Nejlepší začátek roku za 5 let. Radost ze zisku není tak silná jako bolest ze ztráty. Problémy v českých firmách a zlatá mánie.
Ve dvou týdnech kolem Velikonoc panoval větší klid a pro mnohé z nás to byl čas k pozastavení, čas s rodinou. Na schůzkách s klienty jsem si všimla, že pro některé to byl i čas na otevření témat rodinného majetku a jeho předávání na další generace.
Již máme za sebou 1. čtvrtletí a na trzích pokračoval růst. Mohli jsme se tak dočíst, že to byl nejlepší začátek roku za posledních 5 let. (Patria)
Index S&P 500 vydělal 10,11 % a naši klienti to jednoznačně vidí na svých účtech. Jsme rádi, že díky růstu odmazáváme vliv inflace na klientská portfolia. Vždy na schůzkách upozorňuji, že stejně tak, jak nyní trh roste, může začít i klesat.
Zatím nevidíme, že by se nafukovala bublina, ale vždy může dojít k nějaké korekci nebo události, po které začnou trhy klesat. Jak ráda zmiňuji – poklesy na trzích jsou jistota, jen nevíme, kdy přijdou, jak budou velké a jak budou dlouho trvat.
Jak uváděl kolega Tomáš Tyl v minulých zprávách, i když jsme na maximech, stále doporučujeme na trh vstupovat, pokud jsou nové peníze určené na dlouhodobé cíle. Současná maxima mohou být za několik let minima.
Důležité je držet se svého plánu a své nastavené strategie. Z hlediska hodnoty akcií je vývoj v následujících pár čtvrtletích relativně nedůležitý ve srovnání s tím, kam se bude ubírat dlouhodobý trend. Ten je závislý více na ziscích firem než na aktuálním cyklu či na vývoji sazeb nebo jiných vlivech, například geopolitických.
Minulý týden zemřel ve věku 90 let Daniel Kahneman, uznávaný psycholog a nositel Nobelovy ceny za ekonomii, přestože ji nestudoval. (DeníkN) Jeho odkaz v psychologii je velmi silný a ovlivnil řadu oborů včetně financí, kde se stal průkopníkem behaviorální ekonomie.
Popsal mimo jiné přemýšlení o zisku a ztrátě. Jedno poznání nám říká, že radost ze zisku není tak silná jako bolest ze ztráty. Ve vztahu k majetku je potřeba si uvědomit, že bohatství vzniká a je udržitelné, když na nastavené cestě dlouhodobě vydržíme a nenecháme se převálcovat bolestí ze ztráty.
Na schůzkách s klienty jsem slyšela vesměs pozitivní zprávy ohledně toho, jak se daří jejich firmám (převážně v IT). I když je už někde cítit mírné ochlazení a znovu je potřeba více přemýšlet o vydávaných nákladech.
Jiná situace je v průmyslu, což jsem slyšela jak na schůzkách, tak se dočetla v tisku. Pro české firmy, které jsou navázané na Německo, to začíná být velký problém. Některé německé firmy v ČR ruší své pobočky a stahují se do Německa nebo hledají levnější trhy. (HN) Nejedná se jen o strojírenské firmy, ale i z dalších oborů. Ochlazení na německém trhu pociťují letos české firmy snížením objednávek o 10 až 25 %.
Dalším problémem pro českou ekonomiku může být přesun firem do Ameriky. Firma Brano, vzhledem k vysokým cenám energií, je nuceno výrobu pro Teslu realizovat na východě USA, ve státě Georgia. (E15) Také ve strojírenské firmě Agrostroj rozhodli o investici v objemu 105 milionů dolarů do závodu v Americe. (HN)
To vše znamená, že pracovní síla se nevytváří u nás, ale vytváří se v Americe. U nás se spíše začínají objevovat zprávy o propouštění. Například státní podnik DIAMO propustí až 12 % zaměstanců. (HN)
Dočetla jsem se také o tom, že přibylo insolvencí, a to především fyzických osob. To může ukazovat na zhoršující se ekonomickou situaci a postupný nárůst nezaměstnanosti. (HN)
Po delší době je na trhu vidět větší zájem o zlato. Zlato nyní překonává své rekordní hodnoty a toho si všimla i média. Je to pochopitelné, protože jeho cena roste především v dobách ekonomické či politické nejistoty. Podle nás je zlato mylně považováno za bezpečný přístav.
Současná agrese na Ukrajině i napětí na Blízkém východě zájem o zlato zvyšuje. (HN) Atraktivita táhne cenu nahoru. Cena zlata se také pohybuje opačně oproti úrokovým sazbám a ty nyní začínají jít dolů.
Nakupují ho také centrální banky, především čínská. V Číně se k centrální bance přidávají ve velkém i běžní investoři, a to díky problémům v realitním sektoru i obavám ohledně celého čínského trhu. Zlato nakupovala také ČNB. Centrální banky západních zemí ale zlato nekupují. (E15)
My pro ochranu bohatství chceme raději investice, které přináší průbězné příjmy (zisky, dividendy, úroky), a to zlato nepřináší.
Investice do širokého akciového trhu dlouhodobě přináší růst (pokud bude fungovat nadále podnikání). Zlato roste, když ho lidé chtějí více kupovat a to dělají, protože jeho cena rostla. To ale pomáhá vytvářet časté bubliny.
Pro zajímavost, na 10letých horizontech v historii americké akcie prodělaly pouze ve 3 % případů. Zlato ve 28 % případů. Takto dle mého nevypadá jistota, za kterou někteří lidé zlato označují. Více detailů o tom, proč do zlata neinvestujeme, najdete zde a porovnání zlata a akcií pak zde.
Zde najdete odkazy na zmíněné i další články.
Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.