Rentiér 3/2022 – Portfolia našich klientů jsou v bezpečí, i v době války na Ukrajině
Měsíčník inteligentního investora se jménem Rentiér je samostatně neprodejný a je součástí širokého servisu, který poskytujeme našim klientům.
Úvodník pro březen 2022
Válka je tragédie.
Vidíme to každý den v médiích, potkáváme se s jejími důsledky na ulicích. Neustále přemýšlíme o tom, jak pomoci a jak se může dotknout i našich životů. A není vůbec jednoduché na ni na chvíli zapomenout a odpočinout si.
Z pohledu investic patří válka k tzv. černým labutím (nepředpokládaným událostem), se kterými by si filozofie ochrany bohatství (Wealth Protection) měla umět poradit, stejně jako např. se scénářem vysoké inflace, o které jsme psali v minulém čísle.
Výhoda ochrany bohatství
24. 2. 2022 bylo dobře vidět, jaký je rozdíl mezi ochranou bohatství a více spekulativnějším přístupem. Tento rozdíl je totiž nejvíce viditelný v dobách, kdy vypukne krize.
Pojďme si shrnout, jak ve čtvrtek 24. 2. 2022 reagovaly na vypuknutí konfliktu na Ukrajině jednotlivé indexy (cca v 17 hodin odpoledne):
- Ruské akcie poklesly o cca -50%.
- Polské a maďarské akcie klesly o -10%.
- Západoevropské akcie klesly o cca -2 až -5%.
- Americké akcie klesly cca o -2%.
- Americký dolar posílil oproti koruně o cca 3%
Zhruba v 17 hodin byla naše akciová portfolia – složená převáženě z ETF na americké akcie – v korunovém vyjádření cca +1% (ztráceli jsme -2% na hodnotě akcií, ale vydělávali jsme
cca +3% na posílení dolaru oproti koruně).
Ve 22:00, v okamžiku, kdy americké trhy uzavřely svůj obchodní den, to vypadalo následovně:
- Index S&P 500 nakonec posílil na +1,5%.
- Index NASDAQ posílil o +3,3%.
- Dolar byl stále o 3% dražší než předchozí den
Naše akciová portfolia tak do konce obchodního dne vyrostla okolo +4,5% jen za první den válečného konfliktu.
Tento komentář píši v pátek 4. 3. odpoledne, a právě před chvíli jsme s Tomášem Tylem nahrávali další týdenní videokomentář Přečetli jsme za Vás. A v něm jsme s klienty sdíleli informace o tom, že akciové indexy si v korunovém vyjádření od 24. 2. 2022 vedou následovně:
- Americké akciové indexy +9,5 až +11,2%.
- Akciový index na rozvíjející se trhy +3,4%.
- Akciový index evropský +2,7%.
- Ruské akcie – 97% (a již se přestaly obchodovat).
Síla pro budoucí růst
To, že jsme od začátku zahájení konfliktu nyní v plusu neznamená, že se situace nemůže změnit a nebudeme nějakou dobu vykazovat ztráty. To se může stát. Stejně jako např. při začátku covidu na jaře 2020.
Jde ale o to, aby měla portfolia zase sílu se vrátit zpět na svoji dlouhodobě růstovou dráhu. A to se nám díky důslednému uplatňování strategie Wealth Protection daří.
Mimo jiné i díky tomu, že jako mnozí bankéři tzv. nezajišťujeme portfolia do koruny, a díky tomu nám posilování dolaru v krizových dobách pomáhá.
Stejně jako nám pomáhají proti-inflační dluhopisy v dobách přicházející poměrně vysoké inflace.
A stejně dobře nám pomáhá naše preference akciových investic do ETF zaměřených na největší americké firmy.
Jsem velmi rád, že od mnoha klientů dnes slyšíme „díky, že nemusíme mít strach o portfolio.“ To je přesně to, co jsme vždy chtěli. A my i nadále budeme přemýšlet, jak Wealth Protection filozofii i nadále zdokonalovat.
Ale teď již k tomuto číslu Rentiéra.
Původně byl v redakčním plánu hlavním tématem článek Tomáše Tyla na téma Private Equity. Na poslední chvíli se ale téma změnilo a Tomáš připravil analýzu…
Vaše portfolia jsou v bezpečí, i v době války na Ukrajině
V posledních dnech stále častěji skloňujeme slovo bezpečí.
Máme to štěstí, že žijeme v zemi, která je součástí NATO i EU, a proto nám v tuto chvíli nehrozí bezprostřední nebezpečí. Na rozdíl od ukrajinských občanů. Přesto nás současná situace nutí klást si otázky, jak je naše bezpečí křehké.
Životy a zdraví, a péče o ně, jsou na prvním místě. Jsou daleko důležitější než peníze a majetky.
Naší úlohou je však ochrana majetku a bohatství, a proto budeme hovořit právě o ní.
Tomáš Tyl článek sepsal 2. 3. 2022, to znamená 7 dní od začátku invaze Ruské federace na Ukrajinu.
Jak často kontrolovat své portfolio?
Mnoho investorů má v dnešní době své portfolio dostupné skrze jediné kliknutí v aplikaci na telefonu, či po přihlášení do webového rozhraní.
Je to dobře?
Pokud s tím umíme pracovat, nemusí to být sebemenší problém.
David Řehulka ve svém článku ukazuje, že přístup k informacím o krátkodobých tržních pohybech může být pro mnoho investorů zcela zbytečný, či dokonce nežádoucí.
Daně v investování. Kdy se jim vyhnout, kdy se jimi netrápit a kdy pro nás mohou být fatální.
Přestože nejsme daňoví poradci, považujeme za důležité problematice daní spojených s cennými papíry alespoň trochu rozumět.
Principy Wealth Protection pomáhají chránit naše portfolio před negativními událostmi.
Často se chráníme před potenciálně neznámými situacemi jako jsou propady na trzích, krachy firem nebo inflace.
Výnosy portfolií ale musíme chránit i před vysokými náklady, které jsou svým způsobem jisté.
Říká se, že jedinou jistotou v životě jsou daně a smrt.
A proto Petr Syrový přináší zamyšlení, jak přemýšlení o správě portfolií i samotné investování může ovlivnit zdanění.
Tolik obsah Rentiéra pro březen 2022.
Přeji hodně síly a odvahy se co nejlépe vypořádat se současnou situací.
Vladimír Fichtner
Generální ředitel Fichtner a.s.
V průběhu února 2022 akciové trhy kolísaly a pozvolna klesaly. Oslabující koruna nám však jejich výkonnost stabilizovala a hodnota portfolií díky tomu rostla.
Ruská invaze na Ukrajinu přinesla na už tak klesající trhy v závěru února větší volatilitu.
Pro českého investora to přineslo stabilizaci oslabení české koruny, která stejně jako i další měny východní Evropy reagovala na invazi negativně.
Dolar proti koruně v průběhu února posílil přibližně o 3,5 %. Měna tak úplně kompenzovala dolarový pokles indexu (-3,66 %) a celková korunová ztráta byla jen -0,12 %.
Akciová složka portfolia budoucích rentiérů nakonec v únoru dokonce vzrostla o +2,68%, u rentiérů o +2,44%.
Vliv ale měla i nižší startovní pozice po lednových poklesech, kterých jsme využívali. Od začátku roku do konce února je akciové portfolio budoucích rentiérů -5%, rentiérské portfolio -3,9%.
Od 1. ledna 2020, tedy za 26 měsíců, vyrostlo modelové akciové portfolio pro budoucí rentiéry o 31,7%, rentiérské portfolio o 24,9%
Roční výnosy jsou nyní vysoké, ale i trochu zrádné
Větší detaily o tom, co se dělo na trzích, jak si trhy vedou z pohledu jejich fundamentálního ocenění i jak na vývoj na trzích reagují drobní investoři, najdete nově v druhé polovině dnešního výtisku od strany 13.
Detailní informace o fundamentálním ocenění trhů, jak na vývoj na trzích reagují drobní investoři a další zprávy z investičního světa najdete ve 20stránkovém vydání Rentiér 3/2022, který připravujeme pro naše klienty a odběratele analytického servisu.
Začněte investovat dlouhodobě bezpečně
Pokud máte finanční aktiva ve výši alespoň 50 milionů a chtěli byste probrat, zda je strategie Wealth Protection (Ochrany Bohatství) vhodná i pro Vás, vyžádejte si 45minutovou bezplatnou konzultaci. Rádi vám na ní předáme mimo jiné i toto vydání měsíčníku Rentiér.
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.