Předvolební balíčky mohou zvýšit inflaci. Rusko eskaluje válku. Americké akcie jsou na tom dobře, i když krátkodobé poklesy nelze nikdy vyloučit.
Tento týden byl v mém kalendáři lehce hektický i díky tomu, že se toho docela dost událo. Z mnoha článků a událostí mě zaujaly nejvíce následující:
Populistické balíčky mohou zvýšit inflaci
Začíná být jasné, že volby jsou za dveřmi. Premiér Fiala u Václava Moravce mluvil o tom, že v případě znovuzvolení jeho vlády se můžeme už za pár let těšit na německé platy. (DeníkN)
Pokud na tom jeho vláda začne pracovat již nyní a začne rozdávat předvolební dárečky, můžeme se podle mého názoru velmi rychle dočkat návratu vyšší inflace.
V takovém případě budeme opět rádi za proti-inflační dluhopisy a akciové strategie v portfoliu, protože právě ty nám pomáhají s inflací úspěšně bojovat.
Mě jen mrzí, že premiér se přestal řídit nadpisem své knihy „Rozum proti populismu“. Osobně bych byl raději, kdyby se česká vláda postarala o něco užitečnějšího.
Nepodceňujme válečný konflikt
Třeba o dramatické navýšení výdajů na zbrojení nebo třeba i o manuál, jak se chovat v případě teroristického útoku nebo války.
Švédové, Finové i Norové přípravu na možný válečný konflikt nepodceňují a mimo jiné takové manuály nedávno aktualizovali a zaslali svým občanům. (iDnes)
Pro mě je to užitečná inspirace. A dobrá připomínka toho, že je důležité myslet nejen na bezpečnost našich investičních portfolií, ale i na osobní bezpečnost našich rodin.
Putin i nadále eskaluje válku na Ukrajině, a Rusko a jeho režim je z mého pohledu pro naši budoucnost velkým nebezpečím.
USA se možná zbaví zbytečné byrokracie
Naše česká vláda také může přemýšlet o naplňování předvolebních slibů spojených s přebujelou administrativou.
Příklad takového přemýšlení a návrhů řešení pro USA představili Elon Musk a Vivek Ramaswamy ve svém článku „The DOGE Plan to Reform Government“. (Wall Street Journal)
Je jasné, že se jim to nemusí povést (tak to v životě bývá), ale třeba se povede proces redukce přebujelých administrativ a často nesmyslných regulací alespoň nastartovat. Také nám by se to hodilo.
Nvidia a Walmart ohlásily výsledky
Co se týká investic, tento týden ohlásily lepší než očekávané výsledky společnosti Nvidia a Walmart.
Management Walmartu přidal navíc komentář Holiday Shopping is Off to a Strong Start neboli, že sváteční prodejní sezona je alespoň v USA na dobré cestě.
Walmart v USA provozuje přes 10 000 obchodů a má více než 1,6 mil. zaměstnanců. Pro mě je dlouhodobě dobrým lakmusovým papírkem nálad amerického spotřebitele.
Nejen zmíněná zpráva, ale mnohé další nasvědčuje tomu, že americké ekonomice a americkým akciím se může i nadále střednědobě a dlouhodobě dařit dobře.
Vždy je ale potřeba počítat i s tím, že krátkodobě může trh nejen růst, ale i klesat. Je dobré na to být v portfoliu připraven dle zásad Ochrany bohatství.
Trhy nahrávají permanentním býkům
Známý americký poradce Ben Carlson na svém blogu dobře popsal, proč je permanentním býkem, tj. optimistou ohledně dlouhodobě pozitivního vývoje amerických akcií. (A Wealth of Common Sense)
Přes všechny recese, krize, válečné konflikty a další negativní události, vyrostl americký index Dow Jones ve 20. století z 66 bodů na 11 497 bodů.
Ve 21. století zatím z 11 497 bodů na včerejších 43 870 bodů.
Tohoto růstu se mohl zúčastnit každý, kdo měl ve svém portfoliu americké akcie, tak jako je mají naši klienti. Někteří z nich už od roku 2003, kdy jsme se s nimi poprvé potkali.
Ale nesmíme být zaslepení optimismem
Přestože jsme stejně jako Ben Carlson optimisty ohledně dlouhodobého vývoje akcií, vnímáme i některé rizikové scénáře, o kterých je třeba přemýšlet.
Na jeden z těch důležitých upozornil tento týden článek HN Populační kolaps. Lidé míří na Mars, ale nebude jich dost ani na Zemi.
Snižování počtu obyvatel a stárnutí populace bude, jako každá důležitá změna, přinášet rizika, ale i příležitosti.
Přestože jde o téma skutečně velmi dlouhodobé, my se mu budeme pravděpodobně věnovat v některém Rentiérovi v roce 2025.
Děti musejí vědět, že nedostanou vše, co chtějí
Dennis T. Jaffe, autor inspirující knihy Borrowed from Your Grandchildren, ve svém rozhovoru pro Forbes mimo jiné mluví o tom, jak s dětmi probírat i to, že rodinné zdroje nejsou nikdy neomezené – ať jste milionáři nebo miliardáři.
Ještě zajímavější než článek, pro nás ale byly tři dny, které jsme s Dennisem strávili v říjnu. Dennisovi zkušenosti nám potvrdily mimo jiné to, že jako firma jdeme správným směrem.
Sdílíme totiž s našimi klienty nejen poznatky a doporučení k investicím, ale i naše zkušenosti s přístupem k rodinnému bohatství ze širšího úhlu pohledu – jako jsou rodinné rady, rodinná banka, mezigenerační výměna, majetkové struktury, daně, právo, zdraví atd.
Informace k výkonnosti trhů ke 21. 11. 2024
Za poslední týden celý americký trh vyrostl o 1,1 % v CZK. Americké dividendové akcie vyrostly o 1,3 % v CZK.
Od začátku letošního roku (2024) vydělal americký akciový trh 36,1 % a americké dividendové firmy vyrostly o 25,8 %.
Od začátku roku 2018 vydělaly americké akcie velkých firem + 175 %, americké dividendové +90 % v CZK.
Zde najdete odkazy na zmíněné i další články
Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.