Rentiér 7-8/2021 – Jak nepřijít o majetek během tří generací

RentiérVladimír Fichtner

Měsíčník inteligentního investora se jménem Rentiér je samostatně neprodejný a je součástí širokého servisu, který poskytujeme našim klientům.

Úvodník pro léto 2021

Vladimír FichtnerV průběhu měsíce června se nic zvláštního se nedělo, akciová část našich modelových portfolií u budoucích rentiérů se zhodnotila o 4,33 % a u rentiérů o 3,55 %.

2. čtvrtletí roku 2021 tak budeme končit s dalšími mírnými zisky pro naše klienty.

Máme radost, že k těmto ziskům přispěly opět i výnosy českých státních proti-inflačních dluhopisů, které vydělaly 3,5 % p.a. za poslední rok.

Majetek pro další generace

Přestože v tomto letním dvojčísle Rentiéra najdete i další články na téma investice, rozhodli jsme se trochu pootevřít ještě jedno téma. Téma, které je pro někoho důležité již nyní a pro někoho důležité bude jednoho dne.

A to, jak předat správně dalším generacím majetek, který jsme v průběhu desítek let vybudovali, nebo jak zajistit, aby dobře sloužil, pokud ho nebudeme nebo nemáme komu předat.

Jde o téma, které řešíme s mou ženou Radkou v naší rodině, a které začíná řešit čím dál více našich klientů. Hlavním důvodem asi je, že nám stárnou naše děti (u nás je jim 27, 26 a 16 let), dalším důvodem je i stále intenzivnější diskuse o zavedení/zvýšení majetkových daní včetně daní darovacích a dědických. V neposlední řadě k otevření tohoto tématu asi přispěla také tragická smrt Petra Kellnera.

V prvním tematickém článku, který jsem nazval „Jak nepřijít o majetek během tří generací“ se podělím o to, jak zatím přemýšlíme o hlavním tématu tohoto čísla v naší rodině. Přidávám na závěr několik odkazů na knihy nebo filmy, které mohou třeba i vám pomoci o tomto tématu začít přemýšlet.

Family office v pojetí rodin Porsche a Baťa

David NeveselýDalší příspěvek jsem poprvé četl v magazínu společnosti Havel & Partners. A protože s týmem Davida Neveselého a Vladka Krámka z Havel & Partners my, i někteří naši klienti, již cca rok intenzivně diskutujeme o struktuře rodinného majetku, požádal jsem o možnost jejich článek v našem magazínu přetisknout.

Jsem rád, že jsme toto svolení dostali a věřím, že článek z pera lidí, kteří s ochranou rodinného majetku z pohledu vhodné právní struktury mají dlouholeté zkušenosti, oceníte podobně, jako já.

Článek najdete pod názvem „Family office v pojetí rodin Porsche a Baťa“ na straně 12.

Principy a záludnosti předání majetku dalším generacím

Jiří HoráčekJiž v roce 2017 připravila pro některé naše klienty první verzi článku „Principy a záludnosti předání majetku dalším generacím“ právní kancelář Jany a Jiřího Horáčkových. Jiří pro nás do tohoto čísla Rentiéra článek aktualizoval a mám radost, že ho nyní můžeme nasdílet již se všemi našimi čtenáři.

Přestože se článek, který začíná na straně 14, věnuje tématům, o kterých není vždy příjemné přemýšlet, myslím, že právě v letním čase je dobré možná o některých záležitostech začít nejen uvažovat, ale třeba je i začít řešit.

Například tím, že pro začátek jmenujete správce pozůstalosti a opatrovníka, jako my s Radkou – viz naše zkušenost z roku 2018 zachycená na straně 20.

Krátkodobé předpovědi nechme na rosničkách

David ŘehulkaA nebyl by to Rentiér, kdybychom nepsali i o investicích. Nadčasový článek David Řehulka začíná slovy jednoho z nejznámějších investorů…

Ben Graham byl něčemu na stopě, když řekl, že „téměř všichni, kteří se zajímají o akcie, chtějí slyšet něčí názor na to, co trhy udělají. Když existuje takováto poptávka, vznikne i odpovídající nabídka.“

To je důvod, proč se v televizi, v novinách a na internetu neustále objevují lidé věštící vývoj ekonomik a kapitálových trhů.

Slyšet tyto prognózy může být mnohdy velice zajímavé – neměli bychom jim ale přikládat příliš velký význam, protože se odhady málokdy vyplní.

Philip Tetlock, kanadský politolog a autor knih, při analýze podobných předpovědí zjistil, že čím sebejistější nebo slavnější daný expert byl, tím horší byly jeho odhady.

Dlouhodobý výhled na výnosy amerických akcií

John RekenthalerDavid Řehulka je také zodpovědný za získání souhlasu s přetištěním a za překlad článku o akciových výnosech od jednoho z nejlepších analytiků společnosti Morningstar, Johna Rekenthalera.

Pokud jste fotbaloví fanoušci, jistě oceníte, že John Davidovi nejen schválil přetištění svého článku, ale pochválil i krásný gól Patrika Schicka z poloviny hřiště z našeho zápasu proti Skotsku.

Začíná slovy…

Výnosy na americkém trhu byly nevypočitatelné v krátkém období, ale v dlouhém období jsou poměrně rozumně předvídatelné. „Dlouhým obdobím“ máme na mysli několik dekád.

Pravda, spousta investorů tento investiční horizont nepřežije, nicméně vědomí, že se akcie v průběhu dlouhých časových úseků chovají předvídatelně je docela užitečné.

Nový web pro naše klienty

Na straně 29 najdete informace o našem novém webu pro klienty, který jsme na konci června spustili v beta verzi a nyní je již odladěný pro všechny naše klienty.

V jednotlivých kategoriích můžete vyhledávat jak nové, tak i starší příspěvky. V kategorii Analýzy & komentáře to jsou všechny video komentáře Přečetli jsme za vás, Ocenění trhů nebo Chování drobných investorů.

Hned vedle jsou na jednom místě pohromadě naše webináře. Samozřejmě se můžete vrátit k nějakému staršímu číslu časopisu Rentiér, který zde najdete v digitální podobě.

V samostatné kategorii najdete otázky od našich klientů, doplněné o odpovědi analytického týmu. Aby mohli z prostudování daného tématu benefitovat všichni, kdo o něj mají zájem, je tato kategorie volně přístupná pro všechny.

Vedle analýz najdete také tabulku produktů, ve které jsme vyhodnotili téměř 17 tisíc OPF a ETF. Podle ISINu nebo jiných filtrů si můžete vyhledat fond, který vás zajímá, a pokud jsme ho už zpracovali, zobrazí se vám naše stanovisko a doporučení.

Na poslední straně pro vás máme malý letní dárek – slevu pro naše klienty na produkty od renomovaného Brašnářství Tlustý. Tak snad vás i tato sleva potěší.

Hezké a ničím nezkažené léto

Vladimír Fichtner

V červnu 2021 akciové trhy v korunovém vyjádření rostly

V červnu akciové trhy v korunovém vyjádření rostly o 1% až 5%.Akciová složka portfolia budoucích rentiérů vyrostla v červnu o 4,33%, u rentiérů o 3,55%.

Od 1. ledna 2020, tj. za 18 měsíců, vyrostlo modelové akciové portfolio pro budoucí rentiéry o 23,9% a rentiérské portfolio o 16,6%.

Kromě růstu cen se ale na trzích, stejně jako v květnu, nic významného z pohledu našich dlouhodobých investičních strategií nedělo.

Vývoj akciových modelových portfolií od počátku roku 2020 (vše v CZK k 30. 6. 2021)

5leté výnosy našich akciových modelových portfolií (v CZK) přesáhly 60 %.

Na horizontu posledních pěti let dosáhla akciová část portfolií našich klientů výnosnost přesahující 60%. Konkrétně modelová akciová portfolia budoucích rentiérů zhodnotila za 5 let o 69,1%, modelová akciová portfolio rentiérů potom 60,6%.

Klíčovým faktorem dobrého výsledku bylo především naše převažování amerických akcií.

Vývoj akciových modelových portfolií od počátku roku 2016 (vše v CZK k 30. 6. 2021)

Detailní informace o aktuálním stavu trhů, sentimentu investorů a další zprávy z investičního světa najdete ve 32stránkovém vydání Rentiér 7-8/2021, který připravujeme pro naše klienty a odběratele analytického servisu.

Začněte investovat dlouhodobě bezpečně

Pokud máte finanční aktiva ve výši alespoň 50 milionů a chtěli byste probrat, zda je strategie Wealth Protection (Ochrany Bohatství) vhodná i pro Vás, vyžádejte si 45minutovou bezplatnou konzultaci. Rádi vám na ní předáme mimo jiné i toto vydání měsíčníku Rentiér.

Bezplatná konzultace

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil se svojí ženou Radkou investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers. Majoritu ve firmě se ženou prodali v roce 2020 a Vladimír opustil pozici ředitele.
Vladimír je dnes předsedou představenstva Fichtner a.s. a pomáhá manažerskému týmu zavádět u klientů principy family governance nezbytné pro úspěšné mezigenerační předávání majetku nebo efektivní nastavování filantropických projektů s důrazem na samo-financovatelné nadace.


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.