Jak připravit nástupce na správu rodinného bohatství – Erika Matwij

natočil Josef Podlipný

 

Bohatství nestačí předat. Je třeba naučit děti, jak s ním správně zacházet.

Mnoho úspěšných rodin řeší stejnou otázku: jak připravit děti a vnoučata na to, aby jednou zvládly spravovat rodinné bohatství s pokorou, zodpovědností a kompetencí?

Pozvání Mezi Rentiéry opět přijala Erika Matwij, expertka na strategii a řízení v rodinných firmách, členka Mezinárodní akademie pro výzkum rodinných podniků (ifera) a pořadatelka Mezinárodního kongresu rodinných firem.

V diskuzi s Josefem a Vladimírem probírají, jak systematicky vzdělávat nastupující generace, proč je dobré začít s výchovou k finanční zodpovědnosti už v dětství a jaké nástroje a programy mohou s přípravou opravdu pomoci.

Co udělat dnes, abyste si za 10 let neřekli: „Měli jsme je lépe připravit“?
Ochrana mezigeneračního bohatství začíná u vzdělání nové generace.

Zkušenosti z praxe, příběhy z rodin, které už cestu nástupnictví úspěšně procházejí, a konkrétní doporučení: to vše uslyšíte v této inspirativní epizodě.

 

 

Textový přepis

Josef Podlipný

Eriko, pojďme rovnou na téma, které je nesmírně důležité. Jak připravit nastupující generace na správu rodinných bohatství? Na to, aby byly plnohodnotnými partnerkami a partnery svým mnohdy úspěšným rodičům nebo prarodičům?

 

Erika Matwij

To je velké téma. Vždy se nás ptají, jestli je brzy nebo není brzy. Proto doporučuji začít si povídat s dětmi od malého věku, přizpůsobit to věkovým možnostem a kapacitě dítěte, co to znamená mít penízky, co znamená mít bohatství, co znamená bydlet v domě, co znamená pomáhat jiným. Přizpůsobit to věku a mluvit o tom stejným způsobem. Děti mají názor, mají o tom obrázek a přes naše hodnoty je do toho můžeme vtahovat. Myslím si, že není limit, kdy je v tomto vzdělávat. Postupně k tomu přidávat všechny finanční věci, které se mohou naučit díky kapesnému – že si můžou vybrat, buď koupí za sto korun krmivo pro zvířátka, anebo si koupí žvýkačku a tak dále. Už od malička jim můžeme hravou formou začít ukazovat, že jejich rozhodnutí má dopad a jakou má dítě odpovědnost. Začít můžete kdykoliv – i dnes, když si poslechnete tento podcast.

 

Josef Podlipný

Vláďo, ty jsi se svými byznys společníky už před mnoha lety vyvinul deskovou hru. Jaké základní znalosti by tedy měly mít děti už od útlého věku, aby začaly správně?

 

Vladimír Fichtner

Ve hře Finanční svoboda jsme chtěli předat lidem kolem nás, nejen dětem, ale i profesionálům, kteří se pohybují na trhu, šanci podívat se na finanční svět hravou formou. Jan Amos Komenský byl vzorem, když kdysi dávno šířil školu hrou. Dodnes si pamatuji některé reakce, když děti nebo i bankéři přijdou do místnosti „Jé, my budeme hrát cashflow nebo něco podobného, skvělé“. Je to hra, která je opravdu simulací finančního života. Takže v ní máte příjmy, výdaje, můžete investovat, můžete se pojistit, může shořet dům, když ho nemáte pojištěný a tak dále a tak dále. Zažijete si všechno možné. My jsme tu hru testovali na našich klucích, jim bylo dvanáct, třináct, když to spatřilo světlo světa. Dneska první verzi hry hrajeme s dětmi našich klientů, když je jim osm až deset let, protože ji úplně v pohodě pojmou. Já mám velkou radost, když odcházejí ze sálu a používají slova akcie, dluhopisy a dividendy, a tuší, co to je.

Jeden klient mi říkal „Vladimíre, já jsem se s vámi bavil po telefonu, byl se mnou syn, a nějak jsme se bavili o dividendách. Když jsem položil telefon, tak desetiletý syn říkal „my máme taky nějaké dividendy?“ Protože už hrál hru, byl to pro něj podnět. U dětí to vzbuzuje zvědavost, a to je základ toho, aby měly chuť přijímat naše moudra nebo nějaké informace. Pokud mají chuť poznávat, co se může stát nebo co se může dělat ve finančním světě, je předávání informací mnohem jednodušší. My tu hru bereme především jako skvělý motivační nástroj pro to, aby se něco dozvěděly. Pro starší, kteří už ji hrají celý víkend, je to i docela dobrý nástroj, jak si zažít nanečisto šedesát let investování. Od nuly až po desítky nebo stovky milionů na konci, podle toho, jak jsou šikovní.

 

Josef Podlipný

Vláďo, já si vzpomínám, že jsi se nedávno vrátil s jedním ze svých synů z konference, kterou pořádala Erika. Byla to mezinárodní konference rodinných firem. Vím, že jsi byl velmi potěšen, když jeden ze synů, již plnoletý, chtěl vstoupit do Akademie nástupců. Můžeš nám společně s Erikou přiblížit, co to vlastně Akademie nástupců je a jak se může již dospělý nástupce chopit nástupnictví a pomoci při správě rodinného bohatství?

Vladimír Fichtner

Já to řeknu, jak jsem to viděl z pohledu otce a účastníka kongresu. Akademie nástupců byla prezentována na kongresu, kde bylo 250, 300 lidí a mimo jiné tam bylo relativně hodně mladých. Možná třetina sálu, jsem si říkal.

 

Erika Matwij

Ano, je to skoro padesát na padesát.

 

Vladimír Fichtner

Bylo to hodně. A to byla první věc, která mě zaujala. A všichni seděli společně. Ne se svými rodiči, jako seděl můj syn se mnou, ale všichni byli spolu. A pak jsem to pochopil v jeden okamžik, kdy došlo k předávání diplomů absolventům. Bylo vidět, jak vytvořili takovou homogenní skupinku, která evidentně si spolu rozumí, sdílí spolu nějaké starosti, radosti. A už je rodiče tolik nezajímají. Což bylo hrozně zajímavé vidět. Takže jsme si o tom povídali s Kubou, když jsme jeli zpátky a on přemýšlel, jestli se zapojit nebo ne. Přece jenom dva dny v měsíci pro něj není úplně jednoduché najít, protože podniká. Ale nejvíc se sám přesvědčil, ne že bych ho já přesvědčoval, nejvíce ho zaujalo, že tam byla spousta dalších lidí jeho věku, kteří řeší v rodinách podobné věci.

Měli jsme s Radkou velkou radost, že se nakonec přihlásil. Bylo to jeho rozhodnutí. Absolvoval první dva dny a přijel z nich absolutně nadšený. Což se u něj nestává často, protože je velmi kritický ke všem věcem. Takže byl dobrou motivací i pro další dvě děti, které už přemýšlejí, že by možná příští rok anebo další rok, až budou mít prostor, se také zúčastnily. To je z pohledu otce a účastníka kongresu. Akademie nástupců je ale Eriky projekt.

 

Josef Podlipný

Teď nás určitě poslouchá spousta rodičů anebo dětí, ať už jsou v jakémkoliv věku. Pro koho Akademie nástupců vlastně je? Jak to funguje? Pojď nám to trošku představit.

 

Erika Matwij

Bavíme se o tom, jak bychom mohli vtáhnout děti do toho, aby se více zajímaly o správu majetku, správu našeho rodinného bohatství. Když máme rodinnou firmu, co se děje v té rodinné firmě, jak ji chceme dále vést, anebo co je to naše rodinné bohatství. Mnoho rodinných firem dbá na vzdělávání. Akademie nástupce trvá 9 měsíců. Každý měsíc je jeden modul, který se do hloubky věnuje nějakému tématu, které může přispět k tomu, že ti nástupci budou umět lépe uchopit správcovství anebo řízení rodinné firmy. Zároveň se tam potkávají s patnácti nástupci, kteří přicházejí z různých jiných rodin, ale s velmi podobnými emocemi, nastaveními a problémy. A postupně si těch 9 měsíců vytvářejí přátelství, obchodní partnerství a jsou si navzájem velkou podporou. Úplně jinak berou feedback. A musím říct, že si ho dávají úplně jinak, než my je na začátku učíme. Takže ho dostávají skutečně v přímém přenosu – jak působí, co by měli změnit, v čem jsou úžasní. Máme zavedené mechanismy, co učíme v rodinách jejich členy dělat.

To je například taková drobnost, ale pro mě je to velmi silný moment. Vždy na konci každého modulu si mají akademici vzít kolik chtějí kartiček uznání a každému jednomu členovi v týmu napsat, co se jim líbilo během těch dvou dní, co na nich oceňují a za co jim děkují. Nevěnovat se tak jen sobě a obsahu modulu, ale navíc si všímat lidí, které ještě dobře neznají. To si dávají i na prvním modulu a umí si dát kartičky uznání, mají-li tam zážitek. Rozšiřujeme tak optiku nejen na kritiku, nejen na fokus na něco jiného, ale i to, že můžu začít oceňovat, projevovat uznání a pochvalu. Každý modul se věnuje něčemu jinému. Jeden je leadership, strategie a inovace. Věnujeme se mezigenerační komunikaci, řešení konfliktů a asertivitě. Jeden je i finanční gramotnost, jak pracovat a číst čísla a finanční výkazy. Musím říct, že mě to překvapilo, když jsme poprvé zavedli Akademii nástupců, že finanční gramotnost nebo úroveň toho, jak umí propojovat čísla a co to znamená pro jejich rozhodnutí, je velmi nízká.

Celkově vnímám, že je nižší, než bychom si my mohli myslet. Takže je třeba tomu stále dělat osvětu přes hry, workshopy, jakékoliv drobnosti – knížky, karty. Těch nástrojů je mnoho, proto by se rodiče měli hodně bavit o tom, jak dosáhli úspěchu a mají takové bohatství. Protože to jsou jiné příklady, jinak ochucené s jinou ingrediencí, aby děti porozuměly tomu, že být bohatý je sice super, ale musíme se o to starat. A to už není tak jednoduché nebo automatické. Takže dopřát dětem – nástupcům z každé strany osvětu. Protože to není automatické, že to vědí.

 

Josef Podlipný

Eriko, ty hovoříš o devíti modulech. To nějaký čas spotřebuje a zároveň, jestli jsem správně pochopil, je to i o praxi. Jak to probíhá? Kde to probíhá? Kolik už takových ročníků máš za sebou? Je spousta otázek, které určitě napadají naše posluchače.

 

Erika Matwij

Startujeme vždy v říjnu a končíme v červnu, abychom v září na Mezinárodním kongresu rodinných firem mohli předat na pódiu akademikům, tedy absolventům, diplomy. Je to 9 modulů po dobu 9 měsíců od října do června. A úplně úžasné na tom je, že se to koná vždy v nějaké rodinné firmě. Úspěšně putujeme do Česku a Slovensku, kde nás hostí. Na začátek nás provázejí firmou. Majitel hovoří o tom, kolikrát to už chtěl zabalit, co mu pomohlo, že se znovu vzchopil a rozvinul firmu. Jak se mu pracovalo s členy rodiny, proč se rozhodl nepracovat s členy rodiny anebo jak u nich probíhal nějaký nástupnický proces atd. A to jsou velmi inspirativní příběhy. Zároveň vidí, jak ti majitelé firmu řídí. A když jsou tam ještě i nástupci, také mohou z vlastního úhlu pohledu říct, jak se jim s otcem nebo mámou pracuje, a jaké to je být součástí rodinné firmy anebo jak se v tom celkově oni cítí. Až po půl dni přebere daný odborník a lektor obsah modulu a propojí praxi s teorií a rovnou tam drilujeme přes zážitek.

Nástupci si tam vytvářejí, zkoušejí a nastavují přesně ty nástroje a metody, které učíme: aby to dělali jednoduše, partnersky, efektivně a kooperativně a vše je to učíme skloubit. Ne vždy je to jednoduché. Takže to je velmi intenzivní, zážitková a prožitková akademie.

 

Josef Podlipný

Takže to není jen o simulaci, ale o přímém kontaktu s praxí a o získání zpětné vazby od někoho, kdo není účasten akademie.

 

Erika Matwij

Ano, přesně tak. Protože je k dispozici majitel hostující firmy, lektor a já. Já jsem na každém modulu. Jsem tam jako bonus vždy a propojím jednotlivé moduly, aby to, co jsme se učili, teď použili, aby si to zažili a začali ve všech sférách oblastí používat. Aby začali rychleji aplikovat ty věci v rodinách, ve firmách, ve své praxi, v životě. Protože jsou to věci, které pomohou i v soukromém životě i v mezigeneračním rodinném životě.

 

Josef Podlipný

Vláďo, jak přemýšlíš o vzdělání nástupců i nestorů, jako nestor?

Vladimír Fichtner

Každé vzdělání je důležité. Každá informace, která se dostane k dobře motivovaným lidem, ať jsou to naše děti nebo někdo jiný, může pomoct posouvat je vpřed a posouvat vpřed rodinné bohatství z širokého úhlu pohledu, nejen toho majetkového. Z mého pohledu je Akademie super zajímavý program. Škoda, že už mi je tolik a už nejsem nástupce, protože já bych do něj šel okamžitě. Myslím si, že to je jedna z věcí, pokud je k dispozici, tak je potřeba ji využít za každou cenu. Protože takových programů je málo. Speciálně na území České a Slovenské republiky asi neznám žádný obdobný, přestože se hodně zajímám o tyto věci. A myslím si, že z pohledu světového měřítka je to výborný program. Takže závidím svým dětem, že ho mohou podstupovat.

 

Erika Matwij

Ale mám pro tebe dobrou zprávu. Existuje Akademie majitelů a nestorů. Chtěli jsme to udělat jako ucelený koncept, ale majitelé a nestoři nebyli až tak disciplinovaní v chození, že by si každý měsíc dohodli dopředu termíny, a že by přišli. Tak jsme udělali Akademii nestorů třikrát do roka. Také oni potřebují vědět, jak komunikovat se svými nástupci, jak zpracovat to, co vidí v tomto turbulentním, rychle měnícím se digitálním světě, který jim nemusí být úplně srozumitelný, ale vyvolává emoce. A emoce nedobře fungují a neprospívají celé situaci, když jsme v procesu. Takže jsme dali dohromady skupinu majitelů. Celkově, co znamená být majitelem? Co znamená být v roli, že mám děti, které přebírají po mně zodpovědnost správy rodinného bohatství? Jaká je moje role? Co mám já teď dělat, když už to nejsem já, kdo to celé koordinuje, řídí a má na starosti? Máme první ročník Akademie majitelů a nestorů za sebou. Srdečně zvu všechny, kteří se chtějí připojit do druhého ročníku, v roce 2025 startujeme. Na Akademii majitelů chceme i majitele podpořit, že v tom nejsou sami. Sdílejí si svoje zkušenosti s nástupci, i s dobrými a osvědčenými praktikami, co se jim osvědčilo a pomohlo té dynamice atd. Takže kromě lektora jsou si velkou podporou i majitelé.

 

Josef Podlipný

Přátelé. Příprava mladé generace pro správu rodinných bohatství je jistě zárukou prosperity a stability rodinných bohatství dlouhodobě. Pojďme se ještě vrátit jedním dvěma příběhy k tomu, jak se úspěšní absolventi Akademie nástupců zapojili právě do té rodinné správy. Máš něco, co bys mohla nasdílet?

 

Erika Matwij

Ano, převzali řízení rodinných rad, protože už to umí dělat. Tím, že to není jen o přebírání správy majetku, ale nástupci začali přinášet inovace a berou na sebe zodpovědnost, tak jsme postupně učinili i to, že majitelé odevzdali řízení a koordinaci a organizování rodinných rad. Takže nástupci, kteří absolvovali Akademii, postupně převzali svolávání a řízení rodinných rad.

 

Vladimír Fichtner

Tak na to se těším.

 

Erika Matwij

Ano, to já vím. To, co děláme, inspirujeme je, aby přinesli nějakou knihu, která by mohla rodině pomoct ke sdílení informace nebo k diskuzi o tom, co si myslí o správě majetku, o financích. Jsou různé, nejen odborné, ale velmi dobře psané knihy, které mohou být velmi dobrým spojovatelem a zároveň ukotvením toho, jak to může být. Životní příběhy bohatých rodin, video, audio, podcasty atd. Nástupce dostává od nás inspiraci, aby vždy přinesl nějaký zajímavý podnět, který rozšíří a ukotví vědomosti i poznání o tom, co znamená spravovat rodinné bohatství, co znamená být nástupcem a jak to můžeme dělat jiným způsobem.

 

Josef Podlipný

Co bys na závěr doporučila rodinám, kterým jde o to, aby nástupci byli vzdělanými, suverénními, ale také pokorným správci rodinného bohatství?

Erika Matwij

Aby skrze vlastní příklad, který doteď žili, kam se dostali, doprovázeli své děti a podporovali je. Je důležité se o tom bavit, zažít si to. Pády nejsou prohra, ale jsou dobrým lektorem a můžeme se z nich poučit. Za každým úspěšným člověkem je x pádů a je třeba se tomu otevřít, třeba hodně číst. Podporuji velmi čtení a potom se společně bavit, to může podpořit rozvoj a soudržnost rodiny, když budeme mít společné téma a zažijeme si společné věci. Otevírat finance, práci s dětmi o výdajích, ale i o nákladech a co si o tom myslí v počátcích. Nebýt dominantní. A myslím si, že toto může velmi, velmi podpořit to, že děti i v otázkách správy a financí budou důvěřovat rodičům, přijdou se poradit a budou chtít znát jejich názor. Myslím si, že to je výborný začátek.

 

Josef Podlipný

Vláďo, co bys doporučil ty?

 

Vladimír Fichtner

Už není moc co dodat. Být intenzivní ve vzdělávání, hledat, podporovat. Když přišel jeden z našich synů poprvé, že by si rád půjčil na nějaký víkendový kurz, který stál 12 000 korun a on na to neměl, tak jsme se rozhodli, že jako rodina budeme podporovat takové věci. Nakonec kurz absolvoval i se svou přítelkyní, které jsme také nabídli tu finanční podporu s tím, že nejsou žádné závazky. Když se rozejdou, není žádný problém, nemusí nic vracet. Protože jsme viděli, že spoustu věcí řeší společně a nám s Radkou také pomáhalo spoustu věcí řešit společně. Takže si myslím, že tam patří i finanční prvek, dát na vědomí „můžete, jenom si to vyargumentujte. Pojďte to přednést před rodinnou radou a uvidíte.“

 

Josef Podlipný

Dámy a pánové, za svou rodinu doporučuji: zapojte celou rodinu, vaše děti do reálných rozhodnutí, která mají jak nefinanční, tak finanční dopad. Nebojte se k tomu přizvat odborníky, protože tím určitě nic nezkazíte. Naopak, můžete rodinu podpořit a podpořit i dobré skutky typu Akademie pro nástupce nebo dokonce i pro nestory. Podpořit naše rodinná bohatství a i společnost, ve které žijeme. Protože když naše rodinná bohatství ochráníme i pro další generace, bude se nám tady žít lépe. Pro dnešek se s vámi loučím a také děkuji Erice.

 

O autorovi Josef Podlipný

Ve finančním světě začínal v roce 1991. Zkušenosti nabral mimo jiné v A.T. Kearney, IPB, ČSOB a České spořitelně. Vedle majetku v ČR vybudoval i rozsáhlé nemovitostní portfolio v USA.
Ačkoliv by pracovat nemusel, pomáhá Josef ve Fichtner Wealth Managers jako partner a vedoucí obchodu úspěšným lidem chránit a zhodnocovat rodinné bohatství.
Josef Podlipný je čtvrtá generace správců rodinného bohatství, rozvíjí tradici péče o komunitu i odpovědné řízení majetku, který byl rodinnými předky budován.