Do Trumpa jsou vložena vysoká očekávání. Riziko inflace neustupuje. Ceny nemovitostí sice rostou, ale přináší i nepříjemná překvapení
Zprávy v tomto týdnu ovládla inaugurace staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tu okamžitě následovala smršť dekretů a prohlášení, ze kterých je patrné, že se následující roky nudit nebudeme. Nepřísluší mi zde hodnotit nástup Trumpa z politického hlediska, z pozice investičního analytika mě zajímá především ekonomické hledisko.
Donald Trump nastoupil do úřadu
Rétorika a první kroky Donalda Trumpa budou pravděpodobně znamenat větší ekonomickou podporu amerických firem a firem vyrábějících v USA oproti zbytku světa. Domácí podpora a hrozba cel už teď vedou firmy k úvahám o větších investicích v USA. (SeznamZprávy)
Tyto kroky mohou vést k větší izolovanosti USA a deglobalizaci. Protože USA jsou stále světovým ekonomickým motorem, není to pro ostatní země dobrá zpráva. Pro Evropu to bude znamenat velkou výzvu. (Patria)
O tématu deglobalizace hovoříme již od prvního Trumpova volebního období a toto směřování nepovažujeme nyní za překvapivé.
Očekávání jsou vysoká
Silná prohlášení vyvolávají vysoká očekávání. Osobně jsem však trochu skeptický. Moje zkušenosti říkají, že nezřídka snahy o změnu narazí na realitu a ukáže se, že to není tak jednoduché.
Ostatně dobrý komentář k tomu má ekonom Jaroslav Borovička z New York University. Ten mimo jiné upozorňuje na protichůdné zájmy lidí z Trumpova okolí. (HN)
To jsme mohli vidět například v ohlášení projektu Stargate, do kterého by soukromé společnosti měly postupně investovat 500 mld. dolarů za účelem vybudování infrastruktury pro AI. Hned druhý den se proti tomuto projektu vymezil Elon Musk s tím, že tyto firmy na to nemají prostředky. (CNN)
Jak se podaří silným egům s různými zájmy kooperovat se ještě uvidí.
Neinvestujeme do prezidentů, ale do firem
V historii to bylo často tak, že trhy byly z demokratických prezidentů na začátku rozčarované, ale pak se ukázalo, že k obavám nebyl důvod. U republikánských prezidentů naopak trhy nejdříve slavily, aby se ukázalo, že k tomu také nebyl důvod.
Důležitější je, jak se dařilo firmám a jaká byla celková ekonomická situace. Vládní opatření někdy pomáhala upřednostňovat některé sektory a jindy jiné, ale vliv v důsledku nebyl tak významný. Uvidíme, zda to bude i tento případ.
My každopádně americké akcie převažujeme právě kvůli úspěchu tamních firem a jejich rostoucím ziskům.
Riziko inflace neustupuje
Jeden z našich klientů se nás zeptal na zajímavou otázku, zda česká inflace skutečně odráží znehodnocení peněz. Téma inflace je důležité a neustále se vrací.
Tento týden jsme zaznamenali zprávy o tom, jak zvyšují ceny společnosti jako Microsoft nebo Netflix. (E15, HN) Pokud Trump zavede tarify, i to povede k růstu cen.
Ukazatel inflace měří růst cen nadefinovaného spotřebního koše. Ukazuje tak jakési univerzální znehodnocení. Každý z nás má ale tento spotřební koš jiný, a tak i jeho individuální inflace může být jiná. Lepší ukazatel však nemáme.
Téma inflace nevnímáme jako vyřešené. Stále doporučujeme držet české proti-inflační dluhopisy. Na rozdíl od části veřejnosti, která se jich na sklonku roku zbavovala. V celkovém objemu občané zažádali o splacení 8,86 mld. korun. (SeznamZprávy)
Protože je toto téma velmi důležité, plánujeme se mu věnovat v březnovém čísle měsíčníku Rentiér.
Ceny nemovitosti dlouhodobě rostou
Nicméně jedním z důvodů klientova dotazu byly dlouhodobé ceny nemovitostí. Uvažoval, jestli nemá již nyní pořídit nemovitosti pro své děti.
Ceny nemovitostí totiž dlouhodobě rostou. Jsou období, jako například posledních 10 let u nás, kdy vyrostly na trojnásobek. (Hypoindex)
Dohnat je výnosy z jiných investic může být problematické. Pořídit nemovitost dříve proto může dávat smysl, i když třeba výnosy z pronájmů nemusí být tak atraktivní. A ač třeba děti nevyužijí konkrétní koupenou nemovitost, je to ochrana před růstem cen.
Nemovitosti však přináší i nepříjemná překvapení
Nemovitostí se týká i další zpráva, na kterou upozornil na svém LinkedIn účtu ekonom Martin Lobotka z investiční společnosti Sirius. Tentokrát jde o jejich stinné stránky.
Fond Nova Real Estate spravovaný společností Redside ztratil 40 % z měsíce na měsíc. (Redside) Důvodem byl prodej nemovitostí za 80 % hodnoty, na kterou byly ve fondu oceněny. Dílo zkázy dokonala 50% finanční páka.
Právě rozdíl mezi tím, jaká je odhadovaná hodnota a následnou reálnou tržní cenou může být velkým rizikem. Proto je i při investici do nemovitostí potřeba opatrnost. Zvlášť pokud je financovaná úvěrem.
Výkonnost trhů k 23. 1. 2025
Za posledních týden celý americký trh vyrostl o 1,5 % v CZK. Americké dividendové akcie vyrostly o 0,1 % v CZK.
Od začátku roku 2022, kdy byly akcie na vrcholu před posledním významným propadem v roce, jsou americké akcie velkých firem +45,6 % a americké dividendové +27,5 %.
Od začátku roku 2020 vydělaly americké akcie velkých firem +114,5 %, americké dividendové +49,6 % v CZK.
Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.