4 způsoby, jak své děti připravit na majetek v řádu desítek milionů

natočil Vladimír Fichtner

Zrovna nedávno jsem se o tom bavil s Jiřím, který prodal část své firmy za sto milionů korun. Má děti, které už potřebuje začít trochu seznamovat s tím, jak se starat o majetek.

Při přemýšlení o dětech a o majetku se velmi často setkávám s tím, že lidé říkají:

Já založím svému dítěti účet. Je mu 16, tak aby začalo někde obchodovat. Aby začalo s těmi penězi něco dělat.“

Kdysi dávno jsem to měl stejně. Také jsem měl pocit, že je potřeba založit účet.

Mimo jiné proto, že prarodiče říkali: „My budeme dětem posílat nějaké peníze, a až jim bude 18, tak ať tam něco mají.“

Postupem času jsem si začal uvědomovat a vlastně poznávat jinou cestu.

Nestačí dětem předávat jen peníze

A to cestu pro lidi, kteří mají více peněz, prodali svoje firmy a jejichž život se díky úspěšnému podnikání změnil. Jejich dětem je potřeba hlavně předávat znalosti a zkušenosti.

Znalosti a zkušenosti, jak se starat o majetek a o peníze. Jak o nich přemýšlet. A také to, jak vlastně bylo těžké se ke všemu dostat.

Já jsem v minulosti docela často dělal to, že jsem od dětí odstřihával tu náročnost budování majetku nebo firmy.

Dělali jsme do noci, neznali víkendy a vlastně jsme často děti šidili.

Snažili jsme se to před nimi skrývat, aby neměly pocit, že to je složité. Že to je krev a pot, jak se říká.

Asi každý, kdo podniká a vzpomene si na své začátky ví, o čem mluvím.

Vlastně až před několika lety jsem se dozvěděl, nebo jsem si přečetl, že jedna z věcí, která je velmi podstatná, je to „trápení“ také s dětmi sdílet.

Ukázat jim, jak vlastně došlo k tomu, že se člověk dostal do nějaké úrovně. Sdílet s nimi, že to nebylo zadarmo. A že pokud má člověk firmu, pořád je to starost.

Je jedno, jestli jde o firmu miliardovou nebo 100 milionovou. Jestli je obrat 20, 30, nebo 50 milionů. Pořád je co dělat, pořád je o čem přemýšlet.

A pokud už nejste jenom v pasivní roli investora a nemáte najatý management, stále vidíte, že se kolem něco děje.

A to je dobré s dětmi sdílet. I když už má člověk úspěch, tak to nikdy není zadarmo, pořád i ten úspěšný byznys může zmizet.

A to je velmi zajímavý koncept – sdílet i bolest, která úspěch provází. Nejen benefity a dovolené, kdy v principu člověk odjede, kdykoliv chce.

Tohle jsme u nás v rodině začali trošku měnit, a myslím si, že to není vůbec špatná inspirace. Vidím, že to na naše děti působí velmi dobře.

Najednou si začínají uvědomovat…

„Aha, ono to asi jako nejsou jenom ty dovolené, ale je i něco na druhé straně.“

Já věřím tomu, že to buduje do budoucna větší zodpovědnost za majetek, který jednoho dne samozřejmě převezmou. A budou se o něj nějakým způsobem dál starat. Doufejme, že dobře.

Předávání znalostí a zkušeností dětem o tom, jak se starat o majetek má více rozměrů.

Jeden je o vzdělání, zkušenosti a poznání této oblasti, a nikoli o založení účtu.

A protože děti našich klientů mají různý věk od těch pětiletých po dvacetileté i pětatřicetileté, tak i my máme zajímavou možnost, pracovat s nimi různě a postupně.

Děti věku 10 – 15 let

U desetiletých dětí v principu stačí, když si s nimi zahrajeme investiční hru, kterou si vezmou za svou, začnou ji hrát a baví je. Najednou pojmy jako akcie, dluhopis, inflace poznávají formou hry, stejně jako třeba v monopolech. Vlastně vůbec nevnímají nějaké technické parametry řešení, ale začnou používat to názvosloví. A to je něco, co jim samozřejmě později bude velmi pomáhat v pochopení reality.

Opravdu jde o hraní deskové hry, která v sobě obsahuje investiční prvky a trvá cca dvě, tři hodinky.

Když není COVID, tak ji hrajeme s dětmi našich klientů ve skupině po dvanácti, patnácti dětech. A tam je to ještě zajímavější, protože skupinky mají jinou dynamiku než jen hra v rodině. Což také občas děláme. Ale ta skupinová dynamika, řekl bych, je ještě o něco lepší.

Další fáze nastává, když už děti vstupují do dospělosti. Někdy jsou připravené už i 15leté, ale typicky je to 17 až 25, 30 let.

Děti věku 17 – 25 let

Používáme vlastně tu samou hru proto, aby byla nástrojem předávání i trochu více teorie, znalostí a zkušeností z praxe. Tato hra je totiž podkladem pro dvoudenní školení, na kterém si ji jednou zahrajeme. A mluvíme o tom, jakým způsobem tu hru vyhrát, aby člověk druhý den uspěl.

A říkáme si u toho teorii i praktické zkušenosti, jak se vyhnout průšvihům a jak se vlastně dlouhodobě rozumně starat o majetek a vydělávat.

Dvoudenní seminář s touto hrou je většinou víkendový, protože děti chodí do školy a je potřeba to nějak sladit dohromady.

Také moje děti prošly touto dvoudenní hrou a můžu ji určitě doporučit každému. Jde totiž o další krok na výše zmíněné cestě.

Děti věku 25 a více let

Po tomto víkendovém semináři my s těmi dětmi začínáme řešit jejich finanční život. To už záleží samozřejmě na tom, v jaké jsou fázi.

Když je jim sedmnáct, tak nemusíme řešit nic, ale když je jim 25 nebo 30, už je relevantní udělat investiční plán a zpřístupnit jim online kurz InvestGuru. Všichni naši klienti mají tento kurz zdarma, a zdarma ho mají i děti našich klientů. Jim vytvoříme speciální účet.

A pomáháme jim řešit finance v okamžiku, kdy mají nějaké zdroje. Aby poznaly investování trochu víc ještě dříve, než se potkají s velkým majetkem. Ať je ten velký majetek definován 50, 100 miliony, nebo půl miliardou. Nebo i větším objemem.

Další kolo, které máme ve vzdělávání dětí našich klientů, je investiční kurs a jejich vlastní investiční plán.

Začíná předávání majetku

Později tyto „děti“ od svých rodičů dostávají první větší peníze. Někdy jsou to tři miliony, někdy je to pět milionů.

Mám klienta, kterému je 65 let a prodal firmu za sto milionů. A jeho děti, kterým je 35 a 33 let už mají každý 15 milionů.

Přichází to, že schůzku, kterou máme běžně ve dvou s rodiči těch dětí, najednou děláme s celou rodinou. Kde sedí otec, syn a dcera. Se všemi dohromady si povídáme o tom, co se děje na trhu, jak se to projevuje v jejich investičních portfoliích a jak je dobré reagovat.

A protože tyto děti už mají své peníze, už také mají něco ve hře, v ten okamžik k tomu začínají přistupovat jinak…

„Aha, tak to jsou moje peníze. Když se o ně budu starat, bude mi to nést nějakou rentu. A je to takováhle renta.“

Najednou poznávají, kolik je majetku v celé rodině. A my v průběhu našich společných schůzek sloužíme jako moderátoři té rodinné diskuze.

Protože, co si budeme povídat, doma není nikdo prorokem. A nikdy není špatné, když se takové diskuze zúčastní třetí strana. Ta diskuze je vlastně mezi těmi lidmi, ale my jsme víceméně jejími iniciátory nebo těmi, kdo odpovídá na případné dotazy. Protože ty dotazy vlastně směřují na nás, ale přitom si vlastně povídá ta rodina a vytváří se nějaké standardy přemýšlení. Má to velmi zajímavou dynamiku.

Shrnutí

To je zhruba naše zkušenost. Co se dá dělat s dětmi v různém věku. Jak je připravit na to, že se jednoho dne budou starat o desítky nebo stovky milionů. Nebo ještě více peněz.

Pokud hledáte partnera, se kterým si o penězích, majetku a případně dětech chcete trošku povídat, podívejte se na stránky www.fichtner.cz.

Třeba se potkáme a popovídáme si i osobně.