Obavy z americké inflace, pokles trhů ani koruna pod tlakem nás neděsí. Nejhorší představou je válka o rodinné bohatství
Obavy z inflace v USA a útok Iránu na Izrael stály za nervozitou na akciových trzích, která se projevila jejich poklesem. To první má z ekonomického hlediska větší dopad.
Irán provedl neúspěšný útok na Izrael a podle aktuálních informací došlo k odvetě. Situace na Blízkém východě se zase o něco vyostřila a zůstává složitá. Trhy zareagovaly mírným poklesem.
Z našeho hlediska je důležité stavět portfolio tak, aby nás podobné události neohrožovaly. To například znamená investovat do světových společností, které nejsou závislé jen na konkrétní lokalitě.
Dobrý komentář k tomu měli ve Wall Street Journal: „reakce trhů potvrzuje, že se nenacházíme v bublině“. Pokud by na trzích bublina byla, trh by zprávu buď ignoroval a rostl, anebo naopak přehnaně klesl. Umírněná reakce je známka racionality na trzích, a proto na nich chceme být.
Důležitější zprávou jsou obavy z americké inflace. Kvůli opětovnému růstu cen se odkládá očekávané snižování sazeb ze strany FEDu. Kdo nás sleduje ví, že na toto riziko upozorňujeme dlouhodobě.
Na to, zda to odstartuje medvědí trh, jsem dostal také dotaz z E15. Jak už to bývá, z mojí delší odpovědi si redaktor vybral jednu větu (kurzívou). Sem se, myslím, hodí celá odpověď:
„O situaci na trhu rozhodně nepanuje jednotný názor. Část investorů je k akciovému trhu skeptická dlouhodobě a růst akciového trhu považují za bublinu nafouknutou optimisty. Část investorů možná očekávala rychlejší pokles sazeb a skutečně má výrazně pozitivní pohled na věc. Pro nás je důležité, jak se daří ekonomice a vidíme, že růst akcií byl podložen růsty zisků. Také, že dopad růstu sazeb na velké společnosti není tak dramatický, jak se očekávalo. Proto se domnívám, že obecně jsou americké firmy pro delší prostředí vysokých sazeb rozumně oceněné. U jednotlivých akcií to samozřejmě nemusí platit. Zklamání části příliš optimistických investorů může přinést menší korekci, která je ale na trhu častým jevem. Poklesy kolem 5 -10 % přichází několikrát do roka. Pokud k tomu skutečně dojde, může to znamenat příležitost k levnějším nákupům. Nevidím zde hrozbu větších a delších propadů (jako například medvědí trh v roce 2022), pokud by se neobjevily nějaké nové – nyní neznámé skutečnosti, které by k ní daly příčinu.“
Na webu Patria na mě vyskočil více než rok starý článek s názvem „Prodávejte, jakmile S&P 500 překročí 4 200 bodů,“ o tom, že nad touto hranicí dle stratégů Bank Of Amerika a Morgan Stanley přijde apokalypsa. Článek však nezestárl vůbec dobře – nyní je totiž S&P 500 nad 5 000 body. Proto se nesnažíme predikovat krátkodobé tržní pohyby. Ani špičkoví stratégové velkých bank to neumí. Investujeme dlouhodobě a nespekulujeme na to, co by se mohlo dít. Investujeme dle plánu a jak radí i na webu Motley Fool: „nejhorší co můžeme udělat, je neustále čekat s investováním až přijdou poklesy“.
Možný návrat americké inflace se týká i nás. Jsme malá otevřená ekonomika a dopadnout na nás může buď přímo růstem cen, anebo nepřímo měnovým kurzem (jeho oslabením). V důsledku nižších sazeb u nás a v Evropě bude větší poptávka po dolaru než korunách a eurech. To může vést k poklesu koruny. O tom je článek z E15, který předvídá koruně horší časy.
Ale pozor, věci nejsou tak jednoduché, protože tento předpoklad už v sobě může mít koruna započítaný. Anebo to může být podobné, jako když koruně Nomura předpovídala pád a vývoj kurzu se pak otočil. Na měnách tedy varování před spekulacemi platí ještě více.
Výhled sazeb nás ovlivňuje v mnoha ohledech. Na jedné straně bude mít vliv na hypotéky, kdy to vypadá, že další snižování příliš nelze očekávat. Na druhé straně povede k růstu výnosů státních dluhopisů. Kromě státních dluhopisů je ale pořád rostoucí nabídka korporátních dluhopisů bez ratingu. Jen za první čtvrtletí je 18 miliard nových emisí. My se však těmto dluhopisům vyhýbáme. Řadě investorů přinesou velké zklamání.
Poslední zpráva, kterou bych chtěl zmínit, se týká předávání majetku dalším generacím. V Hospodářských novinách se objevil článek o rodinných sporech dědiců strojíren Karsit „Předání velkého majetku a podnikatelského impéria dalším generacím není jednoduchý krok.“
Nikdo by nechtěl, aby se často v potu a krvi budovaný majetek ztratil v rodinných sporech a nepřátelství. Aby se spolu následníci soudili nebo na sebe podávali trestní oznámení.
Přechod majetku na další generace je daleko důležitější téma než krátkodobé výnosy. Proto o něm s našimi klienty hovoříme stále častěji.
Zde najdete odkazy na zmíněné i další články.
Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.