Americké banky vydělávají. Výhled pro USA je pozitivní. Dolar posílil na 24,75 Kč. Američané omezují vývoz top technologií do Číny i České republiky.
Tento týden jsem četl docela hodně pro mě zajímavých zpráv. Pojďme se na ně rovnou podívat.
Americké banky vydělávají
Důležitou zprávou pro nás jsou rostoucí zisky a tržby největších amerických bank jako jsou např. J.P. Morgan (růst zisku o 50 % ve 4. čtvrtletí 2024 oproti stejnému období roku 2023) nebo Goldman Sachs (růst tržeb o 23 % za stejné období jako J.P. Morgan). (Wall Street Journal)
Zisky bank jsou ve všech ekonomikách dobrým indikátorem stavu hospodářství. Když se jim daří a jsou navíc optimistické ohledně budoucnosti, obvykle se to střednědobě i dlouhodobě pozitivně projevuje na cenách akcií nejen bank, ale dalších firem. (Patria)
To je pro nás jako investory dobrá zpráva, protože i nadále v akciových portfoliích převažujeme americké akciové strategie.
Výnosy amerických dluhopisů stoupají
Když se ekonomice vede dobře, projevuje se to nejen v ziscích firem a příjmech zaměstnanců. Všeobecný optimismus zároveň zvyšuje inflační tlaky. Právě obavy z inflace v USA posunuly výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů na 4,8 % z loňských 3,8 %.
Kdo si před rokem koupil tento americký dluhopis, vydělal na úroku 3,8 % za rok. Ale cena dluhopisu se za stejnou dobu snížila cca o 10 %, takže investoři do tohoto dluhopisu jsou aktuálně ve ztrátě.
Riziko růstu inflace i úrokových sazeb považujeme i my za jednu z možností budoucího vývoje, a proto dluhopisy v portfoliích i nadále podvažujeme.
Dolar posílil na 24,75 Kč
To, že americké státní dluhopisy přináší úrok již skoro 5 %, se mimo jiné projevuje i v síle amerického dolaru. Pokud si všímáte jeho vývoje, před pár dny se dolar obchodoval už za 24,75 Kč. A dokud budou úrokové sazby v eurozóně a u nás nižší, dolar bude i nadále atraktivní.
Silný dolar a slabší koruna může zároveň přinášet vyšší inflační tlaky do české ekonomiky. To může znamenat, že ČNB nebude mít možnost snižovat sazby příliš rychle a úrokové sazby na úvěrech včetně hypoték zůstanou střednědobě i dlouhodobě vyšší, než jsme byli zvyklí ještě před několika lety. (HN)
Na tuto situaci jsme upozorňovali již delší dobu a stále si myslíme, že je dobré s ní ve svých byznysových a osobních plánech pracovat.
Američané omezují vývoz top technologií do Číny i České republiky
USA si svůj ekonomický náskok a obnovující se geopolitickou sílu začínají pojišťovat i dalšími kroky. V posledním týdnu to bylo především omezení vývozu čipů a technologie spojené s AI do Číny. (Wall Street Journal)
Na seznamu „méně rizikových“ zemí zatím pro USA zůstává jen 18 tradičních partnerů jako jsou Velká Británie, Francie nebo Německo. ČR, stejně jako Polsko, Slovensko, Rakousko ale bohužel patří do stejné skupiny jako Jemen nebo Kazachstán, do kterých bude vývoz top technologií omezen. (HN)
Říkám to nerad, ale bohužel to při pohledu na politickou realitu u nás a v okolních zemích docela chápu.
Tlaky cen energií
K atraktivitě ČR bohužel nepřispívá ani cena elektřiny. Na to, že se ani v této oblasti nemusí blýskat na dobré časy, upozorňuje v rozhovoru v podcastu Spotlight Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničních věcí pro otázky energetické bezpečnosti.
Pro mě je to jeden z nejlepších odborníků, které naše země má. Rozhovor s ním se jmenuje Slibovat levnou elektřinu? To není pravda, směřujeme do velkého propadu a pro velkou část veřejnosti to bude šok a stojí za poslechnutí!
Bohužel tento a předchozí odstavec znamenají i to, že nám bude stále více ujíždět vlak a investice v ČR se pro investory stávají stále méně atraktivní.
Zvyšování daní (nejen) ve Španělsku
Na závěr něco ze Španělska. Levicový španělský premiér oznámil bez jakýchkoliv podrobností záměr zavést daň ve výši 100 % z hodnoty nemovitosti při nákupu nemovitostí osobami, které nejsou občany EU. (BBC)
Aktuálně např. v Andalusii je tato daň 7 % z hodnoty transakce, ve Valencii např. 10 %. My jsme právě v Andalusii koupili naši druhou nemovitost na pronájem (a trochu i jako pojistku před nějakým geopolitickým průšvihem v ČR), proto nás toto téma zajímá. Zatím jsme členy EU, a není to pro nás zásadní, ale věci se mohou měnit.
Je důležité si ale uvědomit, že daně z nemovitostí pro ty, kteří jich mají více, jsou potenciálně zdrojem politických bodů kdekoliv na světě. Nejen ve Španělsku. I s tím je dobré počítat.
Výkonnost trhů k 16. 1. 2025
Za posledních týden, od minulého přehledu zpráv, celý americký trh vyrostl o 1,2 % v CZK. Americké dividendové akcie vyrostly o 2,4 % v CZK.
Od začátku roku 2020 vydělaly americké akcie velkých firem +111 %, americké dividendové +49 % v CZK.
Od začátku roku 2022, kdy byly akcie na vrcholu před posledním významným propadem v roce, jsou americké akcie velkých firem +43,4 % a americké dividendové +27,4 %.
Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.