Bitcoin a kryptoměny v portfoliu – Revoluce, hrozba nebo past na nezkušené investory?
Cena bitcoinu atakuje hranici 100 tisíc dolarů.
V USA se uvažuje o přesunu části rezerv do bitcoinu.
El Salvador je už několik let zemí, kde je bitcoin platnou měnou.
O kryptoměnách slýcháme stále častěji.
Někteří na nich zbohatli.
Jiní si berou americkou hypotéku a všechny peníze nalévají do bitcoinu.
Josef Podlipný a Tomáš Tyl přináší trochu jiný pohled na krypto.
Není ani vyloženě negativní, ani přehnaně pozitivní.
Hovoří o výhodách, které kryptoměny bezesporu mají.
Nezapomínají také na rizika.
Hlavně připomínají důležité praktiky a tipy, které mohou případné investice do kryptoměn lépe chránit.
Josef i Tomáš rozebírají, co stojí za extrémní volatilitou kryptoměn a co ovlivňuje jejich dlouhodobý potenciál. Diskutují také o tom, jak psychologický tlak a FOMO vedou investory k chybám.
Je bitcoin opravdu digitální zlato?
Mohou kryptoměny zničit vaše rodinné bohatství?
Jak přežít volatilitu kryptoměn?
Ať už bitcoin či jinou kryptoměnu v portfoliu máte nebo o nich uvažujete, rozhodně si nenechte ujít tento díl podcastu Mezi Rentiéry.
Textový přepis
Josef Podlipný
Dnes se ponoříme do jednoho z nejkontroverznějších témat v oblasti investic, do kryptoměn.
Jsou kryptoměny revolucí v oblasti investic a diverzifikace, anebo hrozbou, která může narušit stabilitu rodinného majetku?
Se mnou je tady Tomáš Tyl, investiční šéf stratég, se kterým se budu na toto téma bavit. Zaměříme se na výhody, nevýhody i konkrétní příhody, které ukážou úspěch, ale i neúspěch spojený s držbou kryptoměn.
Tomáši, vítej!
Tomáš Tyl
Děkuji za pozvání, zdravím všechny.
Josef Podlipný
Uvedu první z příběhů, který je pozitivní.
Šéf servisu, ke kterému jezdím s jedním autem, na kryptoměně vydělal na cestu kolem světa. Když mi teď předával auto, říkal: „Prosím tě, teď měsíc a půl nebudu, tady máš zástupce“.
Ptal jsem se, jestli někam letí?
A on na to: „Prodal jsem část portfolia kryptoměn. Bitcoin konkrétně. A nadělili jsme si cestu kolem světa pro celou rodinu“. V jeho případě dokonce zmínil celou širokou rodinu.
Takže vydělal nepochybně dost a připomenul mi jeden příběh, který možná znáte. Příběh investora, který v bitcoinu vydělal mezi roky 2013 až 2021 hodně velký násobek své prvotní investice. Kdyby investoval sto dolarů, tak v roce 2021 prodal 50 000 dolarů, respektive získal prodejem 50 000 dolarů. Ze 100 dolarů 50 000 dolarů je určitě velký magnet.
Nicméně nejsou jen pozitivní příběhy. My s vámi určitě dnes nasdílíme i některé z těch negativních.
Možná vás zajímá, jaké zkušenosti mám s kryptoměnami já.
Tuto oblast sleduji od samého začátku, protože nové technologie mě lákají a jsou magnetem mé pozornosti. Znám spoustu lidí, kteří investují do krypta a také spoustu lidí, kteří mají společnosti na těžbu krypta. Daří se jim byznysově. Některým z nich se daří i v portfoliích velmi dobře dosahovat rozumných výnosů, a i přesto všechno v portfoliu nemám ani jeden bitcoin. A ani ho v dohledné době neplánuji mít.
Protože nemluvím jenom o sobě, je také dobré vzpomenout na to, že u nás se o rodinné bohatství stará celá rodina. Skrze rodinnou radu samozřejmě přicházejí i podněty od mladších generací, ale ani děti neuvažují o kryptu. A dokonce upozorňují na některá rizika, která dnes také zmíníme. Ta rizika mi říkají jednoznačně, že to ještě není investice, kterou bych v portfoliu měl rád.
Jak se na to díváš Ty, Tomáši, jako investiční šéf stratég?
Tomáš Tyl
Pepo, ty jsi říkal, že jsou kryptoměny revolucí v investování. I když může být lákavé to někdy říkat, v podstatě nejsou. Můžou být revolucí v technologickém vývoji nebo v technologiích ohledně transferu majetku a podobně. Zatím tam nejsme, zatím nejsou nějak výrazněji využívány tímto směrem, i když se o tom hodně hovoří. Ale v investování je to nějaké další aktivum, které má nějaké vlastnosti, ale není tam něco dramaticky nového. O tom se mohli přesvědčit investoři do různých alternativních kryptoměn, které měly na sebe navázané různé způsoby výnosů, kdy to opět celé bylo zase zpětně navázané na to, že se kryptoměnám daří.
Když se jim dařit přestalo, tak i tyto způsoby výnosu nedopadly úplně dobře.
Důležité je si uvědomit, že při investování je jedna věc nějaká forma toho, do čeho investujeme a druhá je, co za tím investováním vězí. A proč by hodnota něčeho měla dlouhodobě růst? V tomto v investování ty věci nejsou až tak nové. Bitcoin je nějaká nová forma?
Ano, to je něco, co tady dřív nebylo. Ale je to o formě. Není to nutně o obsahu. Když mi něco má přinášet dlouhodobě peníze, musí být nějaký důvod k tomu, aby to peníze vydělávalo.
Prostě výnosy se neberou odnikud a kdo si vždycky myslel, že se berou snadné výnosy odnikud, většinou dopadl tvrdě.
V případě bitcoinu to není tak, že by se za dobu, kdy funguje, výrazně používal jako platidlo. Někdy se s ním platí, ale není to tak, že by se hojně používal. Například bych chtěl platit nájem v bitcoinech, domluvil bych si konstantní částku, kterou budu platit v bitcoinu za nájem.
Může to tak být, někdo se může domluvit, že bude platit nájem, ale bude to převádět na bitcoiny. Platby v bitcoinech ale nezaznamenáváme. Nebo že by někdo platil zaměstnanci plat v bitcoinech apod. Nefunguje to tak, že by lidé takovým způsobem bitcoin chtěli používat.
To znamená, že lidé neinvestují do bitcoinu, protože by ho chtěli využívat. Investují do něj proto, že se domnívají, že v budoucnu více lidí bude chtít bitcoin koupit, a proto vzroste jeho cena.
To se v minulosti dělo více investorům. Více peněz nemusí být nutně více investorů, stačí, když je to více peněz. A to vede k růstu ceny. Je to nabídka a poptávka.
Je to podobné jako se zlatem. Zlato také není průmyslově moc užitečný kov, moc se nevyužívá. Hodně se využívá ve šperkařství a potom jsou investiční nákupy zlata, které opět stojí na tom, že investoři doufají, že v budoucnu bude více investorů nebo více peněz, které to zlato budou chtít koupit. A to zvedne jeho cenu. Proto se někdy bitcoin nazývá jako digitální zlato, protože je tam tahle úvaha. Je tam úvaha, že je to nějaký krok stranou ze systému. Krok stranou to v něčem je a v něčem není. Lidé se domnívají, že z takových důvodů ho budou ostatní chtít nakupovat.
Bitcoin ale lidé nekupují proto, že by ho chtěli využívat způsobem, jak jsem říkal. To je na tom důležité. Pokud si myslím, že bitcoin z nějakého důvodu bude chtít nakupovat více a více lidí, tak to může mít smysl.
Tento přístup ale vede k tomu, že opakovaně nafukuje a vyfukuje bubliny. A samozřejmě ti, kdo investují do bitcoinu říkají, že ta příští bublina se nafoukne ještě výš než ta minulá, takže to vlastně nevadí, když teď cena zkolabuje.
Proto jsou na bitcoinu bubliny. Protože vždycky se zvedne jeho cena, začne se o tom psát, více lidí si ho všimne, více lidí ho začne nakupovat. Tím jeho cenu tlačí nahoru. Tohle jde až do bodu, kdy už všichni o bitcoinu slyšeli a kdo ho chtěl koupit, ho koupil. V takový moment je vrchol bubliny.
Pak přijde moment, díky kterému to splaskne, protože nezkušení investoři většinou nastupují v té nejpozdější fázi. Říkají si „Sakra, utíkají mi výnosy. Neměl jsem bitcoin, měl jsem buď jenom nějaké normální portfolio, nebo ani to ne. Musím rychle nakoupit, než mi to uteče“.
A po nich už není nikdo další, kdo by to táhl nahoru. Takže přijde kolaps. A tihle lidé, kteří si představovali, že vydělají desítky a stovky procent, které viděli – ale nevydělávají je – začnou být zklamaní, začnou prodávat.
Tohle je klasická bublina. Může se nafouknout na všem. Na akciích, na zlatu, na bitcoinu.
Ale právě bitcoin a zlato k tomu mají větší tendence tím, že je lidé kupují proto, že doufají, že je někdo bude kupovat víc.
U bitcoinu bude určitě docházet k nafukování a vyfukování bublin. Nikdo nikdy nebude vědět, kdy daná bublina bude mít vrchol. Čím fantastičtější předpovědi ohledně toho, kam bitcoin dojde, tím blíže vrcholu jsme.
Ale já si netroufám tvrdit: „Už jsme na vrcholu, bude to padat“. Toto určitě nejde nějakým způsobem zjistit. Prostě jednou to splaskne.
Tradiční jistota je, že investoři, kteří tomu nerozumí, na tom prodělají vždy nejvíc.
A potom se zase vyfoukne negativní bublina. Dokud bude bitcoin lidi bavit, může to jít dál a dál.
Může se samozřejmě stát, že v jeden moment lidi přestane bavit, protože je začne bavit něco jiného. Anebo tady s námi bude už napořád. Nechci odhadovat, jaký bude vývoj, jenom je dobré si uvědomit, že možné jsou oba scénáře.
Josef Podlipný
Tomáši, bezpochyby jsou kryptoměny vysoce spekulativní třídou aktiv.
Spoustu investorů jsme teď určitě z hlediska historických výnosů dostali do situace, kdy si říkají: “Když se dívám na výnos bitcoinu mezi roky 2011 až 2021, mám průměrný roční výnos přes 200 %“. Takže jsou spokojeni.
K rizikům se ještě dostaneme.
Jaké jsou tedy výhody investic do krypta.?
Tomáš Tyl
Samozřejmě vždycky slyšíme o té kryptoměně, která přežila. Bitcoin jako jeden z prvních je ten úspěšný, protože zůstává pořád silným. Řada dalších alternativních kryptoměn si zažila třeba rychlý růst a pak pád a úplné zmizení.
Druhá věc je, že vždy slyšíme o těch lidech, kteří na tom dlouhodobě vydělávali. Ne vždycky slyšíme o těch, kteří právě přišli v nevhodný moment nebo prodali v nevhodnou chvíli a podobně.
To v nás vyvolává FOMO – Fear of missing out. Strach, že nám něco utíká, že nevyděláváme také.
Další důležitá věc je, že vždy budou růsty bublin. Každý další nárůst bude procentuálně menší čistě z toho důvodu, že se o bitcoin zajímá více lidí. Jakmile je něco masovější, není možné, aby přišlo o tolik více dalších peněz a lidí, a posunulo se to o tolik výš od doby, kdy bitcoin nebyl moc známý, do současnosti, kdy to každému něco říká.
Jsme v době, kdy o tom investoři už slyšeli. Už tam není prvotní efekt, kdy to někdo nakoupil v době, kdy to nikdo neznal a kdy se dala nakoupit spousta věcí, které nikdo neznal, a některé z nich zmizely.
Josef Podlipný
Takže mezi výhody, byť omezující, můžeme zařadit růstový potenciál a technologie blockchainu.
Tomáš Tyl
Ti, kdo kupují bitcoin, neprofitují z té technologie blockchainu. Ten způsobuje ochranu, když se to nakoupí nějakým rozumným způsobem, ale neprofitují z té technologie, ta jim nevydělává něco navíc.
To, co jim vydělává navíc je potenciál, že když to bude zajímat více lidí, budou do toho chtít investovat, cena může růst. A to je výnos.
Samozřejmě velkou výhodou bitcoinu je, že může snadno rychle transferovat poměrně velké množství bohatství z jedné části světa na druhou. To je nepochybně i jeden z důvodů, proč byl bitcoin vytvářen.
Ale samozřejmě i já se můžu sebrat a s majetkem odcestovat rychle. Na rozdíl třeba od nemovitostí a podobných věcí, které musím zanechat v zemi, kde se nacházejí.
Takže ve chvíli, kdy hrozí nějaké geopolitické riziko, jako například v roce 2022 invaze na Ukrajinu, je snadné toto bohatství ochránit tak, že ho přesunu jinam.
To je určitě velká výhoda bitcoinu a dalších kryptoměn.
Josef Podlipný
Tomáši, souhlasím, že hardwarová peněženka nebo rozumná autentizace mohou vypadat jako spolehlivé zabezpečení majetku. A ještě určitou míru jistoty, že se může portfolio ovládat z jakéhokoliv koutu světa.
Na druhou stranu je potřeba připomenout, a proto o kryptu stále neuvažuji, že existuje i technologické riziko. Nová technologie může stávající krypto vytlačit, v podstatě změnit jeho hodnotu ze dne na den nebo v krátkém období na téměř nulu nebo opravdu nulu.
Takže mi hardwarová peněženka potom pouze nabídne volnost ke kapitálu, který ale nebude mít reálnou hodnotu takovou, na kterou se spoléhám.
Pro mě je důležitější podstata. To znamená určitá míra nízké volatility a zachování hodnoty bohatství než ta volnost, že můžu s hardwarovou peněženkou odcestovat kamkoliv na světě.
Tomáš Tyl
Já bych to ještě doplnil o dvě věci.
My s našimi klienty řešíme toto riziko tím, že máme peníze v zahraničních privátních bankách. Pokud by nastala situace, že by museli odcestovat, tak jejich jmění je někde jinde a budou k němu mít přístup. Tudíž toto je vyřešeno. To je první věc.
Další věc, kterou je důležité mít na paměti a která souvisí s hardwarovou peněženkou, souvisí také s předáváním majetku další generaci. Protože pokud další generace nebude znát přístupy, tak se z toho jmění nemusí těžit, pokud se něco stane.
Pokud uvažujete o svém majetku a chcete ho předávat na další generaci a máte kryptoměny, je důležité, aby se k nim vaši potomci také mohli dostat.
Josef Podlipný
Určitě souhlasím. Pokud ztratíte privátní klíče, investici nelze obnovit a je tam i z tohoto plynoucí riziko. Často slýchám od úspěšných podnikatelů, miliardářů, že jejich děti mají velký podíl v kryptoměnách. Ve svém, už jimi spravovaném, portfoliu. Někdy je ten podíl třeba i hraničící se 75 %.
Tomáši, když už bychom se bavili s někým, kdo spravuje rodinné bohatství a chce ho i předat další generaci, ne jenom spekulovat na to, že jeho majetek vyroste. Jaký podíl bys doporučil uvažovat pro kryptoměny?
Tomáš Tyl
Když se podíváme na různé statistiky, jaký podíl mají nejbohatší lidé světa, podíl kryptoměn se obvykle pohybuje kolem jednoho procenta. V podstatě zanedbatelně. Je to samozřejmě průměr, takže někteří mohou mít výrazně víc. Někteří se díky kryptoměnám možná stali těmi bohatými, protože nakoupili vhodně a zároveň bezpečně. Ne na nějaké burze, kde by o to přišli, nebo nenaletěli podvodníkům a podobně. Pak budou takoví, kteří nebudou mít nic, samozřejmě.
U kryptoměn je hodně důležité, aby ten, kdo do toho investuje, věděl, co dělá. Já osobně bych nechtěl někomu, kdo se tím neustále zabývá a ví, co dělá, říkat, že to dělá blbě.
Pro mě je důležité říct lidem, kteří tomu moc nerozumí, ale láká je to, protože to dělají všichni ostatní, aby to nedělali, protože to dopadne velmi špatně. Lidé, kteří tomu nerozumí, většinou nastupují právě v ten nejhorší moment nebo nastupují přes nějaké podvodníky a podobně.
Pokud tomu někdo rozumí, jeho podíl může být vyšší, ale je potřeba brát to trochu jako podnikání nebo spekulování.
Není za tím dlouhodobý fundamentální tahoun, jako třeba v případě akcií. Když nakupuji široce diverzifikované akciový trh, to důležité je, že podnikání se vyplácí, firmy mají zisky a ty zisky rostou. To je důvodem k investování do akcií.
O některých firmách si mohu myslet, že jim to podnikání půjde lépe nebo hůře, ale je za tím nějaký fundament. Není to o tom, že si myslím, že tu akcii bude chtít víc lidí. Tu akcii kupuji proto, že má nějaké produkty a ty se prodávají. A já si myslím, že bude růst zisků při prodeji produktů a budu případně dostávat nějakou dividendu. To je motiv k investování. Je za tím byznys.
Stejně tak, když někomu pronajímám nemovitost, poskytuji službu a on mi za to platí nějakou částkou, anebo mu půjčuji peníze. To je vlastně fundament, který je za těmi výnosy.
Pokud něco kupuji jenom proto, že doufám, že cena vzroste, tak je to něco jiného. Je to mnohem víc spekulace. Je třeba do toho jít s tím, že to takhle je. A podle toho tomu věnovat majetek, který do toho chci dát.
Pokud tomu nerozumím, prostě to v portfoliu nepotřebuji. Neměl bych do toho investovat. Nám to do Wealth Protection fundamentálně nezapadá, přesně z důvodů, že za tím není fundament, že za tím není to, co by vytvářelo a generovalo hodnotu.
Je to spoléhání se na to, že bitcoin bude kupovat více lidí. A to není v souladu s naší filozofií.
Někdo na to může mít jiný pohled a já si myslím, že je opravdu hlavně důležité, aby člověk neinvestoval do kryptoměn proto, že do toho investují ostatní. Aby si nemyslel, že tomu rozumí jenom proto, když se podíval, že to někdy bylo dole, někdy nahoře a že to tak půjde vždycky a že je to přece jasný. Je potřeba si za tím odpracovat trochu víc práce. Pak má člověk nad tou investicí nějakou odpovědnost. A když si uvědomuje, že stejně tak jako výnosy můžou přijít velké ztráty, ví proč, tak dělá zodpovědné rozhodnutí. Ale nejhorší je, když to zodpovědné rozhodnutí nedělá. Když investuje jenom proto, že o tom všichni mluví. To je to skutečně nebezpečné. I pro ty, kdo o tom uvažují nebo jejich děti o tom uvažují, je dobré si o tom promluvit, jestli je to proto, že tomu rozumí a ví, co dělají, anebo proto, že to je trendy v té generaci. To je důležité.
Josef Podlipný
Přátelé, i přesto, že bitcoin opakovaně dosahuje, alespoň v poslední době, svých vrcholů, je potřeba myslet na to, že kryptoměny jsou extrémně volatilní. Tak, jak Tomáš zmínil, často postrádají fundamentální hodnotu.
Jako příklad bych připomenul rok 2022 a ztrátu téměř 99 % hodnoty v několika dnech u Tery a Luny, která určitě neudělala radost svým investorům.
Z trošku jiného ranku rizika bych připomenul také krach tokijské kryptoměnové bitcoinové burzy Mt. Gox. A mluvím o roce 2014. Tehdy byl příslib, že v roce 2024, někdy kolem října, pokud si dobře vzpomínám, se vrátí majetek investorům, kteří na této tokijské burze byli. Ale samozřejmě ne všem, protože někteří už vyslyšeli nabídku různých hedgeových fondů, které jim nabízely řešení pro případ, že nic nezískají nebo získají jenom díl této ztráty. A tam se jednalo o hackerský útok.
Pojďme se teď podívat na rizika, která jsou s kryptoměnami spojena.
Tomáš Tyl
Já bych jenom doplnil, že to byla starší kauza. V roce 2022 došlo k problémům na burze FTX, její majitel za to byl i odsouzený, za podvody a výrazné ztráty. Samozřejmě rizika tohoto typu jsou. Pokud někdo nakupuje bitcoin způsobem, kde k tomu může dojít, nemá nad tím vládu. Proto je určitě dobré tomu rozumět a vědět, jakým způsobem Bitcoin nebo další kryptoměny nakupovat tak, aby mě neohrozila sekundární rizika.
Rizikem je, že to někdo ukradne, nebo nad Bitcoiny nemám takovou vládu, jakou bych chtěl mít. Případně u některých kryptoměn to může být tak, že jsou od začátku celé podvodně nastavené. To je určitě velké riziko a je hodně spojené s tím tomu rozumět. Protože kdo tomu nerozumí, může se snadno stát obětí podvodníků. Může si myslet, že investuje takovým způsobem, jakým chce, ale přitom může naletět. Rizika jsou v tomto směru vysoká.
Pak je tu samozřejmě klasicky riziko poklesu ceny. To je odvrácená strana potenciálu růstu.
A jak jsem říkal, jedno velké riziko je, že přijdou jiné technologie nebo přijde něco, co bude atraktivnější a odvede to pozornost investorů.
Josef Podlipný
Ať už jste investoři, kteří kryptoměny mají ve svém portfoliu, nebo o kryptoměnách uvažujete, určitě dává smysl vyhodnotit rizika spojená s každým aktivem zvlášť. A hlavně, v tomto případě se díváte na něco, co je extrémně volatilní.
Já jen připomenu, že bitcoin byl v průběhu roku 2022 na hodnotě kolem 17 000 dolarů, pokud si dobře vzpomínám. A předtím, v roce 2021, dosáhl hodnot, které byly těsně pod 70 tisíci dolary.
Což ukazuje na hloubku poklesů, které můžou z roku na rok ve vašich portfoliích nastat.
Dobře si také vzpomínám na slova šéfa servisu, který se těší na cestu kolem světa s celou rodinou, jak říkal, že trvalé sledování volatility bylo pro něj psychicky velmi náročné. K rizikům nepochybně tedy patří i psychologický tlak, který investor zažívá.
Tomáš Tyl
Ten je extrémní.
Pro lidi, kteří s tím nemají zkušenosti, pád hodnoty o desítky procent může být to, co vyvolá prodej. To je nebezpečí pro nezkušené investory, že nastupují ve chvíli, kdy už je bublina blízko vrcholu a ve strachu vyskakují a realizují ztráty.
Přestože ti, kdo stále drží, jsou třeba ve velmi zajímavých ziscích, ti, kdo z toho utíkají, jsou na tom naopak. Opakovaně naskakují v nevhodný okamžik, a vlastně vždy jen prodělávají. To je psychologický efekt spojený s chováním bublin, a je to určitě velké riziko. A je to důvod, proč řada nezkušených investorů dopadne bídně.
Josef Podlipný
I když kryptoměnám jistě nelze upřít růstový potenciál, je potřeba mezi riziky vidět i regulační nejistotu, protože regulace není ještě definitivní a pod rukama investorů, ať už těch stávajících, nebo budoucích, se neustále mění.
Přidal bych ještě jedno riziko, technologické riziko, protože přeci jenom je to závislé na nějaké moderní technologii. Asi nikdo nemáme jistotu, že v dohledné době a možná i několika málo měsíců nebo nižších jednotek let někdo nepřijde s něčím jiným. Z aktiva, které teď existuje a má nějakou hodnotu, může udělat úplně bezcenné aktivum.
Jedno z největších rizik vidím v tom, co mi říkají bohatí úspěšní podnikatelé, kteří už mají poměrně vysoký věk. Představte si někoho, komu je třeba pětašedesát, 70 let. Má také poměrně úspěšné děti, které už spravují část majetku, a pokud zažívají úspěch při správě kryptoměn, tak tito nestoři, tito patriarchové, tvůrci rodinného bohatství mají velkou obavu, že v okamžiku, kdy děti získají kontrolu nad poměrně větším majetkem, budou toužit po tom, aby úspěch v kryptoměnách zopakovali.
Pak se může snadno stát, že někdo, kdo teď v kryptoměnách spravuje nižší jednotky milionů korun, tam zainvestuje vyšší jednotky stovek milionů korun nebo dokonce miliardy.
No a přijde-li okamžik nějakého velkého poklesu, anebo dokonce trefí špatnou kryptoměnu, která bude „shitcoinem“, jak se říká, může přijít o velkou část kapitálu.
A tady je zakopaný pes, to největší riziko. Dívat se na ztrátu při poklesu třeba z pěti milionů na jeden milion, to ještě není tak bolestivé, protože si člověk snadno řekne, že čtyři miliony prostě vydělá někde jinde.
Ale dívat se na ztrátu z miliardy, třeba sto milionů, to už je velká psychologická nálož.
Všichni pak máme strach, že to našim potomkům úplně zkazí život. Nebo že sebe i nastupující generace připraví o velkou část rodinného bohatství.
Žít s tíhou, že moji rodiče něco vytvořili a já jsem o to sebe a své děti připravil, je možná úplně to nejhorší.
To riziko není ani v tom, že bychom měli my, otcové zakladatelé a matky zakladatelky, strach, že rodina přijde o nějaký majetek. Ale máme strach z toho, že děti pod tíhou takové velké ztráty budou věrnými zákazníky psychologů a psychiatrů, kteří je budou dávat možná po zbytek života do kupy. A to si opravdu nepřejeme.
Tomáš Tyl
To se nemusí týkat jenom kryptoměn. Může to být podobné v akciích a dalších aktivech, nebezpečí, že se člověk na začátku dostane zrovna k růstovém trhu a vyhraje, někdy to může být i o štěstí.
Když začnu a trhy jdou nahoru, můžu snadno dospět k závěru, že to je strašně jednoduché, že vím, co dělám, ale přitom na tom mohlo mít velký podíl třeba jenom štěstí. Někdy paradoxně je lepší na začátku třeba něco prodělat, když to ještě není důležité, zjistit, že to vždycky není jenom jednoduché.
Právě to, když mám dojem, že to je jednoduché, může být velké riziko. Pak to může i připomínat gambling. Pokud někdo začne hrát, a ze začátku se mu daří, ještě to v něm vyvolává pozitivní pocity, potom je snadné stát se trochu závislý a snažit se hrát pořád a pořád. A snažit se pořád vyhrát a zvyšovat sázky, když se výhra zrovna nedaří. To samozřejmě také může dopadnout špatně.
Josef Podlipný
Přesně tak, Tomáši. Zvyšovat sázky, když se hra nedaří, může svádět správce většího majetku, že při poklesu ceny prostě přidá, protože má z čeho. A doufá, že nákupem za nižší cenu si zvyšuje míru zisku do budoucna.
Nicméně, můžu nakupovat takzvaně na sjezdovce. Cena může klesat setrvale a možná takovou rychlostí, že nakonec zůstanou jenom oči pro pláč, jak se říká.
Když se podíváš, Tomáši, na tento typ aktiva z hlediska dlouhodobého výhledu a doporučení, jak tedy s kryptoměnou pracovat, co bys doporučil investorům?
Tomáš Tyl
To je právě to, že dlouhodobý výhled je v tomhle problematický. A je to skutečně spíše o nastavení.
Naše filozofie je jiná. Proto našim klientům tyto investice nedoporučujeme. Proto ani já za sebe nechci někomu dávat doporučení, aby to dělal tímto a tímto způsobem, a má to takový potenciál. Protože my to s našimi klienty neděláme.
Já bitcoiny také nenakupuji. Moje doporučení je, pokud to chcete dělat, opakuji pořád, musíte tomu rozumět. Vědět, proč do toho jdete a co si od toho slibujete, jaké máte očekávání.
Možná bych měl ještě jedno doporučení. Pokud někdo nakupuje kryptoměny, ať si určí, jaký podíl mají mít v portfoliu a podle toho je může balancovat. To může být klasický problém, že lidé nevědí, kdy vlastně je vyprodávat. Kromě Bitcoin maximalistů, kteří říkají „neprodám nikdy“. Pokud to chci jako součást portfolia, tak bych se měl dívat, a když vidím, že cena výrazně vyrostla, je to důvod k balancování. Protože najednou podíl kryptoměn v mém portfoliu může být výrazně vyšší, než jsem chtěl. Když naopak klesne cena, může být nižší, než jsem chtěl.
Odpověď na otázku, kdy prodávat a kdy nakupovat mi může dávat právě to, že mám strategii. Vím, jaký podíl v kryptoměnách chci v portfoliu. Rebalancuji podle toho, co se na trzích děje. Tím se vyhnu tomu, že jsem v kryptoměnách výrazně víc, než bych chtěl, pokud přijde bublina. Zároveň je to opačné chování, než je klasická psychologie. Když všichni ostatní nakupují, můžu prodávat a když ostatní prodávají, tak nakupuji.
Kdo chce investovat do Bitcoinu, neměl by nezapomenout na rebalancování. Říct si, jaký podíl v mém portfoliu by to mělo být.
Josef Podlipný
Tomáši, děkuji. Při zvažování investic do kryptoměn postupujte určitě opatrně.
Jak říkal Tomáš, nejděte do něčeho, čemu nerozumíte a láká vás pouze potenciál výnosu. Pokud investujete, tak pouze část portfolia, kterou si můžete dovolit ztratit a která má podíl na volném kapitálu. Tady jen zdůrazňuji – na volném kapitálu. Není to z celého vašeho majetku, včetně vašeho vlastního byznysu. Je to do jednoho procenta nebo v nižších jednotkách procent, dejme tomu maximálně do dvou procent.
Ale vždy se zaměřte na zabezpečení tohoto aktiva, abyste věděli, co nakupujete a proč.
Velmi důležité je to, co zmínil Tomáš před chvilkou. Rebalancujte. Pamatujte, že růst znamená také růst podílu aktiva ve vašem celkovém spravovaném majetku.
Mějte na paměti i dlouhodobé cíle správy rodinného bohatství, protože jenom tak máte šanci rodinná bohatství předat i dalším generacím.
Myslete nejenom na ty výhody. Na potenciál růstu, který nepochybně kryptoměny mohou stále mít.
Myslete i na rizika, protože jenom tak máte šanci rodinná bohatství uchránit pro vás i pro budoucí generace.
Já za sebe a za naši rodinu říkám, že je to oblast, která stále poutá naši pozornost a je klidně možné, že někdy v budoucnu budeme v portfoliu kryptoměnu také mít. V současné době ale o tom neuvažujeme.
Ať o kryptoměně uvažujete, nebo ji ve svém portfoliu spravujete, přeji vám, aby neutrpěla vaše rodinná bohatství.