Česká inflace mírně vzrostla. Nezajištění věřitelé Arcy přijdou o 90 % vkladů. Karel Janeček přišel v kryptu o 0,5 mld. Kč.

Správa bohatstvíVladimír Fichtner

 

Tento týden se na trzích nedělo nic mimořádného. Dolar velmi mírně posílil oproti koruně (což je pro naše portfolia pozitivní) a americké akciové trhy jsou zhruba na stejné úrovni jako před týdnem.

Inflace v ČR v září mírně zrychlila

Ceny po srpnovém růstu o 2,2 % meziročně vzrostly o 2,6 % Nárůst inflace není zatím nijak závratný. Uvidíme, co přinesou další měsíce. (E15)

Blíží se volby, a jak bude vláda reagovat na zvyšující se mzdové tlaky, aktuálně např. pracovníků soudů a do budoucna i dalších zaměstnaneckých svazů, zatím není úplně zřejmé. Pokud se ale mezi lidmi budou zvyšovat obavy o práci související se zhoršováním situace v ekonomice, mohou i inflační tlaky zůstat pod kontrolou.

Inflace je z našeho pohledu pro majetek největším dlouhodobým nebezpečím. Není ale nebezpečím jediným.

Nezajištění věřitelé Arca Capital přijdou o 90 % vkladů

Své o tom již ví nezajištění věřitelé skupiny Arca Capital, která v době nízkých úrokových sazeb nabízela směnky s výnosem 6 až 8 % p.a. Nyní je čím dál jasnější, že investoři přijdou o 90 % svých vkladů, což je více než 17 mld. Kč. (HN)

Původní odhady mluvily o ztrátách cca 20 %, pozdější o 70 % a dnes je situace dramaticky horší. My jsme se investicím do směnek Arca a dalším podobným průšvihům úspěšně vyhnuli především proto, že důsledně aplikujeme strategii Wealth Protection.

Ta nás mimo jiné vede k tomu, že investice do dluhopisů bez mezinárodního ratingu vůbec nezvažujeme. Riziko je z našeho pohledu zbytečně vysoké. A navíc jsou nabízené úroky v ČR často příliš nízké. Když někde nenacházíme ani bezpečí, ani přiměřený výnos, nevidíme žádný důvod investovat.

Karel Janeček přišel v kryptu o 0,5 mld. Kč.

Zajímavý článek napsal do českého Forbesu podnikatel a v minulosti i prezidentský kandidát Karel Janeček. Jeho článek s názvem Proč jsem vypadl z klubu nejbohatších aneb jak jsem ztratil půl miliardy v kryptu stručně popisuje nebezpečí toho, když člověk přestane mít na svůj majetek čas.

Proto si dejte na podobnou situaci pozor, zajímejte se o své investice a využívejte také – minimálně na významnou část portfolia – námi již před více jak 20 lety vymyšlenou, a tedy léty prověřenou, strategii Wealth Protection.

Dlouhodobá správa majetku

Dnešní newsletter píši ze zámku Žďár nad Sázavou, který patří do majetku Constantina Kinského. Máme zde třídenní celofiremní setkání, které právě zakončujeme tříhodinovou diskusí s Constantinem Kinským o přístupu jeho a jeho předků k majetku, k rodině, k mezigeneračnímu předávání.

Kdo jste měl někdy šanci Constantina slyšet na nějaké konferenci nebo si s ním povídat, víte, že může být pro nás všechny zajímavou inspiraci. My už se těšíme, až s našimi klienty budeme moci nasdílet vše, co jsme se dozvěděli. A to nejen od Constantina Kinského, ale i od jeho šéfa lesů.

Lesní rada Jan Sovák nás více než 3 hodiny provázel po lesích rodu Kinských a sdílel s námi filozofii přístupu rodiny Kinských k lesnímu hospodaření. Jeho zaujetí, láska k tomu, co dělá, pokora k tradici, předkům i dalším generacím a skutečně dlouhodobé přemýšlení nás neskutečně bavilo. Je a bude nám i nadále velkou inspirací.

Zámek i okolí vřele doporučuji k navštívení a rozhodně nevynechte prohlídku Muzea nové generace.

Informace k výkonnosti trhů k 10. 10. 2024

Za poslední týden celý americký trh rostl o 2,4 % v CZK. Americké dividendové akcie rostly o 1,8 % v CZK.

Od začátku letošního roku (2024) vydělal americký akciový trh 26,5 % a americké dividendové firmy vyrostly o 20,8 %.

Od začátku roku 2018 vydělaly americké akcie velkých firem + 155,8 %, americké dividendové +82,9 % v CZK.

Vývoj trhů od 1. 1. 2018 k 10. 10. 2024 v CZK

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil se svojí ženou Radkou investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers. Majoritu ve firmě se ženou prodali v roce 2020 a Vladimír opustil pozici ředitele.
Vladimír je dnes předsedou představenstva Fichtner a.s. a pomáhá manažerskému týmu zavádět u klientů principy family governance nezbytné pro úspěšné mezigenerační předávání majetku nebo efektivní nastavování filantropických projektů s důrazem na samo-financovatelné nadace.

Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství

@
 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.