Byznys si o inflaci myslí něco jiného než guvernér Michl. Kybernetické hrozby i hrozba Ruska s námi již zůstanou dlouhodobě.
Ani tento týden se na trzích nic závažného nedělo, stejně jako v týdnech minulých. Tudíž pro naše klienty nemáme žádná nová doporučení ohledně jejich portfolií, ačkoliv pečlivě sledujeme všechny investiční instrumenty, které vlastní.
Co se týká zajímavých zpráv, četl a slyšel jsem jich hned několik. Ať už vyjádření k české inflaci, kybernetický útok na slovenský katastr nemovitostí nebo upozornění na to, že Rusko nikdy nevědělo, kde má hranice a tato situace bude trvat i dlouhodobě.
Byznys si o inflaci myslí něco jiného než guvernér Michl
Kolega Pepa Podlipný, který se nejčastěji z nás osobně baví se zástupci českého byznysu, dnes přišel se zajímavou informací.
Byznysmeni, kteří si s Pepou tento týden povídali, si na rozdíl od guvernéra ČNB Michla nemyslí, že by inflace v ČR měla klesat – právě naopak. Ve svých firmách vnímají tlaky na vyšší mzdy, vidí opět vyšší ceny energií a myslí si, že se to nakonec projeví ve vyšší inflaci. (E15)
Uvidíme, jaký inflační scénář nastane. Vždy je dobré pracovat se scénáři různými. Ať bude inflace vyšší, nebo nižší, akciové strategie v kombinaci s proti-inflačními dluhopisy nám budou pomáhat.
Kybernetické hrozby mohou paralyzovat významnou část majetku
Další zajímavá informace se týká kybernetického útoku na slovenský katastr nemovitostí. Ten je v tuto chvíli již asi pátý den zablokován. ( SeznamZprávy)
Je to dobrá připomínka, že kybernetické hrozby se mohou čím dál více dotýkat našich životů. My jsme se v minulosti setkávali třeba s dotazy, proč investujeme do ETF s podobnou investiční strategií, ale od různých správců. Naší odpovědí bylo, že diverzifikace správců ETF nám může pomáhat v případě kybernetického útoku na některého z nich. Stejně tak se zvyšujícím majetkem doporučujeme diverzifikaci bank nebo investičních platforem.
Co se týká nás jako firmy, máme většinu dat na největších cloudových platformách. Navíc pro velkou část dat nejsme primárním zdrojem – těmi jsou banky nebo další investiční platformy, kde je majetek uložen. I proto si mezi těmito bankami a platformami vybíráme ty největší, které mají lepší šanci se s podobnými hrozbami vypořádat.
V ČR je větším rizikem únik informací než jejich ztráta. Obě tato rizika bereme vážně a počítáme s tím, že v některém z dalších čísel Rentiéra na toto téma nasdílíme větší detaily.
Hrozba Ruska s námi již zůstane dlouhodobě
Osobně mi tento týden stále zůstává v hlavě článek z magazínu Foreign Affairs s názvem Putin’s Point of No Return. V kostce jsem si z něj odnesl, že ať už dopadne konflikt na Ukrajině jakkoliv, bude Rusko a jeho ambice představovat pro náš region i nadále dlouhodobou bezpečnostní výzvu.
Pro nás jako investory znamená ruské chování zvýšené riziko v oblastech investic do Ruska nebo do zemí, které s ním spolupracují. Ale i do zemí, které k Rusku nemají geograficky daleko.
Já osobně za takovou zemi považuji i Česko a podle toho se chovám ke svému majetku i k tomu, co doporučujeme našim klientům. Jak opakovaně zdůrazňujeme, investice do stabilních jurisdikcí, jako jsou USA, západní Evropa nebo některé země Asie, mohou být klíčové pro uchování hodnoty našeho bohatství. To je něco, co zdůrazňujeme již roky, ale v ČR je pořád hodně lidí, kteří se podle toho nechovají.
Přemýšlíte nad únikovým scénářem?
Česko jako člen NATO podle mě zůstává relativně bezpečné. Eskalace napětí v Evropě by ale mohla zvýšit nároky na naši osobní bezpečnost a změnit podmínky pro podnikání nebo naše životy.
Pro naši rodinu je proto důležité neustále o situaci přemýšlet a být připraveni na změnu. Nyní je třeba pro mě (a vím, že už i pro některé z našich klientů) docela zásadním tématem i tzv. Citizenship by Investment. Protože získání druhého občanství by mohlo umožňovat jednodušší řešení odchodu z ČR v případě rozšíření konfliktu blíže k nám. Také k tomto tématu více nasdílíme v některém z Rentiérů v příštích měsících.
Výkonnost trhů k 9. 1. 2025
Za posledních týden, od minulého přehledu zpráv, celý americký trh vyrostl o 0,3 % v CZK. Americké dividendové akcie klesly o 0,5 % v CZK.
Za posledních 5 let, od začátku roku 2020, vydělaly americké akcie velkých firem +108 %, americké dividendové +46 % v CZK.
Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.