Neviditelné poplatky za investice
natočil Vladimír Fichtner
Přepis videa
Než se rozhodnete v investicích začít s kýmkoliv spolupracovat, zajímejte se o to, jak je placený.
Když se o to zajímat nebudete, jak to dopadne?
Asi ne moc dobře.
Nebo možná budete mít štěstí a narazíte na někoho správného. Ale v mnoha případech vidím, jak to směřuje špatným směrem.
V investičním byznysu se v principu můžete setkat se dvěma způsoby, jak platíte někoho, kdo Vám radí nebo prodává nějaké produkty.
Poplatky ukryté v investičním produktu
Buď máte nějaké vstupní poplatky a poplatky, které jsou zakomponované do nějakého produktu.
Vlastně je úplně nevidíte. Ne, že by nebyly transparentní. Ze zákona všichni si můžou najít, kolik to stojí. Ale co si budeme povídat. Nemáme na to čas. Nevíme přesně, kde to hledat. Tak máme pocit, že tam je jenom vstupní poplatek a už nic dalšího.
Není to tak.
Takže první věc: Ujasněte si, jestli platíte přímo té instituci za rady (a třeba i to, jestli platíte třeba ze zisku) a nebo jestli neplatíte.
Jestli nedostáváte žádné faktury, tak to neznamená, že ten člověk na druhé straně nebo ta instituce pro Vás dělá zadarmo. Ona si ty peníze někde jinde stáhne.
Poplatek má významný vliv na investiční doporučení
Otázka zní, jestli ten způsob placení ovlivňuje nebo neovlivňuje doporučení člověka na druhé straně toho stolu, který Vám něco prodává.
A samozřejmě odpověď zní: „Ovlivňuje.”
Protože když jsem placený na přímo od Vás a ještě z velké části ze zisku, který Vám pomáhám vydělat po odečtení Vašich nákladů na ten zisk vynaložených, tak se chovám trošku jinak, než když jsem placený z toho, že Vám jednorázově něco prodám.
Že Vám řeknu: „Kupte si tady ten realitní fond. Za 10 milionů. Ideální dneska. Že jo, co si budeme povídat, realitní fondy vynáší skvělé výnosy.“
No za minulé období. Otázkou je, jak to bude do budoucna.
A když Vám tohle prodám, dám Vám tam vstupní poplatek. Mám tam tučný bonus v rámci nějakého ročního starání se o ty peníze. Není co řešit.
Nechcete pracovat s prodejci investičních produktů
V tu chvíli ale s takovým člověkem nechcete dělat.
Je to prodejce, prodává produkty. A nemyslí na to, co bude za 5 let, za 10 let, za 20 let. Jak ten Váš majetek bude fungovat dlouhodobě.
Když má ten člověk motivaci udržet hodnotu Vašeho majetku a ještě nad ní vydělávat, tak samozřejmě se chová jinak z pohledu výběru produktů, z pohledu komunikace s Vámi, ze všech možných úhlů pohledu mnohem rozumněji pro to, aby ten Váš majetek zůstal zachován a rozumně se zhodnocoval.
Takže na to, zda platíte provize nebo platíte na přímo, si dejte velký pozor. Rozlišujte, s kým se bavíte. Jestli je to prodejce nebo poradce.
My pod značkou Fichtner skutečně pracujeme pro Vás
Jak to poznáte?
No, každý kvartál Vám pošleme fakturu.
Uplyne kvartál a vyhodnotíme, co jsme udělali. Nebo neudělali. Co se povedlo a nepovedlo. A podle toho je ta faktura vysoká.
Když jsou zisky, tak je vyšší. Když nejsou zisky, tak je nižší. Když dlouhou dobu nejsou zisky, tak my nemáme dlouhou dobu podíl na zisku. A trápí nás to stejně jako to trápí Vás.
Díky tomu jsou naše ekonomické zájmy v souladu. Nejenom krátkodobě. Ale i dlouhodobě. A proto nás to vede k tomu, že se nějakým způsobem vůči Vám chováme.
Na dlouhé časy a ještě déle
Samozřejmě to souvisí s tím, že já nevím jestli tenhle byznys dělat do 100 nebo do 120 let. Mě to baví.
Mému dědovi je 97 let. A do dneška si přečte 4 knížky za měsíc. Jezdí na své elektrické tříkolce.
Celý život byl učitel. A je to tak 14 dní, co mi povídá: „Hele já jsem tak přemýšlel o tom, jak se zavřely ty školy v průběhu té koronakrize. Já bych to dělal jinak.“
A teďko mi vyprávěl, co by udělal. Jak by to udělal, že by jedna polovina žáků chodila dopoledne. Druhá další odpoledne. A další detaily. Bylo to úplně nádherné.
Takže já věřím tomu, že za desítky let budeme spolu také ještě komunikovat, a proto se chovám a mám nastaveno chování vůči Vám, i ekonomické chování naší firmy vůči Vám, nějakým způsobem.
A to si myslím, že je dobře.