Archives for Leden 2025

DeepSeek rozkolísal trh. Zisky amerických firem rostou. ČR prochází vlna propouštění. Tyto investice nedoporučujeme.

Zprávy v tomto týdnu byly velmi emocionální a nabité různými událostmi. Pojďme se podívat na ty, které mě nejvíce zaujaly.

Čínská AI aplikace DeepSeek rozkolísala trh

Začátkem týdne trhy otřáslo uveřejnění aplikace DeepSeek od stejnojmenné čínské společnosti.

Model umělé inteligence ke svému fungování nepotřebuje závratný výpočetní výkon, a to u investorů vyvolalo obavy z ohrožení OpenAI a dalších technologických gigantů z USA včetně Nvidie. Panika stáhla dolů akcie těchto firem a dolů padal i bitcoin. (E15, CNBC)

Propad se postupně odmazává, ale důležitější je uvědomit si, že to je součást technologického pokroku. Vždy se bude stávat, že někdo přijde s rychlejší nebo efektivnější technologií. Dlouhodobě říkáme, že z AI budou benefitovat ti, kteří budou umět tyto nástroje využít.

V portfoliích Wealth protection nesázíme na jednotlivé firmy, ale na celý trh. Už nyní je vidět, jak na levnější a efektivnější AI modely pozitivně reagují segmenty trhu, které z toho mohou profitovat.

Zisky amerických firem rostou

V prosinci kolegové analytici diskutovali se zástupci jedné z největších bank světa J.P. Morgan o růstu zisků, který je důležitým motorem pro růst cen akcií. V průběhu roku 2025 se očekává, že v USA porostou zisky slušným tempem.

V aktuální výsledkové sezoně už tato čísla dobře vidíme. Zatím zisky reportovalo kolem 150 společností z indexu S&P 500. Celkový růst zisků je zatím 11 % a růst tržeb kolem 4,5 %.

Největší růst zaznamenaly akcie ze sektoru komunikačních služeb. Tam patří například Meta (FB), jejíž zisky meziročně vzrostly o 21 % a v letošním prvním čtvrtletí očekává růst 8-15 %. (HN)

Vysoké zisky si připsaly banky a finanční společnosti, o kterých jsme psali před 14 dny. Růst zaznamenaly i technologie (zatím růst zisků 16 %), ačkoli velcí giganti Microsoft a Apple reportovaly růst zisků na akcii “jen” o 10 %. (HN, Yahoo)

FED sazby ponechal, ECB snižovala

FED ponechal sazby na stejné úrovni, tedy na hodnotě 4,5 %. (E15) Oproti tomu ECB pokračovala ve snižování, nyní o čtvrt procentního bodu na hodnotu 2,75 %. (E15)

Amerika pokračuje v růstu, má silnější trh práce a inflaci na úrovni 3 %, což bankéřům radí spíše k opatrnosti. Evropa chce naopak snižováním podpořit hospodářský růst.

Japonsko (BOJ) zvýšilo úrokovou sazbu na 0,5 %. To je od roku 2008 nejvyšší sazba, vzhledem k tomu, že měli dlouhé období záporných sazeb. (Novinky)

Uvidíme, kam posune sazbu ČNB, nyní je na 4 %. Také není jasné, jak se rozhodne Britská centrální banka (BOE), nyní je sazba 4,75 %.

ČR prochází vlna propouštění

Na schůzkách občas slýchám o problémech některých firem a propouštění zaměstnanců. Jsem ráda, že se to netýká firem našich klientů, kde naopak mluvíme o růstu nebo zvládání současné situace. Obavy o další vývoj však zaznamenávám.

Tento týden jsem četla zprávu o propouštění v ČR, a uváděná čísla mě nemile překvapila. Za poslední kvartál minulého roku ohlásilo v ČR propouštění 51 firem, v nichž přijde o práci přes 5,5 tisíce lidí. To je dvakrát tolik firem a více než čtyřnásobek propouštěných, než bylo ve čtvrtém čtvrtletí předloni. (Novinky)

Důvody jsou různé – pokles poptávky, vyšší náklady (energie, suroviny), zvyšování mezd, problémy v automotive i nahrazení AI. Podle odborníků to vypadá, že situace by mohla pokračovat i v tomto roce.

Vzhledem k profilu našeho hospodářství předpokládají, že bude hodně záležet i na vývoji na zahraničních trzích, zvláště v Německu.

Německo hlásí bankroty, ale ceny akcií rostou

Situace v Německu však také není dobrá. Počet bankrotů tamních firem jen v loňském čtvrtém čtvrtletí stoupl podle institutu IWH meziročně o 36 % na 4 215. To byl nejvyšší počet od roku 2009.

O zaměstnání přišlo téměř 38 tisíc lidí, což je o 17 % více než předloni. Navíc německá vláda výrazně snížila odhad hospodářského růstu na letošní rok, a to z 1,1 % na 0,3 %. (E15)

O Německu a Evropě zde často píšeme a situace se zatím nelepší. To by mohlo někoho navést k úvahám, že je dobrý čas nakoupit nějaká aktiva a investoval do firem v Německu či Evropě. Setkala jsem se na schůzce s úvahou klienta, že když je tam tak špatně, tak levně nakoupí.

Na akciových trzích se však problém v takové míře neukazuje. Především německý index DAX vykazuje v posledním roce silnější růst (také díky vývoji v lednu). A to i v automobilovém segmentu.

Z našeho pohledu kontinentální Evropa není trhem, do kterého bychom chtěli znovu nastupovat, protože máme stále obavu o dlouhodobou udržitelnost zisků firem a jejich konkurenceschopnost.

Dluhopisy ČS a fond Rohlík nedoporučujeme

Na závěr bych chtěla zmínit dva produkty na českém trhu, o kterých se tento týden psalo a které našim klientům nedoporučujeme.

Jedním je emise dluhopisů ČS, které má vydat až v hodnotě 2,5 mld. CZK. Jedná se o podřízený dluhopis na 10 let, kdy prvních 5 let je úročen 5,05 % p.a. a další roky bude úrok variabilní dle Priboru. Důvody, proč nám vadí podřízené dluhopisy dobře popisuje analýza kolegy Richarda Mrňky z července 2024. (E15)

Dalším takovým produktem je nový investiční fond online prodejce potravin Rohlík, jehož hodnota má přesáhnout 3 mld. Jeho likvidita je velmi malá, nebude snadné z něho vystoupit, a několik let to dokonce nebude ani možné. (E15)

Oba produkty pro nás navíc představují příliš koncentrovanou investici do jedné tuzemské společnosti.

Výkonnost trhů k 30. 1. 2025

Za posledních týden celý americký trh ztratil o -1 % v CZK. Americké dividendové akcie vyrostly o 0,3 % v CZK.

Od začátku roku 2022, kdy byly akcie na vrcholu před posledním významným propadem v roce, jsou americké akcie velkých firem +44,1 % a americké dividendové +27,8 %.

Od začátku roku 2020 vydělaly americké akcie velkých firem +112,3 %, americké dividendové +50,1 % v CZK.

Vývoj trhů od 1. 1. 2020 k 30. 1. 2025 v CZK

Inflace 40 % za pět let: Tato investiční strategie se osvědčila

Inflace je tichý nepřítel každého investora a správce majetku.
Když kupní síla peněz poklesla, je pozdě.
Klíčem k zachování hodnoty majetku je připravit se předem.

V této epizodě Vladimír Fichtner, Josef Podlipný a Tomáš Tyl odhalují, jak efektivně chránit rodinné bohatství v období vysoké inflace a jak se vyhnout vysokým ztrátám hodnoty.

Diskuse odhaluje úspěšnou investiční strategii, která pomohla klientům Fichtner a.s. porazit náročné období vysoké inflace a navýšit reálnou hodnotu majetku.

Dozvíte se, jak proti-inflační dluhopisy pomohly klientům udržet reálnou hodnotu hotovosti.

Zjistíte, jak klienti Fichtner a.s. díky inflační doložce ušetřili 165 milionů korun na poplatcích.

Chcete zajistit své bohatství nejen proti vysoké inflaci? Poslechněte si, jak přemýšlet o investičním portfoliu, které zvládne téměř jakýkoliv ekonomický scénář.

 

 

Textový přepis

 

Josef Podlipný

Dnes se společně s Tomášem Tylem, šéfem investičního týmu, podíváme na to, jak Fichtner chrání bohatství svých klientů a také na férový přístup k odměňování.

 

Tomáši, portfolia klientů Fichtner a.s. obstála i v období víceleté vyšší inflace, kterou jsme v České republice zažili, a pro některé investory byla překvapením. Protože zapomněli na to, že v minulosti už také inflace atakovala vyšší hodnoty než nulu nebo byla poblíž dvou až třech procent.

 

Tomáš Tyl

Inflace, kterou jsme zažili za posledních pět let, byla opravdu hodně vysoká a dlouho jsme ji tady nepamatovali. Za posledních pět let dosáhla 40 %.  Nejvíce to bylo v roce 2022, kdy se meziroční inflace přiblížila ke 20 %. To jsou výrazně vyšší čísla než dlouhodobé průměry. Za posledních pět let to vychází na 7% inflaci. Statistiky ukazují, že by dlouhodobě měla být kolem 3 %. Někdy jsou období vyšší inflace, někdy nižší. Určitě to bylo investičně hodně složité období a nám se za něj podařilo udržet reálnou hodnotu peněz. A to s portfolii, která obsahovala akciovou složku, dluhopisovou složku a hotovost, a jsou určená k dlouhodobé ochraně a tomu, aby klienti mohli vybírat rentu. To znamená, že naše portfolia vydělala přibližně také 40 % za pět let. Což je za normálních časů samozřejmě velmi slušný výsledek (7 % u vyváženého portfolia určeného na rentu). Toto období bylo náročnější tím, že byla inflace výrazně vyšší.

 

Vladimír Fichtner

Možná stojí za to říct, Tomáši, a doplnit, že jednou z věcí, kterou my vnímáme jako důležitý úkol, je právě to, abychom udrželi reálnou hodnotu peněz a viděli něco navíc. Ale v dobách vysoké inflace je z našeho pohledu dostatečná aspoň ambice udržet reálnou hodnotu. Když zároveň přemýšlíme i o tom, abychom o peníze nepřišli a nebyly průšvihy, které by mohly nejenom nedržet inflaci, ale dokonce ztratit na hodnotě v nominálním vyjádření.

 

Josef Podlipný

Tomáši, co bys doporučil s ohledem na inflaci?

 

Tomáš Tyl

Důležité je o inflaci přemýšlet předtím, než se dostane do titulků a než ji uvidíme v číslech. Když ji vidíme, tak už se stala. Když vidíme inflaci 20 %, tak už nám snížila kupní sílu. To už je pozdě se proti tomu chránit. Důležitá je prevence. Když se v roce 2019 znovu začaly vydávat proti-inflační dluhopisy, jejichž koncept tady byl už v roce 2012, okamžitě jsme je klientům nakupovali do portfolia, do hotovostní složky. I když inflace byla kolem 2 % a Česká národní banka prognózovala, že zůstane kolem 2 %. Proti-inflační dluhopisy byly vysmívané, kdo by je kupoval, když inflace prakticky neexistuje? Ne že bychom věděli, že přijde takhle vysoká inflace, ale věděli jsme, že inflace je velkým rizikem. Je důležité se proti ní chránit, a je důležité chránit se proti ní předtím, než ji v číslech vidíme. Proto jsme klientům doporučovali tyto dluhopisy do portfolia, ještě než inflace vystoupala. Když začnu řešit inflaci ve chvíli, kdy už ji vidím, je pozdě.

To, co jsme s našimi klienty dělali, byla prevence. Mysleli jsme na to dopředu.

 

Vladimír Fichtner

Tomáši, můžeš přiblížit i scénářové přemýšlení? Pamatuji si na článek, který jsi o tom psal s Petrem Syrovým. Byla to analýza na proti-inflační dluhopisy a scénáře, které jste měli v hlavě, že mohou přijít. To na tom bylo zajímavé.

 

Tomáš Tyl

To je určitě důležité, mít několik scénářů, které v aktuálním tržním prostředí mohou nastat.  Není to tak, že bychom předvídali scénář vysoké inflace, my jsme měli několik scénářů. V té době se diskutovalo také o tom, že měla nastat deflace. Takže jsme se dívali na scénář, kdy nastane vysoká inflace, podobná jako v sedmdesátých letech v Americe. Víme, že první vlna, kterou jsme teď zažili, je podobná té, která byla tehdy. To pro nás byl jeden důležitý scénář. Na druhou stranu jsme se dívali na scénář deflace, který zažilo Japonsko v devadesátých letech. To byl další ze scénářů. A nakonec jsme se dívali na scénář normálního růstu, kdy bude situace v pohodě. Chtěli jsme vidět, jestli naše ochrana, náš přístup, který aplikujeme, v těch scénářích uspěje. Aby portfolio ve všech scénářích dávalo rozumné výsledky. Není naším cílem jednoznačně v jednom scénáři vyhrát, protože to znamená většinou v jiných scénářích dopadnout nedobře. Šli jsme cestou, která byla ve všech scénářích rozumná. Když potom přišla inflace, tak se nám tento přístup vyplatil a aplikujeme ho samozřejmě i do budoucna.

 

Vladimír Fichtner

Dodal bych jen, že proti-inflační dluhopisy byly určené pro hotovostní složku portfolia, kterou musí mít každý rentiér ve svém portfoliu. Aby mohl čerpat rentu, aby byl pohodě, měl likviditu na projekty, které potřebuje financovat. Podle profilu investora měly váhu v portfoliích 15 až 20 %, v růstovém profilu 9 %.

 

 

Josef Podlipný

Tomáši, abychom nezůstali jen u scénářového přemýšlení a proti-inflačních dluhopisů, pojďme se podívat na celý komplex nástrojů, instrumentů a tříd aktiv. Jak pracovat s tím, co máme k dispozici, aby si to poradilo i v obdobích vyšší inflace?

 

Tomáš Tyl

Proti-inflační dluhopisy, jak bylo řečeno, byly jen určitá složka portfolia. Nebylo to tak, že bychom do nich šli na úkor akciových investic. Spíš to bylo na úkor klasických dluhopisů. Ty v té době nevynášely nic. Zatímco normálně státní dluhopisy přinášejí bezrizikový výnos, tehdy přinášely bezvýnosové riziko. Protože výnosy byly velmi nízké. Proto jsme raději kupovali proti-inflační dluhopisy a oproti dluhopisové složce jsme je navyšovali. Zajímavé bylo, že když jsme našim klientům řekli, aby proti-inflační dluhopisy kupovali, tak to nebylo úplně jednoduché. Stávalo se, že když přišli do banky, někteří bankéři se je snažili přesvědčit, aby nakoupili nějaký jiný produkt. Teď už víme, že by měl dramaticky nižší výnos, takže by nepomohl.  Bylo jim říkáno, že když žádná inflace není, ať si koupí radši něco jiného. To zažíváme trochu i teď. Vnímáme, že našim klientům občas někde někdo říká, anebo v to čteme médiích: „prodejte proti-inflační dluhopisy, protože inflace už nepřijde. Všichni prognózují nízkou inflaci, dejte to radši do nějakých jiných našich produktů“. Trochu se opakuje situace, kterou jsme zažívali předtím. My ale vnímáme riziko návratu inflace pořád za reálné. A nejsme to jenom my. Zpráva J.P. Morgan o vývoji trhu říká, že je podle nich 20% šance, že scénář návratu inflace přijde. A to není málo vůbec.

 

Vladimír Fichtner

Já bych jen dodal, že premiér Fiala očekává, že během 4 let doženeme Německo, což bude znamenat desítky procent zvyšování platu každý rok. Nevím, jestli to bude dobrá zpráva.

 

Josef Podlipný

Těžko říct, jak číst tento výrok premiéra. Jestli byl vytržený z kontextu, anebo jestli má nějaký hlubší význam, který nám třeba ještě nedochází. Já jsem se trošku lekl, když jsem si tato slova četl, protože jsem si říkal, jestli to třeba neznamená, že Německo se tak zhorší, že ho tím pádem doženeme. Protože jsme ekonomicky na vývoji Německa závislí. Pokud to takhle bylo myšleno, určitě mi to neudělalo radost. Ale doufejme, že ne.

 

Vladimír Fichtner

Souhlasím, že riziko inflace je potřeba vždy vnímat intenzivně. Inflace rozdává karty. V té chvíli člověk přichází o peníze. Doporučuji každému, ať si zkontroluje, jak drželo jeho portfolio a jeho řešení, krok s inflací. Myslím, že to je důležitá věc pro toho, kdo přemýšlí desítky let dopředu o správě svého majetku. Inflaci musí mít hrozně vysoko jako cíl, který musí zvládnout, ať bude jakákoliv. Ale není to vůbec jednoduché. Souhlasím, že je potřeba se na to připravit předem a přemýšlet o tom předem.

 

Tomáš Tyl

Určitě. My jsme se bavili o dalších složkách portfolia, proti-inflační dluhopisy byla jenom jedna složka, která dělá jenom to, že inflaci dohání. Nevynese více. Mnohem důležitější složkou při dlouhodobém investování, která nás chrání proti inflaci, jsou akcie, nebo obecně investice do firem. Protože v krátkém horizontu se může stát, že na vysokou inflaci a zvýšení sazeb můžou firmy reagovat negativně, můžou mít obavy z recese. To se stalo v roce 2022, kdy došlo k pádu trhů v těchto obavách. Ale dlouhodobě se firmy inflaci dokáží přizpůsobit, protože zvednou ceny, a dlouhodobě dokáží udržet zisky. Ne všechny firmy, ale celkově fungující ekonomika, kde se vyplácí podnikat, to dokáže zvládnout. A proto jsou v dlouhodobém horizontu nejdůležitější ochranou právě akcie. Mohou to být i private equity a podobně, ale investice do byznysu je to, co pomáhá před inflací dlouhodobě chránit.

 

Proto velkou část portfolií našich klientů tvoří právě akciová složka. A právě akciová složka nám pomohla, abychom inflaci reálně dohnali. I když těch 5 let určitě nebylo jednoduchých. V roce 2020 tady byl covid, kdy akcie propadly dramaticky. V roce 2022 americký akciový trh v dolaru poklesl, kdy dno bylo 25 % od vrcholů. V tomhle období akcie dokázaly přesto opět vyrůst a vytáhnout portfolio. Díky tomu se podařilo vyvážit a vytáhnou naše portfolio tak, aby reálně zachovalo svou hodnotu. Měli jsme tam i nějaké dluhopisové investice, kromě proti-inflačních dluhopisů, a hotovost, protože klienti vždycky potřebují nějakou likviditu. Akcie se ukázaly jako to, co dlouhodobě pomáhá v té inflaci. Někdy to nemusí být na horizontu pět let, to někdy ještě nemusí fungovat. Ten horizont je relativně krátký, ale na dlouhodobém horizontu jsou akcie právě to, co pomáhá dlouhodobě inflaci překonávat. Dívali jsme se v minulosti, jak by vypadala portfolia postavená čistě z dluhopisů. Protože někdo občas říká, že je konzervativní, bojí se rizika a dá to do dluhopisů, které tolik nekolísají. Kdyby takové portfolio bylo postaveno tak, aby se z něj vybírala renta a nastalo by období vyšší inflace, a tudíž by bylo potřeba vybírat vyšší rentu, a zároveň výnosy dluhopisů nerostly tolik, takové portfolio by se úplně vybralo. Kdyby člověk chtěl vybírat rentu pořád, tak by ho vlastně zkonzumoval. Protože už by se dostal za nějakou hranici, kdy je možné zvrátit vývoj a svézt se na dlouhodobém výnosu. Čistě dluhopisová portfolia jsou oproti inflaci nejvíce zranitelná a jsou daleko rizikovější, než když portfolio obsahuje větší podíl akcí. Pokud se bavíme o dlouhodobém investování.

 

Josef Podlipný

Tomáši, ty jsi teď hezky vysvětlil, jak se chovají dluhopisy, pojďme ještě dodat i vztah úrokových sazeb, dluhopisů a právě inflace. Prosím, přidej k tomu i zkušenost s podílem v hotovosti.

 

Tomáš Tyl

Když nastává vyšší inflace, centrální banka se jí snaží zkrotit. To znamená, začne zvyšovat sazby, aby omezila úvěry, trochu zbrzdila ekonomiku, a tím i růst cen. Když se zvyšují sazby a já držím dluhopis, který má pevnou splatnost, tak najednou jsou na trhu dluhopisy, které mají vyšší výnos, tudíž jsou atraktivnější než ten můj dluhopis. Cena mého dluhopisů musí klesnout, protože jinak by ho ode mě nikdo nekoupil za tu původní cenu. Proto, když rostou úrokové sazby, ceny dluhopisů klesají. Pokud je to dluhopis s pevným kuponem, takový úplně nejjednodušší, který vyplácí prostě pořád stejný kupón. Když dojde k růstu sazeb, tak čím delší splatnost má dluhopis, tím větší dopad to má cenově.

To znamená, že dlouhodobé dluhopisy dostanou největší zásah, už při tom, když se centrální banka snaží krotit inflaci. A potom dostanou ten reálný zásah inflací, protože výnos dluhopisů je omezený. Zatímco akcie dokáží růst a ceny se můžou přizpůsobovat, firmy se můžou přizpůsobovat tím, za jaké ceny prodávají zboží. U dluhopisů to není, pořád dostávám podobný kupón. Inflace mi z něj dělá nižší a nižší hodnotu, a to vlastně je to nejnebezpečnější. Na druhou stranu toho využívají státy. Tomu se říká takzvaná monetizace dluhu, když je vyšší inflace, tak se vlastně reálná hodnota dluhu snižuje, i když se nesplácí. Celkově je dluh vzhledem k tomu, co ta ekonomika vydělá, nižší. Období inflace zase pomáhá. Říká se, že vlastně přenáší bohatství od věřitelů, to jsou ti, co půjčují peníze, k dlužníkům.

 

Josef Podlipný

A hotovost?

 

Tomáš Tyl

Hotovost většinou s inflací krok úplně nedrží. I když byla v minulosti období, kdy to dokázala. To záleží, jak zvýší centrální banka sazby, protože hotovost vynáší v podstatě to, co je základní sazba. Takže když by centrální banka zvýšila sazbu až někam k inflaci, hotovost to pokryje. Ale když, a to bylo u nás, základní sazba je výrazně nižší než inflace, hotovost to nedokáže dohnat. Hotovost na fondech peněžního trhu repofondech nebo termínovaných vkladech reálně ztrácí.

 

Vladimír Fichtner

Inflace byla 15 %, atakovala skoro až 20 % v některých okamžicích. A kolik jsme vydělávali na termíňácích nebo na spořácích? Nejvíc 6 %, možná 7 %.

 

Josef Podlipný

Pamatuji si 18% inflaci a proti tomu 7,2 %. To je asi úplně historicky nejvyšší v tomhle období.

 

Vladimír Fichtner

Na tomhle příkladu je to krásně vidět, jak hotovost nemusí stíhat. A když mám dluhopis, který se vydával před dobou inflace třeba za pět procent, tak nestíhal úplně stejně, stejně špatně.

 

Josef Podlipný

Nicméně hotovost byla bezpochyby, Tomáši, příležitostí, jak nakoupit za optimálnější ceny na trhu. Je to tak?

 

Tomáš Tyl

To bylo v roce 2022, kdy trhy klesaly. Bylo možné ji využít k rebalancování, hotovost v portfoliu určitě má smysl. Člověk by si měl uvědomit, že cílem hotovosti není vydělat, pokrýt inflaci, ale máme ji tam z bezpečnostního hlediska. Pokud se bavíme o rentiérovi, který čerpá rentu, nebo má občas nějaké projekty, na které potřebuje peníze, tak likvidní hotovost může být dostupná ve chvíli, kdy akciové trhy padají a z portfolia nechce čerpat z akciové složky. Nechce prodávat v nevhodný moment, naopak třeba dokupuje. Má tak hotovost, která mu vždycky zajistí rentu na dostatečně dlouhou dobu, když by přišel nějaký delší pád akcí. My jsme to zažili po roce 2000, kdy trvalo několik let, než se trh vrátil zpátky. Potom přišla krize 2007, kdy to zase spadlo. Můžou být období, kdy z akciové složky portfolia není úplně vhodné vyprodávat, a proto máme hotovost, která dokáže zajistit tyto potřeby. Nevydělám na ní třeba na inflaci, není to úplně proto, abych na ni vydělával dlouhodobě, ale poskytuje určitou ochranu. Tím, že dodává likviditu, tím chrání hotovost.

 

Josef Podlipný

Přátelé, inflace je bezpochyby jedním z nejdůležitějších témat. Naši klienti oceňují férovost a transparentnost nejenom v ohledu na výnosy, ale i na náklady. Jak s tímto tématem a tímto přístupem souvisí zavedení inflační doložky, Vláďo?

 

Vladimír Fichtner

To je zajímavé otázka. V době, kdy už jsme viděli, že inflace začíná růst a začíná překračovat ta dlouhodobá 3 %, která používáme v našich finančně plánovacích modelech, jsme začali řešit, jak se to projeví na našich poplatcích. Věděli jsme, že pokud bude vyšší inflace a proti-inflační dluhopisy budou vynášet více a akcie budou mít šanci držet tu inflaci, nominálně můžou poplatky našich klientů, succes fee, vyrůst docela významně. Ale to nebude znamenat, že automaticky vyděláváme i v reálném zhodnocení tolik, kolik jsme vydělávali předtím. Proto jsme zavedli inflační doložku. Inflační doložka je zjednodušeně nástroj, který jsme dobrovolně zavedli vůči našim klientům. Řekli jsme, že pokud bude inflace překonávat 3 %, co je nad 3 % odečteme od našeho výnosu a teprve potom budeme počítat naše succes fee – náš úspěch ze zisku.

Díky tomu jsme za poslední roky klientům ušetřili 165 milionů korun na poplatcích. Když zůstanou zainvestování s těmi 165 miliony, dalších 15 let jim přinese půl miliardu. Myslíme si, že to je nástroj, které by v principu měli používat všichni. Nevydělám inflaci takovou, kterou dlouhodobě počítám, tak si s tím nějak poradím a nebudu klientům třeba účtovat tolik, když je nominální výnos vysoký, ale reálný výnos zdaleka tak vysoký není, jak by si zasloužili.

 

Josef Podlipný

Inflační doložka upravuje poplatky, takže když je vyšší inflace, poplatky snižuje. Jak jsi řekl, úspora byla 165 milionů, což není málo uspořených peněz na poplatcích. Naši klienti oceňují, že se umíme vypořádat s inflací a máme inflační doložku. Tomáši, co bys ještě dodal k tomuto tématu?

 

Tomáš Tyl

Aby to bylo vidět proporčně – kdybychom nezavedli inflační doložku, účtovali bychom na poplatcích ze zisku našim klientům něco kolem 200 milionů za období, kdy se inflace začala zvyšovat. Místo toho jsme jim účtovali 36 milionů. Poplatky ze zisku byly pětinové oproti tomu, jak by to bylo bez inflační doložky. Samozřejmě řada investorů zná poplatky, kde je nějaký fix, nehledě na to, jestli se vydělá / nevydělá. My to máme nastavené tak, že když klientům nepřinášíme reálnou hodnotu, tak ani my nevyděláváme. Máme tudíž motivaci, výraznou motivaci, snažit se s klienty, aby nejenom na papíře vypadala čísla dobře. Ale aby bohatství bylo skutečně zachováno. Inflační doložka za to období byla zhruba 3 % výnosu.

Díky ní jsme klientům tři procenta navíc vydělali, nebo jsme jim neúčtovali.

 

Vladimír Fichtner

Stálo by za to ještě doplnit jednu věc k tomu, co říkal Tomáš. Protože na první pohled to byznysově nemusí dávat smysl, přijít o 165 milionů v tržbách. Ale pro nás to dává smysl. Krátkodobě možná ne, ale dlouhodobě to je to, co nás zajímá. Nás zajímají dlouhodobé vztahy s našimi klienty, nás zajímá spolupráce na desítky let dopředu. V tomto horizontu nám to byznysově dává velký smysl.

 

Josef Podlipný

Zajistit portfolia proti vysoké inflaci je nesmírně důležité. Sledujte poplatkovou strukturu, její transparentnost a férovost, pravidelně rebalancujte svá portfolia a spolupracujte s poradci, kterým rozumíte a kteří rozumí vám. Nejdůležitější je důraz na dlouhodobé zachování vašich rodinných bohatství, ke kterým patří nejenom majetek, ale i klidný spánek. Přeji vám, ať už si spravujete svá rodina bohatství sami, anebo jste k tomu povolali odborníky, aby především období vyšších inflací jste také klidně spali a vaše rodinná bohatství neutrpěla.

 

Do Trumpa jsou vložena vysoká očekávání. Riziko inflace neustupuje. Ceny nemovitostí sice rostou, ale přináší i nepříjemná překvapení

Zprávy v tomto týdnu ovládla inaugurace staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tu okamžitě následovala smršť dekretů a prohlášení, ze kterých je patrné, že se následující roky nudit nebudeme. Nepřísluší mi zde hodnotit nástup Trumpa z politického hlediska, z pozice investičního analytika mě zajímá především ekonomické hledisko.

Donald Trump nastoupil do úřadu

Rétorika a první kroky Donalda Trumpa budou pravděpodobně znamenat větší ekonomickou podporu amerických firem a firem vyrábějících v USA oproti zbytku světa. Domácí podpora a hrozba cel už teď vedou firmy k úvahám o větších investicích v USA. (SeznamZprávy)

Tyto kroky mohou vést k větší izolovanosti USA a deglobalizaci. Protože USA jsou stále světovým ekonomickým motorem, není to pro ostatní země dobrá zpráva. Pro Evropu to bude znamenat velkou výzvu. (Patria)

O tématu deglobalizace hovoříme již od prvního Trumpova volebního období a toto směřování nepovažujeme nyní za překvapivé.

Očekávání jsou vysoká

Silná prohlášení vyvolávají vysoká očekávání. Osobně jsem však trochu skeptický. Moje zkušenosti říkají, že nezřídka snahy o změnu narazí na realitu a ukáže se, že to není tak jednoduché.

Ostatně dobrý komentář k tomu má ekonom Jaroslav Borovička z New York University. Ten mimo jiné upozorňuje na protichůdné zájmy lidí z Trumpova okolí. (HN)

To jsme mohli vidět například v ohlášení projektu Stargate, do kterého by soukromé společnosti měly postupně investovat 500 mld. dolarů za účelem vybudování infrastruktury pro AI. Hned druhý den se proti tomuto projektu vymezil Elon Musk s tím, že tyto firmy na to nemají prostředky. (CNN)

Jak se podaří silným egům s různými zájmy kooperovat se ještě uvidí.

Neinvestujeme do prezidentů, ale do firem

V historii to bylo často tak, že trhy byly z demokratických prezidentů na začátku rozčarované, ale pak se ukázalo, že k obavám nebyl důvod. U republikánských prezidentů naopak trhy nejdříve slavily, aby se ukázalo, že k tomu také nebyl důvod.

Důležitější je, jak se dařilo firmám a jaká byla celková ekonomická situace. Vládní opatření někdy pomáhala upřednostňovat některé sektory a jindy jiné, ale vliv v důsledku nebyl tak významný. Uvidíme, zda to bude i tento případ.

My každopádně americké akcie převažujeme právě kvůli úspěchu tamních firem a jejich rostoucím ziskům.

Riziko inflace neustupuje

Jeden z našich klientů se nás zeptal na zajímavou otázku, zda česká inflace skutečně odráží znehodnocení peněz. Téma inflace je důležité a neustále se vrací.

Tento týden jsme zaznamenali zprávy o tom, jak zvyšují ceny společnosti jako Microsoft nebo Netflix. (E15, HN) Pokud Trump zavede tarify, i to povede k růstu cen.

Ukazatel inflace měří růst cen nadefinovaného spotřebního koše. Ukazuje tak jakési univerzální znehodnocení. Každý z nás má ale tento spotřební koš jiný, a tak i jeho individuální inflace může být jiná. Lepší ukazatel však nemáme.

Téma inflace nevnímáme jako vyřešené. Stále doporučujeme držet české proti-inflační dluhopisy. Na rozdíl od části veřejnosti, která se jich na sklonku roku zbavovala. V celkovém objemu občané zažádali o splacení 8,86 mld. korun. (SeznamZprávy)

Protože je toto téma velmi důležité, plánujeme se mu věnovat v březnovém čísle měsíčníku Rentiér.

Ceny nemovitosti dlouhodobě rostou

Nicméně jedním z důvodů klientova dotazu byly dlouhodobé ceny nemovitostí. Uvažoval, jestli nemá již nyní pořídit nemovitosti pro své děti.

Ceny nemovitostí totiž dlouhodobě rostou. Jsou období, jako například posledních 10 let u nás, kdy vyrostly na trojnásobek. (Hypoindex)

Dohnat je výnosy z jiných investic může být problematické. Pořídit nemovitost dříve proto může dávat smysl, i když třeba výnosy z pronájmů nemusí být tak atraktivní. A ač třeba děti nevyužijí konkrétní koupenou nemovitost, je to ochrana před růstem cen.

Nemovitosti však přináší i nepříjemná překvapení

Nemovitostí se týká i další zpráva, na kterou upozornil na svém LinkedIn účtu ekonom Martin Lobotka z investiční společnosti Sirius. Tentokrát jde o jejich stinné stránky.

Fond Nova Real Estate spravovaný společností Redside ztratil 40 % z měsíce na měsíc. (Redside) Důvodem byl prodej nemovitostí za 80 % hodnoty, na kterou byly ve fondu oceněny. Dílo zkázy dokonala 50% finanční páka.

Právě rozdíl mezi tím, jaká je odhadovaná hodnota a následnou reálnou tržní cenou může být velkým rizikem. Proto je i při investici do nemovitostí potřeba opatrnost. Zvlášť pokud je financovaná úvěrem.

Výkonnost trhů k 23. 1. 2025

Za posledních týden celý americký trh vyrostl o 1,5 % v CZK. Americké dividendové akcie vyrostly o 0,1 % v CZK.

Od začátku roku 2022, kdy byly akcie na vrcholu před posledním významným propadem v roce, jsou americké akcie velkých firem +45,6 % a americké dividendové +27,5 %.

Od začátku roku 2020 vydělaly americké akcie velkých firem +114,5 %, americké dividendové +49,6 % v CZK.

Vývoj trhů od 1. 1. 2020 k 23. 1. 2025 v CZK

Investice do umění, obrazů, vína či veteránů – Vášeň a Racio

Alternativní investice, jako je umění, sběratelské předměty nebo unikátní auta, lákají svou exkluzivitou, ale přinášejí i řadu rizik.

Co je na nich tak přitažlivého a kde se skrývají úskalí?

V této epizodě Josef Podlipný sdílí emoční příběhy investorů, kteří propadli kouzlu alternativních investic – někteří s velkým úspěchem, jiní s hořkým zklamáním.

Společně s Vladimírem Fichtnerem diskutuje i o podvodech, nízké likviditě a omezeném trhu, které činí alternativní investice riskantními.

Tato epizoda vám pomůže pochopit, jak si udržet nadhled, investovat s rozmyslem a zapojit rodinu do diskusí o smyslu a účelu alternativních investic.

Dozvíte se, jak balancovat mezi emocemi a finančními cíli, aby alternativní investice nebyly břemenem, ale obohacením.

 

 

Textový přepis

Vladimír Fichtner

Dneska si budeme povídat o alternativních investicích.

 

Josef Podlipný

Budeme se věnovat tomuto rostoucímu fenoménu, protože od mnoha úspěšných podnikatelů a správců rozsáhlého majetku slýchám docela často, že je umění, víno a vzácné sběratelské předměty lákají. Láká to i tebe, Vláďo, jako téma dnešního podcastu?

 

Vladimír Fichtner

Jako téma mě to láká. Jako investice určitě ne. Pro mě jako investora alternativní investice moc atraktivní nejsou. Ani spoustu našich klientů vlastně takové věci moc nezajímají. Ale vím, že existují lidé, kteří alternativy ve svých investicích využívají. Ty jich znáš ale mnohem víc, proto spíše řekni ty, co investory na alternativních investicích láká.

 

Josef Podlipný

Pokusím se o to nejen skrz několik příběhů, ale i přes své poznání této oblasti. Myslím si, že lidé povětšinou prahnou po něčem, co je exkluzivní. Mají to jenom oni nebo jenom pár vybraných. Anebo touží mít ve svém portfoliu něco, co jim přináší radost, na co si mohou sáhnout, čím se mohou pochlubit. Ať už to je umělecké dílo, obraz od významného malíře nebo dobrý ročník vína, který má omezenou sérii. A oni vědí, že ve svém vinném sklípku mají všechny lahve od této série. Nicméně příběhy, které s tím spojím, ukazují nejenom pozitivní stránku investice do této třídy alternativních aktiv. Ale také rizika s tím spojená.

 

První příběh se týká Karla. Karel je úspěšný sběratel umění.

Sbírá ho už více než dvě desítky let. Začal s nákupem uměleckých děl od mladých perspektivních umělců. Vzhledem k tomu, že se v té oblasti pohybuje už od malička a do vínku dostal něco málo i od svého dědy a svého otce, vytvořil pečlivě uspořádanou uměleckou sbírku, která narostla ve své hodnotě na několik více násobků. Neumím to říct přesně, protože jsem s ním už pár let nemluvil. Ale když jsem se s ním viděl zhruba před pěti lety, provázel mě svou galerii a na můj pocit tam byla díla, kterým jsem ne vždy rozuměl. Ale vypadalo to opravdu mimořádně krásně, doprovázeno jeho vyprávěním. Kdybych procházel jen galerii, tak by mi to asi nic moc neříkalo. A v tom vidím už první háček.

 

Jeho umělecká sbírka opravdu skrze aukční síně a ocenění doznala velkého růstu hodnoty, ale není pro každého. Kdyby mě Karel neprovázel a nedodával příběhy a podstatu, tak by některé obrazy pro mě byly jako díla některého z našich dětí. A to si myslím, že nejmladší, Verunka, je opravdu velmi talentovaná.

 

Vladimír Fichtner

Rozumím vášni, o které mluvíš, Pepo. A z tohoto pohledu tomu rozumím. I když pořád platí, že ze svého pohledu to nepovažuji za úplně rozumné investice. Ale chápu, že mít vášeň, která člověka naplňuje a má svoji emoční hodnotu, mu dělá radost a tím ho obohacuje. Tak bych to viděl u prvního příběhu. Ale vím, že máš příběhů hodně. Tak povídej další, mě bude něco dalšího napadat.

 

Josef Podlipný

Druhý příběh je opravdu o ryzích emocích. Týká se Petra. Sběratele, který se specializoval a stále specializuje na investice do vzácných vín. Vytvořil exkluzivní portfolio, které nejenom správně skladoval a pečlivě spravoval, ale ani neupíjel, jak sám říká. A byl odměněn, když pozval světoznámé experty na tuto oblast. Někteří mu nejenom vysekli poklonu, ale řekli mu pro něj i jednu strašně důležitou věc. A to, že tahle lahev je jenom u něj a nikde jinde na světě.

Pro Petra to bylo něco neuvěřitelného. Byl plný emocí a najednou si uvědomil, jak zranitelné to jeho portfolio je. Není to totiž jen o pečlivě správě, o skladování, vlhkosti, teplotě. Ale také o době, kdy část majetku, který má v této své sbírce, pustí do světa. Protože to nebude mít vysokou anebo rostoucí hodnotu nekonečně dlouho. Petr si najednou v okamžiku uvědomil, že sbírka, která mu teď přináší obrovskou radost, asi nevydrží stovky let.

 

Vladimír Fichtner

Krásný příklad emocí. Já jsem se chtěl, Pepo, zeptat, kdy jsi se ty vůbec poprvé potkal s termínem alternativní investice. Pamatuješ si to?

 

Josef Podlipný

Pamatuji. Bylo to zhruba před 17 lety. Tehdy mne oslovila docela významná italská firma, která se věnuje tvorbě sbírek vzácných vín a jejich správě. Už je to opravdu hodně let. Prezentovali se tím, že nemají vlastní sbírky, ale nabízejí exkluzivní kvalitní službu sběratelům. Po celém světě vytvářejí exkluzivní skladové archivy, které mají velmi sofistikovanou správu. Na základě expertních znalostí dávají záruku, že to, co tam uložíš, se nejenom neztratí a nezničí, ale nezkazí, nebo nepoškodí tím, že by se tam něco stalo. Mají třeba několik záložních zdrojů energie a tak dále, nebudu zacházet do podrobnosti.

 

Mě tehdy oslovili, protože se jim líbila jedna lokalita, jeden objekt. Na jednu stranu to byla velmi atraktivní nabídka. Ale na druhou stranu jsem si tehdy říkal, že do toho nepůjdu, protože chtěli do toho objektu investovat nižší řády desítek milionů. Samozřejmě by si to takzvaně „odbydleli“, ale z hlediska charakteru užití by ten objekt absolutně specificky změnil svoji úlohu a byl by určen jen pro tento účel. Bylo by téměř nemožné ho předělat na něco jiného.

To byla první přijímá linka k alternativním investicím tohoto typu. S tím jsem si spojil, že to také něco stojí. To jsem nezapomněl. Proto mluvím o rozpočtu v řádech desítek milionů.

Když do toho budou investovat tolik peněz, tak to nebudou dělat pro krásu očí sběratelů. Oni to budou dělat zištně, řeknou si o ty peníze, které do toho investovali. Říkal jsem si „Aha, pokud někdy budeš chtít přemýšlet tímto směrem alternativních investic, nezapomeň na to, že to něco stojí“.

 

Vladimír Fichtner

Před 17 lety ses poprvé potkal s tím termínem. Kdy jsi je začal využívat? Máš nějaké alternativní investice?

 

Josef Podlipný

Opravdu jenom maličké. Jsou úplným zlomkem v celém majetku, a ani se nepřibližují k hranici maximálně jednoho dvou procent z celkového majetku, jak to mají nejbohatší lidé na světě. Je to opravdu hodně, hodně vzdáleno téhle metě. Spíš to je tak, že jsem k něčemu přišel náhodou. V jednom případě to byl obraz, kterým ručil jeden v čase vzdálený známý a pak mu situace nedovolila tento majetek vyplatit. Nakonec byl rád, že se ho zbavil. Mně se líbil, tak jsem si ho nechal, ale má pro mě jenom hodnotu toho příběhu. Že historicky patří do jeho rodiny a někdy v budoucnu bych ho rád té rodině vrátil. Pak mám nějaké rumy, whisky, myslím si, že i pár lahví vína. Ale není to nic, k čemu bych planul vášní.

Jedna věc, po které toužím, když by mi cvrnkla o nos, je historický kousek závodního vozu.

Líbilo by se mi ale, kdyby to bylo něco, v čem se budu také chtít svézt. Nejen něco, co budu jenom oprašovat. Pak by mi to asi dávalo smysl. Ale uvědomuji si, že to vůbec neberu jako investici, protože to je něco, co mi udělá radost.

 

Vladimír Fichtner

Jak už jsem říkal, je to obohacení, ale ne nutně materiální. I když to i s tím materiálním může být spojeno. Pokud ho nevypiješ.

Ale to může být obohacení aspoň na chvilku.

 

Josef Podlipný

To se nám stalo před pár lety. Když říkáš, pokud to nevypiješ. Měli jsme velmi kvalitní drahocenný starý rum. Já jsem to nevěděl, že je takhle cenný. Na jedné oslavě jsem hostil přátele, a jeden z nich byl znalec. To já jsem ale také netušil. Podle toho, co jsem mu nalil, poznal, co to je. Což jsem vůbec nechápal, že je možné. Říkal: „Kde to máš? Já se jdu aspoň pomazlit, půjčím si tu lahev“.

Ale samozřejmě jsme to vypili.

 

Vladimír Fichtner

Takže jste se obohatili. Z mého pohledu patří alternativy tohoto typu do života. Každý se obohacuje nějakým způsobem, a proč ne třeba tímhle. Když jsem se poprvé potkal s trhem umění a začal jsem se o to zajímat, zjistil jsem, že je relativně malý. Že jeho objem je jenom část toho, co je akcie Apple z hlediska velikosti a likvidity. To platilo kolem let 2006, 2008, když jsem to zjistil poprvé. A platí to i dneska.

To je jedna z věcí, kterou jako investor samozřejmě řeším. Já řeším, abych investoval do něčeho, co je, pokud možno, likvidní. Když se vzdávám likvidity, tak třeba za to, že výnosnost bude dlouhodobě vyšší. Třeba když budu investovat do private equity, kde vím, že se k penězům nedostanu nějakou dobu (5, 10, 15 let), věřím tomu, že mi to přinese o něco větší výnos. Když investuji do běžně veřejně obchodovaných akcí, které mi přinesou osm, deset procent dlouhodobého výnosu, tak vím, že každý den můžu prodat.

 

Vím, že i když jsem korunový miliardář, tak si dneska vzpomenu a zítra mám cash na účtu. A to mě třeba na alternativních investicích ne úplně baví. Že tam likvidita, počet lidí, který se o to zajímá, není tak významná, jak já bych si pro své investice představoval.

 

Už jsme se ale bavili o tom, že alternativy nějakým způsobem obohacují. Já jsem teď zmínil jednu věc, která mě od nich trošku odrazuje. To je ta likvidita, velikost a hloubka toho trhu. Ale vím, že jsi měl i nějaké příběhy, které upozorňovaly na rizika spojená s alternativami.

Jsou totiž emočně velmi zajímavé. Občas se najde nějaký „vykuk“, který řekne, že se bude investovat třeba do whisky. Nedávno jsem četl, že v ČR něco takového proběhlo. Lidé si to koupili, byly to investice v desítkách milionů. Investoři chtěli mít alternativu, a nakonec to nedopadlo dobře, protože člověk, který to prezentoval se ukázal jako úplný podvodník. Ty máš také podobné příběhy, které tě zaujaly?

 

Josef Podlipný

Jeden příběh je velmi podobný tomu s whisky. I když paní Bohdalová, doufám, že se na mě nebude zlobit, že ji přímo jmenuji, neinvestovala do whisky. Investovala do umění, do obrazů. V určitém okamžiku zjistila nejen ona, ale i mnoho sběratelů, že nešlo o originály. Podle mě se to i v budoucnu mnohým z nich stane. My, správci majetku a investoři, ač jsme jakkoliv kovaní v různých oblastech, tak i vzhledem k velikosti trhu, o kterém jsi mluvil, logicky nemůžeme být tak znalí, abychom v daném okamžiku byli se stoprocentní jistotou schopni říct, že to je originál.
Někdy i sbírka s certifikátem nemusí být zárukou toho, že máme opravdu kvalitu. Výnosnost této třídy alternativních investic nepochybně ovlivňuje právě kvalita, vrtkavost, trendy a samozřejmě i ochota kupců ocenit sbírku umění, a to je velké riziko. Můžeme mít radost, ale pak může být vystřídána zklamáním. Nejenom ze zmařené investice, ale i z toho, že nás někdo podvedl. Ať už úmyslně anebo neúmyslně, protože sám vycházel z toho, že prodává originál. Protože ho získal někde, někdy od někoho nebo mnohdy z dědictví.

 

V dalším příběhu nebudu jmenovat, protože to je opravdu citlivá kauza. Také jde o mého dobrého kamaráda, který by se v tom poznal. Doufám, že si tenhle díl ani neposlechne. Jeho příběh sběratele alkoholu dopadl špatně proto, že si v určitém okamžiku uvědomil, že absolutně nemá pod kontrolou náklady. A už vůbec nedohlédne na čas, kdy by mohl realizovat nějaké výnosy. Ze svého sběratelství vystoupil s obrovskou pachutí, s šílenou ztrátou, a ještě navíc s tím, že mu všichni členové rodiny, i jeho vzdálení příbuzní říkali „my jsme ti to říkali“. On na tuto epizodu svého sběratelství vzpomíná moc špatně, ale jeho příběh je dobrým poučením pro nás investory. Protože říká: „Nepouštějte se do něčeho, co nepřinese velmi pravděpodobně ani radost“. On do toho totiž šel investorsky.

Říkal si, že to nakoupí, bude to skladovat možná generace a pak to zpeněží s obrovským ziskem. V čase zjistil, že akorát obrovsky rostou náklady. A ten, kdo mu náklady diktoval, s ním nesmlouval. Bylo to „ber, nebo nech být“.

 

Vladimír Fichtner

Alternativní investice určitě mohou obohacovat každého, kdo jim podlehne a kdo má vášeň. Ty třeba pro auta, někdo jiný pro víno, někdo jiný pro umění. Z investičního pohledu jsou velmi často méně likvidní. Určitě na lidi. Skupina lidí, která se kolem nich pohybuje, je relativně úzká. Pro mě pořád je vášeň hrozně důležitou součástí. Až najdu svou vášeň, třeba se do něčeho pustím, něco začnu sbírat.

Poslední věc – když má člověk vášeň, tak by si stejně měl dávat pozor na to, jaké procento majetku taková investice bude tvořit. Ty už jsi to zmínil. Podle UBS Global Wealth Report investice do umění dosahují jednoho dvou procent hodnoty majetku těch nejbohatších rodin. A to si dokážu představit. Když je to 30, 50 nebo 70 %, má to svá rizika.

V dlouhodobém horizontu tu vášeň třeba nemá kdo zdědit, to se občas stává. Potom to už může dávat mnohem menší smysl. Může se stát, že rodina bude muset investici opustit, když nebude mít nikoho vášnivého. A ztratí tu jednu důležitou věc, obohacování někoho, koho to baví.

 

Josef Podlipný

Určitě souhlasím. Na závěr bych chtěl doplnit a možná zdůraznit, jestliže uvažujete o alternativní investici tohoto typu, ať už se jedná o víno, umění a další, diskutujte to s rodinou. Protože to netvoříte jenom pro sebe. Nemělo by to přinášet radost jenom vám, protože investujete na 15 a více let do budoucna, ne na pár jednotek roků. Za druhé, udělejte pro sebe i pro svou rodinu velmi pečlivý průzkum trhu, protože jenom tak zjistíte víc o své vášni, a o možnosti do této alternativní třídy aktiv investovat. Zároveň zjistíte, kdo je na tu oblast odborníkem a těmito odborníky se obklopte. Protože sami budete velmi pravděpodobně buď zklamání, anebo vtaženi do něčeho, co vám ne vždy může přinášet radost.

 

Americké banky vydělávají. Výhled pro USA je pozitivní. Dolar posílil na 24,75 Kč. Američané omezují vývoz top technologií do Číny i České republiky.

Tento týden jsem četl docela hodně pro mě zajímavých zpráv. Pojďme se na ně rovnou podívat.

Americké banky vydělávají

Důležitou zprávou pro nás jsou rostoucí zisky a tržby největších amerických bank jako jsou např. J.P. Morgan (růst zisku o 50 % ve 4. čtvrtletí 2024 oproti stejnému období roku 2023) nebo Goldman Sachs (růst tržeb o 23 % za stejné období jako J.P. Morgan). (Wall Street Journal)

Zisky bank jsou ve všech ekonomikách dobrým indikátorem stavu hospodářství. Když se jim daří a jsou navíc optimistické ohledně budoucnosti, obvykle se to střednědobě i dlouhodobě pozitivně projevuje na cenách akcií nejen bank, ale dalších firem. (Patria)

To je pro nás jako investory dobrá zpráva, protože i nadále v akciových portfoliích převažujeme americké akciové strategie.

Výnosy amerických dluhopisů stoupají

Když se ekonomice vede dobře, projevuje se to nejen v ziscích firem a příjmech zaměstnanců. Všeobecný optimismus zároveň zvyšuje inflační tlaky. Právě obavy z inflace v USA posunuly výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů na 4,8 % z loňských 3,8 %.

Kdo si před rokem koupil tento americký dluhopis, vydělal na úroku 3,8 % za rok. Ale cena dluhopisu se za stejnou dobu snížila cca o 10 %, takže investoři do tohoto dluhopisu jsou aktuálně ve ztrátě.

Riziko růstu inflace i úrokových sazeb považujeme i my za jednu z možností budoucího vývoje, a proto dluhopisy v portfoliích i nadále podvažujeme.

Dolar posílil na 24,75 Kč

To, že americké státní dluhopisy přináší úrok již skoro 5 %, se mimo jiné projevuje i v síle amerického dolaru. Pokud si všímáte jeho vývoje, před pár dny se dolar obchodoval už za 24,75 Kč. A dokud budou úrokové sazby v eurozóně a u nás nižší, dolar bude i nadále atraktivní.

Silný dolar a slabší koruna může zároveň přinášet vyšší inflační tlaky do české ekonomiky. To může znamenat, že ČNB nebude mít možnost snižovat sazby příliš rychle a úrokové sazby na úvěrech včetně hypoték zůstanou střednědobě i dlouhodobě vyšší, než jsme byli zvyklí ještě před několika lety. (HN)

Na tuto situaci jsme upozorňovali již delší dobu a stále si myslíme, že je dobré s ní ve svých byznysových a osobních plánech pracovat.

Američané omezují vývoz top technologií do Číny i České republiky

USA si svůj ekonomický náskok a obnovující se geopolitickou sílu začínají pojišťovat i dalšími kroky. V posledním týdnu to bylo především omezení vývozu čipů a technologie spojené s AI do Číny. (Wall Street Journal)

Na seznamu „méně rizikových“ zemí zatím pro USA zůstává jen 18 tradičních partnerů jako jsou Velká Británie, Francie nebo Německo. ČR, stejně jako Polsko, Slovensko, Rakousko ale bohužel patří do stejné skupiny jako Jemen nebo Kazachstán, do kterých bude vývoz top technologií omezen. (HN)

Říkám to nerad, ale bohužel to při pohledu na politickou realitu u nás a v okolních zemích docela chápu.

Tlaky cen energií

K atraktivitě ČR bohužel nepřispívá ani cena elektřiny. Na to, že se ani v této oblasti nemusí blýskat na dobré časy, upozorňuje v rozhovoru v podcastu Spotlight Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničních věcí pro otázky energetické bezpečnosti.

Pro mě je to jeden z nejlepších odborníků, které naše země má. Rozhovor s ním se jmenuje Slibovat levnou elektřinu? To není pravda, směřujeme do velkého propadu a pro velkou část veřejnosti to bude šok a stojí za poslechnutí!

Bohužel tento a předchozí odstavec znamenají i to, že nám bude stále více ujíždět vlak a investice v ČR se pro investory stávají stále méně atraktivní.

 Zvyšování daní (nejen) ve Španělsku

Na závěr něco ze Španělska. Levicový španělský premiér oznámil bez jakýchkoliv podrobností záměr zavést daň ve výši 100 % z hodnoty nemovitosti při nákupu nemovitostí osobami, které nejsou občany EU. (BBC)

Aktuálně např. v Andalusii je tato daň 7 % z hodnoty transakce, ve Valencii např. 10 %. My jsme právě v Andalusii koupili naši druhou nemovitost na pronájem (a trochu i jako pojistku před nějakým geopolitickým průšvihem v ČR), proto nás toto téma zajímá. Zatím jsme členy EU, a není to pro nás zásadní, ale věci se mohou měnit.

Je důležité si ale uvědomit, že daně z nemovitostí pro ty, kteří jich mají více, jsou potenciálně zdrojem politických bodů kdekoliv na světě. Nejen ve Španělsku. I s tím je dobré počítat.

Výkonnost trhů k 16. 1. 2025

Za posledních týden, od minulého přehledu zpráv, celý americký trh vyrostl o 1,2 % v CZK. Americké dividendové akcie vyrostly o 2,4 % v CZK.

Od začátku roku 2020 vydělaly americké akcie velkých firem +111 %, americké dividendové +49 % v CZK.

Od začátku roku 2022, kdy byly akcie na vrcholu před posledním významným propadem v roce, jsou americké akcie velkých firem +43,4  % a americké dividendové +27,4 %.

Vývoj trhů od 1. 1. 2020 k 16. 1. 2025 v CZK

50 let je krátká doba! Inspirace od Constantina Kinského

Jaký je správný přístup ke správě rodinného bohatství?
Pro Constantina Kinského, šlechtice, správce majetku a vizionáře, je odpověď jasná: majetek je odpovědnost, nikoliv výsada.

Vladimír Fichtner a Josef Podlipný se s panem Kinským setkali na jeho rodovém sídle ve Žďáru nad Sázavou. Diskutovali o filozofii správy majetku, která zahrnuje zapojení mladší generace, transparentnost a mezigenerační odpovědnost.

V této epizodě sdílí své poznámky o tom, jak kombinace tradice, inovace a dlouhodobého přemýšlení může pomoci nejen ochránit rodinný majetek, ale také ho smysluplně rozvíjet.

Proč je 50 let relativně krátká doba pro přemýšlení o správě majetku?
Jak mohou děti převzít kontrolu nad rodinným majetkem?
Tradice vs. inovace: co je klíčem k úspěšné správě majetku?

Poslechněte si 101. díl podcastu Mezi Rentiéry a získáte zajímavé podněty od jedné z nejvýznamnějších šlechtických rodin.

Vřele doporučujeme návštěvu zámku ve Ždáru nad Sázavou.

 

 

Textový přepis

Dnes se budeme inspirovat myšlenkami Constantina Kinského. Šlechtice, správce majetku, filantropa a moderního vizionáře, který ve své práci kombinuje tradici a inovace.

My jsme měli tu čest se s ním potkat na jeho zámku, rodovém sídle ve Žďáru nad Sázavou, a několik hodin s ním diskutovat společně s některými našimi klienty. Když jsme měli přestávku, ale i poté, když jsme odjížděli, byli jsme plni inspirace. A dneska si budeme o té inspiraci povídat.

 

Vladimír Fichtner

Je to tak. Já bych řekl, že naše setkání s Constantinem Kinským nezačalo povídáním s ním, ale procházkou s jeho lesním radou po jejich lesích. Tam nám celé odpoledne povídal o tom, jak se o lesy starají, jaký k nim mají přístup.

Jedna z věcí, která z toho úplně jasně vyplývala, a pan Kinský to také řekl o něco později při v našem setkání byla „Víte, pro nás je 50 let krátká doba“.

Já jsem si říkal, že to by měl slyšet každý, kdo chce investovat a kdo se chce starat o rodinné bohatství a o rodinný majetek. Protože ten dlouhodobý přesah je jedna z věcí, která může skutečně dramaticky zvyšovat kvalitu rodinného bohatství.

A říkám schválně kvalitu, ne jenom kvantitu. Protože to není o majetku a materiální části, ale i o vztahové části, která je v rodinném bohatství tak hrozně důležitá.

Pro mě tahle větička, že 50 let je krátká doba, byla jedna z těch nejzajímavějších, které si pamatuji.

Co bylo inspirativní pro tebe? Inspirací tam bylo hodně.

 

Josef Podlipný

Já začnu stejnou inspirací, o které hovoříš i ty.

To je vize správy, ne vlastnictví. Vize, jak spravovat majetek jako zodpovědný správce, ne jako vlastník, kterou uvedl Constantin Kinský.

Cituji: „Majetek nám byl svěřen, abychom jej předali dál, nikoliv využili jen pro vlastní potřebu“.

A k tomu dodal, že po celou dobu od restituce si nevyplatili žádnou dividendu a ani dozorčí rada není placená.

To je pohlazení na duši. Když se bavíte s někým, kdo myslí vážně mezigenerační správu nejen hodnot, kterými rodina žije, ale i majetku, který spravuje.

 

Vladimír Fichtner

My jsme na zámku ve Žďáru nad Sázavou měli třídenní firemní off-site, a doporučuji každému, ať to také zváží, protože to je velmi zajímavé místo. Ale speciálně v okamžiku, kdy tam přijedete, je důležité si uvědomit, v jakém stavu dostali ten majetek někdy po 1989, nevím přesně jestli v roce je 1991 nebo 92, zpátky. Jak ho dostali zničený. A jak zámek dneska vypadá naprosto skvělé.

Jsou tam ještě místa, kde je potřeba ještě popracovat a dělat různé věci.

Ale když se člověk vžije do toho, že dostali vrácený majetek zpátky v restitucích, tak ne všechno bylo v pořádku. Ty jsi tohle, Pepo, asi možná také zažil.

V tomto zámku bylo evidentně spousta věcí v nepořádku a bylo velkým štěstím, jak říkala průvodkyně, která nás provázala, že tam nebyl umístěn žádný prasečák. Ale že tam byly čisté věci typu místní archiv nebo nějaké muzeum a podobně. Takže nebyl tak zničený jako některé další majetky, ale byl ve velkém nepořádku. Když člověk vidí fotky ze začátku devadesátých let, tak si říká „Uf, pustit se do toho je velká výzva“. Pak opravdu musí mít horizont padesáti a více let, aby vůbec měl odvahu se do toho pustit. Tak mi to přijde

 

Josef Podlipný

Constatin Kinský má s naší rodinou opravdu něco společného a stále částečně ten majetek není v takové kondici, kterou bychom si přáli.

Pro mnohé z vás nebude novum, když pochopíte, že majetek není vaším vlastnictvím, ale pouze vám byl svěřen. Změní se vaše perspektiva.

Najednou vnímáte dlouhodobé důsledky svých rozhodnutí, které vás chrání před impulzivními kroky, impulzivními rozhodnutími a směřují vás opravdu ke strategickému přemýšlení o hodnotách, o cílech. A samozřejmě vás směřují i k tomu, abyste vtahovali celou rodinu do diskuzí o správě rodinného bohatství.

Constantinovi se nepochybně daří pracovat na udržitelnosti a odpovědnosti.

Mně se také moc líbilo, jak hovořil o zapojení mladších generací do správy majetku a opět cituji jeho slova:

Nechte je učit se skrze odpovědnost. Dejte jim příležitost chybovat a zlepšovat se“.

 

Vladimír Fichtner

To je velmi důležitá věc.

My k tomu používáme rodinnou banku, aby každé z našich dětí mělo šanci řešit, co potřebuje.  Třeba založit byznys, když chce. Koupit nemovitost a začít ji opečovávat. Na to by v běžné bance neměli dneska kredit.

Nechat další generaci odpovědnost je skvělá věc! Ono to začíná už u kapesného. Já jsem vždycky žil v tom, že kapesné je o tom, že něco uděláš, a za to něco dostaneš. Třeba. Až později jsem pochopil, že kapesné je především o tom, že děti učí odpovědnosti, co s těmi penězi udělají. Jestli si za to něco koupí, nebo to někomu půjčí za úrok, nebo budou investovat, spořit.

Vystavovat děti odpovědnosti v jakémkoliv věku je jedna z věcí, kterou je dobré dělat. Čím jsou starší, tím větší by odpovědnost měla být, třeba jako v případě rodiny Kinských.

 

Josef Podlipný

My k tomu v rodině dodáváme, že děti by měly vyrůstat s pocitem, že bohatství není výsadou, ale odpovědností.

Constantin Kinský velmi hezky popsal, jak v jejich rodině paralelně pracují na všech dovednostech, kdy dědeček zakládá, otec řídí a děti se učí spravovat.

V jeho případě jsou děti takovým kontrolním orgánem, který dozoruje, jak spravuje Constantin Kinský jejich rodový majetek. Což je jeden z možných modelů. Jistě zajímavý, protože se dozvídá, jak nahlíží mladší generace na správu rodinného bohatství i stran inovativních nápadů. Nejenom skrze tradici, ať už rodovou, anebo tu, která je spojena se správou rodinného bohatství.

 

Vladimír Fichtner

Ano, to bylo zajímavé, jak říkal, že šlechtici vždycky byli start-upisti. To mě nikdy nenapadlo, že často byli těmi prvními, kteří něco zkoušeli a prozkoumávali. A je to tak dodnes. Což bylo také zajímavé slyšet.

 

Josef Podlipný

Stejně zajímavé bylo od Constantin slyšet to, že zámek je vlastně špatné slovo. Říkal: „My nechceme nic zamykat, my se chceme otevřít. Každého s dobrými úmysly přizvat“.

Bylo vidět, že jako rodina sice tradici vnímají jako důležitou, nicméně inovace bez tradic ztrácí smysl. Ale tradice bez inovace nemá šanci uspět v měnící se době.

 

Vladimír Fichtner

Z tohoto úhlu pohledu mě také zaujalo, že minulost je pro něj inspirací a ne nostalgií.

Že to je „Aha, tak co se tam stalo a čím bych se mohl inspirovat?“ A inspirovat se dá z dobrých zkušeností i ze špatných zkušeností. Člověk se může některým věcem vyhnout. Já jsem si uvědomil, jak málo třeba v rodině ještě sdílíme tu cestu budování našeho byznysu a všechny chyby, které jsme na té cestě dělali. Kolikrát to bylo fakt těžké. Aby děti věděly, že můžou to samé. Je normální, že se něco nepovede. Nebo že přijde nějaká krize a člověk takzvaně ryje držkou v zemi. Prostě není to žádná sranda. A každý jsme to někdy zažili.

Ale když má člověk dostatečně dlouhý horizont a ví, co chce dělat a baví ho to, tak všechny nástrahy překoná. Jednou se dožije historie 20 let, 50 let anebo set let, jako v případě rodu Kinských. Proto také ten časový horizont přemýšlení může být úplně jiný.

Bylo zajímavé také to, když nám říkali, že jsme jedni z mála, kteří si vybrali jako aktivitu právě procházku po lese s povídáním o panství. Nabízejí spoustu jiných firemních aktivit.

Ale pro nás je to nesmírná inspirace a každý krok v tom lese a povídání s Honzou, který nás tam provázel, bylo opravdu velkou inspirací, jak přemýšlet o věcech. Nejenom v lesním hospodářství.

 

Josef Podlipný

Slovy Constantina Kinského: „Historie nás učí, kdo jsme. Ale inovace nás posouvají kupředu“.

To dokládá i skvělým počinem, vytvořením muzea, které jsme také navštívili. Tam většinu účastníků procházející skrz muzeum s audiovizuální podporou rozesmálo, když tam dětský hlas říkal: „A chtěli jste být chudí. No, nepovedlo se to“.

Velmi vtipný způsob, jak představit historii, ukázat na historických milnících základy kvalitní dlouhodobé správy, rodinného bohatství, základy morálky a hodnot, které přežívají z generace na generaci.

K tomu bych jen dodal – určitě zachovejte tradici, která má smysl. Ale buďte otevření moderním přístupům.

To Constantin Kinský ukazoval i na přístupu k charitě, nadacím, pomoci komunitě, pomoci druhým.

Opět budu citovat: „Nadace je způsob, jak formalizovat rodinné hodnoty a zajistit, aby majetek sloužil konkrétním účelům“.

 

Vladimír Fichtner

Ten účel je velmi důležitý!

Já jsem si vzpomněl ještě na jednu věc, která padla u toho dlouhodobého (nebo krátkodobého) padesátiletého horizontu.

A to, že kumšt je spojit ekonomiku fungování svěřeného majetku s tou dlouhodobostí. Nemůže do toho člověk sypat od rána do večera, aniž by si to na sebe vydělávalo.

Stačí se rozhlédnout po těch zdech, kolik peněz tam je nebo bylo potřeba investovat. A jak bylo potřeba přemýšlet o tom, co majetek může vydělávat, aby se zase dalo vracet do jeho udržování a postupného zvelebování.

Pro mě tam opravdu asi největší byl ten dlouhodobý přesah a přemýšlení o těchto věcech.

 

Co se týče filantropie nebo věcí, které pomáhají komunitě, bylo dobré slyšet to, co říkal Constantin Kinský a co všichni dobře víme: „Darujte to, co nemáte. Nebo to, čeho máte nejméně“.

Tak jsme se na sebe všichni podívali: „Čas nemáme“.

„Přesně. Darujte čas, pomáhejte někomu budovat jeho byznys. Nebo školte ve školách finanční gramotnost nebo jiné věci, které vyžadují váš čas. Protože peníze máte, to je taky důležité. Ale čas je důležitý.“

 

Josef Podlipný

Ano, Constantin Kinský říkal: „Bohatství získává skutečnou hodnotu tehdy, když slouží nejen rodině, ale i společnosti“.

Já k tomu dodávám – charita není kompenzace toho, že jsme bohatí, musí to fungovat zároveň. Protože jenom tak se to stává udržitelným, dlouhodobě mezigeneračně fungujícím projektem, který může dělat společnost lepší.

 

Zajímavé bylo také ohlédnutí do minulosti, kdy Constantin Kinský, respektive jeho otec získával majetek zpátky. Když říkal, že každých padesát let o ten majetek tak zhruba přijdou. To bylo z hlediska správy určitě nesmírně osvobozující.

Nicméně on to zároveň spojil s organizací majetku, kdy zmínil, že rozdělení majetku do určitých struktur, například nadace, může zajistit kontinuitu a transparentnost. Může to chránit majetek před fragmentací jeho rozdrobením, možná může zabránit i nějakým vnitřním rodinným konfliktům. Ale i přesto je to potřeba dělat s rozmyslem a rozvahou.

Já jsem si doslovně zapsal jeho myšlenky, které se honily kolem toho, že když to napíšete špatně, říkal Constantin, tak můžete budoucí generace potrestat.

Říkal, že to nesmíte řešit jako daňovou optimalizaci, protože v budoucnu může být všechno jinak.

A je potřeba si uvědomit, že například restituce byly vydávány pouze fyzickým osobám jako předchozím majitelům. Takže je potřeba opravdu s velkým rozmyslem a rozvahou přemýšlet o majetkových strukturách. Mnoho úspěšných správců rozsáhlých bohatství jde možná k té majetkové struktuře takzvaně zkratkou. Chtějí to prostě někam zaparkovat. Možná si říkají, že teď už mají na stole nějaký návrh majetkové struktury a zapomínají na ta slova, která pronesl pan Kinský, že to mají dělat s rozmyslem a rozvahou.

 

Vladimír Fichtner

Pro nás jako podnikatele je ale přirozené, že chceme ta řešení samozřejmě rychle, zítra ideálně, co nejoptimálněji z pohledu daní. To je nám přirozené.

Ale když se na majetek, rodinné bohatství, podíváme nejenom z pohledu majetku, ale i z pohledu vztahů, zjistíme, že k tomu nesmírně patří trpělivost a rozvážné přemýšlení. Ne rychlé podnikatelské řešení.

Dneska dělám tohle, teď se to neosvědčí, zítra budu dělat něco jiného.

Jak do toho zatáhnout děti, jako o tom přemýšlet. To všechno zdržuje.

Trpělivost růže přináší, myslím si, že možná tady vzniklo kdysi dávno to rčení.

 

Josef Podlipný

Setkání s lesním radou, kterého jsi zmínil, i s Constantin Kinským a našimi klienty a naším týmem na zámku ve Žďáru nad Sázavou bylo plné inspirací a určitě by vydalo na mnoho dílů tohoto podcastu.

Nicméně na závěr bych s vámi chtěl nasdílet alespoň 4 doporučení, která jsem si z tohoto setkání odnesl.

  • Uvědomte si, že majetek je odpovědnost, nikoliv výsada.
  • Zapojte mladší generaci a učte ji hodnotám skrze odpovědnost.
  • Kombinujte historické tradice s inovativními přístupy ke správě a investicím.
  • A zvažte filantropii jako prostředek k vytvoření pozitivního dopadu, který přesahuje rámec rodiny a možná i mnoha generací.

Vláďo, doplnil bys tento výčet tvou inspirací od Constantina Kinského?

 

Vladimír Fichtner

Kdo se stará, musí mít poslední slovo.

Můžeme se v rodině bavit o čemkoliv, ale ten, kdo má věci na starosti, musí mít pravomoc rozhodnout. To si myslím, že je dobrá praktická rada.

A poslední věc – nebát se podporovat riziko „zkoušením nových věcí“.

On říkal, že tady v Čechách to riziko není moc oblíbené.

Je to už od dětství hezky vidět, když dětem stále říkáme: „Neběhej, spadneš. No vidíš, já jsem ti to říkal“.

Všichni jsme to zažili, všichni jsme to dělali, nebo aspoň já teda určitě, i svým dětem.

V tu chvíli jsem si říkal „aha, tak už tady vzniká ta nechuť riskovat. A možná díky tomu máme méně toho podnikatelského podhoubí, když se tak chováme a máme to takto nalajnováno“.

Říkal jsem si, že od teď budu muset něco změnit. U dětí už to nezměním. Ale třeba v jejich podnikání pořád můžu, i někdy jindy.

Moc se těším se na to, jakou další inspiraci ze setkání s Constantinem Kinským při další konferenci nebo při dalším rozhovoru s ním načerpám. Bylo to velmi inspirativní, souhlasím.

 

Josef Podlipný

Přátelé, chcete-li prostor, dávejte prostor.

Dovolte chybovat sami sobě i vaším blízkým.

A pokud to myslíte se správou rodinného bohatství opravdu vážně, budeme rádi, když nás oslovíte a zapojíte se do těchto diskuzí. Protože jsou vždycky plné inspirace.

 

Byznys si o inflaci myslí něco jiného než guvernér Michl. Kybernetické hrozby i hrozba Ruska s námi již zůstanou dlouhodobě.

Ani tento týden se na trzích nic závažného nedělo, stejně jako v týdnech minulých. Tudíž pro naše klienty nemáme žádná nová doporučení ohledně  jejich portfolií, ačkoliv pečlivě sledujeme všechny investiční instrumenty, které vlastní.

Co se týká zajímavých zpráv, četl a slyšel jsem jich hned několik. Ať už vyjádření k české inflaci, kybernetický útok na slovenský katastr nemovitostí nebo upozornění na to, že Rusko nikdy nevědělo, kde má hranice a tato situace bude trvat i dlouhodobě.

Byznys si o inflaci myslí něco jiného než guvernér Michl

Kolega Pepa Podlipný, který se nejčastěji z nás osobně baví se zástupci českého byznysu, dnes přišel se zajímavou informací.

Byznysmeni, kteří si s Pepou tento týden povídali, si na rozdíl od guvernéra ČNB Michla nemyslí, že by inflace v ČR měla klesat – právě naopak. Ve svých firmách vnímají tlaky na vyšší mzdy, vidí opět vyšší ceny energií a myslí si, že se to nakonec projeví ve vyšší inflaci. (E15)

Uvidíme, jaký inflační scénář nastane. Vždy je dobré pracovat se scénáři různými. Ať bude inflace vyšší, nebo nižší, akciové strategie v kombinaci s proti-inflačními dluhopisy nám budou pomáhat.

Kybernetické hrozby mohou paralyzovat významnou část majetku

Další zajímavá informace se týká kybernetického útoku na slovenský katastr nemovitostí. Ten je v tuto chvíli již asi pátý den zablokován. ( SeznamZprávy)

Je to dobrá připomínka, že kybernetické hrozby se mohou čím dál více dotýkat našich životů. My jsme se v minulosti setkávali třeba s dotazy, proč investujeme do ETF s podobnou investiční strategií, ale od různých správců. Naší odpovědí bylo, že diverzifikace správců ETF nám může pomáhat v případě kybernetického útoku na některého z nich. Stejně tak se zvyšujícím majetkem doporučujeme diverzifikaci bank nebo investičních platforem.

Co se týká nás jako firmy, máme většinu dat na největších cloudových platformách. Navíc pro velkou část dat nejsme primárním zdrojem – těmi jsou banky nebo další investiční platformy, kde je majetek uložen. I proto si mezi těmito bankami a platformami vybíráme ty největší, které mají lepší šanci se s podobnými hrozbami vypořádat.

V ČR je větším rizikem únik informací než jejich ztráta. Obě tato rizika bereme vážně a počítáme s tím, že v některém z dalších čísel Rentiéra na toto téma nasdílíme větší detaily.

Hrozba Ruska s námi již zůstane dlouhodobě

Osobně mi tento týden stále zůstává v hlavě článek z magazínu Foreign Affairs s názvem Putin’s Point of No Return. V kostce jsem si z něj odnesl, že ať už dopadne konflikt na Ukrajině jakkoliv, bude Rusko a jeho ambice představovat pro náš region i nadále dlouhodobou bezpečnostní výzvu.

Pro nás jako investory znamená ruské chování zvýšené riziko v oblastech investic do Ruska nebo do zemí, které s ním spolupracují. Ale i do zemí, které k Rusku nemají geograficky daleko.

Já osobně za takovou zemi považuji i Česko a podle toho se chovám ke svému majetku i k tomu, co doporučujeme našim klientům. Jak opakovaně zdůrazňujeme, investice do stabilních jurisdikcí, jako jsou USA, západní Evropa nebo některé země Asie, mohou být klíčové pro uchování hodnoty našeho bohatství. To je něco, co zdůrazňujeme již roky, ale v ČR je pořád hodně lidí, kteří se podle toho nechovají.

Přemýšlíte nad únikovým scénářem?

Česko jako člen NATO podle mě zůstává relativně bezpečné. Eskalace napětí v Evropě by ale mohla zvýšit nároky na naši osobní bezpečnost a změnit podmínky pro podnikání nebo naše životy.

Pro naši rodinu je proto důležité neustále o situaci přemýšlet a být připraveni na změnu. Nyní je třeba pro mě (a vím, že už i pro některé z našich klientů) docela zásadním tématem i tzv. Citizenship by Investment. Protože získání druhého občanství by mohlo umožňovat jednodušší řešení odchodu z ČR v případě rozšíření konfliktu blíže k nám. Také k tomto tématu více nasdílíme v některém z Rentiérů v příštích měsících.

Výkonnost trhů k 9. 1. 2025

Za posledních týden, od minulého přehledu zpráv, celý americký trh vyrostl o 0,3 % v CZK. Americké dividendové akcie klesly o 0,5 % v CZK.

Za posledních 5 let, od začátku roku 2020, vydělaly americké akcie velkých firem +108 %, americké dividendové +46 % v CZK.

Vývoj trhů od 1. 1. 2020 k 9. 1. 2025 v CZK

Balanc mezi starostí a svobodou – Michal Hanus

 

Pozvání Mezi Rentiéry přijal Michal Hanus, podnikatel a investor, který v roce 1994 spoluzaložil a následně prodal IT firmu Logos. Stál u zrodu vývojářského studia Geeva, platformy Ušetřeno.cz a mnoha dalších start-upů. Mnozí jej viděli v poslední řadě pořadu České televize Den D. Dnes se svými partnery investuje v rámci venture kapitálového fondu Chenen.

Josef Podlipný, Vladimír Fichtner a jejich host Michal Hanus v této epizodě spojují investování, výchovu dětí i naplněný život.

Michal sdílí své 30leté investiční a podnikatelské zkušenosti. Předává inspiraci, jak ve svých dětech buduje respekt k bohatství, aby z nich nevyrostla „zlatá mládež”. Odhaluje, jak vytvořit balanc mezi nabitým pracovním a rodinným životem.

Co je v investování a budování firem či start-upů důležité? Michal říká, že není nutné hledat dalšího jednorožce.

Poslechněte si příběhy o tom, jak jeho děti investují, obchodují s akciemi a rozumí finančnímu trhu lépe než mnozí dospělí.

Zjistíte, jak naučit děti, aby bohatství chápaly jako odpovědnost, nikoliv jako samozřejmost.

Dozvíte se, proč je důležité najít balanc mezi kariérou, rodinou a volným časem, aby správa majetku nepohltila život.

 

 

Textový přepis

 

Josef Podlipný

Michal Hanus je, vážení posluchači, úspěšný podporovatel rozvíjejících se firem, soustředící se nejen na internetové společnosti české, ale i zahraniční. Ale také ho můžete znát z úspěšného populárně naučného pořadu, Den D.

Michale, co vlastně jste? Jste investor, mentor, správce rodinného bohatství, jak si vás mohou zařadit naši posluchači?

 

Michal Hanus

Je potřeba říct, že každý z nás má za sebou nějakou minulost a nějakým způsobem se vyvíjí. Kdybych měl říct, co jsem byl před 20 lety, nebo před 10, nebo dnes, určitě se to bude velmi lišit.

Na začátku to bylo o tom, že jsem s kolegy ze školy založil několik vyšších desítek firem. Nás to v té době bavilo. Začali jsme v rámci IT, potom jsme investovali do firem – pár jsme jich koupili, pár jsme prodali. Postupem času se nám i podařilo vybudovat jednu z největších, v té době vlastně největší, IT firmu v ČR. A podařilo se nám ji úspěšně prodat.

Když jsme měli IT firmu, tak jsme samozřejmě investovali do různých technologií. Některé už v té době nedávalo smysl mít v IT firmě, takže jsme udělali několik spin-offů. Příkladem může být třeba Geeva, což byla herní platforma. Ale my jsme byli firma, která dělala bankovní software a software pro velké telekomunikační firmy.

Postupem času jsme dělali z těchto spin-offů samostatné firmy.

 

Teď ještě udělám skok dozadu.

My jsme si vždycky řekli, jaké budou na trhu v následujících pěti až deseti letech zajímavé trendy. Když jsme začali dělat IT, měli jsme tu myšlenku hrozně jednoduchou. V ČR moc nebyla softwarová řešení na zakázku. Nám bylo jasné, jak vznikaly makléřské firmy, začínalo se obchodovat s akciemi, přicházely banky, že to bude něco, o co na trhu bude obrovský zájem. Jedna z našich prvních zakázek byla italská firma Olivety, která sem dodávala bankomaty. Ty prostě neměly ovládání v češtině a neměly napojení na banky. Jedna z našich velkých zakázek byla, že jsme na míru výrobci hardwaru napsali řešení. Takže jste si vybral peníze z bankomatu, nebo jste si vypsal v té době zůstatky účtů a další věci.

Postupem času, jak jsme rostli v IT, začínali jsme investovat. Většinou to byly investice, které souvisely s tím, co jsme v té době dělali.

Třeba kolem roku 2000, když už fungoval internet a bylo jasné, že se to posouvá dál k transakčnímu internetu, tak jsme hledali možnosti transakčního internetu. Snažili jsme se investovat do firem a do technologií, které s tím byly spojené. A někdy kolem let 2006, 2007 tam byla celá řada investic do domén a doménových portfolií.

 

Následně jsme vnímali, že se začíná na internetu hodně využívat porovnání. Typický příklad v té době byl Money supermarket. Tak jsme založili firmou Ušetřeno, která měla za cíl porovnávat bankovní a telekomunikační produkty a zároveň je prodávat.

 

Nám bylo tak trošku jasné, že pro banky, které mají stejné produkty, je hodnota v tom, jak se odlišit v prodeji a způsobu prodeje. Tohle nám dávalo smysl a také se to postupem času potvrdilo. Když firma měla milion klientů, zase přišel krok, kdy se nám ji podařilo úspěšně skupině ČSOB prodat.

 

Stejně tak se nám to podařilo v nemovitostech. Tehdy jsme udělali, z dnešního pohledu něco normálního, ale před osmnácti lety to byla revoluční věc. Začali jsme prodávat nemovitosti tak, že jsme je mezi sebou dokázali porovnat. To znamená třeba, že jsme dokázali udělat virtualizaci projektů. Každému projektu developera, každému většímu bytu jsme udělali jejich vlastní stránky. Zároveň jsme vyrobili porovnávače, kdy jste si skutečně mohli porovnat podle parametrů nemovitost, například podle toho, kam dosáhnete s hypotékou. Nebo podle regionu, části Prahy, kde tu nemovitost chcete mít.

 

Když byla tahle firma dostatečně veliká, podařilo se nám ji prodat strategickému investorovi.
Takhle těch projektů vznikaly víceméně desítky, jak jsem o tom mluvil. Pro mě je tam takový jeden milník. My jsme v té době hodně pracovali v komunitě. Protože start-upy a věci kolem start-upů byly o tom, že jsme se potkávali s novými lidmi, poskytovali jsme konzultace a snažili jsme se v rámci toho pomáhat té nové generaci start-upistů. Často se nám samozřejmě povedlo i třeba získat nějakou příležitost na investici, ale hodně jsme začali dávat část svého času zpět do komunity. Vraceli jsme, co jsme víceméně na začátku dostali.

Trošku do toho zapadá i projekt Den D. Já jsem ho viděl v Americe, kde se to jmenovalo Shark Tank.

Skutečně to bylo o tom, že se úspěšní investoři a podnikatelé snažili kultivovat prostředí nových investic a nových investorů. Snažili se to udělat jako takový vzdělávací pořad, ale byla tam i zábava. Ale hlavně tam bylo vzdělání ze strany lidí, kteří měli značné bohatství a byli jedničky ve svých oborech. Vždycky byla snaha ukázat, jak by jeden konkrétní příklad, nebo jedno konkrétní podnikání, mohlo vypadat, na co si dát pozor a kde jsou podle nich úskalí pro ty nové investory.

V ČR byly první série reality show. Ale tak to být nemělo. Byl jsem vůči tomu poměrně kritický a přímo panu režisérovi jsem říkal, jak si myslím, že by to mělo vypadat. Co na tom dělají špatně, co na tom dělají dobře, jak by to asi mělo vypadat.

Nakonec to skončilo tak, že mě přemluvili a účastnil jsem se té poslední řady Dne D. Důvod, proč jsem tam šel, byla snaha kultivovat podnikatelskou aktivitu na začátku. Byla to snaha říct, co funguje, co nefunguje.

Třeba tam přišli výrobci triček a začali vyprávět, jak budu dělat trička. Ale když jsme si zeptali, jakou mají marketingovou strategii, kde mají zjištěnou výrobu, kolik stojí jedno tričko, když jich budou vyrábět milion, tak vlastně neměli odpověď. Snažil jsem se jim vysvětlit, kde je potřeba začít. Kde se dá tričko sehnat, jak se dá vyrobit, jak k tomu dělat marketing. Takové základní tipy a triky.

Nebo tam byl výrobce, který chtěl vyrábět sněhové řetězy z tahoku. Ten pán už byl trošku starší, tak jsem mu zcela vážně začal říkat, že nám to nedává smysl a je určitě spousta inovativních věcí. Snažili jsme se ho spíš nasměrovat do vědecké komunity na vysokou školu. Tam by se o těch věcech dalo bavit, kde by se s tím dalo pracovat.

To byl můj záměr, proč jsem se snažil do toho jít. Vysvětlit, co je to byznys plán a proč je důležitý. Vysvětlit, kde sehnat investice, kde se investuje na začátku, když firmy vznikají. Co to jsou Friends & Family Money, co to jsou nějaké Series A investice na začátku.

Zároveň když tam přišla firma, která už vyráběla a měla dostatek zboží, snažili jsme se jim vysvětlit, že to už není správně, aby měli angel kapitál a angel investory. Ale spíš, že by měli seriózně zvážit třeba oslovení velkých zahraniční firem, které se v té oblasti pohybují.

Snaha byla kultivovat prostředí a dát nějakou zpětnou vazbu. Tehdy jsme viděli snad 100 začínajících firem. Ano, část z toho byli lidé, kteří to s podnikáním zase tak vážně nemysleli. Spíš se chtěli jenom ukázat v nějaké reality show. Ale částečně to byly úspěšné firmy, úspěšní podnikatelé, zajímavé nápady. Někdy právě to, jak dojít od nápadu k úspěšné firmě, je to know-how. Ze sta nebo tisíce dobrých nápadů vznikne jedna, možná dvě úspěšné firmy. A po cestě je potřeba lidem říkat, jak jít co nejsnáze, protože hledat slepé uličky je sice hezké, ale nedává to ekonomicky smysl.

 

Josef Podlipný

Michale, vaše kariéra je nepochybně velmi pestrá. Zkušenosti z pořadu Den D by evidentně vydaly na celý díl tohoto podcastu. Jak Vaše účast změnila Váš náhled na investory a lidi obecně?

 

 

Michal Hanus

Bylo moc hezké a hodně dobré vidět to, že spousta lidí má dobrý nápad. Bylo dobře vidět také to, co jsem se snažil tehdy vysvětlovat. To, že má někdo dobrý nápad, neznamená, že do toho investor bude chtít investovat.

Snažil jsem si vysvětlit, co jsou základní body, kdy má investice pro investora vůbec smysl. Snažil jsem se vysvětlit, že to není investice do nápadu, ale spíš do týmu. Je to investice do toho, jak je posunout, jak jim pomoct, když mají něco, co investorovi dává smysl. Vnímá, že tým je toho schopen dosáhnout. Vnímá to, že když se do toho s nimi pustí, zvýší se pravděpodobnost, že to celé dopadne dobře. Pojede to rychleji, lépe se definuje produkt, lépe se uvede na trh.

Hlavně pro nás vždycky start-upy byly o tom, že jsme investovali do týmu, který na to z našeho pohledu měl. Nebyla to investice tolik o penězích, jak je to často vnímáno. Ale spíš o mentoringu, často jsme si prostě vyhrnuli rukávy a šli jsme si s nimi do firmy sednout. Tak se nám podařilo firmy posunout, vybudovat, projít dětskými nemocemi. Zvednout obrat ze 100 000 na miliony, desítky milionů, stovky milionů. Na konci dne pak najít i strategického partnera, kterému se ty start-upové firmy daly prodat.

Jedna věc je, že člověk udělá nápad, který je celosvětový. Dnes se tomu říká unicorn nápad, nebo unicorn firma. To znamená, že má kapitalizaci nad jednu miliardu dolarů. Ale to se dělá těžko, protože musíte být úspěšní globálně.

Někdy je daleko snazší, a je k tomu mnohem víc příležitostí, být jednička na lokálním trhu. Rozumět uživateli na domácí scéně.

Pro nás to byla kombinace. Měli jsme pár úspěšných firem jako byla třeba zmiňovaná Geeva, která byla mezinárodní. Měli jsme investice do hry Finanční svoboda, která byla mířená hlavně na americký trh.

Snažili jsme se ale i o investice do lokálního prostředí, což byl třeba porovnávač nemovitostí, nebo finančních produktů. To byly věci, kdy můžete skutečně udělat nějakou platformu, nebo něco celosvětově zajímavého a je to jednička, dává to smysl. Ale stejně tak je spousta příležitostí na lokálním trhu. Nechci říkat, že je to snazší, ale příležitostí je také hodně. Dneska to je vidět na tom, že nápad, který v Anglii funguje nějakým způsobem, u nás může fungovat velmi dobře, ale principy jsou úplně jiné.

Ne z každého, kdo udělá internetový server nebo aktivitu na internetu, se stane Facebook. Ale je celá řada příležitostí, kdy na úspěšnou firmu stačí nápad nebo díra na trhu, nebo se trefit do příležitosti, která bude za následující 2, 3 až 5 let na trhu, ta správná.

 

Josef Podlipný

Michale, díky. Teď se nabízí říct, že podpora hry Finanční svoboda v Americe vás přímo propojila s mým byznys partnerem, s Vláďou Fichtnerem. V okamžiku podpory hry Finanční svoboda jste se poprvé začal seznamovat s principy správy rodinného bohatství, s nějakou mírou zapojení dalších generací? Anebo jste touto myšlenkou žil už dříve, než jste se poznali?

 

Vladimír Fichtner

My jsme se potkali ještě mnohem dřív.

 

Michal Hanus

Přesně tak.

 

Vladimír Fichtner

My jsme se potkali ještě v Pioneer Investments. Potkali jsme se kolem roku 1998.

Je to už dlouho.

 

Michal Hanus

Bylo to v éře toho transakčního internetu. To znamená v době, kdy jsme se snažili firmám pomáhat dělat transakce na internetu. Jednou z těch firem byl Pioneer. Psali jsme pro ně aplikaci, která na internetu dokázala sbírat poptávku od lidí. Dnes je na to slovo digitalizace, ale tehdy ta aplikace dokázala příležitosti nebo zájmy člověka nějak automatizovat. Člověk někam zavolal, tam někdo napsal tužkou na papír, že František Novák by si rád koupil investiční produkt firmy Pioneer. My jsme to převedli na tehdy moderní platformy a udělali jsme to tak, že se to celé zautomatizovalo.

Potom profesionálové z Pioneeru měli rovnou poptávku, která byla udělaná buď z internetu, nebo prostřednictvím call centra. Byla centralizovaná. Také se ty poptávky dokázaly řídit pomocí sítě prodejců nebo produktů.  Zároveň na centrále dokázali lépe spravovat databázi klientů a jejich zakázek.

 

Vladimír Fichtner

Já bych, Michale, jenom zdůraznil, že to bylo před 30 lety!

 

Michal Hanus

Ano, ano.

 

Vladimír Fichtner

Dneska to totiž vypadá normálně. Ale já si pamatuju, jak jsme si posílali z Bostnu do Prahy diskety.

 

Michal Hanus

Ano, přesně tak.

 

Vladimír Fichtner

Protože normální internet ještě neexistoval. Je hrozně důležité, a to bych rád potvrdil, že jste měli vždycky nějakou vizi a že jste byli daleko před trhem. Na začátku jsme se potkali ty jako dodavatel já jako zástupce odběratele, a tam jsme se začali bavit.

Když jsem potom v roce 2003 založil firmu, zase jsme se začali bavit obráceně a povídat si o dalších věcech.

 

Michal Hanus

Já myslím, že už před těmi třiceti lety jsme se začali bavit o tom, kdo jak investuje, jaké má portfolio a jak to funguje. Protože IT firma vydělávala a pro nás byla vždycky otázka, jak peníze dále investovat. My jsme je nechtěli investovat jenom do byznysu, ale chtěli jsme si samozřejmě vytvořit i nějaký majetek pro rodinu a zázemí, které by odpovídalo tehdy tomu, že jsme byli šéfové úspěšně IT firmy.

 

Vladimír Fichtner

Michala nebylo potřeba přemlouvat, že má peníze z firmy dávat stranou. Protože spolu se svými kolegy chápal automaticky, že diverzifikace majetku je důležitá.

 

Michal Hanus

Tady zazněla jedna věc. Když někomu řeknu, že jsem dělal transakční systém na obchodování s akciemi, tak říkají „no a?“

A já jim říkám, že to bylo před třiceti lety.

A ti lidé se mě ptají, a to už byl internet?

Skutečnost je taková, že my jsme s využitím internetu a transakčním internetem začali relativně brzy. Díky tomu jsme psali software pro firmy jako byl Pioneer nebo Patria. Komerční bance jsme napsali velkou část jejich internetového bankovnictví.

Byli jsme v tom relativně úspěšní, protože jsme na začátku chápali, kam se internet může vyvinout a byli jsme prostě na začátku. To je dávno a nemá cenu vyprávět, jak to bylo. Je potřeba se posunout tam, kde jsme teď.

Tím se tak trošku dostáváme k tomu, že pro mě investice byly od začátku zajímavá věc. Vždycky jsem věděl, že když vydělám nějaké peníze, tak to tím nekončí.

Když vyděláte nějaké peníze, musíte se o ně potom i dobře postarat. Ve chvíli, kdy obchodujete s firmami, často se povede, že štěstí přeje připraveným. Často se povede jeden, dva, tři obchody. Nám se jich v kariéře daří relativně hodně a vždycky si klademe otázku, co s těmi penězi dál.

Řekněme si to upřímně, mám rodinu, mám zázemí a nechci pracovat navždy takovým tempem, jako jsem dělal na začátku.

Takže když se na to podívám z dnešního pohledu, už jsem víc investor. Už nejsem v exekutivních rolích, nesnažím se vést firmy a být jako ředitel nebo investor každý den ve firmě.

Ale spíš se snažím vybalancovat si život. Na začátku před 30 lety jsem neměl děti, neměl jsem rodinu, neměl jsem zázemí, práce pro mě byla vším. Dneska se skutečně posouvám k tomu, že už se víc snažím pracovat i s časem.

Vychoval jsem dvě děti a snažím se, abych na ně měl dostatek času. Abych s nimi trávil dovolené anebo když má dítě první koncert, neříct „hele, sorry, ale já mám valnou hromadu“.

 

Je to o vybalancování času mezi investice a pracovní část. Nějaký čas chci určitě strávit s dětmi a s rodinou. A samozřejmě chci i čas, který mám pro sebe. Jak říkám, snažím se to vyvážit. Vždycky je dobrá vyváženost. I na pláži se dá udělat conf call s kolegy, dá se i na lodi udělat mezi 8 a 12 dopoledne série věcí, kdy posunete byznys, zkontrolujte e-maily, projdete s kolegy, jak se podařily plány, které měli. Uděláte pár pondělních meetingů jako normálně, ale je někdy těžké pustit kameru.

 

Josef Podlipný

Abyste je neprovokoval?

 

Michal Hanus

Aby to nebylo provokativní, i když už ta doba je dneska jiná. Ve firmách, které dneska máme, jsme měli třeba call centrum a část lidí nebyla v ČR. Pamatuju si, že jedna holka z call centra to operovala celé z Bali, jestli si dobře pamatuju asi tři měsíce. Říkala, že je digitální nomád, je jí jedno, že je časový posun a díky internetu je schopná vzít telefon vlastně kdekoliv. Takže dneska to není o tom, že musíte být v kanceláři.

 

Vladimír Fichtner

Já bych ale, Michale, ještě zdůraznil jednu věc, aby nezapadla.

Ty jsi řekl, že se docela věnuješ dětem, aby věděly, co s majetkem. Docela hodně věcí sdílíš, jsi jeden z těch, kteří i v tomhle ohledu jdou hodně dopředu. Můžeš k tomu něco povědět?

 

Michal Hanus

Je to pravda. Já vycházím z toho, jak jsem to měl u sebe. První zkušenost s investováním jsem dostal v minulém režimu, když mi bylo tak 10 let a můj děda mi vysvětloval, jak se obchoduje s akciemi. Ukazoval mi tehdy noviny z předválečné doby, kde byly tabulky, jak se obchodovaly akcie. Mě to hrozně zajímalo a překvapilo, proč to vlastně dělá.

Dneska to chápu, a i díky tomu jsem si od začátku uvědomoval, že je potřeba o investicích přemýšlet. Je potřeba se na investici dívat tak, že mám volné finanční prostředky. Ale to není o tom, že je chci utratit, ale chci je nějakým způsobem dobře spravovat. Teď tady zaznělo spravovat, mít prostředky…Ale komu ty prostředky pak předám, nebo jak to funguje?

Já jsem měl to štěstí, že jsem měl kolem sebe už i před třiceti lety lidi, kteří se o svoje peníze dobře starali. Viděl jsem ty dobré i ty špatné příklady. A tak jsem si z toho udělal závěr, že když chci svůj majetek, který se mi podařilo vydělat, spravovat a někam ho posunout dál, tak hlavně musím mít komu.

Když budu 12 hodin v práci a děti vyrostou někde na prestižní škole v Americe, jaký vztah budou mít ke mně? Jaký vztah budou mít k investicím? Někdy si říkám, že jsem to možná trošku přehnal, když moje děti měly svoje investiční portfolia na základní škole. Byl jsem za to kritizován paní učitelkou, že je to blbost. Ale pak, když jsem viděl svoji starší dceru, která v covidu (tehdy jí bylo pod 15 let) udělala svoje investiční portfolio, ve kterém měla asi 10 firem, které tehdy měly šanci udělat vakcínu. Protože si řekla, že prostě vydělají ti, kdo budou mít vakcínu. Pamatuju si, kolik vydělala na Moderně! Myslím si, že kupovala asi za 4 dolary a za 360 prodávala. A pamatuju si také, jak mě potom „vyškolila“, když se mě ptala, jestli může v létě jet do Španělska, Já jsem říkal, že jsem zvědavý, kdo jí to zaplatí.

A ona odpověděla, že prodá jednu akcii Moderny, možná dvě.

Takže když chcete mít děti ve stavu, že jim můžete majetek předat a nemusíte se bát, co se s ním stane. Nemusíte si zakládat svěřenský fond, ve kterém stanovíte přesná pravidla. Ale víte, že děti s těmi akciemi umějí pracovat.

Tak je to podle mě správně. Nevím, jestli to někdy nepřeháním, protože nutím děti tradovat, nutím děti mít svoje investiční portfolia, nutím je obchodovat s pákou. Ale ne proto, abych je nutil vydělávat peníze, ale proto, aby to pochopily a poznaly.

 

Vladimír Fichtner

Já myslím, že to je hrozně důležité, že je vystavuješ té realitě. Vždycky mě fascinuje, jak se lidi bojí, aby děti nezneužily ty peníze, které jednoho dne dostanou. A proto je zavřou do svěřenského fondu, což je v ČR ještě jiné téma. Trošku těžké.

 

Michal Hanus

U nás je to ještě trošku těžké díky zapojení některých politiků do svěřenských fondů.

 

Vladimír Fichtner

Ale nedává to moc smysl. To, co dává smysl, je samozřejmě děti vystavovat realitě. My máme rodinnou banku, ty s dětmi od malička, relativně do malého věku, obchoduješ. Hráli jsme Finanční svobodu poprvé, než holkám bylo 10,12 let.

 

Michal Hanus

Já si to pamatuju.

 

Vladimír Fichtner

Realita a to, že si vyzkouší ty věci, je mnohem důležitější než to, že jim to narýsuje někdo ve svěřenském fondu. A takhle to bude. Proto svěřenské fondy na západ od nás nefungují. 80 % potomků říká, že to je za trest, co si to na ně vymysleli jejich předkové.

Pak se soudí, stejně se to rozpadne, nedává to smysl. Protože vidět 100 let dopředu, ale i 10 let vidět dopředu nejde. Člověk umí možná vidět 20 let dopředu, ale život přinese spoustu změn. A to, co musíme, aspoň z mého pohledu – já jsem o tom přesvědčený, je pomoct dětem, aby získaly zkušenost. Aby získaly dovednosti. Když u toho můžeme být a třeba i něco říct, když budou chtít, fajn. Když ne, tak si natlučou samy. My jsme si také natloukli xkrát, ale to nás otrkalo. Proto jsme dnes tam, kde jsme.

 

Michal Hanus

Je to pravda, je to jasné, co říkáš. Kontext je takový, že chci mít dostatek času pro to, abych se mohl věnovat svým aktivitám a koníčkům. Měl životní standard, na který jsem zvyklý. Ale zároveň si moc dobře uvědomuju, že v tom je potřeba mít potomky. Mít děti je skvělé, že si je člověk užije, je to hrozná legrace. Vždycky máme sportovní aktivity dohromady, snažíme se cestovat dohromady, a to něco, co mi dává velký smysl.

Samozřejmě je to strašně časově náročné. A ty jsi to asi řekl – já se vždycky na to dívám pohledem do budoucna. Když si řeknu, že chci být nějaký čas s dětmi, chci mít prostor na svoje koníčky a chci zároveň fungovat v rámci portfolia investic firem.

Snažím se prostě to vše vyvážit. Ano, byl jsem teď pracovně v Americe, tak jsem si naplánoval schůzky tak, abych byl schopen si třeba odpoledne zahrát golf, když už tam bylo hezky. Stejně tak jsem byl na telefonu díky časovému posunu každý den hodinu dvě s dětmi a s rodinou.

A jasně, když máte témata jako investice, tak je to tisíckrát jednodušší. Samozřejmě někdy je těžké to vyvážit, ale tak to je.

 

Proč musím být 12 hodin v práci a jet nějaký krysí závod, když nemusím? Proč mám dát děti do prestižní americké školy, když moje dítě po dvou letech, co tam dodělalo střední, řeklo, že už do Ameriky nechce. Tam jsou lidé nekulturní, omezení svými názory, na té střední. S tím byl velký problém. Tak proč jim to neumožnit? Je to na nich.

 

Teď mám druhou dceru v Anglii. Anglie je na vzdělání úplně jiná. Dcera je na umělecké škole. V pátek odpoledne mají část, která se jmenuje portfolio a investování. Dělají to docela dobře, dali jim na začátku nějaké virtuální peníze a teď ve škole svítí žebříček, kde všechny děti, které se toho účastní, mají pořadí, jak si v té investiční hře vedou. Ale je hloupé, když je dítě před panem učitelem.

 

Na druhou stranu se tomu směju a říkám si, že jsem to asi neudělal úplně špatně. Dítě, které je kulturně vzdělané, baví ho kreslení, tancování, je víc umělecky zaměřená, tak proč jí do toho nutit. Buďto chápe tu vyváženost a balanc, naučil jsem jí to. Má investiční portfolio, o které se stará, vedle toho má svoje koníčky a zájmy, které ji baví. Tak to je podle mě vyváženost.

Protože jsem viděl ta portfolia a viděl jsem, jak se o ně na denní bázi starají, tak si říkám, že takhle to má být.

 

Když mi dcery říkají „tati, já jsem teď tady vysvětlovala třem svým spolužákům, co je to akcie“ a je jí 19, tak je to divné. Je skvělé, když prestižní pražské gymnázium má ročníkovou práci na toto téma, a kantoři to podporují. Ale znalosti a obecné povědomí o tom, jak investovat, jak se starat o peníze, jsou žalostné.

 

Josef Podlipný

Michale, bezpochyby je dobrým základem to, když děti postupně vyzrávají a zkušenosti získávají i s vaší podporou. Naše posluchače bude určitě zajímat, kolik je vlastně teď už mladým ženám?

 

Michal Hanus

Otázka na tělo. 19 a 17.

 

Josef Podlipný

My jsme se hodně bavili o tom, že jim jdete příkladem. Hodně s nimi diskutujete, dostávají možnost získávat své vlastní zkušenosti se správou nějakého majetku.

Jak je to s hodnotami? Jaké hodnoty s nimi sdílíte a jak je připravujete na to, aby někdy v budoucnu byly schopny převzít odpovědnost za rodinné bohatství?

 

Michal Hanus

Vy jste tu otázku položil velmi správně.

Je otázka kdy začít. Někdo si myslí od první třídy, někdo si myslí od páté třídy, někdo si myslí od 18. To asi nebudu komentovat. Podle mě ve chvíli, kdy děti zvládnou matematiku, zvládnou nějaké základy a začínají se trošku rozvíjet, seznamovat s dějinami, s tím, jak svět funguje, tak český systém nemá vůbec nic, co by je dávalo do reality, zejména finanční reality. Z mého pohledu je třeba s tím začít ve věku, kdy chápou ten svět. Tak s nimi začít pracovat a vysvětlovat jim, že jsou z rodiny, která má nějaké finanční prostředky a ty jim něco umožňují. Nejdůležitější je říct, že když mají peníze, nedělá to z nich někoho lepšího. Spíš je jim potřeba vysvětlit, co to pro ně může znamenat – že můžou víc cestovat, nebo že můžou častěji jet někam na dovolenou. Ale také, že to s sebou přináší práci. To znamená, starat se, přemýšlet o tom. Není to jenom o finanční matematice nebo investici do akcií, ale je to o celém mindsetu.

 

Ty peníze tady jsou. Není to tak, že když mám peníze, někoho si můžu koupit. Ale znamená to, že na jednu stranu se o ně musím starat, a na druhou stranu můžu mít vyšší životní standard. Můžu si vybrat školu, můžu cestovat atd. Je to prostě potřeba dětem vysvětlit.  To, že má člověk víc, neznamená, že si může na oběd dát dva steaky. Ale to, že si může vybrat lepší restauraci. Ale to nic neznamená, to je prostě jenom materiální požitek.

 

Na druhou stranu to, že mám majetek, je určitý závazek. Je to prostě nějaká míra toho, že ho musím nejenom využívat, ale také spravovat, starat se. A trošku přemýšlet o tom, jak s tím majetkem nakládat.

 

Myslím si, že změna mindsetu je to, co dělá rozdíl. Protože jsem to viděl na spoustě spolužáků holek, kteří byli z bohatých rodin. Prostě chodili a peníze dávali na obdiv. K čemu? To není ten mindset. Ten mindset je skutečně o tom, jak říkal můj kamarád, že prostě k obědu dva steaky nesníš. A samozřejmě čím víc věcí máš, tím víc jsi jejich otrokem.

 

To je prostě potřeba dobře rozmyslet, děti to na začátku naučit a vysvětlit jim ten balanc mezi tím, že to bohatství něco umožňuje, něco naopak přináší, něčím je svazující, něčím může prostě lidi posunout. Je potřeba jim vysvětlit, že můžou být díky penězům víc, a teď nechci použít výraz „v pohodě“. Ale můžou si dovolit daleko víc věcí. Také samozřejmě musí ale počítat s tím, že o finanční prostředky a celé portfolio je potřeba se starat a dát tomu čas. Ale svoboda nebo větší možnosti jsou potom snáz dosažitelné.

 

Josef Podlipný

Michale, celým tímto dílem se prolíná slovo čas a vy popisujete spoustu aktivit.

Kde na to berete čas? Kde berete tu energii? Jaké praktiky, návyky vám pomáhají to celé zvládnout?

 

Michal Hanus

To je také dobrá otázka.

Já jsem se nad tím už několikrát zamýšlel a říkal jsem si, že všechno, co dělám, mě baví.

Baví mě rodina, baví mě koníčky, baví mě práce. Snažím se v práci vždycky vidět něco pozitivního. Je to snaha o vytvoření týmu, být v tom prostředí, snažím se být kreativní. Třeba v jedné firmě jsme vymýšleli, že když udělají vyšší zisky, nebo dosáhnou nějakých čísel, které na začátku roku vypadaly nemožné, tak uděláme zajímavý team building, pojedeme na hory, nebo na zahraniční dovolenou. Já k tomu primárně přistupují tak, že chci, aby mě věci bavily. Když dělám nějakou činnost, ať už je to koníček, čas s dětmi, rozvoj lidí v práci, tak mě to především musí bavit.

Bavili jsme se o přenášení zkušeností, proto se snažím zapojit do aktivit, kde můžu pomoct. Teď konkrétně třeba do aktivity Realiťák roku. Snažím se v rámci toho, protože v realitách jsem se docela často pohyboval, přenést zkušenost, co to je nemovitost, jak investovat do nemovitostí nebo jak hodnotit realitní makléře. Jsem součástí komise, která se snaží trošku kultivovat to prostředí. Snažíme se říkat, co ano, co ne, co by mělo a nemělo být. A v rámci Realiťáka roku je kongres, který se koná na Havaji. To je takový dobrý příklad toho, že to může být vlastně docela dobrá zábava. Spojení příjemného s užitečným.

Nikdo nevěří, že na té Havaji je kongres a lidé se tam osm hodin denně vzdělávají. Ale ono to tak je. Vstávají relativně brzo, mají setkání, mají rozhovory s mentory. A ano, určitě zbyde i chvíle času na to jít se vykoupat, nebo si zasurfovat.

 

Vladimír Fichtner

To zásadní je dělat, co člověka baví. Ty to učíš svoje děti, jdeš jim příkladem. My to našim dětem říkáme od malička. „Nedělejte, co my vám řekneme, ale dělejte, co vás baví“. Protože jakmile jim narýsujeme nějakou cestu, a to může být i ta majetková přes svěřenecký fond, nemusí je bavit. Oni si najdou tu svou cestu.

 

Michal Hanus

Jo. Vždycky říkám, že je to jejich život a jejich cesta. Já je budu asi usměrňovat, aby nešly do některých slepých uliček, ale rozhodně jim nechci říct „tohle je práce, kterou bys měla dělat. Ty budeš doktor, nebo ty budeš investor, nebo ty budeš majitel firmy“. Je to jejich život.

Já jim k tomu můžu dát na začátku podporu, můžu jim dát asi to nejdůležitější, co se jim dá dát, a to je vzdělání. Nejenom formou, že jim zaplatím školné, ale že najdu část svého času, kdy jim třeba pomůžu. U starší dcery, když si vybrala ročníkovou práci, tak potřebovala nějaký support. Tam mě to docela bavilo, protože to dělala hodně kreativní formou. To jsou věci, kdy já si čas rád najdu a je to investice, která se mi tisíckrát vyplatí. Protože přesně jak to říkáš, když jim řekneme „tak a půjdeš na tuhle školu a budeš doktor a musíš tohle a musíš tamto“, tak výsledkem bude akorát velký odpor. A to může být klidně nemovitostní portfolio, které jim dáš. A dítě řekne „Ne, ne, ne, tati, já ho nechci!

To je něco, čeho se chci rozhodně vyvarovat. Hlavně chci dětem dát prostor, aby si řekly, co je baví. Protože já jsem měl to štěstí, že jsem dělal věci, které mě bavily.

 

Josef Podlipný

Michale, to je asi nejvíc pro všechny naše posluchače, slyšet reálný život, reálné zkušenosti, ještě podtrženo, tím, že vás to celou dobu baví. A vedete k tomu i své děti.

Myslím si, že všichni naši posluchači tyto rady mohou jen ocenit.

Pojďme na závěr nasdílet stručné doporučení. Kdybyste teď měl udělat takovou retrospektivu vašeho života v násobcích desetiletí, kdy jste postupně sbíral zkušenosti, postupně jste začal podporovat své děti a vidíte i na nich, jak se posouvají. Co byste našim posluchačům doporučil? Jaké kroky dělat?

 

Michal Hanus

Začíná to jednou hrozně důležitou věcí, která se tady prolnula mnohokrát, a to je vzdělání.

Není to o tom, že budu mít čtyři tituly před jménem a tři tituly za jménem. Pro mě byla vysoká škola o tom, že mě naučila se učit. A to si myslím, že je nejdůležitější, co mě naučila. Chápal jsem, jak se rozvíjet, chápal jsem, jak se učit a celý život se vlastně částečně věnuju tomu, že se učím, posouvám, dozvídám. To si myslím, že je strašně důležité.

Je to někdy ale těžké. Lidská pohodlnost říká „no, tak si to přečteš zítra“ atd.

Takže je to fakt o tom říct, jak by se člověk měl rozvíjet, co jsou moderní trendy, co jsou zajímavosti. Dneska se vypráví o bitcoinu – kdo z vás ví, na jakých matematických modelech je bitcoin postavený, kde se dá koupit, kam se dá uložit, jak je to bezpečné?

 

Josef Podlipný

Něco málo vím. Ale nemám ho v portfoliu.

 

Michal Hanus

Přesně tak. Jsou lidé, kteří k tomu víc přilnuli a investují do něj. Jsou lidé, kteří si myslí, že to je hloupost. Ale celé je to o tom, že by člověk měl pochopit, o čem to je. Stejně tak moderní technologie, internet, využití nových služeb na internetu. Kdo z vás ví, co je to Reddit? Prostě tohle je to vzdělání a to, co mi škola dala. Myslím si, že moje úspěšnost je i díky tomu, že se neustále snažím učit a rozvíjet. Já vím, že jsem třeba uváděl v retrospektivě, že jsem se hodně věnoval mobilním telefonům a platformám. Ale psal se rok 2000. Dávali jsme si tehdy sázky, kdy přijde mobil s velkou obrazovkou a nebude mít klávesnici. Nikdo se netrefil, ale netrefili jsme se třeba o rok. A plánovali jsme to na pět, nebo 7 let dopředu.

 

Takhle je to se vším. Pokud chápete kontext, rozumíte mu, tak chápete, že dneska investice do AI je tak trošku rozmělněna do technologických titulů, které jsou na burze. Protože největší hráči, kteří se dneska v AI vyskytují, jsou Microsoft a Nvidia. A teď bychom mohli v celém podcastu hovořit o firmách, které jsou v tom zapojené.

 

Ve chvíli, kdy pochopíte, v čem je AI posune dopředu, pochopíte, kde jsou z toho peníze, tak začnete chápat, jak vlastně investujete do, nebo s AI. A o tom to je.

 

Hlavní je celoživotní vzdělávání a celoživotní přístup k tomu, že škola života je opravdu hrozně důležitá. Druhý krok, který vidím na sobě, je, že štěstí přeje připraveným. My jsme spoustu zakázek v IT získali jenom proto, že jsme byli na tom místě, měli jsme dobrou reputaci, dělali jsme to. A svým způsobem to štěstí vždycky někde je, vždycky někde vyskočí a vždycky se něco povede. Po čtyřech neúspěších to nesmíte vzdát.

To si myslím, že je hrozně důležitá věc. Připravenost a kreativita, a schopnost dělat věci.

 

Pak si myslím, že je hrozně důležitá další věc. V Americe většina lidí, když skončí univerzitu, tak se snaží založit si svůj start-up, založit si svůj byznys, něco rozjet, být v něčem inovativní, něčeho dosáhnout.

Tady v ČR školy plodí, a teď to nemyslím zle, myšlenkově zaměstnance, manažery. Být zaměstnaný ve velké korporaci je pro lidi u nás něco strašně důležitého.

Vůbec tu nevyznívá podpora toho zkusit něco svého, rozjet něco svého, být něčím úspěšný. V tomhle je školství hodně divné. Já jsem to vždycky přirovnával ke krysímu závodu a pak mě za to všichni v komentářích pod články nenáviděli. Nemyslím to ale zle.

Pro spoustu lidí může být zajímavá vlastní cesta, pak mají i zajímavý životní příběh, tak jako ho mám třeba já. A i když jsem nabídky na to jít pracovat do korporace a mít po vysoké škole zajímavý plat měl, tak jsem je nikdy nepřijal. Vždycky jsem se snažil jít svojí cestou. Něco vybudovat a při tom budování si to užít. Tak to je možná další bod.

 

A pak je tam určitě ten životní přístup, myšleno hodnoty.

Není to o tom, kolik vyděláte, ale je to o tom, jak dokážete vybalancovat to, že vyděláte nějaké prostředky, máte čas na to být s rodinou a zároveň si život s těmi koníčky a se vším užíváte.

 

Josef Podlipný

Michale děkujeme. Děkujeme, že jste si udělal čas, že jste se podělil o spoustu inspirace a o svůj životní příběh.

Věřím, že i posluchačům tento podcast přinesl spoustu inspirace, nápadů a možná i podnětů něco ve vašich rodinách změnit, vylepšit anebo podporovat, především dlouhodobě. Jak říkal Michal, celoživotně. Stejně tak, jako studium.

 

Rok 2024 byl výjimečný z hlediska růstu akcií, dluhopisů i peněžního trhu. Na předpovědi nespoléhejme a držme se strategie.

Dovolte mi na úvod popřát do nového roku, ať se vše daří. Dobré zdraví Vám i Vašim blízkým a mnoho úspěchu v osobním i profesním životě.

Zprávy z přelom roku bývají na finančních trzích nejčastěji dvojího druhu. Část rekapituluje rok uplynulý a zbytek se dívá na rok budoucí. Pojďme se podívat, jak to vnímáme my.

Rok 2024 byl skvělým rokem pro investora do akcií i pro celá naše portfolia

Americké akcie velkých firem reprezentovaných indexem S&P 500, které tvoří velkou část akciové složky, vydělaly 24,6 % v USD. V korunovém vyjádření šlo o ještě lepší výsledek, a to 35,5 %. (Novinky)

Dividendové akcie, které tvoří nemalou část našich portfolií, v tomto roce za celým americkým trhem zaostaly. Jejich výnos 20,4 % v korunách je ale stejně velmi zajímavý.

To vše celkově vedlo k růstu akciové složky portfolia o 27,7 %, dluhopisové složky o 12,9 %. U nástrojů peněžního trhu, včetně proti-inflačních dluhopisů, o 5,2 % (jedná se o souhrnná čísla za naše klienty).

Nejúspěšnější investice za poslední rok?

Vděčným tématem konce roku je hledání nejúspěšnějších investic za poslední rok. Když se podíváme na různé žebříčky toho, co přinášelo nejvíce (z velkých akcií například akcie NVIDIA, která přinesla 178 %) vypadá to, že jsme mohli na trzích vydělat mnohem více.

Může se zdát, že diverzifikace naše portfolio zbytečně brzdila. Kdybychom vsadili jen na americké velké firmy, výnos by byl vyšší. Stejně tak, kdybychom v portfoliu neměli dluhopisy a hotovost.

Pravda je ale taková, že vybírat dlouhodobě vítěze se nedaří. Na trhu budou vždy výnosnější investice, které jsme nevybrali, nebo na ně nevsadili dostatečně. Na druhé straně žebříčků jsou ale zase investice, které přinesly investorům velké ztráty. O těch se už tolik nemluví.

Diverzifikace přináší dlouhodobě dobré výsledky. Ne ty nejlepší, ale pomáhá nám s ochranou portfolia při rozumném růstu.

Nespoléhejme na předpovědi analytiků

Dobrým příkladem jsou právě americké akcie. O nich už roky poslouchám, jak jsou drahé a jak je čekají špatné roky kvůli vysokým valuacím.

Jejich současný růst je vysoko nad očekávání analytiků z konce minulého roku. Hezky je to vidět v grafu z článku z dílny A Wealth of Common Sense, kde americké akcie svými výnosy překonávají očekávání už několik let, s výjimkou roku 2022.

Z toho můžeme vidět, že na analytické výhledy na následující roky nelze spoléhat. Analytici obvykle očekávají výnosy někde kolem průměru a realita může být podstatně jiná. Oběma směry.

Stejně tak, jak ukazuje další zajímavý článek, ani ukazatel valuací P/E neumí předpovídat, co akcie v dalším roce udělají. (TKer) Proto se na tyto předpovědi nespoléháme a neustále zdůrazňujeme různé scénáře, se kterými je dobré počítat a na které je dobré se připravit. I proto diverzifikujeme.

Sledujeme zisky firem i další ukazatele

Mnohem důležitější než odhadovat, co se stane s cenami akcií nebo kam se vydají dluhopisy, je pro nás sledování celkové ekonomické situace.

V krátkém období nemusí akcie následovat zisky, ale dlouhodobě je to hlavní motor růstu cen firem. Dobře je to vidět na vývoji zisků v USA a ve světě od roku 2010, kdy zisky firem v USA rostly podstatně rychlejším tempem.  To ukazuje blog Sama Ro v článku The simple reason why the U.S. stock market is outperforming the world.

A protože se vysoký růst zisků v USA očekává i v tomto roce, dává nám smysl americké akcie dále převažovat. (Patria) Detailnější rozbor si budete moci přečíst v lednovém čísle Rentiéra v článku, který připravuje kolega Richard Mrňka.

Neinvestujeme do evropských ani českých akcií

Naopak na této straně Atlantiku už tak optimističtí nejsme.

V minulém roce jsme hodně hovořili o problémech v německém hospodářství a o rizicích pro českou ekonomiku. Do tuzemských akcií se tyto obavy příliš nepropsaly a s výnosem kolem 24 % patřila česká burza k těm výnosnějším, dokonce výrazně překonala evropské akcie (10,7 % v CZK). (HN)

Na druhou stranu naše burza je velmi malá (a celkově ani naši ekonomiku příliš nereprezentuje) a proto i nadále nebudeme do českých akcií investovat. Velkou neznámou je také to, jaký vliv na evropské akcie budou mít skutečné kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Nesázíme na to, jaký bude rok 2025

Minulý rok byl z dlouhodobého hlediska výjimečně úspěšný na všech třídách aktiv. Překonal už tak dobrý rok 2023.

Ti, kdo s námi investují dlouhodobě již vědí, že takové roky nejsou časté a není proto dobré vytvářet si přehnaná očekávání i do budoucna. Trh může růst jen mírně, nebo na trhu může dojít k výraznějším korekcím.

Jaký konkrétně bude následující rok nevíme a nechceme se snažit to odhadovat. Stále platí, že cesta k úspěchu vede přes dodržování dlouhodobé strategie a my tady budeme pro Vás, abychom ji s vámi uplatňovali.

Výkonnost trhů k 2. 1. 2025

Za posledních čtrnáct dní, od minulého přehledu zpráv, celý americký trh vyrostl o 1,1 % v CZK. Americké dividendové akcie vyrostly o 1,8 % v CZK.

Za celý minulý rok (2024) vydělal americký akciový trh 35,5 % a americké dividendové firmy vyrostly o 20,4 %.

Od začátku roku 2018 vydělaly americké akcie velkých firem +175 %, americké dividendové +83 % v CZK.

Vývoj trhů od 1. 1. 2018 k 2. 1. 2025 v CZK