Inspirace Constantinem Kinským a předávání majetku s Dennisem T. Jaffe. ECB snížila úrokovou sazbu.
Tento týden byla na trzích pozitivní nálada. Dolar opět posílil oproti koruně, což mělo pozitivní vliv na portfolia našich klientů. Posilovaly i americké akciové trhy.
Celý týden ve mně dozníval minulý pátek, kdy jsme se jako firma, i s několika našimi klienty, zúčastnili besedy s Constantinem Kinským ve Ždáru nad Sázavou.
Inspirace Constantinem Kinským
Constantin Norbert Octavian, hrabě Kinský z Vchynic a Tetova, jak zní celé jeho jméno, je velmi inspirativní člověk, pod jehož rukama rodinný majetek vzkvétá.
Je vidět, a také nám to zmiňoval, že cítí odpovědnost a majetek bere jako zdroj pro službu komunitě. Bylo slyšet i vidět, že velký důraz klade na rodinu a to, aby děti dělaly, co je baví a od útlého věku byly zapojovány do aktivit rodiny (včetně rodinné firmy).
Pan Kinský mimo jiné založil přes VŠE Centrum pro rodinné firmy a právě tento týden vyšly v HN dva články na toto téma. Jeden o tom, jak můžeme děti vtahovat do rodinné firmy již od útlého věku (HN) a druhý o předávání majetku další generaci. (HN)
Poslední rok se tímto tématem hodně zabývám, byla jsem na několika rodinných radách s klienty, kde to řešíme a mohu říci, že je dobré začít po malých krůčcích co nejdříve, a vytrvat. Je tomu potřeba dát čas – spíše roky než měsíce.
Během povídání neopomenul pan Kinský zmínit svůj oblíbený citát Bismarcka „Jenom vůl se učí z vlastních chyb,“ který mi připomněl, proč tak často i já zmiňuji příběhy své či jiných lidí na schůzkách s klienty.
100leté rodiny s Dennisem T. Jaffe
Příběhy a zkušenosti z oblasti předávání dalším generacím byly také důvodem, proč jsme do Prahy pozvali Dennise T. Jaffe, americkým konzultantem se 40 lety zkušeností, a zažili s ním dva dny workshopu pro rodiny našich klientů a jeden den pro firemní diskusi.
Workshopů se zúčastnili rodiče i nastupující generace. Díky společným moderovaným diskusím si účastníci mimo jiné uvědomili, že nastupující generace je zodpovědná a plná energie a nechce pouze lenošit a utrácet, což jsou běžné předsudky. Diskuse v samotných rodinách i napříč rodinami pokračovala ještě dlouho po skončení workshopů.
I nadále budeme takovéto aktivity podporovat a naši klienti se už nyní mohou těšit na nasdílení některých myšlenek v jednom z dalších Rentiérů.
ECB snížila úrokovou sazbu
Pan Kinský také zmínil, že se cítí být Evropan a jak je důležité, aby Evropa zůstala otevřená. Ohledně Evropy mě tento týden zaujalo více článků, ale většina není moc optimistická.
Jedním z těch pozitivnějších je rozhodnutí ECB ohledně snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Inflace se dostává pod kontrolu a ECB se snaží snížením sazeb ekonomiku podpořit. (E15)
Problémy v automobilovém průmyslu
Problémy Německa se však ukazují stále častěji, a i ECB vnímá rizika pro budoucí hospodářský vývoj. Německý průmysl zažívá obtížné období a zatím to vypadá, že cesta k obnově bude složitá.
Například zprávy o problémech největšího světového dodavatele automobilek, ZF Friedrichshafen, který uvažuje o uzavření třetiny ze svých 35 závodů v Německu. (E15)
Firma tam může propustit až 14 000 pracovníků, což je každý čtvrtý. Společnost má podniky i v dalších zemích, celkem kolem 160 ve 30 zemích, kde zaměstnává asi 169 000 lidí. V ČR zaměstnává 3 500 lidí. Zatím to ale vypadá, že reorganizaci mimo Německo firma neplánuje.
Snižování konkurenceschopnosti Evropy
Další věcí, která Evropě škodí především, a to i do budoucna, je zkostnatělý systém a regulace.
Mnoho firem se raději i díky pobídkám přesouvá do Ameriky. Tam spíše určují cíle, na ty dají pobídky, prostředky a technologie. Jak jich dosáhnout, nechávají potom na firmách. Evropa vymáhá směřování k cílům tvrději (jako například nízké emise), a zároveň to byznysu příliš neulehčuje.
Nyní například ExxonMobil zvažuje, zda v příštích letech bude v Evropské unii investovat do nízkoemisní ekonomiky. (HN)
Do roku 2027 má přichystáno celkem 20 miliard dolarů, ale zatím kvůli regulatornímu prostředí v Evropě bude nejspíše investovat minimálně. Z hlediska konkurenceschopnosti se Evropa nachází v kritickém období.
Doutnající demografický problém Evropy
Další článek, který mě k Evropě zaujal, se týkal její špatné demografie. Unijní penzijní systémy čeká obrovský nápor. V roce 2050 by měly uživit 130 milionů důchodců.
Tuto otázku jsme řešili již v roce 2019, kdy jsme prvně uvažovali, zda opustit kontinentální Evropu v našich portfoliích. Nakonec jsme se k tomu rozhodli až v roce 2020, kdy nám zapadl poslední dílek puzzle do skládačky. Ráda bych odkázala na článek kolegy Tomáše Tyla v říjnovém Rentiéru, který se tímto tématem zabývá.
Délka života se obecně prodlužuje, porodnost klesá a populace v EU tak stárne rychlým tempem. Zatímco na počátku tisíciletí připadali v EU na jednoho důchodce skoro čtyři pracující, nyní jsou to zhruba tři. Kolem poloviny století nejspíš půjde o přibližně dva.
V mnoha evropských zemích je penzijní systém nastavený tak, že penzijní příspěvky současných pracovníků se používají k financování penzí současných důchodců. Před Evropou tedy stojí další výzva, jak se k tomuto faktu postaví. Pro nás jako jednotlivce je důležité mít na mysli, že je potřeba postarat se sami o sebe a zároveň pomáhat těm, kteří takové možnosti nemají.
Informace k výkonnosti trhů k 17. 10. 2024
Za poslední týden celý americký trh rostl o 1,6 % v CZK. Americké dividendové akcie rostly o 1,8 % v CZK.
Od začátku letošního roku (2024) vydělal americký akciový trh 28,5 % a americké dividendové firmy vyrostly o 22,9 %.
Od začátku roku 2018 vydělaly americké akcie velkých firem + 159,9 %, americké dividendové +86,2 % v CZK.
Zde najdete odkazy na zmíněné i další články
Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.