Tento týden investoři se zájmem sledovali výsledkovou sezonu, která je však teprve na začátku. Zatím 78 % reportujících firem překonalo očekávání ohledně zisku. Výsledky reportovaly firmy jako například Meta, Alphabet či Microsoft.
Výhled vyšších výdajů u Mety způsobil nervozitu investorů a pokles ceny akcie. Naopak v případě Alphabetu cena skočila výše.
Je důležité si uvědomit, že tyto rychlé reakce na výsledky jsou běžné. My však více koukáme na celý širší trh. V krátkodobém horizontu mohou být pro nás poklesy příležitostí k nákupu a v tom dlouhodobém se jejich vliv ztrácí.
Růst americké ekonomiky zaostal za odhady analytiků, což způsobilo především snížení výdajů spotřebitelů.To vyvolalo nervozitu a poklesy na trzích, přičemž investoři se zároveň obávají zvyšující se inflace a pomalejšího snižovaní sazeb. Inflaci však může začít brzdit slábnoucí růst mezd.
Vidíme, že americká ekonomika si prochází útlumem, ale zároveň je schopná si s tím poradit.Firmy jsou schopné dávat slevy, mohou si dovolit rychleji propouštět a efektivněji se vypořádat s problémy, a tím se rychleji uzdravit.
Naše doporučení ohledně převažování amerického trhu se nemění. Díváme se na trhy dlouhodobě a americký trh nám pro nastavenou filozofii Wealth Protection dává stále největší význam.
ČNB předpokládá, že příští týden sníží úrokovou sazbu, ale poté již chce ke snižování přistupovat velmi opatrně, jak prohlásil guvernér Aleš Michl.
To samozřejmě ovlivní i trh s nemovitostmi a hypoteční trh, kde od začátku roku probíhá oživení a optimismus, že sazby půjdou rychle dolů. Zaznamenala jsem zprávu, že za 1. čtvrtletí se prodalo v Praze 2,5krát více bytů než za stejné období loni. Trh se vrací na úroveň před pandemií a ceny se snížily jen cca o 6 %. Uvidíme, co udělá s trhem pomalejší snižování sazeb.
Na schůzkách, které máme s klienty, i v těchto pátečních zprávách zmiňujeme souvislost mezi inflací – sazbami – měnami, a ne vždy je prostor to rozebrat více do detailu. Doporučila bych proto podívat se na video, které natočili kolegové Václav Krajňák a Tomáš Tyl.
Také často na schůzkách s klienty diskutujeme, zda se válečný konflikt na Ukrajině či v Izraeli, nerozšíří více za hranice daných států. Proto mě tento týden potěšila zpráva, že Joe Biden podepsal balík pomoci pro Ukrajinu, Izrael, Tchaj-wan a americké spojence v Asii. Na pomoc Ukrajině Amerika uvolní 61 mld. dolarů.
Britská vláda zase oznámila, že zvýší výdaje na obranu – uvede zbrojní průmysl do válečného režimu. Na podporu Ukrajiny chce letos uvolnit 3 mld. liber (celkově by pak pomoc dosáhla 12 mld. liber). To, že je přežití Ukrajiny důležité nejen pro Evropu, ale i pro Ameriku, mi přijde jako uklidňující krok.
Minulý týden Tomáš Tyl zmiňoval, že za první čtvrtletí bylo vydáno 18 mld. nových emisí korporátních dluhopisů bez ratingu, kterým se my doporučujeme vyhýbat. Tento týden jsem ve zprávách zaznamenala, že za minulý rok zkrachovalo 34 emitentů dluhopisů a v tomto roce je jich již 11.
Také na schůzkách občas řeším dotazy, co dělat s nakoupenými korporátními dluhopisy z minulosti a je nemilé sledovat, že už to mnohdy nemá řešení a člověk jen realizuje ztrátu.
Přitom jsem se nedávno s jednou známou, která chtěla korporátní dluhopisy nakupovat a chtěla znát můj názor. Ten se jí však moc nelíbil a argumentovala, že její kamarádi takové dluhopisy mají a chodí jim hodně velké úroky.
Ano, největším rizikem je to, že pokud se dobře nedívám a nepřemýšlím o různých scénářích, tak žádné riziko nevidím. Možná to vyjde. Nebo možná přijdu o většinu investovaných peněz, protože emitent dluhopisu zkrachuje.
V posledních týdnech si s klienty na schůzkách hodně povídám o pohledu na majetek a rodinné bohatství. Zjišťuji, že pro mnohé je to velmi obtížné téma. Mnozí jste, podobně jako já, první generací bohatství – tou, která bohatství vybudovala resp. buduje.
Jeden můj klient to nazval tak, že si spíše přijde jako „nultá generace“. Důvodem je, že o celostním pohledu na majetek začíná uvažovat až ve svým středním či vyzrálejším věku.
Naši rodiče mnohdy neměli velké hmotné statky, a i když jsme nežili v chudobě, o majetku se nijak nemluvilo. Jinak je tomu u šlechtických rodů. Inspiraci od těch, kteří bohatství řeší už stovky let, najdete třeba v článku od Forbesu.