Archives for Srpen 2021

Aby i děti poznaly investiční svět brzy a měly šanci postarat se o rodinný majetek

Děti milují akcie!

I když o nich před hodinou ještě nic nevěděly.

Pro každého z nás, jako rodiče, je nesmírně důležité předat svým dětem naše znalosti a zkušenosti v různých oblastech života. Mezi tyto oblasti patří samozřejmě i peníze.

Děti, na rozdíl od nás, mají dlouhý investiční horizont. Oni budou žít pravděpodobně 50, 80, 100 let nebo ještě více let od této chvíle.

A proto mohou akcie skutečně využít ve svůj prospěch. Protože jak víme, akcie je potřeba nechat pracovat a přemýšlet o nich dlouhodobě.

A protože mám tři děti, 27, 26, a 16 let, tak sám vím, že vysvětlit dětem pojem akcie, jen tak z ničeho nic, nemusí být úplně jednoduché.

Moje jméno je Vladimír Fichtner a zrovna teď mám za sebou hraní deskové hry, která se jmenuje Finanční svoboda, s deseti 10 – 15letými dětmi našich klientů.

Naši klienti jsou majitelé úspěšných firem, úspěšní podnikatelé nebo zaměstnanci, kteří mají už desítky nebo stovky milionů korun. A oni mají velký zájem o to, aby jejich děti dokázaly uchopit jednoho dne rodinné bohatství tak dobře jako oni sami.

Investiční svět je plný nástrah

Ten dnešní svět, finanční a investiční, je plný nástrah. Nikdy nevíte, kdy Vaše děti do nějaké takové nástrahy vletí. Kdy se na ně přilepí někdo, kdo jim řekne: „Tohle si kup.“ A oni prodělají peníze.

Bude to třeba málo peněz. Ale zůstane v nich velmi negativní zkušenost.

Místo toho, aby se naučily, že investice pomáhají rodině udržovat jejich bohatství, tak si vsugerují, že investice,
to je nějaký průšvih, kterému je potřeba se vyhnout.

Jenom ta špatná zkušenost může jednoho dne vést k tomu, že nebudou schopny rodinný majetek obhospodařovat.

Takové zkušenosti je potřeba se vyhnout tím, že čím dříve jim ukážeme dobrou zkušenost, tím větší šanci mají špatnou zkušenost, buď poznat předem a nebo si neudělat z ní takové závěry, které lidi udělají, jenom když zažijí něco špatného.

Desková hra, která již poučila desítky tisíc dětí

A proto jsme s kolegy už před 20 lety dobou vymysleli deskovou hru, která učí děti ale i dospělé, když to je zapotřebí, poznávat co to jsou akcie, dluhopisy, dividendy a jak vlastně s takovými pojmy a hlavně s penězi zacházet.

Já osobně jsem hrál Finanční svobodu, řekl bych s tisícovkami dětí. Čas od času jdu na jeden týden do nějaké školy a tam tu hru hraju od rána do večera se všemi třídami v té škole. Hrál jsem jí v Americe s dětmi. S dětmi, kterým je 10, 12, 15, 18 let. S 25 letými i s 35 letými.

Ta hra je nesmírně zábavná. A má jedno velké kouzlo.

Děti velmi rychle pochopí, jak fungují investiční nástroje

Ona pojem akcie, dluhopis a dividenda do dětí dostane během chviličky. Trvá jenom několik minut, než se děti o to začnou zajímat. A trvá hodinku, než jim začne docházet že ty akcie… „Jo, to je dobrý, to je zajímavý.

Takže když jsme naposledy hráli. Ta hra je vlastně simulací třiceti let života klienta. Klient začíná ve 30 letech a končí v 60 letech a cílem je mít na konci co nejvíc peněz.

Děti velmi rychle pochopí, že akcie, když mají dost času, tak umí hezky růst. A během čtyř hraní, které my jsme zažili v průběhu jednoho jediného dne, tak se naučily neuvěřitelným způsobem dělat investiční portfolia tak, že by se za ně nemusel stydět ani investiční profesionál.

Já jsem z toho měl velkou radost, protože si myslím, že je nesmírně užitečné hravou formou dětem představit koncept, který není jednoduchý ani pro mnoho dospělých. Na konci her měly děti 50 % – 70 % v akciích ve svých portfoliích a to je velmi zajímavé.

Zvládnou různé investiční scénáře

Hráli jsme nejenom scénáře, které budují majetek. To znamená, že začínají s klientem, kterému je třicet let. Má nějaké příjmy, výdaje, cash flow a začínají investovat každý rok nějaké peníze tak, aby v šedesáti letech měli na rentu.

Hráli jsme také scénář rentový. To znamená, řekli jsme jim: „Tady máte klienta, kterému je 60 let. A do devadesáti let mu ty peníze mají vydržet.“

A děti se naučily z těch peněz, které měly, nebo které postupně dostávaly, anebo se jednoho dne vybíraly, v principu zdvojnásobit až ztrojnásobit majetky, které měly. Peníze, které dostávaly k dispozici, aby s nimi hrály.

Jenom tím, že začaly aplikovat jednoduché principy investování, které by měl znát úplně každý.

Děti se do hry dostanou velmi rychle

Ten pocit těch dětí na začátku, když přicházely, byl samozřejmě trošku rozpačitý. Protože rodiče jim řekli, že by mohly někam zajít.

A já jsem si uvědomil, že příště musíme udělat trošku lepší propagaci. Ne vůči rodičům, které umíme dobře namotivovat, aby děti přivedli, ale vůči dětem, aby jim jiné děti řekly, jak to bylo zajímavé a podobně, aby jim řekly, co se jim líbilo a co je na tom zaujalo.

Samozřejmě když ty děti přišly a zeptal jsem se jich, jestli se chtějí naučit, co dělat s penězi, jestli chtějí být třeba milionáři nebo starat se o miliony, tak řekly: „Jo, to je zajímavý.“ A jakmile dostaly první bankovku, tak hned byly ve hře.

Důležité investiční pojmy

Ale ani jedno z nich, a málokdo z dětí to zná, se potkaly s pojmem akcie, dluhopis nebo dividenda.

Po několika kolech hry, po několika minutách nebo deseti, dvaceti minutách, už ten pojem používaly úplně běžně.

Na konci dne, protože my jsme hráli dopoledne tři hodiny a odpoledne tři hodiny, byste nepoznali, že tyhle termíny neumí používat už pěkných pár let. Takže z toho mám velkou radost.

Je to úplně nádhera vidět, jak škola hrou funguje i v praxi a jak to předává dětem relativně brzo, už od deseti let, bez problémů, důležité principy, které potom jednoho dne musí začít využívat i při správě rodinného majetku.

Hra pro mladší, ale i starší děti

Hraní Finanční svobody pro děti od 10 do 17 let, ale můžou hrát i dvacetiletí, třicetiletí, úplně v pohodě, je jak my říkáme takový úvod do investování. Velmi hravý úvod.

Potom pro ty starší na to navazujeme třeba tím, že máme dvoudenní víkendový kurz, kde je hra používaná jako nástroj, ale je spojená už se sdílením zkušeností a praktických rad, jak ve finančním světě neskočit někomu na špek, na co si dávat pozor a jak především chránit svůj majetek nebo rodinný majetek, který mají děti nebo postupně dostanou k dispozici.

Pochopí rozdíl mezi utrácením a investováním

Jedna z věcí, kterou děti potkají ve hře, je také to, že jejich klienti, o které se děti starají jako bankéři, tak si čas od času chtějí pořídit nějaké věci. Nové auto, nový dům nebo si třeba nechtějí pojistit majetek.

A děti vlastně mají šanci zažít tu radu vůči těm jakoby klientům. A říkají: „No, to by si nemusel kupovat. Protože když koupí za 300, 500 tisíc nebo milion nové auto, tak vlastně mi tady bude chybět milion na investování.

A vidí, že když je utratí, tak ty nemůžou peníze vydělávat. A že je dobré to dávat do nějaké rozumné rovnováhy.

Zažijí výhody průběžného výnosu

Vidí, že nejsou špatné investice, které přináší průběžný výnos. Oni to znají často od rodičů. Protože rodiče mají nějaký byt na pronájem nebo nějakou nemovitost na pronájem.

Ale tolik neslyší už: „Dostali jsme dividendu z akcií. Nebo dostali jsme úroky z dluhopisů.“ Protože to není úplně běžná věc a tolik se o tom nemluví. Není to tolik vidět ani v tom rodinném životě.

A tady děti mají šanci poznat, že dividenda, nějaký tok peněz, přichází i z jiných instrumentů, než nutně z nemovitostí na pronájem.

A protože všichni víme, že rodinný majetek má být strukturovaný, že nemá být jen v jednom typu investice, třeba jenom v nemovitostech na pronájem, ale i v akciích, dluhopisech a dalších nástrojích.

Tak děti najednou poznávají nové oblasti, které je moc důležité aby poznaly, protože stabilitě rodinného majetku, o který se jednoho dne budou starat, to samozřejmě velmi pomůže.

Vyhnou se typickým investičním chybám

Ať to byla Nela, Pepík nebo Hela, které byly na tom hraní, tak bylo zajímavé sledovat, jak poprvé prožívají ten život s klientem, od 30 do 60 let, a jak dělají typické chyby jako děláme my všichni, pokud by nás někdo neučil, jak se o peníze starat.

Jaké jsou to chyby?

Ze začátku, v 30 letech, moc neinvestujeme. Přemýšlíme, co s těmi penězi budeme dělat. Pozorujeme, co se kde děje. Možná si koupíme nějaký dluhopis. Nějakou tu akcii, aby se neřeklo. Ale akcie vlastně začínáme kupovat…

To je úplně typická chyba spousty lidí a taky dětí v té hře.

Začínáme kupovat až v 50 letech, kdy už dvacet let rostou, a máme pocit, že máme mít 100 % v akciích. Ono když přichází rentiérský věk, tak zase člověk už by měl mít trošku méně možná v akciích. Ne 100 %, ale třeba 50 %, nebo 60 %, nebo 70 %. A ideální je, když už je má hezky dlouho nakoupené.

A dětem trvá jeden herní život, než si tuhle chybu uvědomí.

Několikrát v průběhu hraní, a to se stává opakovaně, tak říkají: „Jojo, příští hru musíme ty akcie kupovat dřív. Musíme je kupovat, když to jde dolů. A když to půjde moc nahoru, tak o tom ještě popřemýšlíme.

Vytváříme v nich hrou správné vzory investičního chování, aniž by si to oni uvědomovali.  A jako rodiče, co si budeme povídat, si moc přejeme.

Velká výhoda včasného pochopení investičního světa

A k čemu takovéhle představení akcií, dluhopisů, dividend nejvíce slouží? V rodinách?

No především k tomu, že najednou se o těchto věcech můžete s dětmi nenápadně začít bavit. Můžete říct: „ A teď mi firma, kterou vlastním, bude vyplácet dividendu.“ A děti hned ví, co to znamená. „Aha, takže ty máš její akcie?

Nebo tady dostanou nějaký úrok… „Aha, ty máš dluhopisy?

A je to takové téma, které je potřeba s dětmi probírat.

Mnozí si takové téma nechávají na probrání s dětmi až příliš pozdě. A to nemusí mít úplně dobré následky.

Vždycky je dobré začít raději o něco dříve. A k tomu právě třeba hraní Finanční svobody může dobře posloužit.

Pořiďte si hru Finanční svoboda

Jsem moc rád, že Finanční svoboda i nadále skvěle funguje, a měl jsem šanci být u jejího zrodu.

Dnes se o ní stará Karel Kořený. Když se podíváte na financnisvoboda.cz, tak si tam můžete nějakou také koupit. Třeba pro Vaše děti.

A pokud jste naši klienti?

Tak se budu těšit, až se s Vašimi dětmi setkáme na nějakém dalším hraní. Právě třeba pro Vás.

Hrát či nehrát?

A co si myslíte Vy o poznávání finančního a investičního světa prostřednictvím hry?

Dává to smysl? Měli bychom to dělat? Neměli bychom to dělat? Měli bychom to dělat s dětmi dříve? Nebo raději později?

Napište mi. Jsem zvědavý na Váš názor.

Investujete svůj čas, peníze a energii s rozvahou a dlouhodobě.

Rentiér 7-8/2021 – Jak nepřijít o majetek během tří generací

Úvodník pro léto 2021

Vladimír FichtnerV průběhu měsíce června se nic zvláštního se nedělo, akciová část našich modelových portfolií u budoucích rentiérů se zhodnotila o 4,33 % a u rentiérů o 3,55 %.

2. čtvrtletí roku 2021 tak budeme končit s dalšími mírnými zisky pro naše klienty.

Máme radost, že k těmto ziskům přispěly opět i výnosy českých státních proti-inflačních dluhopisů, které vydělaly 3,5 % p.a. za poslední rok.

Majetek pro další generace

Přestože v tomto letním dvojčísle Rentiéra najdete i další články na téma investice, rozhodli jsme se trochu pootevřít ještě jedno téma. Téma, které je pro někoho důležité již nyní a pro někoho důležité bude jednoho dne.

A to, jak předat správně dalším generacím majetek, který jsme v průběhu desítek let vybudovali, nebo jak zajistit, aby dobře sloužil, pokud ho nebudeme nebo nemáme komu předat.

Jde o téma, které řešíme s mou ženou Radkou v naší rodině, a které začíná řešit čím dál více našich klientů. Hlavním důvodem asi je, že nám stárnou naše děti (u nás je jim 27, 26 a 16 let), dalším důvodem je i stále intenzivnější diskuse o zavedení/zvýšení majetkových daní včetně daní darovacích a dědických. V neposlední řadě k otevření tohoto tématu asi přispěla také tragická smrt Petra Kellnera.

V prvním tematickém článku, který jsem nazval „Jak nepřijít o majetek během tří generací“ se podělím o to, jak zatím přemýšlíme o hlavním tématu tohoto čísla v naší rodině. Přidávám na závěr několik odkazů na knihy nebo filmy, které mohou třeba i vám pomoci o tomto tématu začít přemýšlet.

Family office v pojetí rodin Porsche a Baťa

David NeveselýDalší příspěvek jsem poprvé četl v magazínu společnosti Havel & Partners. A protože s týmem Davida Neveselého a Vladka Krámka z Havel & Partners my, i někteří naši klienti, již cca rok intenzivně diskutujeme o struktuře rodinného majetku, požádal jsem o možnost jejich článek v našem magazínu přetisknout.

Jsem rád, že jsme toto svolení dostali a věřím, že článek z pera lidí, kteří s ochranou rodinného majetku z pohledu vhodné právní struktury mají dlouholeté zkušenosti, oceníte podobně, jako já.

Článek najdete pod názvem „Family office v pojetí rodin Porsche a Baťa“ na straně 12.

Principy a záludnosti předání majetku dalším generacím

Jiří HoráčekJiž v roce 2017 připravila pro některé naše klienty první verzi článku „Principy a záludnosti předání majetku dalším generacím“ právní kancelář Jany a Jiřího Horáčkových. Jiří pro nás do tohoto čísla Rentiéra článek aktualizoval a mám radost, že ho nyní můžeme nasdílet již se všemi našimi čtenáři.

Přestože se článek, který začíná na straně 14, věnuje tématům, o kterých není vždy příjemné přemýšlet, myslím, že právě v letním čase je dobré možná o některých záležitostech začít nejen uvažovat, ale třeba je i začít řešit.

Například tím, že pro začátek jmenujete správce pozůstalosti a opatrovníka, jako my s Radkou – viz naše zkušenost z roku 2018 zachycená na straně 20.

Krátkodobé předpovědi nechme na rosničkách

David ŘehulkaA nebyl by to Rentiér, kdybychom nepsali i o investicích. Nadčasový článek David Řehulka začíná slovy jednoho z nejznámějších investorů…

Ben Graham byl něčemu na stopě, když řekl, že „téměř všichni, kteří se zajímají o akcie, chtějí slyšet něčí názor na to, co trhy udělají. Když existuje takováto poptávka, vznikne i odpovídající nabídka.“

To je důvod, proč se v televizi, v novinách a na internetu neustále objevují lidé věštící vývoj ekonomik a kapitálových trhů.

Slyšet tyto prognózy může být mnohdy velice zajímavé – neměli bychom jim ale přikládat příliš velký význam, protože se odhady málokdy vyplní.

Philip Tetlock, kanadský politolog a autor knih, při analýze podobných předpovědí zjistil, že čím sebejistější nebo slavnější daný expert byl, tím horší byly jeho odhady.

Dlouhodobý výhled na výnosy amerických akcií

John RekenthalerDavid Řehulka je také zodpovědný za získání souhlasu s přetištěním a za překlad článku o akciových výnosech od jednoho z nejlepších analytiků společnosti Morningstar, Johna Rekenthalera.

Pokud jste fotbaloví fanoušci, jistě oceníte, že John Davidovi nejen schválil přetištění svého článku, ale pochválil i krásný gól Patrika Schicka z poloviny hřiště z našeho zápasu proti Skotsku.

Začíná slovy…

Výnosy na americkém trhu byly nevypočitatelné v krátkém období, ale v dlouhém období jsou poměrně rozumně předvídatelné. „Dlouhým obdobím“ máme na mysli několik dekád.

Pravda, spousta investorů tento investiční horizont nepřežije, nicméně vědomí, že se akcie v průběhu dlouhých časových úseků chovají předvídatelně je docela užitečné.

Nový web pro naše klienty

Na straně 29 najdete informace o našem novém webu pro klienty, který jsme na konci června spustili v beta verzi a nyní je již odladěný pro všechny naše klienty.

V jednotlivých kategoriích můžete vyhledávat jak nové, tak i starší příspěvky. V kategorii Analýzy & komentáře to jsou všechny video komentáře Přečetli jsme za vás, Ocenění trhů nebo Chování drobných investorů.

Hned vedle jsou na jednom místě pohromadě naše webináře. Samozřejmě se můžete vrátit k nějakému staršímu číslu časopisu Rentiér, který zde najdete v digitální podobě.

V samostatné kategorii najdete otázky od našich klientů, doplněné o odpovědi analytického týmu. Aby mohli z prostudování daného tématu benefitovat všichni, kdo o něj mají zájem, je tato kategorie volně přístupná pro všechny.

Vedle analýz najdete také tabulku produktů, ve které jsme vyhodnotili téměř 17 tisíc OPF a ETF. Podle ISINu nebo jiných filtrů si můžete vyhledat fond, který vás zajímá, a pokud jsme ho už zpracovali, zobrazí se vám naše stanovisko a doporučení.

Na poslední straně pro vás máme malý letní dárek – slevu pro naše klienty na produkty od renomovaného Brašnářství Tlustý. Tak snad vás i tato sleva potěší.

Hezké a ničím nezkažené léto

Vladimír Fichtner

V červnu 2021 akciové trhy v korunovém vyjádření rostly

V červnu akciové trhy v korunovém vyjádření rostly o 1% až 5%.Akciová složka portfolia budoucích rentiérů vyrostla v červnu o 4,33%, u rentiérů o 3,55%.

Od 1. ledna 2020, tj. za 18 měsíců, vyrostlo modelové akciové portfolio pro budoucí rentiéry o 23,9% a rentiérské portfolio o 16,6%.

Kromě růstu cen se ale na trzích, stejně jako v květnu, nic významného z pohledu našich dlouhodobých investičních strategií nedělo.

Vývoj akciových modelových portfolií od počátku roku 2020 (vše v CZK k 30. 6. 2021)

5leté výnosy našich akciových modelových portfolií (v CZK) přesáhly 60 %.

Na horizontu posledních pěti let dosáhla akciová část portfolií našich klientů výnosnost přesahující 60%. Konkrétně modelová akciová portfolia budoucích rentiérů zhodnotila za 5 let o 69,1%, modelová akciová portfolio rentiérů potom 60,6%.

Klíčovým faktorem dobrého výsledku bylo především naše převažování amerických akcií.

Vývoj akciových modelových portfolií od počátku roku 2016 (vše v CZK k 30. 6. 2021)

Detailní informace o aktuálním stavu trhů, sentimentu investorů a další zprávy z investičního světa najdete ve 32stránkovém vydání Rentiér 7-8/2021, který připravujeme pro naše klienty a odběratele analytického servisu.