Nezaměňujte spekulace za investování
Spousta lidí říká, že investuje do zlata.
Mnozí říkají, že investují do kryptoměn.
Je to opravdu tak? Investují? Nebo spekulují?
Problém je v tom, že si lidé myslí, že investují, ale přitom spekulují.
Zrovna nedávno jsem viděl poměrně bouřlivou diskuzi na téma spekulací.
Jeden z účastníků říkal: „Když očekávám, že zlato poroste, tak je to investování. Investování je definováno tak, že dneska se vzdám nějaké hodnoty, zainvestuji peníze v očekávání toho, že to v budoucnu poroste a já získám více.“
Rozdíl mezi spekulováním a investováním
Spekulování je spoléhání na to, že nastane scénář, který očekáváte. Nejčastěji, že vyroste cena toho, co si teď kupujete. Takový „finanční hazard”.
Investování je o tom, že peníze necháváte pracovat.
Ten rozdíl je v tom, že u spekulace nechám peníze ležet a čekám, co se bude dít. U investice mi průběžně peníze přinášejí výnos.
Nákup akcií, protože jsou levné, a očekávání, že vyrostou, není investice, ale spekulace. Spekuluju na to, že nastane růst akcií.
Není to o tom, do čeho dáváte peníze. Zlato, kryptoměny, komodity. I na akciích se dá spekulovat.
Na druhou stranu si koupíte akcie a očekáváte, že firmy budou dlouhodobě generovat zisk. Nezáleží na tom, jestli rostou nebo klesají, ale na tom, jestli generují zisk. To je právě investice.
Investor nekupuje kvůli změně ceny. Dělá to s předpokladem, že firma vytvoří nějakou hodnotu. Kupuje byznys, který přinese peníze.
Dlouhodobé držení dluhopisů je také investování. I když výnos může být mizerný, je to o tom, že někomu půjčíte peníze a máte za ně úrok.
Spekulování je hra s nulovým součtem
Další důležitý rozdíl mezi spekulací a investováním spočívá v tom, že spekulování je hra s nulovým součtem. Jeden vydělá a druhý tratí.
Klasické obchodování na burze, trading, je o tom, že když někdo vydělá, tak někde jinde ty peníze musely zmizet.
V investování jde o dlouhodobé vytváření hodnot. To je hra s nenulovým součtem.
Investujete, vytvářejí se hodnoty, něco, co tu dřív nebylo, a to je celkově pozitivní. Není to o tom, že by peníze musely někde někomu zmizet.
Ve firmě při podnikání se vytvořila hodnota, o kterou má někdo zájem. A ten za ni zaplatil více, než za kolik ji firma dokázala vytvořit.
Možná byste mohli namítnout, že růst, náš zisk, zaplatí zákazník. Ano, je to pravda. Při investici do firem se podílíme na tom, co ta firma prodává. My jako zákazníci si ale rádi zaplatíme za něco, co chceme a co náš život dělá bohatší.
A co nemovitosti?
Dostali jsme e-mail s dotazem: Koupil jsem nemovitost za 6 milionů v dražbě. Mám peníze blokované, ale nic se s nimi neděje. Lidé se nechtějí stěhovat. Jak dlouho to může trvat?
Pisatel asi očekával, že levně koupí a pak rychle prodá nebo pronajme. Netušil, že dražby v sobě mají i úskalí. A za několik let, než se to vyřeší, může být situace na trhu jiná.
Nemovitost si typicky kupujeme s tím, že ji budeme držet dlouhou dobu. A po tu dobu ji budeme pronajímat. To je příklad investování.
Můžu klidně uvažovat o tom, že ji někdy v budoucnu prodám. Ale je to o tom, že po celou dobu ji budu pronajímat. A navíc ji třeba ještě zrekonstruuji, abych zvýšil její cenu.
I s nemovitostmi se dá spekulovat
Naopak, když chci nemovitost koupit a rychle prodat, protože se domnívám, že teď ji koupím za nižší cenu a za chvíli ji prodám za vyšší, tak je to spekulování. S „hodně dobrými“ informacemi je to takové „hodně jisté“ spekulování.
Nemovitosti jsou specifické v tom, že kdo se v nich dobře vyzná, tak může skutečně s jejich spekulacemi vydělat peníze. Pohybuje se na trhu, kde to ti další účastníci tolik neznají. Nebo prostě využije toho, že opravdu někdo potřebuje rychle prodat.
Ale u zlata, kryptoměn, nemovitostí i akcií platí, že když někdo nezkušený spekuluje a myslí si, že jsou to rychlý prachy, tak dříve či později narazí. Takoví lidé jsou potom většinou rozčarováni.
Při spekulování to chce opravdu dobře vědět, co dělám a znát rizika toho, že se to nemusí povést.
Ten, kdo neví, co dělá a podceňuje situaci, tak většinou na spekulacích příliš nevydělá. Spíš pomáhá ostatním spekulantům zbohatnout. Mluvil jsem o tom ve videu Spekulace jsou jatka.
Spekulace na zlato a kryptoměny
Zlato je komodita. Kryptoměna je měna, podobně jako stovka v peněžence. A tudíž u nich neplatí to, že by samy o sobě generovaly nějaký příjem.
Proto u zlata a kryptoměn nemůžeme mluvit o investici. Je to čistě spekulace.
„Investice do zlata“ by to byla, pokud bych si koupil zlatý důl, který těží zlato. Nebo, když bych to zlato prodával. Vydělával na zlatě tím, že bych ho prodával.
To samé je s Bitcoiny. Když je někdo těží, tak je to investice. Investoval do nějakého vybavení, a to mu generuje výnos.
Ten, kdo si koupí bitcoiny a očekává, že vzroste jejich cena, tak je prostě spekulant. Jeho spekulace může být založená na nějakých rozumných předpokladech, ale stále je to jen spekulace.
Ale to neznamená, že na spekulaci nejde vydělat. Vydělá určitě ten, kdo dobře trefí nějaké dno a nějaký vrchol. Takový člověk může vydělávat spekulováním někdy i víc než investováním.
Jen je dobré si uvědomit, kým jste a kým chcete být. Spekulantem nebo investorem?
Časový horizont
Investování je více o trpělivosti, o delším horizontu. Typickým představitelem investování je 90letý Warren Buffett, který říká, že dobrou investici je možné držet do nekonečna.
Spekulace jsou spíš o kratším horizontu. A o tom mít trochu štěstí. Nebo mít více informací, než mají ostatní. Lidé, kteří mají více informací než ostatní účastníci na trhu, mohou vydělávat snáz.
V knize Inteligentní investor Benjamin Graham píše: Spekulujeme, přičemž se domníváme, že investujeme.
To podstatné je, jestli mi jde jen o to, že na něčem vydělám jenom proto, že to všichni ostatní budou chtít víc. To je spekulace. Nebo jestli za tím očekávám vytváření hodnot. A to je investice.
Je dlouhodobé investování spekulací?
Hodně lidí, když slyší o investování do akcií, tak si to hned spojí se spekulací. Znají filmy Wall Street, Vlk z Wall Street a další.
Při dlouhodobém investování je jeden skutečně trochu spekulativní prvek, se kterým je potřeba počítat.
A to, je v něm spekulace na to, že kapitalismus neskončí.
Já na to vždycky říkám: „Pokud skončí kapitalismus, tak myslím, že budeme mít úplně jiné starosti, než řešit kde a jak máme zainvestováno. Budeme řešit bezpečí a přežití své a své rodiny. Kryptoměny v takovém scénáři přestanou existovat. Zlato nefungovalo ani za světových válek, ani při konfliktu v Jugoslávii.“
Takže konec kapitalismu je spíš takové filozofické cvičení, než nějaký reálný argument.
Ano, spekulujeme na to, že kapitalismu neskončí. Nikoliv na to, jestli něco vyroste či ne. Investujeme do firem, u kterých očekáváme, že budou generovat zisky. To je investování.
Ani investování není bez rizika
Když se řekne spekulace, tak si každý dobře dokáže představit riziko. Proto to různí prodejci maskují za investování, které je vnímáno trochu pozitivněji.
Na druhou stranu investování neznamená, že mám zaručený úspěch.
Můžu investovat do nějakého byznysu, který je dobře postavený. Má to všechny prvky investice, ale ten byznys stejně může zkrachovat.
Investování nepředstavuje záruka, že to vyjde. Proto je vhodné při investování dobře diverzifikovat. Rozložit své riziko. Nedávat všechno do jedné firmy, do jedné akcie nebo do několika málo akcií.
Ochrana bohatství
My k našim portfoliím a portfoliím našich klientů přistupujeme strategií Wealth Protection – ochrana bohatství.
Jeden z několika aspektů Wealth Protection je to, že kupujeme indexové produkty, které obsahují stovky firem. A vlastně se vyvíjejí podobně jako celá ekonomika. Takže investujeme do celé ekonomické situace, nejen do několika firem.
Protože pokud investujete jen do jedné firmy, tak ta může zkrachovat. A vy o své peníze můžete přijít. A z toho důvodu je potřeba diverzifikovat a rozumně rozdělit peníze mezi akcie, dluhopisy a hotovost, aby vám portfolio přinášelo to, co potřebujeme.
A když máte desítky milionů, tak si třeba 10 % portfolia necháte na spekulování. Když o ně přijdete, nic hrozného se nestane. Když je zdvoj-, ztrojnásobíte, tak to může stát za to. Zatím se to moc lidem nepodařilo, ale to neznamená, že o tom lidé nepřestávají snít.