Na tohle u investičního portfolia před koncem roku nezapomínejte
natočil Vladimír Fichtner
Je něco, co bych měl se svým portfoliem dělat před koncem roku?
Když tuto aktivitu přehlédnete, tak vás to může připravit, jak už to tak bývá, o pěknou řádku peněz.
Mé jméno je Vladimír Fichtner, a protože se starám o peníze klientů, tak tuto aktivitu skutečně nepodceňujeme.
Nastavení portfolia řešte během roku
Možná by si někdo mohl říci, že je to o kontrole, jestli mám portfolio správně nastavené.
Jestli mám alokaci akcií, dluhopisů a hotovosti takovou, jakou bych měl mít.
A ano, to je také důležitá věc, a určitě je potřeba ji dělat.
Ale to je potřeba dělat průběžně.
Já mám na mysli ještě něco jiného.
Daňový pohled na portfolio
Mám na mysli to, že byste se měli podívat a zvážit, jestli náhodou vaše daňové pozice z cenných papírů, které jste prodávali, nelze započítat proti ztrátám z jiných pozic, které jste ještě neprodali a uvažujete, že byste je prodali.
Protože prodat cenné papíry se ztrátou 1. ledna a ne 31. prosince (obrazně) může znamenat velký finanční rozdíl v tom, kolik zaplatíte na daních.
Tax-loss harvesting
Když si člověk čte Wall Street Journal nebo jiné zahraniční tiskoviny, zjistí, že tax-loss harvesting – v češtině dejme tomu – sběr daní nebo optimalizace daní – je něco, co je normální a patří to do života každého investora.
Prostě podívat se, jestli náhodou nemám v portfoliu něco, co tam nechci mít. A když to prodám, přinese mi daňovou ztrátu, která se zároveň ale započítá proti daňovým ziskům, které mám z jiných cenných papírů.
Můj pocit je, že v Česku na to ještě mnoho lidí nemyslí.
Jsou schopni prodat své cenné papíry nebo fondy, které mají (nebo jim bankéři nebo poradci poradí, ať je prodají), ale vůbec nevědí, jakou budu mít v následujícím roce díky tomuto prodeji daňovou povinnost.
Investiční poradenství včetně daní
My vždy, když prodáváme, respektive když klientům doporučujeme něco prodat, jim zároveň řekneme, předtím, než prodej udělají: „Podívejte, když to prodáme, tak v tuhle chvíli budete mít zhruba takovou daňovou povinnost, anebo daňovou ztrátu.“
To nám umožňuje klientům ušetřit i docela velké peníze.
V tuto chvíli už moc času do konce roku nezbývá, ale přesto by se vám mohlo stát, že si řeknete: „Jo, po Novém roce něco prodám, teď na to nemám čas.“
Možná je lepší to udělat nyní.
A nebo naopak!
Pokud byste chtěli nyní prodávat něco, co je v zisku a ještě pod tzv. daňovým testem, tak byste možná mohli zvážit, zda to neprodat až prvního ledna. Protože také nechcete těsně před koncem roku vygenerovat nové daňové povinnosti, které budete muset splnit už příští rok v březnu nebo v červnu podle toho, jestli máte daňového poradce nebo ne.
Začněte daně řešit nejpozději v září
Samozřejmě, mnohem lepší je k této věci přistupovat v průběhu roku systematicky.
Nepřemýšlet o tom těsně před koncem roku, a na poslední chvíli něco udělat nebo neudělat, ale přemýšlet o tom celý rok.
Pokud na to nemáte tolik času, vraťte se k této problematice minimálně vždy alespoň v září a přemýšlejte, jestli náhodou není něco, co byste mohli zlepšit.
Protože peníze, které zaplatíte na daních, už nikdy zpátky nedostanete.
A je přeci jen škoda platit něco, co nemusíte, když stačí malinko a hned na tom budete lépe.
Už může být příliš pozdě
Kdybyste se ještě před koncem roku na nás chtěli obrátit a pobavit se s námi o těchto záležitostech, už vám nyní moc nepomůžeme.
Už je příliš pozdě.
Možná ještě něco doladíte se svým daňovým poradcem. Ale příští rok to může být jinak – zavolejte nám a můžeme se domluvit.
V každém případě nikdy nezapomeňte na to, že i daně k investování patří, a je potřeba i o nich přemýšlet. A přistupovat k nim ideálně systematicky.
Když se vám to povede, uvidíte, že budete vydělávat něco navíc.