Akciové trhy, nemovitosti a kryptoměny na vrcholech – co dál? Inflace může stále překvapit.
Před pár dny jsem četl na LinkedIn příspěvek manažera slovenské investiční společnosti, že dlouhodobé investování je prý nesmysl a klienti vybírají peníze z investic už po 5 letech.
Jsem rád, že my máme s chováním Vás, našich klientů, úplně odlišné zkušenosti. Když se s Vámi navíc bavíme o zapojení potomků a předávání majetku, víme, že horizonty jsou delší a přesahují naše životy.
Nyní za sebou máme zajímavý růst všech aktiv. V takové chvíli je ale důležité si uvědomit, že investování není jen o krátkodobém výnosu, ale o dlouhodobé strategii.
Americký akciový trh vzrostl letos o 26 % v USD (v CZK ještě více)
Takový růst překonává dlouhodobý průměr. Index S&P 500 dosáhl mety 6000 bodů.
S tím, jak akcie dosahují nových vrcholů, se množí také hlasy, že po růstu nutně musí přijít pád.
Ze zkušenosti víme, že takhle jednoduché to není. Ben Carlson ve svém článku ukazuje, že výnosy přes 25 % nejsou zdaleka tak neobvyklé. A že po nich v mnoha případech přichází další růst. (Awealthofcommonsense)
Podle analytiků, traderů proti dalšímu růstu stojí třeba zadlužení Ameriky nebo hrozba dedolarizace. Ve videu na YouTube jsem sdílel, že situace není tak není tak zlá, jak se nám ji různí zkázopravci snaží nakreslit.
My nechceme snižovat doporučený podíl amerických akcií v portfoliích. Díky růstu se ale někteří z našich klientů dostali nad doporučenou alokaci, a proto některým doporučujeme portfolio rebalancovat.
Odchod investičního matadora
Z Morningstar odchází vice president John Reckenthaler, který ve firmě byl od roku 1988 a měl na starost výzkum. (Morningstar)
Rád jsem četl jeho nadčasové analytické články. V tom posledním vzpomíná, co udělal akciový trh od začátku jeho kariéry. Impozantní růst cen akcií ale nebylo to nejdůležitější.
Důležitý je růst zisků, který společnosti zaznamenaly. Právě to je v dlouhodobém měřítku důležitým motorem růstu trhů.
Nevíme, co akcie udělají příští rok. Pracujeme s různými scénáři. Důležité ale je dívat se na trhy v dlouhodobé perspektivě.
Inflace může stále překvapit
Inflace v říjnu mírně vyrostla na 2,8 %, což určuje výnos lednových emisí proti-inflačních dluhopisů. (E15)
Inflace je teď stále relativně nízká. Na druhou stranu ekonom Komerční banky odhaduje inflaci na Slovensku pro příští rok ve výši 5 %. (E15) Pokud USA rozjedou obchodní válku, dopadne to na ceny a inflace se může vrátit.
Pamatuji si, jaký odpor se vůči proti-inflačním dluhopisům vzedmul, když byly v roce 2019 opět vydávány. Klienti, kterým jsme je doporučili, byli přesvědčování do jiných produktů, protože inflace je přeci nízká.
Teď, když byla možnost vypovědět lednové dluhopisy, zažívám déjà vu. Velký balík peněz uložených v proti-inflačních dluhopisech je velké lákadlo pro obchodníky.
My je neprodáváme. Více o tom proč ne, si mohou naši klienti přečíst v mém článku v listopadovém Rentiérovi – jak naše portfolia zvládla inflační vlnu, kterou máme za sebou.
Cena bitcoinu překonala 90 tisíc dolarů tj. 2 miliony korun
Se zvolením staronového prezidenta Donalda Trumpa se nových vrcholů dočkal také bitcoin a rostly i další kryptoměny. (WSJ)
Pro představu nejbohatší lidé světa, Ultra High Net Worth Individuals (UHNWI), mají podle různých zdrojů v kryptoměnách kolem 1 % svého majetku. Někteří více, někteří nic.
Naší filozofii bitcoin nevyhovuje. Preferujeme investice do aktiv, za kterými je skutečná hodnota. Někdo může mít jiný pohled.
Důležité je vyhnout se kryptoměnám, pokud nevíte, co děláte. Ti, kdo budou nakupovat, protože se o kryptu zrovna mluví a mělo zajímavé výnosy, dopadnou vždy nejhůře. Nehledě na to, kam se bitcoin vydá.
Pokud kryptoměny vlastníte a víte proč, a chcete je držet dál, je teď podobně jako u akcií vhodný čas rebalancovat.
Ceny nemovitostí opět na vrcholech
Zajímavý růst zaznamenaly i české rezidenční nemovitosti. Důležité je, že výraznější je i růst nájmů. To znamená, že fundamentálně nedošlo k jejich zdražení. (ČNB, Bezrealitky)
Pro kontext uvedu, že UHNWI mají v investičních nemovitostech kolem 15 % svého majetku. Jedná se o průměr tj. někteří mají i více a někteří méně či žádné.
U nemovitostí je velmi důležitá forma. Jinak se chová jednotlivá nemovitost, jinak fond komerčních nemovitostí a jinak akcie nemovitostních trustů (REIT).
Především u individuálních investic platí, že se mohou chovat výrazně odlišně od průměru. Například nemovitosti v oblastech zasažených letošní povodní ztrácí na hodnotě. Jiné nemovitosti (například chaty) se mohou stát v průběhu let obtížně prodejné kvůli jejich nehospodárnosti. (SeznamZprávy) I takové aspekty je při investicích do nemovitostí potřeba zvážit.
Informace k výkonnosti trhů ke 14. 11. 2024
Za poslední týden celý americký trh vyrostl o 2,1 % v CZK. Americké dividendové akcie vyrostly o 1,7 % v CZK.
Od začátku letošního roku (2024) vydělal americký akciový trh 34,6 % a americké dividendové firmy vyrostly o 24,2 %.
Od začátku roku 2018 vydělaly americké akcie velkých firem + 172 %, americké dividendové +88 % v CZK.
Zde najdete odkazy na zmíněné i další články
Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.