Rentiér 9/2020 – České pasti na peníze

RentiérVladimír Fichtner

Měsíčník inteligentního investora se jménem Rentiér je samostatně neprodejný a je součástí širokého servisu, který poskytujeme našim klientům.

Editorial pro září 2020

Ing. Vladimír FichtnerLéto budiž pochváleno. Do vzdáleného zahraničí jsme sice moc necestovali, o to více jsme poznávali krásy země české. A myslím, že to bylo docela fajn. Máme tady opravdu hezky a z pohledu dovolené lze tedy Česko doporučit.

Z pohledu investičního už toho tolik k doporučení v Česku není. Speciálně v okamžiku, kdy se skutečná krize teprve blíží. Když se rozhlédnu, vidím kolem sebe především hodně potenciálních rizik s relativně malými benefity.

Ing. Aleš Prandstetter, MBAČeské směnky a firemní dluhopisy často nabízejí příliš nízké výnosy vzhledem k rizikům s nimi spojenými. České akcie vypadají zajímavě jen na první pohled. Česká koruna nám sice přes prázdniny posílila, ale nenechme se ošálit – nemusí to být na dlouho.

O rizicích mnoha českých aktiv píše kolega Aleš Prandstetter v článku České pasti na peníze na straně 11.

Rizika českých nemovitostních fondů

Ing. Tomáš Tyl, EFP, EFAČasto se nyní potkáváme s názorem, že nejlepším investičním nástrojem jsou české realitní fondy. My jsme ale zvyklí být obezřetnější, když se o nějaké investici mluví jen v superlativech.

Proto si v analýze a komentáři Tomáše Tyla na straně 16 připomeneme také rizika českých nemovitostních fondů, o kterých se dnes tolik nemluví, ale která nejsou podle nás vůbec zanedbatelná.

Je vysoké P/E vždy problém?

Ing. Tomáš Tyl, EFP, EFAO ukazateli P/E (Price/Earnings neboli Cena akcie/ Zisky na akcii) mluvíme poměrně často. V průběhu srpna jsme na toto téma dostali od jednoho z našich klientů otázku týkající se P/E akcie automobilky Tesla ve výši 775.

Naše odpověď na to, jak se na vysoká P/E díváme možná není tak jednoznačná, jak si v tuto chvíli myslíte. Více se o tomto tématu dozvíte na straně 21.

Nejlepší knihy pro investory

Ing. Vladimír FichtnerNa zadní straně najdete mé oblíbené knihy z oblasti, které se říká geopolitika. Než jsem si poprvé tyto knihy přečetl, významu a důležitosti slova politika jsem vlastně ani moc nerozuměl.

Pokud vás tedy zajímá, jak může být budoucnost našich životů i našich investic ovlivněna tím, ve které části země žijeme, doporučuji knihy přečíst a popřemýšlet o nich. A pokud nebudete mít tolik času, najděte si některé přednášky George Friedmana nebo Petera Zeihana například na YouTube.

Ale věřte mi, že knihy jsou mnohem lepší a analyticky zajímavější. Především pro toho, koho zajímá investiční filozofie Ochrany Bohatství.

V srpnu došlo k výraznému růstu hodnoty amerických i japonských akcií, a to pomáhalo našim portfoliím

Mgr. Petr Syrový, EFP, EFAV průběhu srpna 2020 naše modelová akciová portfolia poměrně významně posílila. Širší indexy amerických i japonských akcií vyrostly za jediný měsíc o více než 6 % v CZK, a právě tyto indexy tvoří 40 až 60 % našich akciových portfolií.

O 2 % za jediný měsíc posílil i index amerických dividendových akcií a evropské akcie. Díky srpnovému růstu se naše akciová akumulační portfolia pro budoucí rentiéry dostala zhruba na hodnoty ze začátku roku 2020.

Vývoj modelových portfolií od 01/2018 (vše v CZK)

Rentiérská portfolia, která obsahují více dividendových akcií, zatím zůstala 4,7 % pod hodnotami ze začátku roku. Hodnota české koruny proti dolaru a euru se v průběhu srpna příliš nezměnila.

Na následujícím grafu je jasně vidět, že tahounem růstu je širší index amerických akcií. Právě tento index má zastoupení zhruba 40 až 60 % v portfoliích našich klientů.

Růstové akcie táhnou trh, evropské od začátku roku zaostávají (vše v CZK)

Americké dividendové a evropské akcie mají od začátku roku výkonnost horší. Na druhou stranu víme, že právě dividendové akcie mají lepší výkonnost ve třech scénářích budoucnosti, o kterých jsme psali v letním dvojčísle Rentiéra.

Detailní informace o aktuálním stavu trhů, sentimentu investorů a další zprávy z investičního světa najdete ve 24stránkovém měsíčníku Rentiér 9/2020, který vydáváme pro naše klienty a odběratele analytického servisu.

Začněte investovat strategicky

Pokud máte finanční aktiva ve výši alespoň 50 milionů a chtěli byste probrat, zda je náš investiční přístup s odměnou placenou na přímo a převážně ze zisku i pro Vás, vyžádejte si 45minutovou konzultaci své investiční strategie. Rádi vám na ní předáme mimo jiné i toto vydání měsíčníku Rentiér.

Konzultace investiční strategie

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil se svojí ženou Radkou investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers. Majoritu ve firmě se ženou prodali v roce 2020 a Vladimír opustil pozici ředitele.
Vladimír je dnes předsedou představenstva Fichtner a.s. a pomáhá manažerskému týmu zavádět u klientů principy family governance nezbytné pro úspěšné mezigenerační předávání majetku nebo efektivní nastavování filantropických projektů s důrazem na samo-financovatelné nadace.


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.