Pět klíčových principů, jimiž se řídí bohatí lidé, aby si udrželi majetek

BlogJosef Podlipný

Nejprve válka a následně komunistický režim mou rodinu připravily nejen o továrny, statky, půdu, ale také o cenné zkušenosti se správou majetku, které mi mí prarodiče nemohli předat. Rodinný majetek se mi podařilo získat zpět až v restitucích, a tak mi nezbylo než následujících 30 let získávat zkušenosti a učit se, jak s majetkem nakládat. Zkušenosti čerpám od šlechtických rodů, z finančních institucí a konzultačních firem, z investic na realitním trhu v USA i z diskusí, které s nejbohatšími lidmi v České republice vedu jako partner Fichtner Wealth Managers.

Potkávám se s různými příběhy. V některých skutečně bohatí lidé chtějí, aby se jejich odkaz nesl dál, aby z jejich dětí vyrostly zodpovědní lidé, a aby jejich rodinné bohatství vydrželo po generace. Pak jsou tu v Česku příběhy rodin, které mají sice rozsáhlé majetky, ale rozpadlé rodiny, jsou zklamaní, vnitřně strádají a touží po hlubokých a opravdových vztazích.

Zde nabízím pět klíčových principů, které jsem si za tři dekády v oboru dokázal odnést o tom, jak skutečně úspěšní lidé udržují bohatství a vztahy.

Článek vyšel v Hospodářských novinách ve středu 19. 7. 2024

1. Zásadní část majetku je mimo Českou republiku

Nejen 50. léta minulého století ukazují, že když má člověk veškerý majetek v jedné zemi, v jedné měně, může o něj velmi rychle přijít, ať už třeba znárodněním či měnovou reformou. V dnešní době dělá vrásky na čele nejednoho bohatého Čecha třeba válka na Ukrajině, inflace v Turecku, mizení podnikatelů v Číně, politický vývoj v Maďarsku a na Slovensku.

Majitelé úspěšných firem a rentiéři nechtějí mít všechna vejce v jednom košíku. Využívají finanční aktiva a investují převážně do ekonomik mimo Evropskou unii, tj. do firem v USA, Velké Británii a Japonsku. Typicky díky partnerství s nezávislým správcem a švýcarskou privátní bankou jsou tak připraveni čelit nejen geopolitickým rizikům.

Bohatí lidé samozřejmě chtějí, aby naše země dál prosperovala, a chtějí, aby existoval národ hrdý na svou zemi. Na druhou stranu si všímají rozevírajících se nůžek mezi chudými a bohatými a uvědomují si, že zoufalé lidi mohou populisté snadno radikalizovat. Majetek v zahraničí pak bohatí lidé nevnímají jen jako záchranný kruh pro svou rodinu, ale také jako pojistku, kterou mohou budoucnost naší země pozitivně ovlivnit, kdyby se u nás dělo něco nedobrého.

2. Bez plánování a strategie se spoléháme jen na štěstí

Majitelé úspěšných firem jsou zvyklí jednat impulzivně a dát na svou intuici. V podnikání je to výhoda, při správě rozsáhlého bohatství to může být naopak příčina velkých ztrát. Lidé, se kterými spolupracuji, vnímají, že strategie a plánování poskytují jasný směr a pevné hranice, což umožňuje efektivní alokaci majetku a minimalizaci rizik.

Systematický přístup k majetku umožňuje nejen jeho růst, ale dává možnost lépe reagovat na individuální i rodinné potřeby. Disciplína při dodržování strategie patří k základním atributům života skutečně bohatých lidí a umožňuje jim vyhýbat se impulzivním rozhodnutím, které pod vlivem emocí může udělat i zkušený investor.

Pečlivý a strukturovaný přístup k rodinnému bohatství je jedním z důvodů, proč jsou úspěšní lidé schopni udržet a navyšovat hodnotu svého majetku i v turbulentních časech. Vědí, že úspěch nepřichází náhodou, ale je výsledkem plánování, dlouhodobé strategie, disciplíny a adaptace na měnící se podmínky.

3. Aktivní účast na správě bohatství

Bohatí lidé nejsou na správu bohatství sami, ale rozhodně slepě nedelegují. Naopak se na správě svého majetku aktivně podílejí. Investují svůj čas a energii do sledování klíčových informací, které jim poskytují hlubší pochopení světa a umožňují dělat informovaná rozhodnutí a mít věci pod kontrolou.

Profesionální poradci bohatým lidem:

  • přináší úhel pohledu správce, který je odlišný od pohledu podnikatele, a při péči o majetek je často kritický,
  • srozumitelně vysvětlí, co je potřeba udělat a jak to zapadá do celostního pohledu na majetek,
  • pomáhají starší generaci (nestorům) se sdílením hodnot a moudrosti,
  • umožňují nástupcům přinášet nové podněty a přijmout odpovědnost za inovace i správu,
  • chrání rodinné bohatství proti fatálním ztrátám v téměř jakémkoliv budoucím scénáři.

Například investiční přístup Wealth Protection (Ochrana Bohatství), který u našich klientů aplikujeme, vnáší do života bohatých lidí klid. Díky tomu se mohou zaměřit na svou firmu, svou rodinu či na filantropické aktivity.

4. Plánování nástupnictví a zapojení rodiny do správy majetku

I když si tvůrci bohatství uvědomují, že rakev nemá kapsy, často jsou při sdílení informací o majetku a rozhodování o něm uzavření a zdrženliví. To jejich partnerům a dětem ztěžuje život. Proto je třeba klást si otázku, jak nastupující generaci, pro kterou může být bohatství i úspěch samozřejmostí nebo obavou, přizvat k pomyslnému stolu, zapojit ji a motivovat.

Skutečně účinnou metodou je transparentnost, naslouchání a spolupráce rodiny v rámci pravidelných setkání. Jednou z forem je rodinná banka, která dokáže otevřít diskusi o majetku, aktivovat členy rodiny, vést ke sdílení rodinných hodnot i nápadů a k investicím do rodinných projektů. Zapojení širší rodiny by podle mé zkušenosti mělo začít dlouho před odchodem na odpočinek, jedině tak je možné zachovat odkaz zakladatele rodinného bohatství a vychovat silnou nastupující generaci.

Plán nástupnictví zahrnuje nejen majetkové aspekty jako toky peněz, vlastnictví a dědictví, ale také přenos hodnot, znalostí a rodinných tradic na další generace.

5. Filantropie jako součást rodinného bohatství

Ačkoliv většina lidí chápe vracení části bohatství zpět společnosti spíše jako povinnost, bohatí lidé vnímají filantropii nejen jako příležitost pro budování lepšího světa, ale také jako součást rodinného odkazu.

Pro nastupující generace a širší rodinu je oblast filantropie zvláště důležitá, protože každému členu rodiny dává pocit, že může pozitivně ovlivňovat svět a přispívat ke zdravější a bezpečnější budoucnosti. Konání dobra se stává výhrou pro všechny.

Lidé, se kterými se setkáváme, nechtějí své děti zkazit blahobytem, a proto si vzájemně předáváme zkušenosti, jak u našich dětí podporovat klíčové hodnoty (sebeúctu, morálku, štědrost, respekt, šetrnost a odpovědnost), které si úspěšné dynastie nejen v zahraničí předávají z generace na generaci již více než 100 let.

Rodinné bohatství není pouze o majetku a financích. Je o hodnotách, vztazích a odpovědnosti. Pokud si osvojíme klíčové principy jako rozložení majetku po světě, dodržování strategie, aktivní účast na správě bohatství, plánování nástupnictví a zahrnutí filantropie, můžeme zajistit, že naše rodinné bohatství bude přínosem nejen pro nás, ale i pro budoucí generace a lepší svět.

O autorovi Josef Podlipný

Ve finančním světě začínal v roce 1991. Zkušenosti nabral mimo jiné v A.T. Kearney, IPB, ČSOB a České spořitelně. Vedle majetku v ČR vybudoval i rozsáhlé nemovitostní portfolio v USA.
Ačkoliv by pracovat nemusel, pomáhá Josef ve Fichtner Wealth Managers jako partner a vedoucí obchodu úspěšným lidem chránit a zhodnocovat rodinné bohatství.
Josef Podlipný je čtvrtá generace správců rodinného bohatství, rozvíjí tradici péče o komunitu i odpovědné řízení majetku, který byl rodinnými předky budován.