivy je to zítra vyřešeno. Dneska můžu vzít peníze a zítra mám americký dolar nebo americké akcie.

Josef Podlipný

Já bych tady rád doplnil, že je pochopitelné, že většina z nás má majetek v Česku, protože známe český právní i daňový rámec, rozumíme této oblasti a rozumíme si vzájemně, mluvíme stejnou řečí. Navíc drtivá většina rentiérů buduje své rodinné bohatství tady v Čechách. Tím pádem využívá své znalosti prostředí, zkušenosti a kontakty. O to cennější je mít finanční aktiva, protože přesunout část majetku do zahraničí je mnohem snazší v oblasti finančních aktiv než budováním nemovitostního portfolia anebo firmy v zahraničí. Pojďme říct, jak na to.

1.  Udržujte kontrolu

Vladimír Fichtner

Z vlastní zkušenosti bych doporučil toto: Mějte finanční investice pod stejně dobrou kontrolou, jako máte firmu nebo nájemní dům. Finanční investice většinou řešíme s někým dalším. Nechceme trávit čas na burze, dívat se, co se děje dnes a zítra, a každý den obchodovat. Zejména, když máme opravdu velké majetky. Na to někoho máme.

První věc, se kterou mám osobní skvělou zkušenost, je nechat si kontrolu nad transakcí ve svých rukou. Někdo mi doporučí, co mám udělat, ale já to musím schválit.

Často vidím, že si lidi najmou správce, podepíšou pár dokumentů včetně investičního profilu a správci následně obchodují sami. Co to znamená? Že nemám pod kontrolou, co se tam děje! To je mi nepříjemné, protože jako podnikatel chci mít o všem přehled. První doporučení zní: Mějte to pod kontrolou, protože pak uvidíte, co se děje, co správci nakupují a můžete se ptát na důvody, zvolené množství a tak dále. Mít to pod kontrolou ve smyslu schvalování, ne vymýšlení a obchodování. Dejte mi to a já to schválím.

Josef Podlipný

Dobře, jako rentiér si toto dovedu představit. Kontrolu mám rád. Co dál?

2. Hledejte srozumitelnost

Vladimír Fichtner

Druhá věc, která souvisí s kontrolou, je transparentnost neboli srozumitelnost toho, co se v portfoliu děje. Rozumím tomu, co se děje v mém byznysu nebo v nájemním domě, protože byznys jsem vybudoval a okolnosti nájemního domu jsem se naučil. Stejně je možné se naučit žít s finančními investicemi. Ale musí být dělány srozumitelně.

Kdysi dávno, když jsem začínal dělat byznys s velkými klienty, za mnou jeden přišel a oznámil mi, že s parťáky prodali firmu a mají půl miliardy, abych jim poradil, co s tím můžou dělat. S velkými penězi jsem to uměl díky mé předchozí práci, ale v tu dobu jsem měl živnost a má firma na to nebyla připravená.

Klient pozval partnery z firmy, kterou prodali, a společně jsme udělali výběrové řízení na to, kdo se tak velkého obnosu ujme. Navštívili jsme privátní banku švýcarskou, francouzskou, českou a slovenskou. Po dvou dnech prezentací jsem prohlásil: „Pánové, já se o ty peníze postarám.“ Prezentace bank totiž byly často naprosto nesrozumitelné. Pěkně to shrnul jeden z klientů po jedné takové prezentaci: „Pane řediteli, děkuji. Rozuměl jsem vám ‚dobrý den‘ a ‚to je všechno‘, mezitím jsem vůbec nechápal, o čem mluvíte.“

Tomu je potřeba se vyhnout. Pokud chceme mít kontrolu, můžeme ji mít jenom nad něčím, co je nám prezentováno srozumitelně. Jak říkal můj profesor Jandoš na VŠE, který měl na starosti předmět Automatizované systémy řízení: „Vysvětli mi to jako mladšímu bráchovi, protože když to umíš, tak to umíš vysvětlit. A když to neumíš, tak to jenom zastíráš různými frázemi a ani pořádně nevíš, o co jde.“

Druhá věc tedy je, že to, co mi někdo doporučuje, musí být srozumitelné. Dodané ideálně písemně, ať si o tom můžu popřemýšlet a případně se v klidu zeptat na podrobnosti. A určitě ne tak, aby mi každou druhou minutu někdo volal a nabízel mi koupi toho a prodej tamtoho. Kontrola a srozumitelnost jsou první dva body.

3. Věnujte čas svému vzdělávání

Josef Podlipný

Když to srozumitelné není, anebo je to srozumitelné málo, má si rentiér říct, že tohle pro něj není ten správný parťák? Anebo spíš to, že tuto oblast by bylo dobré lépe pochopit a poznat a požádat o doplňující informace? Je to tak, že tam musí být i časová investice z naší strany?

Vladimír Fichtner

Ano, časová investice z naší strany tam musí být. To je další část, jak se sžít s finančními investicemi. Je třeba je začít poznávat. Moje zkušenost je, že o investicích se dá mluvit srozumitelně od prvního okamžiku. Lze jít i do větší hloubky, ale pořád to musí být srozumitelné. Opravdu od prvního okamžiku, od plánu z investiční filosofie a podobně.

Abychom se sžili s finančními trhy, potřebujeme kontrolu, potřebujeme srozumitelnost a potřebujeme pracovat na sobě a budovat know-how.

Domnívám se, že není dobré učit se žargon, kterému nerozumím. Naopak klíčové je budovat znalosti – toto je takový princip, toto je taková logika. Stejně, jako jsme se to učili v podnikání nebo v prvním nájemním domě, který jsme měli.

4. Vypracujte si jasnou filozofii

Josef Podlipný

Až na úplné výjimky jdeme my úspěšní podnikatelé do podnikání anebo do tvorby bohatství, rodinného majetku, s plánem. Je i ve finančních investicích kriticky důležitý plán, anebo je to něco, co může vznikat postupně?

Vladimír Fichtner

To už se v přemýšlení dostáváme daleko. Máme kontrolu, srozumitelně nám někdo prezentuje nebo čteme něco, čemu rozumíme. Uvědomili jsme si, že musíme budovat a vkládat energii do vlastního vzdělávání. A ano, v tu chvíli, kdy se pustíme do věci, je vždy dobré mít plán, jak říkáš. Já vysvětlím pojmy filosofie a strategie, které s plánem souvisí.

Když jsme budovali byznys, směřovali jsme k něčemu, co chceme. Měli jsme nějakou vizi, kam chceme dojít. Plán je naplnění určité filosofie.

Jaká je ta moje vize u finančních aktiv? Chci mít něco, co je stabilní, nebo něco, co brutálně roste? Každý může mít jinou preferenci. To je další důležitá součást na začátku – ujasnit si základní přístup k této problematice. Jak to budu řešit? Budu spíš hledat ochranu bohatství, nebo výnos? Když přijdu o všechno, nebude mi to vadit? Filosofie a k tomu plán jsou nesmírně důležité.

Josef Podlipný

Mluvíš o ujasnění si základního přístupu. Je tam důležité i ujasnění si očekávání?

Vladimír Fichtner

To s tím souvisí. Kdysi dávno jsem potkal zkušeného finančníka, který říkal: „To je jednoduché, já od tebe chci co nejvíc s co nejmenším rizikem.“ Odpověděl jsem mu: „Aleši, to ale není splnitelné zadání. Já tě chápu, proč to chceš. A každý, kdo chce jenom tvoje peníze – a ne ti skutečně pomáhat – tak řekne: ‚Jasně, udělám pro vás první poslední. Tady mi podepište, že budete akceptovat rizika.‘ Ale to ve skutečnosti není zadání. Chceš nějakou rentu, nebo co od toho očekáváš? Chceš chránit majetek, nebo chceš vydělávat za každou cenu?“

To je způsob přemýšlení a správné zadání, protože i to správné zadání patří k filosofii nebo k plánu. Když architektovi špatně zadáte požadavky, nemůžete se divit, když vám navrhne něco, co jste si nepředstavovali.

Josef Podlipný

Souhlasím. Když jsme přemýšleli o bydlení, uvažovali jsme o něm nejdříve každý sám, pak společně celá rodina, a nakonec společně celá rodina i s architektem. Díky této diskusi se zadání neustále precizovalo.

Máme tedy už sladěné i očekávání. V běžném životě jsme zvyklí na to, že když něco chceme dostat, musíme za to něco zaplatit nebo něco nabídnout. Platí to i v této oblasti?

5. Zvažte poplatky založené na úspěchu

Vladimír Fichtner

Ještě zbývá jeden důležitý faktor, abychom se sžili s finančními investicemi. A to je platba, významná část platby za úspěch. Znám spoustu institucí, které si od nás berou 2 % ročně buď přímo, nebo prostřednictvím nějakých fondů. Ale nemají žádnou motivaci, aby opravdu vydělali peníze. Oni vydělávají svá 2 % ročně, a to ať se mým penězům daří, nebo nedaří.

Pokud si ale najmu někoho, kdo významnou část svých tržeb generuje ze success fee – z úspěchu, z toho, co mi vydělá, jsem jako podnikatel mnohem spokojenější. Nevadí mi dát mu odměnu 3 miliony, když mi vydělal 30 milionů.

Ale aby mi ze 100 milionů každý rok 2 miliony ukrojil, jenom tím, že nic nedělá, tak k tomu nebudu mít důvěru. Když jde do toho se mnou, tak to je poslední velká věc, která mi jako podnikateli může pomoci lépe se sžít s finančními investicemi.

Josef Podlipný

Pojďme teď všechno krátce shrnout.

Vladimír Fichtner

Pět věcí, které vám mohou pomoci sžít se s finančními investicemi.

  1. Mějte věci pod kontrolou, všechno chtějte schvalovat.
  2. Pracujte jenom s těmi, kteří vám umí nabídnout srozumitelnost nebo dokáží vysvětlit, co se s vašimi penězi má dít.
  3. Připravte se a dejte si prostor na to, abyste se v oblasti finančních aktiv vzdělávali. Patří to k majetku. Je důležité poznat zákulisí finančních investic, stejně jako jste poznávali podnikání nebo investice do nemovitostí.
  4. Je dobré, stejně jako v byznysu, mít filosofii, plán – vědět, kam jdu.
  5. A poslední věc – s finančními investicemi se vám bude lépe sžívat, pokud budete pracovat s někým, kdo má ve finančních investicích zapracovaný poplatek za úspěch. Když vám vydělá, dostane také hodně peněz. Ale když vám nevydělá, sám si také na moc nepřijde.

O autorovi Josef Podlipný

Ve finančním světě začínal v roce 1991. Zkušenosti nabral mimo jiné v A.T. Kearney, IPB, ČSOB a České spořitelně. Vedle majetku v ČR vybudoval i rozsáhlé nemovitostní portfolio v USA.
Ačkoliv by pracovat nemusel, pomáhá Josef ve Fichtner Wealth Managers jako partner a vedoucí obchodu úspěšným lidem chránit a zhodnocovat rodinné bohatství.
Josef Podlipný je čtvrtá generace správců rodinného bohatství, rozvíjí tradici péče o komunitu i odpovědné řízení majetku, který byl rodinnými předky budován.