Inflace 40 % za pět let: Tato investiční strategie se osvědčila
Inflace je tichý nepřítel každého investora a správce majetku.
Když kupní síla peněz poklesla, je pozdě.
Klíčem k zachování hodnoty majetku je připravit se předem.
V této epizodě Vladimír Fichtner, Josef Podlipný a Tomáš Tyl odhalují, jak efektivně chránit rodinné bohatství v období vysoké inflace a jak se vyhnout vysokým ztrátám hodnoty.
Diskuse odhaluje úspěšnou investiční strategii, která pomohla klientům Fichtner a.s. porazit náročné období vysoké inflace a navýšit reálnou hodnotu majetku.
Dozvíte se, jak proti-inflační dluhopisy pomohly klientům udržet reálnou hodnotu hotovosti.
Zjistíte, jak klienti Fichtner a.s. díky inflační doložce ušetřili 165 milionů korun na poplatcích.
Chcete zajistit své bohatství nejen proti vysoké inflaci? Poslechněte si, jak přemýšlet o investičním portfoliu, které zvládne téměř jakýkoliv ekonomický scénář.
Textový přepis
Josef Podlipný
Dnes se společně s Tomášem Tylem, šéfem investičního týmu, podíváme na to, jak Fichtner chrání bohatství svých klientů a také na férový přístup k odměňování.
Tomáši, portfolia klientů Fichtner a.s. obstála i v období víceleté vyšší inflace, kterou jsme v České republice zažili, a pro některé investory byla překvapením. Protože zapomněli na to, že v minulosti už také inflace atakovala vyšší hodnoty než nulu nebo byla poblíž dvou až třech procent.
Tomáš Tyl
Inflace, kterou jsme zažili za posledních pět let, byla opravdu hodně vysoká a dlouho jsme ji tady nepamatovali. Za posledních pět let dosáhla 40 %. Nejvíce to bylo v roce 2022, kdy se meziroční inflace přiblížila ke 20 %. To jsou výrazně vyšší čísla než dlouhodobé průměry. Za posledních pět let to vychází na 7% inflaci. Statistiky ukazují, že by dlouhodobě měla být kolem 3 %. Někdy jsou období vyšší inflace, někdy nižší. Určitě to bylo investičně hodně složité období a nám se za něj podařilo udržet reálnou hodnotu peněz. A to s portfolii, která obsahovala akciovou složku, dluhopisovou složku a hotovost, a jsou určená k dlouhodobé ochraně a tomu, aby klienti mohli vybírat rentu. To znamená, že naše portfolia vydělala přibližně také 40 % za pět let. Což je za normálních časů samozřejmě velmi slušný výsledek (7 % u vyváženého portfolia určeného na rentu). Toto období bylo náročnější tím, že byla inflace výrazně vyšší.
Vladimír Fichtner
Možná stojí za to říct, Tomáši, a doplnit, že jednou z věcí, kterou my vnímáme jako důležitý úkol, je právě to, abychom udrželi reálnou hodnotu peněz a viděli něco navíc. Ale v dobách vysoké inflace je z našeho pohledu dostatečná aspoň ambice udržet reálnou hodnotu. Když zároveň přemýšlíme i o tom, abychom o peníze nepřišli a nebyly průšvihy, které by mohly nejenom nedržet inflaci, ale dokonce ztratit na hodnotě v nominálním vyjádření.
Josef Podlipný
Tomáši, co bys doporučil s ohledem na inflaci?
Tomáš Tyl
Důležité je o inflaci přemýšlet předtím, než se dostane do titulků a než ji uvidíme v číslech. Když ji vidíme, tak už se stala. Když vidíme inflaci 20 %, tak už nám snížila kupní sílu. To už je pozdě se proti tomu chránit. Důležitá je prevence. Když se v roce 2019 znovu začaly vydávat proti-inflační dluhopisy, jejichž koncept tady byl už v roce 2012, okamžitě jsme je klientům nakupovali do portfolia, do hotovostní složky. I když inflace byla kolem 2 % a Česká národní banka prognózovala, že zůstane kolem 2 %. Proti-inflační dluhopisy byly vysmívané, kdo by je kupoval, když inflace prakticky neexistuje? Ne že bychom věděli, že přijde takhle vysoká inflace, ale věděli jsme, že inflace je velkým rizikem. Je důležité se proti ní chránit, a je důležité chránit se proti ní předtím, než ji v číslech vidíme. Proto jsme klientům doporučovali tyto dluhopisy do portfolia, ještě než inflace vystoupala. Když začnu řešit inflaci ve chvíli, kdy už ji vidím, je pozdě.
To, co jsme s našimi klienty dělali, byla prevence. Mysleli jsme na to dopředu.
Vladimír Fichtner
Tomáši, můžeš přiblížit i scénářové přemýšlení? Pamatuji si na článek, který jsi o tom psal s Petrem Syrovým. Byla to analýza na proti-inflační dluhopisy a scénáře, které jste měli v hlavě, že mohou přijít. To na tom bylo zajímavé.
Tomáš Tyl
To je určitě důležité, mít několik scénářů, které v aktuálním tržním prostředí mohou nastat. Není to tak, že bychom předvídali scénář vysoké inflace, my jsme měli několik scénářů. V té době se diskutovalo také o tom, že měla nastat deflace. Takže jsme se dívali na scénář, kdy nastane vysoká inflace, podobná jako v sedmdesátých letech v Americe. Víme, že první vlna, kterou jsme teď zažili, je podobná té, která byla tehdy. To pro nás byl jeden důležitý scénář. Na druhou stranu jsme se dívali na scénář deflace, který zažilo Japonsko v devadesátých letech. To byl další ze scénářů. A nakonec jsme se dívali na scénář normálního růstu, kdy bude situace v pohodě. Chtěli jsme vidět, jestli naše ochrana, náš přístup, který aplikujeme, v těch scénářích uspěje. Aby portfolio ve všech scénářích dávalo rozumné výsledky. Není naším cílem jednoznačně v jednom scénáři vyhrát, protože to znamená většinou v jiných scénářích dopadnout nedobře. Šli jsme cestou, která byla ve všech scénářích rozumná. Když potom přišla inflace, tak se nám tento přístup vyplatil a aplikujeme ho samozřejmě i do budoucna.
Vladimír Fichtner
Dodal bych jen, že proti-inflační dluhopisy byly určené pro hotovostní složku portfolia, kterou musí mít každý rentiér ve svém portfoliu. Aby mohl čerpat rentu, aby byl pohodě, měl likviditu na projekty, které potřebuje financovat. Podle profilu investora měly váhu v portfoliích 15 až 20 %, v růstovém profilu 9 %.
Josef Podlipný
Tomáši, abychom nezůstali jen u scénářového přemýšlení a proti-inflačních dluhopisů, pojďme se podívat na celý komplex nástrojů, instrumentů a tříd aktiv. Jak pracovat s tím, co máme k dispozici, aby si to poradilo i v obdobích vyšší inflace?
Tomáš Tyl
Proti-inflační dluhopisy, jak bylo řečeno, byly jen určitá složka portfolia. Nebylo to tak, že bychom do nich šli na úkor akciových investic. Spíš to bylo na úkor klasických dluhopisů. Ty v té době nevynášely nic. Zatímco normálně státní dluhopisy přinášejí bezrizikový výnos, tehdy přinášely bezvýnosové riziko. Protože výnosy byly velmi nízké. Proto jsme raději kupovali proti-inflační dluhopisy a oproti dluhopisové složce jsme je navyšovali. Zajímavé bylo, že když jsme našim klientům řekli, aby proti-inflační dluhopisy kupovali, tak to nebylo úplně jednoduché. Stávalo se, že když přišli do banky, někteří bankéři se je snažili přesvědčit, aby nakoupili nějaký jiný produkt. Teď už víme, že by měl dramaticky nižší výnos, takže by nepomohl. Bylo jim říkáno, že když žádná inflace není, ať si koupí radši něco jiného. To zažíváme trochu i teď. Vnímáme, že našim klientům občas někde někdo říká, anebo v to čteme médiích: „prodejte proti-inflační dluhopisy, protože inflace už nepřijde. Všichni prognózují nízkou inflaci, dejte to radši do nějakých jiných našich produktů“. Trochu se opakuje situace, kterou jsme zažívali předtím. My ale vnímáme riziko návratu inflace pořád za reálné. A nejsme to jenom my. Zpráva J.P. Morgan o vývoji trhu říká, že je podle nich 20% šance, že scénář návratu inflace přijde. A to není málo vůbec.
Vladimír Fichtner
Já bych jen dodal, že premiér Fiala očekává, že během 4 let doženeme Německo, což bude znamenat desítky procent zvyšování platu každý rok. Nevím, jestli to bude dobrá zpráva.
Josef Podlipný
Těžko říct, jak číst tento výrok premiéra. Jestli byl vytržený z kontextu, anebo jestli má nějaký hlubší význam, který nám třeba ještě nedochází. Já jsem se trošku lekl, když jsem si tato slova četl, protože jsem si říkal, jestli to třeba neznamená, že Německo se tak zhorší, že ho tím pádem doženeme. Protože jsme ekonomicky na vývoji Německa závislí. Pokud to takhle bylo myšleno, určitě mi to neudělalo radost. Ale doufejme, že ne.
Vladimír Fichtner
Souhlasím, že riziko inflace je potřeba vždy vnímat intenzivně. Inflace rozdává karty. V té chvíli člověk přichází o peníze. Doporučuji každému, ať si zkontroluje, jak drželo jeho portfolio a jeho řešení, krok s inflací. Myslím, že to je důležitá věc pro toho, kdo přemýšlí desítky let dopředu o správě svého majetku. Inflaci musí mít hrozně vysoko jako cíl, který musí zvládnout, ať bude jakákoliv. Ale není to vůbec jednoduché. Souhlasím, že je potřeba se na to připravit předem a přemýšlet o tom předem.
Tomáš Tyl
Určitě. My jsme se bavili o dalších složkách portfolia, proti-inflační dluhopisy byla jenom jedna složka, která dělá jenom to, že inflaci dohání. Nevynese více. Mnohem důležitější složkou při dlouhodobém investování, která nás chrání proti inflaci, jsou akcie, nebo obecně investice do firem. Protože v krátkém horizontu se může stát, že na vysokou inflaci a zvýšení sazeb můžou firmy reagovat negativně, můžou mít obavy z recese. To se stalo v roce 2022, kdy došlo k pádu trhů v těchto obavách. Ale dlouhodobě se firmy inflaci dokáží přizpůsobit, protože zvednou ceny, a dlouhodobě dokáží udržet zisky. Ne všechny firmy, ale celkově fungující ekonomika, kde se vyplácí podnikat, to dokáže zvládnout. A proto jsou v dlouhodobém horizontu nejdůležitější ochranou právě akcie. Mohou to být i private equity a podobně, ale investice do byznysu je to, co pomáhá před inflací dlouhodobě chránit.
Proto velkou část portfolií našich klientů tvoří právě akciová složka. A právě akciová složka nám pomohla, abychom inflaci reálně dohnali. I když těch 5 let určitě nebylo jednoduchých. V roce 2020 tady byl covid, kdy akcie propadly dramaticky. V roce 2022 americký akciový trh v dolaru poklesl, kdy dno bylo 25 % od vrcholů. V tomhle období akcie dokázaly přesto opět vyrůst a vytáhnout portfolio. Díky tomu se podařilo vyvážit a vytáhnou naše portfolio tak, aby reálně zachovalo svou hodnotu. Měli jsme tam i nějaké dluhopisové investice, kromě proti-inflačních dluhopisů, a hotovost, protože klienti vždycky potřebují nějakou likviditu. Akcie se ukázaly jako to, co dlouhodobě pomáhá v té inflaci. Někdy to nemusí být na horizontu pět let, to někdy ještě nemusí fungovat. Ten horizont je relativně krátký, ale na dlouhodobém horizontu jsou akcie právě to, co pomáhá dlouhodobě inflaci překonávat. Dívali jsme se v minulosti, jak by vypadala portfolia postavená čistě z dluhopisů. Protože někdo občas říká, že je konzervativní, bojí se rizika a dá to do dluhopisů, které tolik nekolísají. Kdyby takové portfolio bylo postaveno tak, aby se z něj vybírala renta a nastalo by období vyšší inflace, a tudíž by bylo potřeba vybírat vyšší rentu, a zároveň výnosy dluhopisů nerostly tolik, takové portfolio by se úplně vybralo. Kdyby člověk chtěl vybírat rentu pořád, tak by ho vlastně zkonzumoval. Protože už by se dostal za nějakou hranici, kdy je možné zvrátit vývoj a svézt se na dlouhodobém výnosu. Čistě dluhopisová portfolia jsou oproti inflaci nejvíce zranitelná a jsou daleko rizikovější, než když portfolio obsahuje větší podíl akcí. Pokud se bavíme o dlouhodobém investování.
Josef Podlipný
Tomáši, ty jsi teď hezky vysvětlil, jak se chovají dluhopisy, pojďme ještě dodat i vztah úrokových sazeb, dluhopisů a právě inflace. Prosím, přidej k tomu i zkušenost s podílem v hotovosti.
Tomáš Tyl
Když nastává vyšší inflace, centrální banka se jí snaží zkrotit. To znamená, začne zvyšovat sazby, aby omezila úvěry, trochu zbrzdila ekonomiku, a tím i růst cen. Když se zvyšují sazby a já držím dluhopis, který má pevnou splatnost, tak najednou jsou na trhu dluhopisy, které mají vyšší výnos, tudíž jsou atraktivnější než ten můj dluhopis. Cena mého dluhopisů musí klesnout, protože jinak by ho ode mě nikdo nekoupil za tu původní cenu. Proto, když rostou úrokové sazby, ceny dluhopisů klesají. Pokud je to dluhopis s pevným kuponem, takový úplně nejjednodušší, který vyplácí prostě pořád stejný kupón. Když dojde k růstu sazeb, tak čím delší splatnost má dluhopis, tím větší dopad to má cenově.
To znamená, že dlouhodobé dluhopisy dostanou největší zásah, už při tom, když se centrální banka snaží krotit inflaci. A potom dostanou ten reálný zásah inflací, protože výnos dluhopisů je omezený. Zatímco akcie dokáží růst a ceny se můžou přizpůsobovat, firmy se můžou přizpůsobovat tím, za jaké ceny prodávají zboží. U dluhopisů to není, pořád dostávám podobný kupón. Inflace mi z něj dělá nižší a nižší hodnotu, a to vlastně je to nejnebezpečnější. Na druhou stranu toho využívají státy. Tomu se říká takzvaná monetizace dluhu, když je vyšší inflace, tak se vlastně reálná hodnota dluhu snižuje, i když se nesplácí. Celkově je dluh vzhledem k tomu, co ta ekonomika vydělá, nižší. Období inflace zase pomáhá. Říká se, že vlastně přenáší bohatství od věřitelů, to jsou ti, co půjčují peníze, k dlužníkům.
Josef Podlipný
A hotovost?
Tomáš Tyl
Hotovost většinou s inflací krok úplně nedrží. I když byla v minulosti období, kdy to dokázala. To záleží, jak zvýší centrální banka sazby, protože hotovost vynáší v podstatě to, co je základní sazba. Takže když by centrální banka zvýšila sazbu až někam k inflaci, hotovost to pokryje. Ale když, a to bylo u nás, základní sazba je výrazně nižší než inflace, hotovost to nedokáže dohnat. Hotovost na fondech peněžního trhu repofondech nebo termínovaných vkladech reálně ztrácí.
Vladimír Fichtner
Inflace byla 15 %, atakovala skoro až 20 % v některých okamžicích. A kolik jsme vydělávali na termíňácích nebo na spořácích? Nejvíc 6 %, možná 7 %.
Josef Podlipný
Pamatuji si 18% inflaci a proti tomu 7,2 %. To je asi úplně historicky nejvyšší v tomhle období.
Vladimír Fichtner
Na tomhle příkladu je to krásně vidět, jak hotovost nemusí stíhat. A když mám dluhopis, který se vydával před dobou inflace třeba za pět procent, tak nestíhal úplně stejně, stejně špatně.
Josef Podlipný
Nicméně hotovost byla bezpochyby, Tomáši, příležitostí, jak nakoupit za optimálnější ceny na trhu. Je to tak?
Tomáš Tyl
To bylo v roce 2022, kdy trhy klesaly. Bylo možné ji využít k rebalancování, hotovost v portfoliu určitě má smysl. Člověk by si měl uvědomit, že cílem hotovosti není vydělat, pokrýt inflaci, ale máme ji tam z bezpečnostního hlediska. Pokud se bavíme o rentiérovi, který čerpá rentu, nebo má občas nějaké projekty, na které potřebuje peníze, tak likvidní hotovost může být dostupná ve chvíli, kdy akciové trhy padají a z portfolia nechce čerpat z akciové složky. Nechce prodávat v nevhodný moment, naopak třeba dokupuje. Má tak hotovost, která mu vždycky zajistí rentu na dostatečně dlouhou dobu, když by přišel nějaký delší pád akcí. My jsme to zažili po roce 2000, kdy trvalo několik let, než se trh vrátil zpátky. Potom přišla krize 2007, kdy to zase spadlo. Můžou být období, kdy z akciové složky portfolia není úplně vhodné vyprodávat, a proto máme hotovost, která dokáže zajistit tyto potřeby. Nevydělám na ní třeba na inflaci, není to úplně proto, abych na ni vydělával dlouhodobě, ale poskytuje určitou ochranu. Tím, že dodává likviditu, tím chrání hotovost.
Josef Podlipný
Přátelé, inflace je bezpochyby jedním z nejdůležitějších témat. Naši klienti oceňují férovost a transparentnost nejenom v ohledu na výnosy, ale i na náklady. Jak s tímto tématem a tímto přístupem souvisí zavedení inflační doložky, Vláďo?
Vladimír Fichtner
To je zajímavé otázka. V době, kdy už jsme viděli, že inflace začíná růst a začíná překračovat ta dlouhodobá 3 %, která používáme v našich finančně plánovacích modelech, jsme začali řešit, jak se to projeví na našich poplatcích. Věděli jsme, že pokud bude vyšší inflace a proti-inflační dluhopisy budou vynášet více a akcie budou mít šanci držet tu inflaci, nominálně můžou poplatky našich klientů, succes fee, vyrůst docela významně. Ale to nebude znamenat, že automaticky vyděláváme i v reálném zhodnocení tolik, kolik jsme vydělávali předtím. Proto jsme zavedli inflační doložku. Inflační doložka je zjednodušeně nástroj, který jsme dobrovolně zavedli vůči našim klientům. Řekli jsme, že pokud bude inflace překonávat 3 %, co je nad 3 % odečteme od našeho výnosu a teprve potom budeme počítat naše succes fee – náš úspěch ze zisku.
Díky tomu jsme za poslední roky klientům ušetřili 165 milionů korun na poplatcích. Když zůstanou zainvestování s těmi 165 miliony, dalších 15 let jim přinese půl miliardu. Myslíme si, že to je nástroj, které by v principu měli používat všichni. Nevydělám inflaci takovou, kterou dlouhodobě počítám, tak si s tím nějak poradím a nebudu klientům třeba účtovat tolik, když je nominální výnos vysoký, ale reálný výnos zdaleka tak vysoký není, jak by si zasloužili.
Josef Podlipný
Inflační doložka upravuje poplatky, takže když je vyšší inflace, poplatky snižuje. Jak jsi řekl, úspora byla 165 milionů, což není málo uspořených peněz na poplatcích. Naši klienti oceňují, že se umíme vypořádat s inflací a máme inflační doložku. Tomáši, co bys ještě dodal k tomuto tématu?
Tomáš Tyl
Aby to bylo vidět proporčně – kdybychom nezavedli inflační doložku, účtovali bychom na poplatcích ze zisku našim klientům něco kolem 200 milionů za období, kdy se inflace začala zvyšovat. Místo toho jsme jim účtovali 36 milionů. Poplatky ze zisku byly pětinové oproti tomu, jak by to bylo bez inflační doložky. Samozřejmě řada investorů zná poplatky, kde je nějaký fix, nehledě na to, jestli se vydělá / nevydělá. My to máme nastavené tak, že když klientům nepřinášíme reálnou hodnotu, tak ani my nevyděláváme. Máme tudíž motivaci, výraznou motivaci, snažit se s klienty, aby nejenom na papíře vypadala čísla dobře. Ale aby bohatství bylo skutečně zachováno. Inflační doložka za to období byla zhruba 3 % výnosu.
Díky ní jsme klientům tři procenta navíc vydělali, nebo jsme jim neúčtovali.
Vladimír Fichtner
Stálo by za to ještě doplnit jednu věc k tomu, co říkal Tomáš. Protože na první pohled to byznysově nemusí dávat smysl, přijít o 165 milionů v tržbách. Ale pro nás to dává smysl. Krátkodobě možná ne, ale dlouhodobě to je to, co nás zajímá. Nás zajímají dlouhodobé vztahy s našimi klienty, nás zajímá spolupráce na desítky let dopředu. V tomto horizontu nám to byznysově dává velký smysl.
Josef Podlipný
Zajistit portfolia proti vysoké inflaci je nesmírně důležité. Sledujte poplatkovou strukturu, její transparentnost a férovost, pravidelně rebalancujte svá portfolia a spolupracujte s poradci, kterým rozumíte a kteří rozumí vám. Nejdůležitější je důraz na dlouhodobé zachování vašich rodinných bohatství, ke kterým patří nejenom majetek, ale i klidný spánek. Přeji vám, ať už si spravujete svá rodina bohatství sami, anebo jste k tomu povolali odborníky, aby především období vyšších inflací jste také klidně spali a vaše rodinná bohatství neutrpěla.