Doufat v nejlepší, být připraven na nejhorší!

Správa bohatstvíVladimír Fichtner

 

Americký prezident Donald Trump ovládl média i tento týden.

Oproti minulému týdnu jsem ale jeho poznámky a komentáře – především ty, které se týkaly Ukrajiny, a tudíž i nás – vnímal povětšinou velmi negativně.

Dokonce jsem se ke konci týdne přistihl při tom, že už se mi ani nechtělo otevřít web, aby na mě zase nevykoukly nějaké – poměrně často z mého pohledu až proruské – Trumpovy komentáře.

Být připraven na nejhorší

Trumpovým největším nepřítelem je z pohledu mnohých Čína. V tuto chvíli se zdá, že zbytek světa ho až tolik nezajímá. (iDnes)

Je dobré doufat, že se Trumpův pohled na Ukrajinu a jeho přístup k Rusku změní, ale já osobně za mnohem důležitější považuji být připraven na nejhorší.

Ten nejhorší scénář, který si nyní dokážu představit, je agresivní Rusko, které neví, kde má své hranice.

K tomu nejednotná Evropa se stále větším množství vládnoucích populistů, kteří si dobře rozumí s Putinem.

A navíc Američané, pro něž je Evropa příliš vzdáleným kontinentem.

To není pro náš budoucí život v ČR vůbec příjemný obrázek.

Geopolitika pohledem Petera Zeihana

Velmi trefný a zasvěcený komentář k posledním událostem publikoval na svém Patreon účtu můj oblíbený komentátor Peter Zeihan pod názvem Trump Takes on Russia…or Maybe It’s the Other Way Around

Stojí za to připomenout, že Peter Zeihan o tom, co se nyní děje, psal už v roce 2017 ve své knize Absent Superpower. (Amazon)

Pokud chcete vědět více, objednejte si odběr jeho videí a přečtěte knihu. Věřím, že toho nebudete litovat.

Evropě chybí jasný leadership

Přestože Trump a jeho tým říkají věci, které Evropanům nejsou po chuti, z Evropy nezaznělo žádné jasné „Tak toto si líbit nenecháme.“

Jako by se Evropa smířila s tím, že o Ukrajině se může mluvit bez Ukrajiny a bez nás, kteří s ní sousedíme.

„O nás bez nás“ to bylo naposledy v Mnichově 1938.

Doufejme, že právě proběhnuvší Mnichovská bezpečnostní konference nebyla předzvěstí něčeho obdobného.

A přejme si, ať se i naši političtí představitelé k této záležitosti postaví jasně a důrazně.

Je ale i na každém z nás, říci k tomu svůj jasný názor.

Já osobně Rusko odsuzuji, komentáře prezidenta Trumpa se mi krajně nelíbí a jsem na straně Ukrajiny.

Co říká Česká republika

Rád bych slyšel jasné stanovisko nejen od pana prezidenta Pavla, který se již vyjádřil, ale i od pana premiéra Fialy a také potenciálního vítěze českých parlamentních voleb, pana Babiše.

Nyní je čas ukázat rozhodnost a odvahu.

Na premiéra Fialu jsem byl skutečně hrdý, když se dvěma dalšími premiéry navštívil jako první napadenou Ukrajinu.

Nyní bych uvítal podobný leadership. Ať od pana Fialy, tak i od pana Babiše.

Babiš útočí na úspěšné podnikatele

Možná mi postoj pana Babiše k tématu Ukrajina unikl, co jsem ale s velkým rozčarováním zaregistroval, byl jeho útok v českém parlamentu na úspěšné české podnikatele.

Výborný komentář k tomu napsal Petr Honzejk z HN pod názvem Babišova dvouminutovka nenávisti. Když nefunguje Soros, foukni tam nepohodlné české byznysmeny.

Jen mě příliš nepotěšilo, že jsem s výjimkou HN a E15 neviděl v médiích ani na politické scéně žádné další výrazné odsouzení takovéhoto projevu.

Osobně mi připomínal tak trochu 50. léta minulého století a komunistické hony na ty, kteří mají jiný názor. Ale snad jsem to jen přehlédl.

Wealth Protection pro nejisté doby

Pojďme zpět k investicím, o kterých si spolu nejčastěji povídáme. Když jsme aktuální situaci rozebírali s analytickým týmem, připomněl kolega Tomáš Tyl, jak jsme se cítili a co jsme prožívali, když Putin zaútočil na Ukrajinu (ano, byl to Putin, a cítili jsme se mizerně).

Je ale důležité si připomenout, jak na danou situaci reagovaly akciové trhy. Ty se na chvilku otřásly, ale netrvalo dlouho a vrátily se ke svému růstu.

Válka totiž není – pokud nejste postiženi její přímou ničivou silou – ekonomicky problematická, spíše naopak.

Z pohledu našich investic se dá konstatovat, že právě pro emocionálně vypjaté situace máme filozofii Wealth Protection – Ochrana Bohatství.

Na ní a našich doporučeních v tuto chvíli nic neměníme. Situaci sledujeme, přemýšlíme o ní a pokud by se něco změnilo, dáme vám vědět. 

Optimismus ohledně akcií?

Možná stojí za to dodat ještě jednu zajímavou věc, a to je informace o Global Fund Manager Survey, kterou pravidelně publikuje Bank of America.

Tento průzkum, který BofA dělá mezi profesionálními investory ukazuje, že aktuálně jsou manažeři fondů optimističtí na akcie.

Projevuje se to mimo jiné tím, že podíl hotovosti v jejich portfoliích je na nejnižší úrovni od roku 2010.

Samozřejmě se jedná jen o jeden z mnoha ukazatelů, kterých si na trhu všímáme.

Rozhodně na základě jakéhokoliv signálu nemůžeme věštit, zda ceny akcií půjdou nahoru či dolů.

Tento, ani jiné signály by neměly být impulzem pro zbrklé investiční rozhodnutí. To je dobré dělat na základě svých finančních cílů a investičního plánu, který je zohledňuje.

Výkonnost trhů k 20. 2. 2025

Za poslední týden celý americký trh klesal o 0,3 % v CZK. Americké dividendové akcie si připsaly 1 % v CZK.

Od začátku roku 2022, kdy byly akcie na vrcholu před posledním významným propadem, jsou americké akcie velkých firem +44,2 % a americké dividendové +29,1 %.

Od začátku roku 2020 vydělaly americké akcie velkých firem +112,5 %, americké dividendové +51,5 % v CZK.

Vývoj trhů od 1. 1. 2020 k 20. 2. 2025 v CZK

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil se svojí ženou Radkou investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers. Majoritu ve firmě se ženou prodali v roce 2020 a Vladimír opustil pozici ředitele.
Vladimír je dnes předsedou představenstva Fichtner a.s. a pomáhá manažerskému týmu zavádět u klientů principy family governance nezbytné pro úspěšné mezigenerační předávání majetku nebo efektivní nastavování filantropických projektů s důrazem na samo-financovatelné nadace.

Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství

@
 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.