V Čechách roste spotřeba a průmysl oživuje. ECB snižuje základní sazbu. Co znamená snížení ratingu Francie a CPI?
Tento týden byl relativně klidný, akciový trh zaznamenal mírný růst.
Pro nás dlouhodobé investory je však důležitější, kde bude trh za desítky let. Je pro nás stěžejní, abychom na této cestě reflektovali nastalou situaci a možné změny. To vše potřebujeme vyhodnocovat a portfolio nastavovat tak, aby zvládalo všechny scénáře. Ne vždy jako vítěz, ale tak, aby to nebyl průšvih.
Po delším období spíše negativních zpráv začínám stále častěji číst i ty pozitivní. Tady jsou některé z nich…
V ČR v dubnu meziročně vzrostly maloobchodní tržby o 5,3 %. (HN)
Růst tržeb ukazuje na pozitivnější náladu ve společnosti. Lidé více utrácí, což může být i díky rostoucím mzdám. Oproti situaci před pandemií (leden 2020) jsou však maloobchodní tržby nižší o 3 %. Tento trend však pro ČNB může být signálem k tomu, aby se snižováním sazeb byla opatrnější.
Průmyslová produkce v dubnu meziročně vzrostla o 0,6 %. (Patria)
To je další pozitivní zpráva, která mě zaujala. Panují však rozdíly v jednotlivých odvětvích. Stále špatně na tom jsou energeticky náročná odvětví a také automotive, kde se snižují nové objednávky. Ve strojírenství naopak zaznamenávají pozitivní obrat a nárůst nových zakázek.
Podobné, pozitivní i negativní, zprávy zaznívaly i na schůzkách, na kterých jsem s mnohými z našich klientů probírala situaci v jejich průmyslových firmách.
ECB snižuje základní úrokovou sazbu o 0,25 % na 3,75 %. (WSJ)
Tento týden se také hodně diskutovalo o vývoji sazeb, a to především v souvislosti se zasedáním ECB. Ta však již delší dobu avizovala, že začne sazby mírně snižovat. Proto ani nebylo žádným překvapením snížení základní sazby o čtvrt procentního bodu, na 3,75 %. Trhy s tím již počítaly, a tak to nezpůsobilo žádné výraznější pohyby, včetně pohybu měny.
Někteří investoři se pozastavují nad krokem ECB v souvislosti s tím, že zároveň predikuje vyšší inflaci. Je vidět, že každá centrální banka přistupuje k uvolňování měnové politiky jinak.
V Americe se snižováním sazeb vyčkávají. Uvidíme, zda se něco změní na červnovém zasedání Fedu. Vyšší úrokové sazby ekonomiku zpomalují, což už je na číslech z Ameriky vidět. Růst hospodářství v USA tak sice zpomaluje, ale stále je na tom lépe než Evropa.
My nesázíme na to, zda bude inflace vyšší nebo nižší, ale jsme v portfoliích připraveni na všechny scénáře. O scénáři snižování sazeb bude článek kolegy Richarda Mrňky v červnovém Rentiérovi.
Snížení ratingu Francie a realitní společnosti CPI
Naopak negativně hodnotím tento týden dvě zprávy o snížení ratingu od mezinárodní agentury Standard & Poor’s. Jedna se týkala snížení ratingu Francie z AA na AA- (InvestičníWeb), a druhá snížení ratingu realitní společnosti CPI Property Group, kterou vlastní Radovan Vítek. (E15) Rating této společnosti se dostal na BB-, což je přesun z investičního do spekulativního pásma.
Tyto zprávy jsou z mého pohledu zajímavé pro lepší představu toho, co může snížení ratingu způsobit.
Zatímco změna ratingu Francie je spíše varováním pro zodpovědnější vládní politiku, přesun soukromé společnosti z investičního do spekulativního pásma znamená horší podmínky pro půjčování peněz. Některé instituce nemohou do aktiv se spekulativním stupněm vstupovat.
Pokud důsledně diverzifikujete, pád jedné ze stovek společností, které máte nakoupené, pro vaše portfolio nebude trabl. Pokud však máte nakoupenu pouze jednu společnost, může to být pro portfolio zásadní.
My díky strategii Wealth Protection raději nakupujeme firemní dluhopisy přes ETF, které nám tuto diverzifikaci zaručují.
Okolo dědictví panuje spousta mýtů
Poslední, co bych vám dnes chtěla nasdílet, jsou mýty ohledně dědictví. (iDnes) Především to, jak složitý a náročný proces to může být pro pozůstalé, pokud se nepřipravíme včas.
Stále častěji s mnohými z našich klientů na schůzkách tuto tématiku probírám a zjišťuji, že si toho potřebujeme ještě hodně nasdílet, a hlavně konat. Dědictví je přitom pro rodinná bohatství velmi důležitá oblast.
Správce pozůstalosti, opatrovník a Joint account na investičním účtu mohou být prvním krokem. Další kroky sdílíme individuálně s našimi klienty. Další inspirací je pro naše klienty Rentiér 3/2023, ve které Vladimír Fichtner psal, jak přemýšlet o dělení majetku.
Na závěr ještě informace k výkonnosti trhů k 5. 6. 2024:
Od 1. 1. 2022 akcie velkých amerických firem zhodnotily o +18,1 %, americké dividendové o +10,3 %, akcie evropské o +15,2 %, zatímco akcie emerging markets klesly o -4,6 %.
Od začátku roku 2018 vydělaly americké akcie velkých firem +130 %, americké dividendové +62 % v CZK, evropské akcie + 53 % a akcie emerging markets + 14 %.
Zde najdete odkazy na zmíněné i další články
Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.