Riziko v investičním portfoliu, na které vás bankéři často neupozorní
natočil Vladimír Fichtner
Jedna věc, kterou bankéři často nedělají a zvyšuje to potenciální riziko, které se ve vašem portfoliu ukrývá.
Uvědomujeme si ho v okamžiku, kdy se bavíme s našimi klienty, a oni řeknou: „Vidíte, o tom jsem takto nikdy nepřemýšlel.“
Poprvé jsem si to uvědomil před více jak dvaceti lety.
Kdy lidé nadšeně investovali do akcií v okamžiku, kdy dramaticky rostly. Nepřemýšleli o tom, jestli z nich třeba neutéct. A nekoupit si něco jiného v okamžiku, kdy akcie byly příliš vysoko.
Pak jsem to začal zažívat ve své poradenské praxi.
Alokaci sledujte neustále
Byli jsme vždy naučeni držet určitou váhu akcií v portfoliu, tzv. alokaci. Řekněme 50 % až 60 %.
A když tato váha překročila hranici 60 %, věděli jsme, že akcií už je v portfoliu příliš. Což znamená riziko, které nechceme s klientem nést. Když akcie rostou, tak je logické, že bude jednoho dne jejich váha v portfoliu vyšší. Místo padesáti procent klidně 55, 60 a také 65, 70 nebo 75 procent.
Přestože víme, že pro daného klienta je rozumná míra akciové účasti 50 až 60 procent.
Od té doby v našem poradenském byznyse vždy sledujeme, jak na tom lidé jsou. Jakou mají tzv. alokaci. Kolik mají v akciích a kolik jich mají mít dlouhodobě. A když tu hranici překročíme, tak to řešíme.
Klientům říkáme: „Vydělali jsme zajímavé peníze. Pojďme část těch zisků zrealizovat. Ty už nám nikdo nevezme. Pojďme je přesunout někam jinam. Třeba do proti-inflačních dluhopisů, které nabízejí zajímavé alternativní výnosy.“ (Pozn. České státní proti-inflační dluhopisy aktuálně (7. 1. 2022) nejsou k dispozici.)
Riziko, které není zřejmé
Většinou lidé, kteří o tom nepřemýšlejí, si ani nevšimnou, že se zvyšuje riziko jejich portfolia. A že najednou v koláči svých peněz mají místo 50 nebo 60 % váhu akcií i 80 %. Poté, co dva roky akcie rostly. Nebo poté, co rostly jeden rok, ale velmi intenzivně.
To se jim vrátí v okamžiku, kdy akcie začnou klesat. Jejich balík akcií je moc velký na to, aby vydržel tlak poklesu. Naše role je jim v tom pomoct. Ukázat, že pro jejich nastavení je rozumná určitá míra akciové účasti nebo akciové váhy v portfoliu. A když je větší, může to být nebezpečné.
Není to samozřejmě úplně intuitivní. Když člověku akcie rostou pod rukama, říká si: „Jo to je skvělý. Ještě to nechám růst.“
Ale ono platí, že nic neroste do nebe.
A samozřejmě ti, kteří si příliš zvyknou na svou chamtivost, mohou být nepříjemně překvapeni v dobách poklesů, které k akciovému investování také patří. A to se našim klientům nestává. Že by je něco „vykoupalo”.
Bankéři na to klienty často neupozorňují
Od našich klientů, kteří mají nebo měli v minulosti nějaké bankéře vidíme a slyšíme, že se s nimi jejich bankéři o váze akcií v portfoliu příliš nebaví. Že to není téma, které by pro ně bylo aktuální.
Protože bankéři jsou většinou hodnoceni z toho, že klientovi něco prodají. Ne, že to udržují ve správném módu.
Známe to ze své vlastní zkušenosti, ale říkají nám to také klienti: „Mně můj bankéř volá vždy, když mi chce něco nového prodat. Ale že by mi volal, že je potřeba něco předělat, což pro něj nutně nemusí znamenat nějaký prodej, to se úplně nestává.“
A proto si važte bankéřů, kteří vám pomohli a říkají: „Pojďme už tohle prodat a řešit něco dalšího.“
Ale ti, kteří to neudělali, na vás tolik nemyslí. A myslí jen na to, jak vám něco prodat. Zvažte, jestli jsou to pro vás skutečně ti správní partneři.
Rebalancování patří k investování
Dívat se na své portfolio – rebalancovat, jak tomu v té naší hatmatilce říkáme.
V podstatě to znamená, že upravujeme váhu akcií a dluhopisů podle toho, jak je člověk vnitřně nastavený, aby mu to sedělo.
To je jedna ze základních věcí, kterou musí každý poradce nebo bankéř pro svého klienta dělat.
Mělo by to pro nás být stejné jako každodenní čištění zubů.
Bohužel v našem finančním odvětví k tomu ne každý takto přistupuje. Je to potom ale také vidět na výsledcích.
Jak často kontrolovat alokaci
Možná se ptáte, jak často by bankéř, nebo vy byste měli zvažovat realokaci.
My našim klientům posíláme výpisy každý měsíc. Takže každý měsíc kontrolujeme, jestli je alokace v pořádku.
Řekl bych, že v běžném roce, když se nic dramatického neděje, to stačí jednou za kvartál.
Ale pokud jsou na trhu velké pohyby, ať už nahoru nebo dolů, je potřeba to udělat vždy po větším pohybu.
V roce 2021 rostly akcie poměrně výrazně. A bylo potřeba se na tyto věci dívat častěji než jednou za kvartál.
Stejně tak během začátku pandemie COVID-19, v únoru a březnu 2020, když přišly poklesy, a váha akciové složky se smrskla.
Tehdy jsme klientům v průběhu poklesu, dvakrát v průběhu jednoho měsíce, doporučovali dokupovat, aby měli akcií stále dost. Dokupovali tak zpátky akciovou pozici, která je pro ně vhodná.
Díky krokům – nákupu při poklesech nebo odprodávání a realizaci zisků při nárůstu – vyděláváme klientům peníze navíc.
Samozřejmě je potřeba být připraven předem. To znamená mít konkrétní plán i data. My jsme o tom mluvili už na našem webináři v lednu 2021. Mám za to, že rebalancování k naší profesi patří, a proto je potřeba to dodržet.