Americká inflace opět roste, česká ne. Přesto výnosy státních dluhopisů v USA i v ČR začínají růst a ukazují na nervozitu dluhopisových investorů.

Správa bohatstvíVladimír Fichtner

 

Největším tématem v USA i v ČR byla inflace a obavy investorů z jejího dalšího vývoje.

My na možný návrat vyšší inflace upozorňujeme už od chvíle, kdy začala před necelým rokem klesat. Je to samozřejmě jen jeden ze scénářů budoucnosti, ale v minulosti byl takový vývoj obvyklý. I proto máme stále v oblibě české proti-inflační dluhopisy a zatím našim klientům nedoporučujeme kupovat dluhopisy s pevným úrokem a delší dobou splatnosti.

Americká inflace po krátké přestávce opět roste.

Roční míra inflace dosáhla 3,5 % a američtí analytici začínají diskutovat o tom, zda letos vůbec dojde v USA ke snižování úrokových sazeb. Přitom ještě v lednu trh očekával, že může dojít ke snížení amerických sazeb třikrát až šestkrát.

Jamie Dimon, šéf renomované americké banky J.P. Morgan, v dopise akcionářům tento týden psal o velmi širokém možném rozpětí amerických úrokových sazeb od 2 % do 8 % a nevyloučil ani riziko vysokých sazeb a stagflace v USA.

Aktuálně krátkodobé dolarové vklady i nadále vydělávají okolo 5 % p.a. Americké státní dluhopisy se splatností 10 let mají výnos 4,5 % p.a.

Z našeho pohledu jsou výnosy 10letých amerických dluhopisů stále příliš nízké na to, abychom je pořizovali do portfolií. Pokud by ale výnosy dosáhly na 8 % p.a., mohly by i pro nás být zajímavou alternativou k akciím.

Obdobný vývoj výnosů dluhopisů zaznamenáváme i v ČR, přestože česká inflace spadla na 2 %.

Zatímco ještě v polovině února platil český stát investorům za desetiletou půjčku roční úrok kolem 3,6 %, začátkem dubna se investory požadovaný výnos vyšplhal na téměř 4,1 %.

Nervozita ohledně dalšího vývoje sazeb je tedy patrná i na českém trhu, i když mnozí retailoví investoři a firmy si to ještě neuvědomují a stále počítají s tím, že úrokové sazby budou s vysokou mírou jistoty klesat. Přejme si, aby to tak bylo, ale určitě na to nesázejme.

Vyšší úrokové sazby v ekonomice mají negativní vliv na trh nemovitostí.

Nedávno se s kolegou Pepou Podlipným bavil jeden nemovitostní investor z oblasti New Yorku a říkal mu, že ceny nerostou, bytové a komerční pronájmy se zhoršují. Na Floridě je dle Pepy, který tam má zainvestováno, situace ještě docela dobrá (protože sem míří kromě tradičních seniorů i lidé v produktivním věku, převážně z IT, a zahraniční investoři), ale i zde může dojít ke zhoršení. Není divu, když hypotéka v USA nyní stojí 7 % p.a.

Ceny některých komerčních nemovitostí – nejen díky sazbám – de facto zkolabovaly; tzv. AT&T Tower v St. Luis se v roce 2006 prodala za 205 mil. dolarů, nyní ji koupil investor za 3,5 mil. dolarů. Je proto dobré si neustále připomínat, že ani cihla nemusí znamenat jistotu.

Na druhou stranu vyšší úrokové sazby zatraktivňují měnu, která takovéto výnosy přináší, proto by dolar mohl posilovat.Uvidíme, jak se inflační situace a úrokové sazby v USA budou vyvíjet. Z našeho pohledu i nadále platí, že musíme být připraveni na různé scénáře budoucnosti, a to s portfolii našich klientů jsme a nic v nich zatím nedoporučujeme měnit.

Velmi dobře popisoval situaci na trhu komerčních nemovitostí v ČR šéf DHL v článku Hospodářských novin s názvem „Objemy zboží klesají a nájmy skladů skokově zdražily. Hrozí odchod firem do Polska, říká šéf DHL Supply Chain.

Ukazuje, že situace v komerčních nemovitostech nemusí být tak růžová, jak mnozí předpokládají. ČR se rychle stává cenově příliš nákladnou, což může vést mnohé firmy k přemístění skladových prostor do okolních regionů. Proto i v této oblasti trhu doporučujeme velkou obezřetnost.

Aktuálně mírný optimismus ohledně vývoje na českém trhu nemovitostí k bydlení může rychle zmizet kvůli tomu, že české domácnosti na tom nejsou nejlépe.

Třetina rodin by finančně zvládla sotva měsíc, pokud by jim nečekaně vypadl příjem. V Praze, která je na tom ekonomicky nejlépe, tvoří náklady bydlení třetinu výdajů domácností, a to dobře charakterizuje, že nájemné nemá v Praze už příliš kam růst.Proto i při nákupu nemovitosti sledujte především dobrý cashflow výnos ve výši minimálně 5 až 6 % p.a., abyste se částečně ochránili před tím, že ceny nemovitostí v reálném vyjádření příliš neporostou.

To, že se situace i u střední třídy začíná zhoršovat, naznačují i zamrzající trhy se známkami nebo uměleckými díly v ČR.

Zde najdete odkazy na zmíněné i další články.

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil se svojí ženou Radkou investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers. Majoritu ve firmě se ženou prodali v roce 2020 a Vladimír opustil pozici ředitele.
Vladimír je dnes předsedou představenstva Fichtner a.s. a pomáhá manažerskému týmu zavádět u klientů principy family governance nezbytné pro úspěšné mezigenerační předávání majetku nebo efektivní nastavování filantropických projektů s důrazem na samo-financovatelné nadace.

Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství

@
 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.