ČNB snížila sazby na 6,25 %, koruna pokračovala v oslabování. Německé nemovitosti v poklesu, stejně jako české fúze a akvizice.

Správa bohatstvíVladimír Fichtner

 

Tento týden byl docela informačně bohatý, tak se pojďme podívat, co jsem já osobně považoval za nejzajímavější zprávy týdne.

ČNB snížila sazby o 0,5 % na 6,25 % p. a. Snížení sazeb bylo vyšší, než trh očekával, a proto česká koruna oslabila v jednom dni o 1 % (HN).

Mnohem zajímavější je všimnout si vývoje koruny cca od poloviny prosince 2023. Tehdy začala ČNB se snižováním sazeb a evropská ECB a americký FED oznámily, že své sazby zatím snižovat nebudou.

Úrokové výnosy na koruně začaly klesat, na euru a dolaru zůstaly stejné. To byl důvod, proč se koruna stala pro investory méně atraktivní a začala proti euru i dolaru oslabovat.

Jen pro vaši představu – my jsme pro klienty cca před 14 dny (ještě před snížením českých úroků) ukládali koruny na jeden měsíc za 5,6 % p.a. a dolary za 5,2 % p.a. Teď už bude úrok na obou měnách podobný. Dokud budou investoři očekávat další snižování sazeb v ČR a stabilitu sazeb na euru/dolaru, bude koruna i nadále oslabovat.

Pohyb koruny byl poměrně unikátně v posledních týdnech způsobován čistě změnami v očekávání pohybu úrokových výnosů. To se nestává často.

Obvykle jsou měnové kurzy ovlivňovány i mnoha dalšími faktory – např. globální nestabilitou (viz covid nebo začátek války na Ukrajině), vývojem dalších makroekonomických ukazatelů (HDP, nezaměstnanost atd.) Proto si vývoj za poslední týdny zapamatujme, hezky ukazuje na fundamentální vliv úrokových sazeb na měnový kurz.

Některá média (Patria) nám oznámila, že „nezaměstnanost v ČR v lednu vzrostla na 4 %, je nejvyšší za tři roky.“ Zatím je ale česká nezaměstnanost stále nízká a není problémem.

Pokud by ale docházelo k jejímu zvyšování, mohlo by to být předzvěstí zhoršování růstu HDP a snižování inflačních tlaků. Zároveň víme, že právě nezaměstnanost je významným faktorem pro ceny nemovitostí. Nízká nezaměstnanost přináší do myslí lidí optimismus a podporuje vyšší ceny nemovitostí. Vyšší nezaměstnanost přináší obavy a podporuje spíše stagnaci a pokles cen. Vyšší nezaměstnanost by také mohla znamenat pokračování snižování českých úrokových sazeb a dalšího oslabování koruny, pokud by sazby v zahraničí neklesaly stejným tempem.

TAG Immobilen, jeden z největších pronajímatelů bytů v Německu, očekává, že po poklesu cen německých nemovitostí o cca 10 % od loňského léta, může pokles cen pokračovat a dosáhnout až 30 % od svých vrcholů (Reuters).

Někteří další významní hráči na německém trhu věří, že další pokles nemusí být již tak významný a doufají, že trh již dosáhnul dna. Z našeho pohledu je poměrně unikátní vidět u účastníků trhu tak významný pesimismus jako u společnosti TAG a uvidíme, jak se vše vyvine. Podle našich zkušeností je dobré počítat i s významnějším poklesem cen nemovitostí. Pouze když počítáme i se scénářem poklesu, nemusí nám tolik uškodit, a naopak může pro nás znamenat i případnou nákupní příležitost.

Velkým tématem pro mnohé, je budoucí vývoj cen nemovitostí v ČR. Hypotéční i realitní makléři hlásí od začátku roku oživení poptávky, uvidíme, jak se to nakonec projeví v cenách na trhu.

Snižující se sazby trh podpoří, ale oslabující koruna může i mnohým nemovitostním investorům připomenout, že spoléhat se při ochraně majetku jen na český trh, nemusí být úplně rozumné.

My s mojí ženou Radkou stále v ČR nevidíme v nemovitostech nákupní příležitosti. Mimo jiné proto, že nájemní výnos v porovnání s aktuální cenou je stále velmi nízký a zdaleka nedosahuje 5-6 % p. a. cashflow výnosu, jako je obvyklé např. ve Španělsku.

Právě ve Španělsku dokončujeme první část přestavby našeho domu a už letos budeme chtít polovinu domu pronajímat. Na konci roku dáme vědět, jak jsme na tom s výnosností my. Své první postřehy po nákupu jsem publikovat na videu nebo v podcastu Mezi Rentiéry.

Počet fúzí a akvizic v ČR významně poklesl (Idnes) Není divu. Situace v české ekonomice je nadále napjatá, geopolitická situace na Ukrajině také atraktivitě našeho regionu nepřeje a k tomu relativně vysoké úrokové sazby.

Mnozí čeští podnikatelé musí tedy počítat s tím, že budou mít s prodejem svých firem větší problémy nebo budou prodávat za výrazně nižší cenu, než možná čekali před pár lety.

Americké akcie atakují nová maxima, index S&P500 se poprvé v průběhu obchodního dne překonal hranici 5000. Před necelými dvěma lety byl na svém tehdejším vrcholu 4700 bodů. Od roku 2021 ale americké firmy zvýšily své tržby i zisky, proto trh nepovažujeme za fundamentálně drahý.

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil se svojí ženou Radkou investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers. Majoritu ve firmě se ženou prodali v roce 2020 a Vladimír opustil pozici ředitele.
Vladimír je dnes předsedou představenstva Fichtner a.s. a pomáhá manažerskému týmu zavádět u klientů principy family governance nezbytné pro úspěšné mezigenerační předávání majetku nebo efektivní nastavování filantropických projektů s důrazem na samo-financovatelné nadace.

Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství

@
 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.