Diskuze o tarifech a clech ovládla zprávy. ČNB snížila sazby, ale zůstává opatrná. Při správě majetku nesázejme pouze na ČR.

Správa bohatstvíTomáš Tyl

 

Začátkem týdne trhy zahýbal Donald Trump a jeho politika nových celních tarifů vůči Kanadě, Mexiku a Číně. (Echo24)

Následně Trump cla vůči svým sousedům odložil. To rozvířilo diskuze o zavedení tarifů na zboží z Evropy. (Novinky)

Politika nejmocnějšího muže planety se tak propsala do mnoha zpráv z tohoto týdne.

Při investování se nenechme se rozhodit emocemi

Pro mě je důležité poučení to, že Trumpovy kroky budou obtížně předvídatelné. To může na trhy přinést šoky a kolísání.

Z minulosti víme, že trhy mají tendenci u podobných jevů postupně otupět. Každý další návrh bude mít sám o sobě menší a menší vliv.

Trump umí vyvolávat velmi silné emoce. Nadšení i obavy. Média obojí dokáží ještě znásobit.

Při investování bychom emocím však neměli podléhat a investovat s dlouhodobým výhledem na základě plánu a přitom počítat s různými scénáři budoucnosti.

Na téma dopadů tarifů jsem napsal podrobnější komentář, který si můžete přečíst na SeznamZprávy.

ČNB snížila sazby, ale zůstává opatrná

Po snižování sazeb v Evropě v tomto týdnu snížila sazbu také Bank of England (o 0,25 p.b. na 4,5 %) (Wall Street Journal) a Česká národní banka o 0,25 p.b. na úroveň 3,75 %. (E15)

Zároveň však guvernér ČNB Aleš Michl uvedl, že politika centrální banky může zůstat přísnější a sazby by se měly pohybovat nad inflací. Z toho můžeme vyvozovat, že velká snižování sazeb se v tomto roce neočekávají.

Přestože za jeden měsíc ceny v ČR vzrostly o 1,3 %, celkově se meziroční inflace mírně snížila na 2,8 %. Prognóza inflace je nyní na 2,4 %.

Je dobře, že ČNB bere hrozbu návratu inflace stále vážně. Z našeho pohledu je totiž inflace i nadále jedno z největších rizik pro investory.

Rostoucí cena zlata láká investory

Ceny zlata rostly, a to k tomuto vzácnému kovu přitahuje pozornost. Zlatu pomáhá právě volatilita ve spojení s obavami z dopadu Trumpových kroků na ekonomiku.

Titulek Hospodářských novin říká Zlato kvůli obavám z obchodních válek stoupá na historická maxima. Jak na tom jednoduše vydělat?.

Já si automaticky odpovídám, že nejjednodušeji se dá vydělat jako prodejce zlata, zvyšováním strachu investorů a slibováním minulých výnosů. Na minulé výkonnosti se totiž vydělat nedá. Pokud se někdo domnívá, že zlato kvůli obavám bude chtít v budoucnu ještě více lidí, může na to spekulovat.

My nevíme, zda zlato půjde dál nahoru nebo dolů. Pro nás je důležité, že na rozdíl od akcií za cenou zlata není fundament a zisky. Cena se odvíjí jen od nabídky a poptávky. Proto ho v portfoliu nechceme.

Mít veškerý majetek v ČR nemusí být nejlepší řešení

Společnost Wedos poskytující hosting se stěhuje do Lucemburska. Důvodem jsou především byrokratické překážky, spory se státem a obavy o budoucnost podnikání v ČR. Tyto obavy sdílí v rozhovoru výkonný ředitel Wedosu Josef Grill. (Lupa)

Na druhou stranu se na české burze chystá IPO Doosan Škoda Power, která je dcerou korejské společnosti. O tom, zda Česká republika může být naopak atraktivní (například pro vstup na pražskou burzu) hovoří šéf Wood and Company Vladimír Jaroš. (HN)

Z našeho pohledu je potřeba dívat se na svá aktiva v ČR ze strategického hlediska. Řada z našich klientů v ČR podniká (ostatně jako naše společnost), nebo zde má příjmy ze zaměstnání či z nemovitostí. A jistě je zde mnoho zajímavých příležitostí.

My našim klientům pomáháme hledat příležitosti jinde, protože český trh považujeme za malý. Právě proto, že už tak hraje ČR velkou roli v naších životech, v investicích to tak nechceme. Celkový majetek chceme diverzifikovat do různých regionů, měn a případně i typů aktiv.

Výsledková sezona pokračuje. Reportoval Amazon a Google

V případě Amazonu růst zisků očekávání překonal, ale zklamaly tržby, a akcie poklesly (prakticky však jen odmazaly růst z posledního týdne). (Wall Street Journal)

Podobně přinesl zklamání Alphabet (Google), kterému rostly zisky, ale došlo k poklesu tržeb z cloudových služeb kvůli nedostatečným kapacitám. Investory také vyděsily kapitálové výdaje a akcie poklesla skoro o 9 % a smazala tak většinu růstu od začátku roku. (Wall Street Journal)

Ukazuje to, že akcie jsou nyní nastavené na vysoká očekávání. A přestože zisky společnostem rostou, překvapení ohledně zisků nejsou tak pozitivní jako v minulém roce.

My se domníváme, že je stále dobrý čas akcie převažovat. Na druhou stranu není dobré očekávat podobné výnosy jako jsme zaznamenali poslední dva roky.

Výkonnost trhů k 7. 2. 2025

Za poslední týden celý americký trh vzrostl o 0,7 % v CZK. Americké dividendové akcie ztratily -0,2 % v CZK.

Od začátku roku 2022, kdy byly akcie na vrcholu před posledním významným propadem v roce, jsou americké akcie velkých firem +45 % a americké dividendové +27,5 %.

Od začátku roku 2020 vydělaly americké akcie velkých firem +113,7 %, americké dividendové +49,7 % v CZK.

Vývoj trhů od 1. 1. 2020 k 6. 2. 2025 v CZK

O autorovi Tomáš Tyl

Tomáš začínal na finančních trzích v roce 2002. Osobně vytvořil již stovky analýz, napsal populární knihu „10 způsobů, jak se (ne)nechat připravit o peníze” a je spoluautorem knihy „Osobní finance”.
V současné době vede investiční a analytický tým obchodníka s cennými papíry Fichtner a.s. Specializuje se na portfolia (ochrana, růst, private equity) velmi bonitních klientů investujících stovky milionů korun až jednotky miliard.
Tomáš také jako lektor pomáhá vzdělávat bankéře a špičkové finanční poradce.

Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství

@
 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.