Objem hypoték roste, ale stále je cca 50 % pod svými maximy. Bohužel začíná růst i inflace a snižování sazeb bude pomalejší!
Tento týden byl na trzích ve znamení mírného optimismu, akcie pokračovaly v návratu ke svým maximům. Zde jsou nejzajímavější zprávy, které mě jako dlouhodobého investora zaujaly…
Objem hypoték v dubnu vyrostl na 21,9 miliardy za měsíc. (E15)
Novinové titulky píší, že jde oproti loňskému dubnu o více než dvojnásobný objem. Důležité je ale dopovědět, že oproti situaci před třemi roky jde stále o pokles o cca 50 %, a to je hodně.
Na podobných úrovních objemu jako letos byl český hypoteční trh zhruba před čtyřmi lety, v prvním pololetí roku 2020. Všichni, kdo tedy na tomto trhu závisí, se mohou podívat, jaký měli byznys v roce 2020 a počítat i s tím, že to letos může být obdobné.
Třeba se ale objemy hypoték budou vyvíjet velmi dobře a situace se zlepší. Pro stavebnictví a návazné obory jde však stále ještě o velmi obtížnou situaci.
Objem hypoték se začal od počátku letošního roku zvyšovat, protože s poklesem inflace začaly klesat úrokové sazby. Nyní se ale meziročně zvýšily spotřebitelské ceny o 2,9 % (z březnových 2,0 %), a to je poměrně velký nárůst. (Patria)
Na zvýšení se nejvíce podepsaly potraviny, alkohol a pohonné hmoty. Pokud nakupujete potraviny nebo se občas zastavíte u čerpací stanice jako já, můžete to asi také potvrdit. Zvýšené inflační tlaky budou nutit ČNB, aby s dalším snižováním úrokových sazeb nespěchala, a to může být pro růst hypotečního trhu nepříjemná zpráva.
Jak tedy upozorňujeme dlouhodobě, je dobré se raději připravit i na déletrvající období vyšších úrokových sazeb a případně i vyšší inflaci.
Nejen české stavebnictví zažívá náročné časy. Obdobně je na tom automobilový průmysl se všemi návaznými obory. O tom, že jde o mimořádně náročné časy mluvil ve velmi otevřeném rozhovoru v E15 šéf Koh-i-noor Machinery Robert Záboj.
České a německé nástrojárny a automobilky nebudou mít podle něj šanci konkurovat čínským firmám a „Evropu čeká obrovské zemětřesení”. Přejme si, aby těžké časy a transformaci zvládl tento, pro naši ekonomiku tak důležitý, sektor co nejlépe. Ale že to nebude jednoduché je evidentní nejen ze zmiňovaného rozhovoru.
Z výše uvedeného je evidentní, že situace v ČR, přestože inflace a úrokové sazby významně klesly, zdaleka není jednoduchá.
Proto i nadále doporučujeme velkou obezřetnost při investování v ČR a při případném přílišném spoléhání se na českou koruna a česká aktiva. Věřím, že nemusíme dopadnout jako Turecko (inflace 69 %, úrokové sazby 50 %, dnes 32 lir za nákup jednoho dolaru, když před deseti lety bylo potřeba na nákup dolaru jen dvě turecké liry), ale i s takovým scénářem je dobré pracovat při správě svého majetku. (Patria)
Poslední pro mě důležitá zpráva se týká banky Raiffeisenbank. (HN) USA jí hrozí omezením přístupu k dolarovému trhu, kvůli jejím pokračujícím aktivitám v Rusku. To by pro banku mohlo být velmi nepříjemné a je obtížné nyní odhadovat, co by to mohlo znamenat.
Pro nás je důležité, že česká pobočka Raiffeisenbank patří podle České národní banky mezi systémově důležité finanční instituce. Což zjednodušeně znamená, že jde o „příliš významnou instituci, aby ji mohl stát nechat zkrachovat“ a abychom v ní my, jako střadatelé, přišli o peníze.
Zde najdete odkazy na zmíněné i další články.
Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.