Tento týden na trzích nebyl tak bouřlivý, akcie se vracely zpět blízko maximům. Proto jsem vybral zprávy, které mají spíše dlouhodobý význam.
Titulky hlásají, že Buffett hromadí hotovost a má jí rekordní množství.(SeznamZpravy)
Jako pokaždé, když Berkshire Hathaway reportuje výsledky. Tentokrát byl samotný článek střízlivější než jindy a správně upozornil, že rekordního množství dosahují i aktiva celkově.
Buffett nijak zvlášť hotovost nehromadí, ale jak roste jeho společnost, roste v absolutních číslech i objem hotovosti. Ostatně když se podívám na náš report aktiv v mandátu, také v něm je rekordní objem hotovosti, ale také rekordní objem akcií a dluhopisů a poměr mezi nimi je přibližně podobný.
Buffettův konglomerát potřebuje hotovost mimo jiné kvůli svým pojišťovnám. Hotovost nyní přináší zajímavý výnos. A u Buffetta hraje roli ještě to, že opravdu zajímavé příležitosti, které ho zajímají, a byly by dostatečně velké, nejsou na trhu tak časté.
V jeho krocích vidíme především rebalancování portfolia, podobně jako v případě prodeje Applu, jehož podíl v portfoliu rostl. To průběžně s ohledem na cíle děláme i s portfolii našich klientů.
„Evropa Americe nestačí,“ říká v zajímavém rozhovoru Roman Staněk, zakladatel GoodData. (HN)
Americká ekonomika je pořád tahounem, zatímco Evropa se potýká s řadou problémů. Z České republiky jsou zprávy smíšené, ale špatné zprávy z Německa se projevují i u nás. (Echo24, E15)
My dlouhodobě preferujeme akcie USA oproti evropským. Důvodem není jen horší situace v Evropě, ale také diverzifikace. Vývoj u nás a v Evropě má velký vliv na naše životy i business, a proto chceme investovat jinde.
Dluhopisy jsou někdy vnímány jako bezpečnější investice než akcie. Když se podíváme na americké vládní dluhopisy, vidíme, že to tak nemusí být.
Minulý rok kvůli dluhopisům skončilo několik bank. Americký dluhopisový trh zažívá dlouhý a bolestivý propad. (A wealth of common sense) Ten trvá více než 2,5 roku. Dluhopisy se splatností 7-10 let jsou 19 % v mínusu. Dvacetileté dokonce -43 %.
My jsme postupně začali zařazovat do portfolií našich klientů americké korporátní dluhopisy investičního stupně. S vládními s ohledem na inflaci a sazby ještě vyčkáváme.
Na českém trhu je řada nebezpečných dluhopisových emisí.
Včera jsem se o tom diskutoval na večeři lektorů Investee, neziskového projektu zaměřeného na vzdělávání, s Jan Topinka, partnerem v Havel & Partners, který je mimo jiné expertem v oblasti korporátních dluhopisů a na jejich rizika často upozorňuje. (LinkedIn)
Některým emitentům se daří kupovat si čas tím, že splatí staré emise novými dluhopisy. Řada investorů neřeší zdraví firmy, dokud jim chodí úroky, a některé zprostředkovatele zajímá jen výše provize.
O tom, jak umí být některé dluhopisy rizikové se dle mého budeme moci ještě přesvědčit. Nabídek dluhopisů se objevuje poměrně hodně a vyznat se v nich nemusí být jednoduché, proto našim klientům s takovým vyhodnocením pomáháme.
Iluze někdy panuje i o bezpečnosti nemovitostí. O tom, že ani cihla nemusí být jistota se přesvědčili ve Fort Worth v Texasu. Banka zde v aukci koupila nejvyšší budovu města za 12 milionů dolarů. Přitom v roce 2021 se ta samá budova prodávala za 140 milionů. (BizJournals)
Pokles ceny nemovitosti o 90 % je na jednu stranu extrémní příklad, ale na druhou stranu jsme takových poklesů USA zaregistrovali za poslední dobu hned několik. (WSJ)
Každopádně nám takové příklady ilustrují, jak je důležitá lokalita a jak rychle se realitní trh může měnit. Na žádnou investici, ani na tu do cihel, bychom se tedy neměli dívat příliš nekriticky.