V těžkých dobách přinášíme klientům dobré zprávy
Volal mi jeden náš klient, majitel úspěšné firmy: „Nějakou dobrou zprávu bych potřeboval.”
Říkám: „Mám ji tady. Všechno je v pohodě. Nemusíme nic řešit. To, co jsme si kdysi říkali, tak se teď naplňuje. A tady je to vidět. Černé na bílém. Není to teorie, že to bude fungovat. Je vidět, že to funguje.”
Portfolio by vás nemělo trápit
Na základě zpráv z médií můžete mít pocit, že je konec světa. Když si přečtete titulky, noviny a vyjádření různých správců investic, mnoho z nich mluví o poklesech patnáct, dvacet i třicet procent.
Ten nejdůležitější moment ale přichází ve chvíli, kdy se podíváte na výpis svého investičního účtu. Nebo nepodíváte.
Občas si totiž lidé říkají: „Já se tam radši nedívám, nechci vidět tu zkázu.” Raději se před problémem ukrývají. Obávám se, že ho tím nevyřeší, ale spíše prohloubí.
Znám jednoho úspěšného podnikatele, který si chtěl dělat investice po svém a investoval do technologických firem, protože byl z oboru.
Teď jsou jeho zisky z posledních let pryč. Bezradně přemýšlí, jak sám sobě vysvětlí ztrátu desítek milionů. Reálně uvažuje, jestli se na to všechno nevykašlat.
Oproti tomu, když se náš klient podívá do portfolia, pokles je dvě a půl procenta (ke konci října 2022). Žádných mínus patnáct, mínus dvacet nebo mínus třicet.
Ve výpisu za 3. kvartál dokonce vidí mírný zisk. Před započtením inflace. Takže nic z čeho by měl mít neklidné spaní. Žádný konec světa se nekoná.
To je něco, z čeho mám radost. Přesně tak by se měla chovat strategie Wealth Protection v těžkých dobách. Proto jsem ji po roce 2000 vymyslel a v roce 2008 vyladil.
Situace kolem nás je dnes opravdu složitá. Ekonomická krize, energetická krize, válka. Žádná legrace.
Ale když máte dobře poskládané portfolio, v krizích by vás nemělo nic moc trápit. Nic by vám nemělo přidělávat starosti.
Stačí, že vás trápí, že budete platit třikrát víc za elektřinu. Že nevíte, jestli vaše firma přežije. Že musíte přemýšlet, kterou konkurenci koupit. Ale nemusí vás trápit peníze, když máte dobře postavené portfolio.
Připravujeme se na různé scénáře budoucnosti
V létě 2020 jsme si dělali hlubší analýzu 3 scénářů budoucnosti. To bylo jen pár měsíců po začátku COVIDu. Přemýšleli jsme nad tím, jaké mohou být scénáře budoucnosti.
Buď se vše vrátí k původnímu rozkvětu před uzávěrkami ekonomik. Nebo může přijít stagflace. Nebo může přijít pomalý růst, třeba jako v Japonsku. Z pohledu inflace jsme si říkali, že může být vysoká, nízká nebo záporná.
Zkoumali jsme, jaké investiční řešení bude ve všech scénářích fungovat rozumně. A došli jsme k tomu, že to jsou dividendové akcie a proti-inflační dluhopisy.
Proto máme nyní v portfoliích především dividendové akcie a vůbec ne málo proti-inflačních dluhopisů. Našim klientům, ale i veřejnosti, jsme proti-inflační dluhopisy doporučovali od dubna 2019. Privátní bankéři o nich moc nemluvili, protože tyto dluhopisy jsou výhodné pro investory, ale ne pro finanční instituce.
A máme ještě jednu věc, která nás provází. Dlouhodobě nezajišťujeme českou korunu. Protože jsme dlouhodobí investoři. Nesázíme na to, že česká koruna bude jen posilovat.
Důsledkem toho je, že naše portfolia v současných opravdu náročných časech poklesla třeba jen o dvě a půl procenta od začátku roku, přestože jiná poklesla relativně hodně.
Naše výkonnosti jsou „nudné”
K pozitivnímu výsledku našich portfolií patří ještě druhá věc. Je potřeba se podívat, o kolik vyrostla. Někdo si totiž může říct: „když to málo klesá, tak to taky málo roste.”
Když se podíváte zpátky, tak vidíte, že na pětiletém horizontu naše akciové investice vydělávají 52 procent, a další vydělávají 46 nebo 26 nebo 25.
Takový pohled zpět je pro mě příjemný, protože se naše strategie Wealth Protection chová tak, jak by se měla chovat.
Když byly extrémní růsty, na trzích panovala chamtivost a lidé se předháněli v tom, kdo má víc, tak jsme nebyli nejlepší. Ale když se člověk podívá v delším horizontu, vidí křivku tam, kde ji chce v principu mít.
Naším úkolem jako správců bohatství je pomoci našim klientům zvládat emoce spojené s investováním. V jakýchkoliv časech.
V dobrých časech je to chamtivost. Ta vede k nerozvážným rozhodnutím jako nákup kryptoměn na jejich vrcholu. Díky tomu nekupujeme na vrcholu, ale spíše prodáváme.
V těžkých časech je to strach, který může vést k prodejům a realizování ztráty v té nejhorší možné chvíli. Díky tomu neprodáváme při poklesech, ale spíše nakupujeme.
Takže musím dodat, že v dobrých dobách si s klienty o výkonnosti nepovídáme. Povídáme si o ní vysloveně v těch těžkých dobách.
Klienti kolem sebe vidí: krize, krize, krize. Valí se to na ně ze všech stran, ale v jejich portfoliu krize vidět není. A to je dobrá zpráva, kterou nyní tolik potřebují.
V dobách krize uklidnění a svoboda
Nemusíte řešit krizi ve finančním portfoliu. Můžete se soustředit úplně na jiné věci.
Představte si, že dneska bojujete, aby firma přežila. Nebo přemýšlíte co koupíte, protože jste v pohodě.
A najednou byste k tomu museli řešit… Proč je vašich sto milionů mínus třicet procent? Jestli to máte dobře zainvestováno nebo nemáte, nebo co s tím?
S Wealth Protection to nemusíte řešit. Můžete se plně soustředit na to, abyste krizi buď přežili, nebo využili ve svůj prospěch. Finanční portfolio vás v tuto chvíli nezatěžuje a dává vám svobodu.
V těžkých dobách potřebujete mít mentální svobodu na to, abyste pracovali na jiných věcech, ne abyste měli obavu o svá investiční portfolia.
Strategie Wealth Protection je stavěná do těžkých dob. I v dobrých dobách by měla fungovat rozumně, ale hlavně v těch těžkých dobách by neměla přinášet starosti.
My se dnes nepotřebujeme s klienty zastavovat a řešit zbytečné starosti. Ti lidé mají čistou hlavu.
Vědí, že portfolio Wealth Protection nemusí řešit. Tak mohou veškerou kapacitu vrhnout buď na využívání krize, že někoho koupí, nebo z druhé strany na to, aby jejich firma přežila.
Wealth Protection v těžkých časech přináší uklidnění a svobodu rozhodování.
Může být Wealth Protection i pro Vás?
Pokud máte finanční aktiva ve výši 50 milionů a více, probereme to na nezávazné bezplatné 45minutové konzultaci.
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.